Szperacz

duński samochód pożarniczy; szperacz widoczny na tle przedniej szyby samochodu
wojskowy Honker ze szperaczem na dachu

Szperacz – rodzaj lampy elektrycznej, reflektora instalowanego niekiedy w samochodach terenowych (także w samochodach pożarniczych, ratowniczych, wojskowych lub policyjnych), którego konstrukcja pozwala na obracanie go w pewnym zakresie – w lewo i w prawo oraz w górę i w dół – tak, by możliwe było skierowanie snopa światła w żądanym kierunku wokół pojazdu, a nie tylko (tak jak w standardowych reflektorach świateł drogowych) na wprost przed pojazdem[1]. Lampa taka ułatwia nocną obserwację obiektów znajdujących się przy drodze albo na bezdrożach, jak również działania straży pożarnej i innych służb ratowniczych.

Szperaczami nazywane są także specjalne latarki elektryczne – dalekosiężne lampy przenośne o dużej sile światła (światłość takiej lampy sięgać może kilku milionów kandeli, strumień świetlny może mieć kilka tysięcy lumenów, a zasięg snopa światła przekraczać może 1,5 km), zwykle zasilane z własnych baterii bądź akumulatorów. Wyposażone mogą być dodatkowo w mechanizm umożliwiający regulację wielkości (średnicy) snopa światła poprzez zmianę jego ogniskowania.

Szperacze instalowane są także na śmigłowcach i łodziach. W tym zastosowaniu, np. w śmigłowcach, łodziach policyjnych i ratowniczych, ułatwiają obserwacje i poszukiwania prowadzone w nocy z wody i z powietrza.

Przypisy

  1. zgodnie z polskim kodeksem drogowym (art. 52 pkt 3) zakazane jest włączanie szperacza w czasie jazdy samochodu (nie dotyczy to pojazdów uprzywilejowanych)

Zobacz też

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

PL Tarpan Honker MIL car.JPG
Autor: Hiuppo, Licencja: CC BY-SA 2.5
Polish military car - Honker, picture taken in centre of Warsaw during 15th August's Military Parade
Brannbil.jpg
Autor: Mount73, Licencja: CC-BY-SA-3.0
MAN 18.313 TGA fire engine of Copenhagen Fire Brigade, station H (Central Fire Station) photographed on Amagertorv in central Copenhagen.