Szukacz
Ten artykuł od 2022-08 zawiera treści, przy których brakuje odnośników do źródeł. |
Szukacz[1] – nieistniejąca polska wyszukiwarka internetowa, oparta w całości na polskim, autorskim rozwiązaniu programowym. Stworzona i uruchomiona za sprawą wydawnictwa Prószyński i S-ka przy osobistym zaangażowaniu Mieczysława Prószyńskiego. Uruchomiona we wrześniu 2001, została zamknięta 1 listopada 2011 roku.
Cechy charakterystyczne:
- wykorzystywanie tezaurusa dla języka polskiego,
- wykorzystywanie algorytmów rozpoznawania odmian słów w języku polskim,
- indeksowanie zamkniętych dla robotów zasobów na podstawie odrębnych umów,
- w 2005 roku uruchomiono wyszukiwanie ulic i miejscowości map i planów miast.
Historia
Szukacz działał w witrynie www.szukacz.pl od początku września 2001 roku. Był wyszukiwarką internetową, skonstruowaną do wyszukiwania dokumentów w języku polskim.
Prace nad tym projektem zaczęły się dwa lata wcześniej, w połowie 1999 roku.
W szczycie swojego rozwoju, pod koniec 2007 roku, odpowiadał ze 115 milionów dokumentów w języku polskim pochodzących z miliona witryn (kolekcja „Polska”). Do połowy 2007 roku odpowiadał także z 45 milionów wyselekcjonowanych dokumentów w języku angielskim pochodzących z 2 milionów witryn (kolekcja „Świat” (tylko 4 procent pytań było skierowane do tej kolekcji).
Indeksy wykorzystywane do odpowiadania na pytania zadawane Szukaczowi były rozlokowane na 23 twardych dyskach, zamontowanych w 4 serwerach. Ten zestaw był zduplikowany na kolejnych 4 serwerach. W sumie cały system odpowiadający mieścił się na 10 serwerach. Kolejne trzy serwery służyły do zbierania danych i ich przetwarzania w postać indeksów.
Pracował do października 2011 roku.
Przypisy
- ↑ „Szukaczem” jest nazywana również część teleskopów optycznych – dodatkowa lunetka wizualna, umożliwiająca odszukanie i wstępną identyfikację badanego obiektu; Szukacze. [w:] www deltaoptical.pl [on-line]. [dostęp 2012-08-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-28)]. (pol.).
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
A detailed Robinson projection SVG map with grouping enabled to connect all non-contiguous parts of a country's territory for easy coloring. Smaller countries can also be represented by larger circles to show their data more clearly. A thorough description of use and other instructions relating to this can be found on the instructions page.