Tablice rejestracyjne w Izraelu

Blue rectangle of the license plate of Israel.svg

Izraelska rejestracja pojazdutablice rejestracyjne na metalowych lub plastikowych tablicach, używane na pojazdach drogowych lub przyczepach, stosowane w Izraelu jako oficjalny sposób identyfikacji pojazdów.

Izraelskie tablice rejestracyjne są wydawane przez wiele zatwierdzonych firm rejestracyjnych, takie jak Dinamometer, zgodnie z paragrafem nr.327 Instytutu Norm w Izraelu. Większość przepisów dotyczących rejestracji pojazdów w Izraelu są wymienione w spisie praw transportowych, wydanych przez Ministerstwo Transportu i Bezpieczeństwa Drogowego. Te przepisy definiują poprawny montaż rejestracji, oraz inne zagadnienia dotyczące użytkowania tablic.

Wygląd

Cywilne tablice rejestracyjne

Izraelska tablica rejestracyjna pojazdów cywilnych (standard europejski, 7 cyfr)
Izraelska tablica rejestracyjna pojazdów cywilnych (standard amerykański, 7 cyfr)
Izraelska tablica rejestracyjna pojazdów cywilnych (standard europejski, 8 cyfr)
Izraelska tablica rejestracyjna pojazdów cywilnych (standard amerykański, 8 cyfr)
Izraelska tablica rejestracyjna motocykli, skuterów i motorowerów

Cywilne tablice rejestracyjne są prostokątne z błyszczącym żółtym tłem, i wtłoczonym czarnym numerem rejestracji. Pod pierwszym myślnikiem tablicy rejestracyjnej znajduje się znaczek homologacji Instytutu Norm w Izraelu. Po lewej stronie tablic, znajduje się wytłoczony euroband z izraelska flagą, a pod nim litery IL, ישראל (Jisra’el, jęz.hebrajski) i إسرائيل (Isrā’īl, jęz. arabski). Stare tablice nie posiadają takiego oznaczenia. W standardzie amerykańskim, liczby są węższe i niebieski euroband znajduje się na dole rejestracji, jak i litery znajdują się po prawej stronie flagi.

Bieżące tablice rejestracyjne cywilne składają się z 7 liczb, które są od siebie oddzielane od siebie myślnikami: jeden pomiędzy drugą a trzecią liczbą, drugi pomiędzy piątą, szóstą i ósmą liczbą (od lipca 2017), które również są oddzielone od siebie myślnikami: jeden pomiędzy trzecią a czwartą liczbą i drugi pomiędzy piątą oraz szóstą. Starsze tablice rejestracyjne, które nadal są używane w Izraelu, złożone są z pięciu lub sześciu liczb z jednym myślnikiem zawsze przed trzema ostatnimi liczbami.

Podczas gdy tablice rejestracyjne taksówek w Izraelu zawsze kończą się numerem 25 lub 26, ostatnie liczby busów różnią się, aczkolwiek wiele kończy się numerem 01. Wiele samodzielnie importowanych pojazdów kończą się numerem 00, także ciężarówki.

Izraelska tablica rejestracyjna pojazdów zabytkowych

Pojazdy zabytkowe, które mają ponad 30 lat, mogą być inaczej rejestrowane, i nosić specjalną tablicę rejestracyjną, która dodatkowo do numeru rejestracji posiada wyrazy רכב אספנות (dosłownie „pojazd kolekcjonerski”). Takie pojazdy, są zwolnione z corocznych kosztów rejestracji i nie mogą być prowadzone przed godziną 9 rano. Od lutego 2011, pojazdy zabytkowe samodzielne sprowadzane są posiadają przyrostek 55.

Policyjne tablice rejestracyjne

Plak-IL-Polis.svg

Tablice rejestracyjne Policji izraelskiej są prostokątne z czerwonym tłem i wtłoczonym białym numerem rejestracyjnym. Rejestracje policyjne składają się z litery Mem (מ), reprezentującą słowo משטרה („Misztara” – Policja), i numerów, które są wydawane zgodnie ze starszeństwem posiadacza pojazdu. Główny numer pojazdu generalnego komisarza policji Izraelskiej to 1.

Tablice rejestracyjne Sił Obronnych Izraela

Plak-IL-Artesh.svg

Tablice rejestracyjne służb wojskowych są prostokątne z czarnym tłem i wtłoczonym białym numerem rejestracyjnym. Numery wojskowe składają się z litery Cadi (צ), reprezentujące słowo צבא („Cawa” – Wojsko) i kilku liczb. Alternatywnie, numery rejestracyjne mogą być namalowane na pojeździe.

Tablice rejestracyjne Żandarmerii Wojskowej

Plak-IL-Polis Artesh.svg

Tablice rejestracyjne Żandarmerii Wojskowej są prostokątne z niebieskim tłem i białym wtłoczonym numerem rejestracyjnym. Numery Żandarmerii Wojskowej składają się z liter Mem (מ) i Cadi (צ), reprezentujące słowo המשטרה צבאי („Misztara Caw’it” – Żandarmeria Wojskowa) i kilku liczb.

Dyplomatyczne tablice rejestracyjne

Diplomatic license plates in Israel.svg

Tablice rejestracyjne Korpusu Dyplomatycznego/Korpusu Konsularnego są prostokątne z białym tłem i wtłoczonymi czarnymi numerami rejestracyjnymi. Numery Korpusów Dyplomatycznych/Konsularnych składają się z liter CD/CC (odpowiednio) i 7 liczb- dwiema ostatnimi zawsze jest 21 lub 22. Prywatne pojazdy, które są posiadane przez Dyplomatę/Konsula i kupione oryginalnie z kraju Dyplomata/Konsula nie posiadają liter CD/CC, ale dwie ostatnie liczby pozostają 21 lub 22, mimo że pojazd jest zarejestrowany jako pojazd cywilny.

Zobacz też

Media użyte na tej stronie

Plak-IL-Artesh.svg
Autor: Юкатан, Licencja: CC BY-SA 4.0
License plate of army cars of Israel.
Plak-IL-Shakhsi-15x30.svg
Autor: Юкатан, Licencja: CC BY-SA 4.0
License plate of Israeli civilian vehicles (american standard, 7 digits).
Diplomatic license plates in Israel.svg
Autor: Юкатан, Licencja: CC BY-SA 4.0
License plate of diplomatic cars of Israel.
Plak-IL-Polis Artesh.svg
Autor: Юкатан, Licencja: CC BY-SA 4.0
License plate of Israeli military police cars.
Plak-IL-Shakhsi.svg
Autor: Юкатан, Licencja: CC BY-SA 4.0
License plate of Israeli civilian vehicles (7 digits).
Blue rectangle of the license plate of Israel.svg
Autor: Юкатан, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blue rectangle of the license plate of Israel
Plak-IL-Polis.svg
Autor: Юкатан, Licencja: CC BY-SA 4.0
License plate of Israeli police cars.
Plak-IL-Collection.svg
Autor: Юкатан, Licencja: CC BY-SA 4.0
Israeli Antique vehicles registration plate
Plak-IL-Moto.svg
Autor: Юкатан, Licencja: CC BY-SA 4.0
License plate of motorcycles, mopeds and scooters in Israel.
Location of Asia.svg
Autor: maix¿?, Licencja: CC SA 1.0
Continents with Asia marked
Plak-IL-Shakhsi-15x30 8 digits.svg
Autor: Юкатан, Licencja: CC BY-SA 4.0
License plate of Israeli civilian vehicles (american standard, 8 digits).
Plak-IL-Shakhsi 8 digits.svg
Autor: Юкатан, Licencja: CC BY-SA 4.0
License plate of Israeli civilian vehicles (8 digits).