Szubienica w Kłodzku

Kolumna Trójcy Świętej na Szubienicznej, stanowiąca jeden z elementów szubienicy kłodzkiej (stan z lat 30. XX wieku)
Andreas Faulhaber, najsłynniejsza osoba stracona na szubienicy

Szubienica w Kłodzku – nieistniejąca dziś szubienica, położona niegdyś na szczycie Szubienicznej we Wzgórzach Rogówki[1].

Lokalizacja

Szubienica znajdowała się we wschodniej części Kłodzka przy wyjeździe z historycznego Przedmieścia Wygon, wzdłuż drogi wiodącej do Złotego Stoku (obecnie ulica Adama Mickiewicza), na szczycie Szubienicznej (412 m n.p.m.)[2].

Opis

Kłodzka szubienica miejska zaliczała się do szubienic typu studniowego. Jej cylindryczna konstrukcja była wykonana z kamienia i nie posiadała wejścia do wewnątrz. Nieznana jest liczba filarów służących do podpierania belek, do których przytwierdzano stryczki. Szubienica miała według opisów 3 m wysokości i 5 m średnicy[3].

Historia

Szubienica powstała na początku XVI wieku jako miejsce straceń dla przestępców skazanych przez sąd w Kłodzku. Została ona umieszczona na szczycie Szubienicznej w znacznym oddaleniu od ówczesnego miasta. Osoba prowadzona na śmierć mogła na chwilę przed egzekucją – w samotności lub z żegnającymi ją osobami – pomodlić się przed istniejącą do dziś kapliczką słupkową pod wezwaniem Trójcy Świętej[4]. Szubienica została zlikwidowana w 1907 roku[2].

Ciekawostki

Spośród osób straconych na opisanej szubienicy znajdował się jezuita Andreas Faulhaber, stracony 30 grudnia 1757 roku, na podstawie zeznań dwóch żołnierzy, którym rzekomo miał pomagać w dezercji[5].

Pozostałe szubienice w Kłodzku znajdowały się na rynku (do XVI wieku) i za murami obronnymi w rejonie dzisiejszego boiska szkolnego Gimnazjum nr 1 im. Adama Mickiewicza (do 1910/1911 roku)[6].

Przypisy

  1. Ziemia Kłodzka. Mapa turystyczna, skala 1:75 000, wyd. PLAN, Jelenia Góra 2005.
  2. a b Słownik geografii turystycznej Sudetów, pod red. M. Staffy, t. 15, Wrocław 1994, s. 449.
  3. K. Marcinek, W. Prorok, Ziemia Kłodzka, s. 11.
  4. Michał Zalewski: Kolumna Trójcy Świętej w Kłodzku (pol.). kapliczki.org.pl. [dostęp 2022-03-11].
  5. A. Herzig, M. Ruchniewicz, Dzieje Ziemi Kłodzkiej, Hamburg-Wrocław 2006, s. 198.
  6. Kłodzko. Dzieje miasta, pod red. R. Gładkiewicza, Kłodzko 1998, s. 76.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Andreas Faulhaber.jpg
Kaplan Andreas Faulhaber aus Glatz, Martyrer des Beichtgeheimnisses
Kolumna trojcy swietej w klodzku.jpg
Kolumna Trójcy Świętej w Kłodzku na Szubienicznej Górze