Szydłowianka Szydłowiec

Szydłowianka Szydłowiec
Pełna nazwa

Miejski Klub Sportowy
Szydłowianka Szydłowiec

Przydomek

Niebiescy

Barwy

niebiesko-białe

Data założenia

1946

Liga

Klasa okręgowa

Państwo

 Polska

Adres

Szydłowiec, ul. Targowa 8

Prezes

Maciej Stefański

Trener

Marcin Kośmicki

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe
Strona internetowa
Stadion Szydłowianki
Stadion Szydłowianki
Stadion Szydłowianki

MKS Szydłowianka Szydłowiecpolski klub sportowy, z sekcją piłki nożnej, z siedzibą przy ulicy Targowej 1 w Szydłowcu.

Historia

"KS Szydłowianka" ma ponad siedemdziesięcioletnią historię. Od początku swej działalności był klubem jednosekcyjnym piłki nożnej. W ramach Klubu działały również sekcje piłki ręcznej, tenisa stołowego, podnoszenia ciężarów i brydża sportowego. Liczne kryzysy finansowe Klubu doprowadziły jednak do zlikwidowania w/w sekcji.

Drużyna KS "Budowlani" zaczynała przygodę z piłką nożną w klasie "C". Od roku 1959 sekcja piłki nożnej grała w klasie "B". Jako KS "Stal" Szydłowiec rozgrywała spotkania w klasie "B" od roku 1960. Awans do klasy "A" nastąpił w roku 1964. Piłkarze KS "Stal" awansowali po raz pierwszy do klasy okręgowej w sezonie 1968/1969 i grali w niej ze zmiennym szczęściem do roku 1971.

Podczas rozgrywek sezonu 1971/1972 Klub zmienił nazwę na KS "Ogniwo" Szydłowiec i jeszcze trzy lata walczy w klasie "A".

Od roku 1973 szydłowieccy piłkarze grali w klasie "A" pod szyldem MKS "Szydłowianka", aż do lat 90., kiedy zarząd klubu odrzucił z nazwy słowo "Międzyzakładowy". Od sezonu 1985/1986 MKS "Szydłowianka" występowała nieprzerwanie w klasie wojewódzkiej.

Dwanaście lat później KS "Szydłowianka" awansowała po raz pierwszy w historii do III ligi – sezon 1998/1999.

Przez cały ten okres, w sekcji piłki nożnej, trenowali zawodnicy we wszystkich kategoriach wiekowych. Sukcesami najlepszych młodych piłkarzy były powołania do kadry wojewódzkiej i narodowej.

Klub przez wiele lat borykał się z problemami natury finansowej. Wprowadzone dobrowolne opodatkowanie załóg szydłowieckich zakładów pracy i aktywna pomoc w zarządzaniu Klubu przyniosła dodatkowe korzyści jedynie przez pierwsze dwa lata (1988–1989). Prowadzony w jej ramach sklep, w roku 1992 przynosił same straty. Obsługa targowisk (od 1990) przynosiła większe pieniądze.

W latach 90., gdy zaczęły upadać państwowe zakłady i spółdzielnie, Zarząd stanął przed trudnym zadaniem. Musiał szukać środków na utrzymanie Klubu w sektorze prywatnym. Prywatni sponsorzy i pomoc finansowa zamożnych sympatyków Klubu umożliwiała udział piłkarzy w rozgrywkach III ligi. KS "Szydłowianka" grała w trzeciej lidze w sezonie 1998/1999[1].

Sekcje

Przypisy

  1. Paweł Bloch Historia Międzyzakładowego Klubu Sportowego Szydłowianka w Szydłowcu, 1999.

Media użyte na tej stronie

Football pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Football. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Kit left arm.svg
Part of football kit based on Kit body.svg.
Kit body.svg

Complete kit:

Kit left arm.svg
Kit body.svg
Kit right arm.svg
Kit shorts.svg
Kit socks.svg






Kit socks long.svg
Football kit template socks
Stadionks1.JPG
Autor: Yasio, Licencja: CC BY-SA 4.0
Trybuny stadionu przy ulicy Targowej
Stadionks2.JPG
Autor: Yasio, Licencja: CC BY-SA 4.0
Trybuny stadionu przy ulicy Targowej od strony wschodniej.
Szydłowianka.JPG
Autor: Ciocia Lusia, Licencja: CC BY-SA 4.0
Brama stadionu MKS Szydłowianki Szydłowiec (ul. Targowa)