Szymon Chen Ximan

Święty
Szymon Chen Ximan

陳西滿
męczennik
tercjarz
Data i miejsce urodzenia1855
Anyang, Chiny
Data i miejsce śmierci9 lipca 1900
Taiyuan, Chiny
Czczony przezKościół katolicki
Beatyfikacja24 listopada 1946
przez Piusa XII
Kanonizacja1 października 2000
Watykan
przez Jana Pawła II
Wspomnienie9 lipca (w grupie 120 męczenników chińskich)

Św. Szymon Chen Ximan OFS (chiń. 陳西滿) (ur. 1855 w Anyang, Shanxi, zm. 9 lipca 1900 w Taiyuan) − chiński tercjarz franciszkański[1], święty Kościoła katolickiego, męczennik.

Życiorys

Szymon Chen Ximan urodził się w rodzinie katolickiej od wielu pokoleń. Był drugim z trójki synów. Jego rodzice Józef Chen i Antonia Li pracowali na rzecz Kościoła od wielu lat. W młodym wieku Szymon Chen Ximan został seminarzystą w Taiyuan, ale musiał opuścić seminarium z powodu choroby. Mimo to całe życie pozostał w celibacie i poświęcił się Kościołowi. Był lokajem biskupa Fogolla przez 20 lat. Razem z nim i czterema seminarzystami pojechał do Turynu na Międzynarodową Wystawę Chińskiej Kultury i Sztuki w 1898 r. Następnie podróżowali po Francji, Belgii i Anglii, dzięki czemu pozyskali środki potrzebne dla misji. Do Taiyuan razem z nimi udało się dziewięciu młodych księży i siedem zakonnic ze zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi.

Wkrótce po ich powrocie podczas powstania bokserów doszło do prześladowań chrześcijan. Zarządca prowincji Shanxi Yuxian nienawidził chrześcijan. Z jego polecenia biskup Fogolla został aresztowany razem z 2 innymi biskupami (Grzegorz Grassi, Eliasz Facchini), 3 księżmi, 7 zakonnicami, 7 seminarzystami, 10 świeckimi pomocnikami misji i kilkoma wdowami. Aresztowano również protestanckich duchownych razem z ich rodzinami. Wśród aresztowanych był również Szymon Chen Ximan. Został stracony z rozkazu gubernatora Shanxi 9 lipca 1900 r. W tym dniu zabito łącznie 26 męczenników. W styczniu 1901 r. nowy zarządca prowincji urządził ich uroczysty pogrzeb.

Dzień wspomnienia

9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny

Beatyfikowany 24 listopada 1946 r. przez Piusa XII w grupie Grzegorz Grassi i 28 Towarzyszy. Kanonizowani w grupie 120 męczenników chińskich 1 października 2000 r. przez Jana Pawła II.

Przypisy

  1. Lázaro Iriarte OFMCap, Józef Salezy Kafel OFMCap, Andrzej Józef Zębik OFMCap, Krystyna Kuklińska OSC: Historia franciszkanizmu. Kraków: Bracia Mniejsi Kapucyni, 1998, s. 569. ISBN 83-910410-0-X.

Bibliografia

  • George G. Christian OP, Augustine Zhao Rong i in.: Martyrs of China. Nowy Jork: The Dominican Province of St. Joseph, 2005, s. 37.

Media użyte na tej stronie