Szorstkozarodniczka dwupiramidalnokryształkowa

Szorstkozarodniczka dwupiramidalnokryształkowa
Ilustracja
(c) James Lindsey at Ecology of Commanster, CC BY-SA 3.0
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

Trechisporales

Rodzina

incertae sedis

Rodzaj

szorstkozarodniczka

Gatunek

szorstkozarodniczka dwupiramidalnokryształkowa

Nazwa systematyczna
Trechispora mollusca (Pers.) Liberta
Can. J. Bot. 51(10): 1878 (1974) [1973]
Trechispora.mollusca2.-.lindsey.jpg
(c) James Lindsey at Ecology of Commanster, CC BY-SA 3.0

Szorstkozarodniczka dwupiramidalnokryształkowa (Trechispora mollusca (Pers.) Liberta) – gatunek grzybów z rzęduTrechisporales[1].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Trechispora, Incertae sedis, Trechisporales, Incertae sedis, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten po raz pierwszy opisał w 1801 r. Christiaan Hendrik Persoon nadając mu nazwę Boletus molluscus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał Anthony E. Liberta w 1878 r.[1]

Ma kilkanaście synonimów. Niektóre z nich[2]:

  • Cristella mollusca (Pers.) Donk 1967
  • Fibuloporia mollusca (Pers.) Bondartsev & Singer 1944
  • Polyporus molluscus (Pers.) Fr. 1815

Franciszek Błoński w 1896 r. podał polską nazwę żagiew miękka. Władysław Wojewoda w 2003 r. zaproponował nazwę szortkozarodniczka dwupiramidalnokryształkowa[3].

Morfologia

Owocnik

Jednoroczny, rozpostarty, o średnicy do 6 cm, bardzo miękki, kruchy i łatwy do oddzielenia od podłoża. Brzeg biały, często bardzo cienki, pajęczynowaty, przechodzący w ryzomorfy. Powierzchnia porów biała, kremowa do jasnosłomkowej, pory okrągłe do nieregularnych, w liczbie 2-5 na mm, z cienkimi, dojrzewającymi wyrostkami, które z wiekiem stają się poszarpane. Kontekst biały, miękki, o grubości poniżej 0,5 mm. Trama ciągła i zrosła z kontekstem, miękka i delikatna, o grubości do 1 mm. Smak łagodny[4].

Cechy mikroskopowe

System strzępkowy monomityczny. Strzępki subiculum cienkościenne, szkliste, często ampułowane i inkrustowane, o średnicy 2–3 µm, gęsto rozgałęzione, ze sprzążkami. Strzępki tramy podobne; te z septami często pokryte drobnymi, dwupiramidalnymi kryształami. Strzępki we włóknach lub ryzomorfach o szerokości do 6 µm z licznymi ampułkowatymi nabrzmieniami, a liczne z małymi, dwupiramidalnymi kryształami. Brak cystyd i innych sterylnych elementów hymenium. Podstawki krótkie, cylindryczne, często z niewielkim zwężeniem środkowym, 4-sterygmowe, 10–14 × 4,5–5,5 µm, ze sprzążką w podstawie. Bazydiospory jajowate do prawie kulistych, szkliste, gęsto kolczaste, nieamyloidalne, 3,5–4 × 3–3,5 µm[4].

Występowanie i siedlisko

Jest rozprzestrzeniony na całym świecie. W Europie jest rozprzestrzeniony na całym obszarze z wyjątkiem części południowo-wschodniej[5]. W. Wojewoda w zestawieniu wielkoowocnikowych grzybów Polski przytacza 6 stanowisk i umieszcza go na liście gatunków rzadkich w kategorii R – gatunki potencjalnie zagrożone z powodu ograniczonego zasięgu geograficznego i małych obszarów siedliskowych[3]. Bardziej aktualne, zweryfikowane stanowiska podaje internetowy atlas grzybów. Znajduje się w nim na liście gatunków rzadkich, wartych objęcia ochroną[6].

Grzyb saprotroficzny. Rozwija się na martwym drewnie. W Polsce notowany na drewnie olszy, sosny, świerka[3] i buka[6], występuje jednak także na drewnie wielu innych gatunków drzew liściastych; klon, brzoza, leszczyna, buk, topola, dąb, robinia, wierzba, jarząb. Notowany także na martwych owocnikach hubiaka pospolitego i czyreni. Powoduje białą zgniliznę drewna[4].

Gatunki podobne

Jest wiele podobnych gatunków grzybów o rozpostartych, kolczastych owocnikach. Trechispora mollusca rozpoznaje się głównie po małych zarodnikach, braku ciał pęcherzykowych, dużych nabrzmieniach w strzępkach subiculum i małych druzowatych kryształach, takich jak te obserwowane u Skeletocutis (szkieletnica)[4].

Przypisy

  1. a b c Index Fungorum [dostęp 2022-11-22].
  2. Species Fungorum [dostęp 2021-08-30].
  3. a b c Władysław Wojewoda, Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003, ISBN 83-89648-09-1.
  4. a b c d Trechispora farinacea, [w:] Liberta, A.E. 1973. The genus Trechispora (Basidiomycetes, Corticiaceae). Canadian Journal of Botany. 51(10):1871-1892 [online], Mycobank [dostęp 2021-08-30].
  5. Trechispora farinacea (Pers.) Liberta [dostęp 2021-08-30].
  6. a b Aktualne stanowiska ''Trechispora mollusca'' w Polsce [dostęp 2021-08-30].

Media użyte na tej stronie