Szlif (jubilerstwo)

szlif brylantowy, okrągły

W jubilerstwie przez szlif rozumie się wszystko, co jest związane z obróbką kamieni, a więc – nadanie określonej formy i pokrycia całej powierzchni symetrycznymi płaszczyznami, czyli fasetami. W produkcji szkła laboratoryjnego mianem szlifu określa się rodzaj połączeń rozmaitych elementów sprzętu laboratoryjnego. Tego rodzaju szlif nazywany jest szlifem laboratoryjnym.

Jubilerzy przez szlif rozumieją:

  • proporcję (wielkość, wymiary poszczególnych części kamienia)
  • wykończenie (symetria i liczba fasetek pokrywających cały kamień)

Sposób szlifowania dobiera się w zależności od własności fizycznych i optycznych materiału. Nakładanie szlifu ma na celu wyeksponowanie pewnych własności materiału gemmologicznego, takich jak brylancja, barwne efekty optyczne, oraz eliminację lub minimalizację innych właściwości, np. defektów, skaz, inkluzji. Obecność szlifu może ułatwiać lub utrudniać identyfikację kamienia, np. polerowane fasetki ułatwiają wykonanie oznaczenia wartości współczynnika załamania światła, podczas gdy szlif kaboszonowy ogranicza możliwość jego precyzyjnego oznaczenia.

Podział szlifów nakładanych na materiał gemmologiczny

  • historyczne, współcześnie rzadko używane.
  • standardowe, powielane w wielkiej liczbie egzemplarzy. Ich parametry zostały ukształtowane przez doświadczenie ugruntowane historycznie i mają oparcie w tradycji obróbki materiałów gemmologicznych.
  • nowoczesne i fantazyjne, których parametry dobierane są indywidualnie na podstawie najnowszych osiągnięć optyki i metod szlifowania twardych materiałów. Tworzone są przez zmianę proporcji szlifów tradycyjnych, ich mieszanie, łączenie, wymyślanie całkiem nowych. Szlif jest unikatowy i opracowany z myślą o konkretnym znalezisku.

Rodzaje szlifów

Schematy niektórych szlifów


Media użyte na tej stronie

Tourmaline cut.JPG
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Szlif gruszka.svg
Autor: sfu, Licencja: CC-BY-SA-3.0
poglądowy schemat szlifu jubilerskiego gruszka
Szlif nożycowy.svg
Autor: sfu, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Poglądowy schemat szlifu jubilerskiego nożycowego
CZ brilliant.jpg
Autor: Gregory Phillips, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Photo of a round brilliant-cut cubic zirconia. Due to its low cost and close visual likeness to diamond, cubic zirconia has remained the most gemologically and economically important diamond simulant since 1976.
Szlif poduszkowy.svg
Autor: sfu, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Poglądowy schemat szlifu jubilerskiego poduszkowego
Star-Saphire.jpg
Star sapphire cabochon displaying six-ray asterism.
Szlif szmaragdowy.svg
Autor: sfu, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Poglądowy rysunek szlifu jubilerskiego szmaragdowego