Taco Hemingway

Taco Hemingway
Ilustracja
Taco Hemingway podczas koncertu w Warszawie, 2018.
Imię i nazwisko

Filip Tadeusz Szcześniak

Pseudonim

Taco Hemingway, Foodvillain, FV, Fifi, Pan Śmierć

Data i miejsce urodzenia

29 lipca 1990
Kair

Pochodzenie

polskie

Gatunki

rap, trap, pop, alternatywny hip-hop

Zawód

muzyk, autor tekstów

Aktywność

od 2011

Wydawnictwo

Taco Corp, 2020, Asfalt Records

Powiązania

Quebonafide, Dawid Podsiadło, PRO8L3M, Taconafide

Współpracownicy
Maciej Ruszecki – producent, DJ
Boris Neijenhuis – producent
Łukasz Partyka – projektant graficzny
Jan Porębski – menedżer
Zespoły
Taconafide
Strona internetowa

Taco Hemingway (dawniej FV), właśc. Filip Tadeusz Szcześniak (ur. 29 lipca 1990 w Kairze[1][2][3]) – polski raper oraz autor tekstów. Członek duetu Taconafide i właściciel wytwórni 2020[4][5].

Zaczął nagrywać w 2011, wtedy też wypuścił – pod pseudonimem Foodvillain – anglojęzyczny mixtape pt. Who Killed JFK[6]. Rok później przyjął pseudonim Taco Hemingway, pod którym wypuścił anglojęzyczny minialbum pt. Young Hems[7]. W 2014 wydał drugi minialbum, tym razem nagrywany w języku polskim, pt. Trójkąt warszawski[8]. Płyta przyniosła muzykowi rozgłos, dzięki czemu dołączył do wytwórni Asfalt Records, pod której szyldem wydał reedycję Trójkąta Warszawskiego oraz nowy minialbum pt. Umowa o dzieło[9]. Te, jak i następne płyty wydane w owej wytwórni, przyniosły raperowi rozgłos, on sam szybko stał się jednym z najpopularniejszych muzyków w Polsce[10][11].

Sprzedał w Polsce prawie poł miliona płyt, co czyni go jednym z najlepiej sprzedających się raperów w Polsce. Prawie każdy album muzyka można pobrać za darmo z jego strony internetowej. Największy sukces osiągnął wspólny album z Quebonafide, pt. Soma 0,5 mg który rozszedł się w ponad 150 tys. egzemplarzy. Sukces odniosły także płyty Szprycer, Marmur i Pocztówka z WWA, lato ’19. Za sprzedaż albumów wielokrotnie otrzymywał certyfikat platynowych, złotych oraz diamentowych płyt. Stworzył przeboje, takie jak „6 zer”, „Następna stacja”, „Deszcz na betonie”, „Polskie tango”, „Tamagotchi” czy „Nostalgia”, które krótko po premierze trafiały na pierwsze miejsce karty na czasie z blisko milionowymi odsłuchaniami.

Trzynastokrotnie nominowany do nagrody Fryderyków w latach 2016–2020, w tym cztery razy laureat w kategorii Album roku hip-hop (za płyty Umowa o dzieło, Szprycer, Soma 0,5 mg, Pocztówka z WWA), w tym jako jedyny artysta zdobył nagrodę trzy razy z rzędu oraz jest jedynym raperem nominowanym i nagrodzonym w kategorii Utwór roku[12][13]. Został również nominowany do nagród MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy Polski wykonawca oraz Bestsellery Empiku w kategoriach Muzyka Polska, Muzyka hip-hop oraz Streaming[14][15]. Muzyk jednak nie przykłada większej uwagi do nagród i nie odebrał żadnego z przyznanych mu wyróżnień[16].

Został umieszczony na 10. miejscu na liście Najbardziej wpływowych Polaków 2019 według tygodnika „Wprost[17]. Jest pierwszym polskim artystą, którego utwory zostały odtworzone ponad miliard razy na platformie streamingowej Spotify[18]. Mimo ogromnej popularności raper mało udziela się medialnie, rzadko udziela wywiadów oraz nie występuje w reklamach.

Życiorys

Dzieciństwo i początki kariery

Urodził się 29 lipca 1990 w Kairze[1][2]. Kiedy miał trzy lata, przeprowadził się z rodzicami z Egiptu do Kantonu w Chinach. Uczęszczał tam najpierw do amerykańskiego, a potem chińskiego przedszkola, gdzie miał problemy komunikacyjne ze względu na barierę kulturową i językową. Po skończeniu przedszkola w 1996 przeprowadził się z rodziną do Warszawy[19]. Nie miał problemów z nauką, od najmłodszych lat uczył się mówić w dwóch językach jednocześnie. Jak mówił w wywiadzie z Metro Warszawa, z matką i ze swoją starszą o pięć lat siostrą rozmawiał po angielsku, a z ojcem – po polsku[20].

Pasją do rapu zaraził go ojciec, z którym od najmłodszych lat słuchał twórczości artystów tego gatunku, zaś pasję do pisania tekstów zaczerpnął od matki[19][21]. Ukończył Prywatne Gimnazjum nr 1 w Warszawie i XXXIII Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Warszawie, gdzie poznał swojego przyszłego producenta Macieja „Rumaka” Ruszeckiego oraz projektanta graficznego Łukasza Partykę. W 2004 rozwiedli się jego rodzice[19]. Jego matka zaczęła pracę w Brukseli jako specjalistka od HR-u, a ojciec wraz z nową rodziną wyprowadził się do Hiszpanii i zaczął pracę jako kurator sądowy[21]. Raper zaś rozpoczął studiowanie kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, którego został absolwentem[22]. W 2012 podjął studia magisterskie na Wydziale Antropologii Uniwersytetu Londyńskiego[23].

2011–2016: Young Hems, Trójkąt warszawski i Umowa o dzieło

Raper podczas trasy 2017 Tour, 2017

Podczas studiów w Londynie napisał teksty do swojego mixtape’u pt. Who Killed JFK. Zaczął publikować swoje pierwsze piosenki na kanale fvkilledjfk w serwisie YouTube, używając wówczas pseudonimu Foodvillain[6]. Raper bezskutecznie próbował zająć się także tworzeniem muzyki[24]. Rapował po angielsku na nielegalnie pobranych beatach MF Dooma w piwnicy swojego kolegi[25]. W tekstach nawiązywał do twórczości raperów takich jak np. Childish Gambino czy Jay-Z[26][27]. Sam projekt nie spotkał się z większym rozgłosem[28]. 26 grudnia 2013 za pośrednictwem serwisu Bandcamp udostępnił swój anglojęzyczny minialbum pt. Young Hems[7][29][30]. Artysta przyjął pseudonim Taco Hemingway, który zaczerpnął z gry piłkarskiej FIFA, w której grał pod takim pseudonimem[1]. Materiał nagrywany był w Brukseli w piwnicy w ówczesnym domu jego mamy[31]. Płyta ponownie nie uzyskała większego rozgłosu[1]. Raper początkowo zatrudnił się w branży reklamowej, lecz porzucił ją na rzecz zostania tłumaczem języka angielskiego, a w międzyczasie pisał swój drugi minialbum[32]. 19 grudnia 2014 ukazał się jego drugi, ponownie wydany nakładem własnym minialbum, zatytułowany Trójkąt warszawski[8]. Płyta została udostępniona bezpłatnie w formie digital stream na kanale YouTube oraz bezpłatnie do pobrania na oficjalnej stronie rapera. Dzień po premierze płyty artysta zagrał swój pierwszy koncert w Cafe Kulturalna w Warszawie[33]. Radiowa premiera kawałków z Trójkąta miała miejsce w grudniowej sobotniej audycji Tony z betonu w radiowej Trójce, dla której artysta udzielił również wywiadu[33][34]. W styczniu opublikował na swoim kanale utwór „Tunarzywo” który został nagrany w 2013 roku[35]. 27 marca 2015 zagrał koncert w Klubokawiarni Chłodna 25, który był „oficjalną” premierą płyty[36]. W kwietniu 2015 udzielił wywiadu dla Polskiego Radia Koszalin w audycji Rapnejszyn[37]. Tego samego roku miał wystąpić w akcji promocyjnej portalu PopKiller pt. „Młode Wilki 2015”, jednakże odmówił z braku czasu[34]. 6 czerwca 2015 miejsce miała premiera cyfrowa pierwszego singla pt. „6 zer” wraz z teledyskiem, w reżyserii Łukasza Partyki oraz Jonasza Tołopiły[38]. Singiel okazał się pierwszym większym sukcesem komercyjnym rapera i kluczem do popularności w Polsce[39]. 27 czerwca 2015 ukazał się trzeci minialbum muzyka, zatytułowany Umowa o dzieło. Materiał został udostępniony bezpłatnie w cyfrowych formach: na kanale YouTube oraz za pośrednictwem oficjalnej strony rapera[9].

Taco początkowo wysyłał swoje płyty do wytwórni Prosto oraz Alkopoligamii, jednak z braku odpowiedzi wysłał nagrania do Marcina „Tytusa” Grabskiego – właściciela oficyny Asfalt Records. Tam płyty spotkały się z zainteresowaniem wydawcy co ostatecznie zaowocowało podpisaniem kontraktu wydawniczego[31][40].

19 sierpnia 2015 do sprzedaży trafiły reedycje płyt Trójkąt warszawski i Umowa o dzieło, które zyskały ogromny rozgłos, docierając odpowiednio do 3. i 2. miejsca polskiej listy przebojów – OLiS, obie sprzedając się w ilości ponad 10 tys. kopii w dniu premiery[11][41][42][43]. Albumy zostały świetnie przyjęte przez słuchaczy oraz zdobyły same pozytywne opinie krytyków[39][44]. Album Umowa o dzieło osiągnął do 2017 status złotej płyty[45]. Z kolei pochodząca z albumu Umowa o dzieło piosenka „Następna stacja” zajęła 1. miejsce Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia i utrzymywała się na nim przez kilka tygodni[46]. Tego samego roku wyruszył w pierwszą trasę koncertową po Polsce, pod nazwą Następna Stacja Tour[47]. W tym samym roku po raz pierwszy wystąpił na Open’er Festival, na pobocznej scenie. W 2016 został laureatem najważniejszej polskiej nagrody muzycznej – Fryderyka, za album Umowa o dzieło w kategorii Album roku Hip-Hop[48]. Raper nie zjawił się na gali odebrania nagród i jak zdradził w utworze „Żywot” w momencie przyznawania nagrody grał w grę komputerową Wiedźmin 3: Dziki Gon[49]. 5 lipca 2016 wydał singiel „Deszcz na betonie”, który zapowiadał album Marmur[50]. Singiel okazał się hitem w wielu rozgłośniach radiowych, osiągając sukcesy na listach przebojów, m.in. docierając do 1. miejsca radia UWM FM oraz radia RDC[46][51][52]. Trafił również na listy przebojów w Polskim Radiu III, Radiu Poznań oraz Radiu Szczecin[46][53].

2016–2018: Wosk, Marmur i Szprycer

Muzyk wraz z Quebonafide podczas trasy Ekodiesel Tour, 2018

W lutym 2016 zaczął pisać teksty na swój pierwszy album studyjny[54]. Również w lutym udzielił wywiadu dla strony Sport.pl, na temat piłki nożnej, gdzie powiedział m.in. o tym, że od dwudziestego roku życia jest fanem drużyny Tottenham Hotspur[55]. W 2016 bez zapowiedzi ukazał się czwarty minialbum rapera pt. Wosk za darmo do pobrania na stronie internetowej rapera[56]. Album spotkał się z dobrym przyjęciem krytyków muzycznych, recenzenci jednak zwrócili uwagę na mniej błyskotliwe teksty niż poprzednio oraz na to, że raper miejscami potrafi przynudzać[57][58]. Utwór z albumu, pt. „Wiatr”, stał się największym przebojem z płyty osiągając prawie 10 milionów wyświetleń w serwisie YouTube[59].

2 listopada wydał pierwszy album studyjny, zatytułowany Marmur[60], który trafił do sprzedaży 2 grudnia wraz z poprzednią płytą rapera, tj. Wosk. Płyty zadebiutowały kolejno na 3. i 14. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS[11]. Albumy uzyskały pozytywne, choć trochę słabsze niż poprzednich płyt, oceny krytyków i środowisko[61]. Do lutego 2017 sprzedano ponad 15 000 kopii albumu Marmur, który uzyskał status złotej płyty[45]. Utwór z tego albumu, pt. „Święcące prostokąty” dotarł do 23. miejsca listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia[46]. Tego samego roku raper wyruszył w drugą trasę koncertową Marmur Tour[62]. Raper Sokół w wywiadzie dla Gazety.pl pochwalił Taco Hemingwaya, dodając że docenia jego pracę[63]. W 2017 po raz kolejny został nominowany do nagrody Fryderyka za album Marmur, w kategorii Album roku Hip-Hop, przegrał jednak z płytą Życie po śmierci, rapera O.S.T.R[48]. W 2017 raper po raz drugi wystąpił na Open’er Festival, tym razem na głównej scenie, gdzie na ostatnim utworze „Następna stacja” z powodu zalania przez deszcz sprzętu producenta artysta musiał dokończyć utwór bez podkładu muzycznego[64].

W lipcu 2017 zapowiedział nowy minialbum[65]. 30 lipca 2017 ukazał się singiel pt. „Nostalgia”, do którego powstał klip[66] oraz cyfrowo jego nowy minialbum pt. Szprycer, który w wersji fizycznej miał premierę 25 sierpnia[67]. Płyta zadebiutowała na 1. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS[11]. Raper zmienił stylistykę na albumie, przez co został słabo przyjęty przez środowisko oraz krytyków[68][69]. Utworem „Nostalgia” raper po raz kolejny trafił na listy przebojów radiowych[70]. Płyta, tak jak każda poprzednia, była udostępniona za darmo do pobrania na stronie internetowej rapera[67]. Po premierze płyty raper wyruszył w trasę koncertową 2017 Tour, podczas której zagrał koncerty w 13 miastach sprzedając łącznie ponad 23 tys. biletów[71]. Zwieńczeniem trasy był występ w warszawskim Torwarze, gdzie raper wypełnił całą halę ponad 6 tysiącami osób[72]. W tym samym okresie nagrał także utwór z Otsochodzi pt. „Nowy kolor” wraz z teledyskiem[73]. Piosenka stała się hitem, klip w kilka miesięcy od premiery obejrzało ponad 25 milionów osób na platformie YouTube[73]. Utwór również został wybrany singlem roku 2017 według takich serwisów jak Glamrap, Newonce oraz Interia[74][75][76]. Piosenka także dotarła do 4. miejsca na liście przebojów Radia Poznań[77]. Ostatecznie została nominowana do nagrody Fryderyki 2019 w kategorii Przebój roku oraz pokryła się statusem diamentowej płyty[78]. W październiku raper wypuścił limitowaną liczbę koszulek, bluz i czapek, wzorowanych na motywach jego płyt[79]. W 2017 wyszedł również remix utworu „Marsz, marsz” pt. „Gdybyś nie istniała” autorstwa Szustego, który w kilka miesięcy stał się najpopularniejszym utworem artysty na platformie YouTube[80]. W grudniu program Saturday Night Live Polska stworzył parodię utworu „Nostalgia”, wraz z teledyskiem[81]. 6 marca 2018 płyta Szprycer została nominowana do nagrody Fryderyka w kategorii Album roku hip-hop i wygrała plebiscyt[48]. Raper po raz kolejny nie pojawił się na gali odebrania nagród[16]. Również do marca 2018 płyta sprzedała się w ponad 30 tys. kopii, zdobywając status platynowej[82].

2018–2019: Taconafide, Café Belga i Flagey

W marcu 2018 ogłosił, że nagra wspólną płytę z Quebonafide[10][83]. 16 marca 2018 ukazał się pierwszy singiel duetu Taconafide pt. „Art-B” na kanale wytwórni QueQuality[84]. Wraz z premierą wystartował preorder albumu[84]. Raperzy zapowiedzieli wspólną, ogólnopolską trasę koncertową promującą płytę pt. Ekodiesel Tour[85]. Artyści w dwa tygodnie wyprzedali bilety na koncert w Torwarze oraz w szybkim tempie wyprzedali resztę koncertów na wielkich halach w Polsce[86]. Jest to największy sukces komercyjny dotyczący koncertów w historii polskiego rapu[86].

Raper podczas trasy Café Belga Tour, 2018

22 marca 2018 wydali drugi singiel pt. „Tamagotchi” wraz z teledyskiem[87]. Piosenka okazała się wielkim sukcesem komercyjnym docierając do 22. miejsca listy najlepiej sprzedających się singli w Polsce – AirPlay[88]. Utwór pobił rekord Eda Sheerana w kategorii najczęściej słuchanego singla w serwisie Spotify w Polsce[89]. Sam utwór utrzymywał się tydzień na 1. miejscu karty czasu serwisu YouTube osiągając ponad 10 mln wyświetleń w dziesięć dni, ostatecznie uzyskał wynik ponad 100 mln wyświetleń[90]. Utwór również okazał się wielkim przebojem radiowym, trafiając na szczyty listy przebojów w wielu rozgłośniach, m.in. radiu Eska, Radiu Szczecin, Radiu Trójka czy RMF FM[91][92][93][94]. Dzień później, 23 marca producent Supremé na swoim Instagramie zapowiedział utwór pt. „Girø”, który pojawi się na płycie[95][96]. 27 marca zostały ujawnione dodatki do edycji limitowanej oraz zagadkowe grafiki zapowiadające gościnne występy na albumie[90]. 1 kwietnia 2018 na instagramowym koncie Taconafide pojawiła się cała tracklista albumu, zatytułowanego Soma 0,5 mg, a także materiału bonusowego o nazwie 0,25 mg[97]. Ujawniono również producentów oraz gości na dodatkowym CD, którymi okazali się: Bedoes, Kękę, Paluch, Kaz Bałagane, Dawid Podsiadło oraz Białas[97]. Singiel Tamagotchi ustanowił również rekord na Spotify jako najczęściej słuchany utwór w przeciągu tygodnia, osiągając 1 797 617 odsłuchów (wcześniej rekord należał do Eda Sheerana z wynikiem 767 383 odtworzeń)[98]. 4 kwietnia 2018 ukazał się kolejny singiel pt. „Metallica 808” na kanale Taco[99]. 9 kwietnia 2018 premierę ma czwarty singiel pt. „Kryptowaluty” na kanale wytwórni QueQuality[100]. 13 kwietnia 2018 miała miejsce premiera całej płyty Soma 0,5 mg[101], która w całości została opublikowana na youtubowych kanałach Taco i QueQuality oraz na serwisach streamingowych[102][103]. Parę dni po premierze na serwisach streamingowych został również udostępniony dodatkowy materiał dodawany do płyty[104]. Cała płyta trafiła na pierwsze Top 15 w serwisie Spotify[105]. Płyta zebrała mieszane oceny krytyków, większość zarzuciła, iż projekt jest nastawiony na sukces komercyjny[106][107]. Album zadebiutował na 1. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS, sprzedając się w ponad 30 tys. egzemplarzy zdobywając tym samym status platynowej płyty[82][108]. Płyta była również najlepiej sprzedającym się albumem w Polsce w kwietniu oraz w maju w 2018 roku[109]. 4 lipca 2018 roku albumowi przyznano status podwójnej platynowej płyty, za sprzedaż 60 tys. egzemplarzy[82]. Płyta była również najlepiej sprzedającym się krążkiem pierwszego półrocza w Polsce[110]. 6 lipca raper trzeci raz wystąpił na Open’er Festival w Gdyni tym razem z raperem Quebonafide, jako Taconafide[111]. Muzycy zapowiedzieli uprzednio, że będzie to ich ostatni koncert w duecie[112]. Według medialnych relacji, raperzy zgromadzili kilkudziesięciotysięczną publiczność, porównywalną z największymi gwiazdami wieczoru, zespołem Gorillaz, a zarazem największą spośród polskich wykonawców w historii Open’era[111][113][114].

W zinie dodawanym do zamówienia przedpremierowego raper zapowiedział, że wyda w tym roku jeszcze dwa solowe projekty[115]. Od połowy 2018 raper częściowo przeprowadził się z powrotem do Londynu do swojej dziewczyny[21]. Pierwszy z nich, to drugi studyjny album artysty zatytułowany Café Belga, został wydany bez zapowiedzi 13 lipca 2018[116]. Drugi z nich to minialbum dodawany do albumu, pt. Flagey[116]. Muzyk po raz kolejny zadebiutował z płytą na 1. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS[117]. Album dwa tygodnie po premierze otrzymał status złotej płyty[118]. Album zebrał zróżnicowane oceny, w większości pozytywne, krytycy chwalili iż album jest lepszy w porównaniu do poprzednich dzieł artysty, czyli Szprycera i Somy 0,5 mg[119][120][121]. Pochodzący z albumu Café Belga utwór „Fiji” trafił na listy przebojów radiowych radia RMF Maxxx i Eska oraz dotarł na 26. miejsce listy najlepiej sprzedających się singli w Polsce – AirPlay[122]. Pod koniec 2018 roku raper wyruszył w swoją kolejną trasę koncertową pt. Cafe Belga Tour odwiedzając największe miasta Polski[123]. Wraz z trasą ruszyła limitowana kolekcja ubrań dostępna na stronie sklepowej, wytwórni Asfalt Records[124]. W październiku 2018 roku raper został nominowany do nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy Polski wykonawca, jako grupa Taconafide[14]. Też w październiku tego samego roku, album Soma 0,5 mg rozszedł się w ponad 90 tys. egzemplarzy zdobywając status potrójnej platynowej płyty[82]. Również album Café Belga do końca października rozszedł się w ponad 30 tys. kopii tym samym zdobywając status platynowy[82]. Zdaniem mediów, do końca 2018 roku album Soma 0,5 mg sprzedał się w około 100 tys. egzemplarzy płyt, a w 2019 roku przyznano jej status diamentowy za sprzedaż ponad 150 tys. kopii[125][126][127]. W 2019 roku raper dostał aż siedem nominacji do nagrody Fryderyków, w tym album Soma 0,5 mg wygrała w kategorii album roku hip-hopu[48].

2019–2022: Pocztówka z WWA, lato '19, Jarmark, Europa i 2020Club

Taco Hemingway wraz z Dawidem Podsiadło podczas koncertu na Stadionie narodowym, 2019

Choć w piosence Café Belga zapowiadał możliwą przerwę od muzyki w 2019 roku, 7 lutego w internecie ukazało się zdjęcie na którym można było zobaczyć rapera podczas sesji nagraniowej w studiu[128]. 9 lutego 2019 roku do internetu wyciekł fragment nowego utworu muzyka, który to wytwórnia Asfalt Records próbowała bezskutecznie usuwać[129]. 12 lutego tego samego roku wystąpił gościnie w singlu Bedoesa pt. „Chłopaki nie płaczą”, a dziennik Newonce umieścił jego zwrotkę w rankingu „5 kawałków, które przesunęły granice tego, co wolno, a czego nie w polskim rapie”[130]. W kwietniu tego samego roku, na profilu instagramowym studia nagraniowego w którym pracuje raper, pojawił się wpis który potwierdził powstawanie nowej płyty[131]. W maju 2019 roku, artysta razem z Dawidem Podsiadło ogłosił koncert na Stadionie Narodowym w Warszawie. Taco dodał również że jest to jedyny jego koncert w tym roku. Wydarzenie zdobyło duży rozgłos i już w niemal 3 godziny artyści wyprzedali wszystkie bilety, czyli 73 tys. miejsc zapełniając cały stadion. Tym samym muzycy pobili rekord Polski i sprzedali więcej biletów niż Metallica czy Coldplay[132].

16 lipca 2019 roku raper zapowiedział premierę nowego albumu pt. Pocztówka z WWA, lato '19 na 9 sierpnia oraz ruszyła przedsprzedaż albumu[133]. Muzyk na instagramie napisał że pomimo zapowiadanej przerwy, nie mógł się powstrzymać i jak co roku wyda nowy album w lato[133]. Po raz pierwszy na płycie raper zaprosił gości, pojawili się inni muzycy tacy jak Pezet, Dawid Podsiadło, Schafter, Kizo, Ras i Rosalie[134]. Dnia 23 lipca 2019, koło godziny 22, album niespodziewanie został wydany w wersji elektronicznej w serwisie YouTube oraz w serwisach streamingowych m.in. takich jak Spotify, jak zawsze raper udostępnił cały album do pobrania za darmo w standardzie MP3 na swojej stronie internetowej[134]. Raper zadebiutował na pierwszym miejscu polskiej listy sprzedaży – OLiS po raz czwarty z rzędu i utrzymywał się na pierwszym miejscu przez trzy tygodnie[135]. Album w przedsprzedaży sprzedał się w 15 000 egzemplarzy a 21 sierpnia 2019 roku otrzymał certyfikat złotej płyty od ZPAV[136][137]. Płyta zebrała generalnie dobre oceny krytyków[138][139][140]. Utwory z płyty pt. „W piątki leżę w wannie” oraz „Sanatorium” trafiły na listy przebojów w polskich radiach[141]. 15 sierpnia artysta wystąpił gościnnie w singlu Kizo, pt. „Niebieski Bentley”[142]. Raper również wystąpił gościnnie na albumie Pezeta, Muzyka Współczesna w utworze „2K30”[143]. 30 października 2019 roku album uzyskał status platynowy za sprzedaż ponad 30 tys. egzemplarzy[144]. W październiku raper pojawił się na 10 miejscu Najbardziej wpływowych Polaków 2019 według dziennika Wprost[17]. 6 listopada 2019 roku artysta wystąpił gościnnie w singlu Schaftera, pt. „bigos” do którego również ukazał się teledysk[145]. Utwór zdobył 1. miejsce na karcie czasu w platformie Youtube oraz Spotify[146]. Również w listopadzie wystąpił gościnnie w dwóch utworach na płycie Bedoesa, pt. Opowieści z doliny smoków[147].

Z początkiem roku 2020 ruszył w szóstą trasę koncertową pt. Pocztówka z Polski Tour. Z uwagi na epidemię COVID-19, trasa została przełożona na późniejszy termin[148]. Album Pocztówka z WWA zdobył nominacje do wielu nagród m.in. do Fryderyków 2020 czy Bestsellerów Empiku 2019 oraz był dziesiątą pod względem sprzedaży płytą w Polsce. W trakcie trwania pandemii COVID-19 wziął udział w akcji #hot16challenge2, promującej zbiórkę funduszy na rzecz personelu medycznego. Sam przekazał na ten cel 100 tysięcy złotych. W swojej zwrotce zapowiedział że może wyda kilka płyt w lipcu. 25 czerwca 2020 roku pojawiło się zdjęcie rapera ze studia Nagrywaka, zapowiadając że nowa płyta jest w trakcie tworzenia[149]. 3 lipca wystąpił gościnnie w singlu Artura Rojka pt. A miało być jak we śnie, do którego został zrealizowany klip[150]. W lipcu 2020 roku raper wspólnie z grupą Pro8l3m założył wydawnictwo muzyczne noszące nazwę 2020[5]. 10 lipca 2020 roku, dzień przed cisza wyborczą, ukazuje się singiel pt. „Polskie tango”, który przedstawia polską mentalność, wyraża zmartwienie stanem kraju i nawiązuje do sytuacji politycznej w Polsce, krytykując ją. Singiel jest zapowiedzią albumu pt. Jarmark, zapowiedzianego na lato 2020 roku[151]. Singiel pobił dzienny rekord odtworzeń w Polsce na Spotify, który poprzednio również należał do jego utworu „W piątki leżę w wannie”, zdobywając przy tym ponad 560 tys. odtworzeń. W serwisie YouTube zdobył ponad 2,5 mln wyświetleń w 24 h od publikacji również bijąc rekord[152]. 28 lipca raper za pomocą serwisu Instagram ogłosił że premiera płyt została przesunięta z lipca na przełom sierpnia/września[153]. 29 lipca 2020 w urodziny rapera wyszedł singiel „Michael Essien Birthday Party”, zapowiadając nowy album pt. Europa, który wraz z Jarmarkiem wyjdzie 4 września 2020. Tego samego dnia ruszyła również przedsprzedaż albumów[153]. 28 sierpnia 2020 roku raper znów niespodziewanie wydał album pt. Jarmark, udostępniając go w serwisach streamingowych oraz za darmo do pobrania na swojej stronie internetowej[154]. 4 września 2020 roku album Europa trafił do sprzedaży w wersji fizycznej wraz z albumem Jarmark, w sklepach w całej Polsce oraz został udostępniony w serwisach streamingowych oraz za darmo do pobrania na swojej stronie internetowej[154]. Artysta po raz piąty z rzędu zadebiutował na pierwszym miejscu listy OLiS z albumem Jarmark, na drugim miejscu znalazł się album Europa[155]. Wraz z płytami, razem na liście znalazło się aż siedem albumów artysty, czym raper zrównał rekord Czesława Niemena co do ilości albumów w jednym notowaniu OLiS[156]. Albumy uzyskały status złotej płyty 24 września 2020 roku[155]. Album zebrał mieszane oceny, krytycy zarzucali raperowi że z poruszanych przez niego ciężkich tematów na płycie Jarmark, takich jak polityka kraju czy polski kościół, artysta za często rzuca truizmami i banałami, nie mając nic ciekawego do powiedzenia[157]. Z kolei niektórzy krytycy chwalili rapera, że w końcu ktoś z popularnego świata muzycznego próbuje poruszać takie tematy i nauczać młodzież[158]. Album Europa zebrał średnie oceny, krytycy zarzucali ze album jest nierównomierny, miejscami ciekawy, a z kolei później robi się już miejscami miałki[159]. W tym samym roku dostał dwie nominacje do Fryderyków 2021, za album Jarmark w kategorii Album roku hip-hop oraz za „Polskie tango” w kategorii Utwór roku[12]. W 2020 roku udzielił wywiadu wraz z PRO8L3M dla serwisu newonce, gdzie stwierdził, że chce się teraz głównie zająć wydawaniem oraz pomaganiem nowym młodym artystom, w swojej nowej wytwórni[160].

Jesienią 2022 powstał projekt wspólnej płyty wytwórni 2020 i raperów związanych w jakimś stopniu z wytwórnią o nazwie „2020Club”. 8 grudnia 2022 roku został wydany singiel o tej samej nazwie promujący album również o takiej nazwie w którym wystąpił taco Hemingway, CatchUp, Oki, Otschodzi i jeden raper poza wytwórni - Young Igi.

Styl muzyczny

Jestem głosem pokolenia, które nie ma nic do powiedzenia. Mimo to relacjonuje wszystko, wszystkie posiedzenia. Każde wyjście, kino, szybkie piwo, jeszcze szybszą miłość.

Filip Tadeusz Szcześniak w utworze „Wosk”

Jak wymienia w wywiadach, wpływ na jego styl rapowania mieli wykonawcy tacy jak m.in.: Kanye West, Kendrick Lamar, Drake, MF Doom, Eminem, Childish Gambino, Action Bronson, Earl Sweatshirt(ang.), Tyler, The Creator i The Notorious B.I.G., a także: Sokół, Pezet, Małpa, Łona, Fisz i Ten Typ Mes[1]. Podczas pisania swoich tekstów zwraca uwagę na sylabizm oraz rymy potrójne lub poczwórne[1]. Rapowanie Taco na pierwszym albumie było kojarzone bardziej z recytowaniem, niż z samym rapowaniem[161]. Jego albumy często są spójne tematycznie, płyty takie jak Trójkąt warszawski czy Marmur opowiadają jedną zwartą historię[161]. Motywem przewodnim twórczości rapera jest storytelling, czyli opisywanie otaczającej rzeczywistości[162]. Izabela Stackiewicz w swojej recenzji albumu Marmur dla strony WPolityce.pl stwierdziła, że „Taco Hemingway ma szansę stać się pomostem między światem pop, rapem i poezją”[161]. Dziennikarz Marek Fall w recenzji płyty Umowa o Dzieło dla serwisu Onet.pl, stwierdził, że „jego piosenki spodobały się nawet tym, którzy na co dzień nie słuchają rapu”[162]. Sam raper w jednym z utworów stwierdził, że jest połączeniem Czesława Miłosza i The Notoriousa Biggiego[163]. Artysta często przywiązuje uwagę do miejsca podczas pisania tekstów[39]. Raper często wspomina i opisuje Warszawę, szczególnie na takich albumach jak Umowa o dzieło, Trójkąt warszawski czy Szprycer[39][44]. Wyjątkiem są albumy Marmur, Café Belga oraz EP Wosk, gdzie rapuje również o Trójmieście, Brukseli czy Londynie[61][121]. Na albumie Marmur stworzył swoje alter-ego muzyczne, które w przeciwieństwie do niego chce być wielką gwiazdą muzyczną i tworzyć albumy mające przede wszystkim zapewnić pieniądze i sukcesy[61].

Od albumu Szprycer zmienił swój styl rapowania i powiększył swój warsztat artystyczny o śpiew[69]. Również od tamtej pory nakłada efekty Auto-Tune na swój głos[69]. Zmianie uległa tematyka tekstów, które stały się bardziej lekkie i imprezowe, wpisujące się w nurt muzyki komercyjnej[69][107]. Zmieniła się także warstwa muzyczna – Taco odszedł od oldschoolowych, samplowanych produkcji i zaczął wybierać na swoje albumy bardziej energiczne, nowoczesne brzmienia[69][107]. Na następnych albumach, takich jak Café Belga czy Pocztówka z WWA, Lato '19, raper zaczął łączyć pop i trap z rapem alternatywnym[164]. W swoich tekstach zaczął również umieszczać wątki polityczne, co jest szczególnie zauważalne na płycie Pocztówka z WWA, Lato '19, gdzie muzyk rapuje o problemach politycznych które dotykają Polaków[140]. W 2020 roku artysta wydaje płytę Jarmark, która, w przeciwieństwie do jego innych albumów, jest prawie w całości albumem poświęconym poglądom polityczno-światopoglądowym rapera, atakuje w nim polskie partie prawicowe, jak i lewicowe, Kościół oraz influencerów których oskarża o ogłupianie społeczeństwa[157]. Rapuje w nim także o wpływie pornografii oraz narkotyków na polską młodzież[157][158]. Powraca także do storytellingów znanych z takich albumów jak Marmur czy Trójkąt Warszawski[157].

Wizerunek medialny

Artysta znany jest z tego, że mało udziela się medialnie. Dotychczas w swojej karierze nie udzielił żadnego wywiadu przed kamerą, jednakże udzielił kilku wywiadów radiowych, na początku swojej działalności m.in. dla Polskiego Radia Koszalin oraz Radia Trójki[34][37]. W 2015 odmówił wywiadu dla portalu NaTemat.pl, wyjaśniając, że nie rozmawia z dziennikarzami z powodu szukania na siłę skandali i przypinania mu łatek „korporapera”[165]. Raper również sporadycznie udziela się w mediach społecznościowych, takich jak Instagram czy Facebook oraz nie reklamuje żadnych marek[166][167][168]. Nie pojawia się też na galach rozdania nagród; w 2015 oraz 2018 nie odebrał wygranej statuetki podczas gali rozdania Nagród Muzycznych Fryderyka[169]. W jednym ze swoich utworów zdradził, że „nie biega po galach, bo nie jest celebrytą”[169]. Każdy album rapera można pobrać za darmo z jego własnej strony internetowej. W 2019 roku wytłumaczył, iż jest spowodowane to tym że jako dziecko nabywał wiele razy nielegalnie albumy muzyczne i przy premierze Trójkąta warszawskiego, przyrzekł sobie że każdy jego album będzie można pobrać za darmo[170].

Sprawdzam sobie własną Wikipedię, widzę znowu same dzikie brednie. Ktoś mi wpisał datę śmierci dzisiaj, widzę w szybie jak mi lico blednie.

Filip Tadeusz Szcześniak w utworze „2031”

W 2018 wokalista zespołu Lady Pank, Janusz Panasewicz, w wywiadzie dla serwisu Onet.pl stwierdził, że: „ktoś taki, jak Taco Hemingway, powinien częściej zabierać głos w sprawach politycznych w swoich utworach”[171]. Raper jednak już w utworze Wosk zaznaczył, że nie zamierza rapować o polityce[172]. Odwołania do kwestii politycznych umieścił jednak w utworach na albumie Pocztówka z WWA, Lato '19[140]. W lipcu 2020 wydał „Polskie Tango”, singiel promujący nową płytę pt. „Jarmark” – w owym singlu występują jawne nawiązania do polityki.

Mój kraj wyszedł z klatki, teraz się mota. Moim krajem może rządzić byle miernota. W moim kraju ta oświata to jest ciemnota.

Taco Hemingway w utworze „Polskie tango

W 2018 roku do wydanej płyty Café Belga, został dołączony wywiad w formie pisanej, przeprowadzony w Brukseli z dziennikarzem Markiem Fallem[120]. W 2018 roku media plotkarskie obiegał informacja jakoby raper miał zakończyć wieloletni związek ze swoją dziewczyną Katarzyną Kundą, o której wspominał wiele razy w swoich piosenkach np. takich jak „515” czy „900729”[173]. Doniosły również o tym, że muzyk zaczął spotykać się z modelką Igą Lis, córką Tomasza Lisa i Kingi Rusin[174][175]. Parę dni później internet obiegły zdjęcia na których widziano parę razem[176]. Na albumie Café Belga raper wspomniał o dziewczynie w kilku utworach, a w ostatniej anglojęzycznej piosence wyznał jej miłość oraz skrytykował media plotkarskie za wtrącanie się do jego życia[177]. Zarapował tam prześmiewczo, w przetłumaczeniu na polski: „(...)Powiem to teraz i upewnijcie się, że nie mamroczę... Jestem w niej zakochany... Proszę bardzo, wrzuć to do swojego artykułu(...)”[177][178]. W wywiadzie dla książki To nie jest hip-hop. Rozmowy II, przyznał, że po zdobyciu większej popularności niemal przestał wychodzić z domu[21]. Pod koniec roku 2020 raper trafił na nagłówki mediów, jakoby miał wziąć dużą kwotę z tarczy antykryzysowej jako zapomoga dla artystów poszkodowanych pandemią, portale zarzuciły mu branie pieniędzy od rządu który krytykował w utworach. Taco Hemingway wydał oświadczenie w którym zaprzeczył plotkom oraz skrytykował artystów którzy pobrali pieniądze, a także rząd, dodając że są bardziej wymagające pomocy obszary w polskiej gospodarce[179].

Nagrody i wyróżnienia

Pomimo tego, że raper był wielokrotnie nagradzany, nie odebrał żadnej z przyznanych nagród i nie przykłada do nich większych wartości. W utworze „Pokédex” potwierdził to wersami „Nie odbiera człowiek głupich nagród. Nie skaczę po gali, jakbym wypił soczek z gumijagód”[180]. Artysta w swojej karierze został pięciokrotnie nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyka w kategorii Album roku hip-hop, w tym trzykrotny laureat nagrody za album Umowa o dzieło, Szprycer oraz Soma 0.5 mg[48]. Oprócz tego muzyk zdobył nominacje do nagrody Yach Film za utwór „6 zer” w kategorii Innowacja oraz nominacje do Paszportów Polityki w kategorii Muzyka Popularna[181][182]. Wielokrotnie nominowany w wielu kategoriach w plebiscytach Onet – Najlepsi oraz Plebiscyt WuDoo & Hip-Hop[183][184]. Pięciokrotnie nominowany do nagrody Cover awArts za Najlepszą okładkę roku, w tym dwukrotnie na pierwszym miejscu (za albumy Szprycer i Marmur) oraz dwa razy zajmował 2. miejsce (za albumy Trójkąt warszawski oraz Wosk)[185][186][187]. Został wybrany Człowiekiem roku według konkursu Wdechy 2015[188]. Oprócz tego został Najpopularniejszym Polskim Artystą, a album Szprycer Najpopularniejszym Polskim Albumem w 2017 według statystyk serwisu muzycznego Spotify[189].

W kwietniu 2018 raper otrzymał Fryderyka za album Szprycer[190]. Tak jak w poprzednich latach, artysta nie zjawił się na odebraniu nagród, lecz w tym przypadku było to usprawiedliwione koncertem w Poznaniu[190]. W październiku 2018 roku raper został nominowany do nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii Najlepszy Polski wykonawca, jako grupa Taconafide[14]. Według podsumowania 2018 roku przez Spotify, Soma 0,5 mg zajęła pierwsze miejsce w rankingu najczęściej słuchanych albumów, zaś Tamagotchi – pierwsze w zestawieniu najczęściej słuchanych utworów[191]. Na liście najchętniej słuchanych wykonawców duet Taconafide zajął trzecie miejsce, zaś sam Taco pierwszą pozycje[191]. Portal Glamrap.pl wybrał Taco Hemingway najlepszym raperem roku 2018[192]. W 2019 udało mu się otrzymać aż siedem nominacji do nagrody Fryderyków, w tym w kategorii album roku hip-hopu, za albumy Café Belga i Soma 0.5 mg[48]. Płyta Soma 0,5 mg okazała się laureatem plebiscytu[193]. W tym samym roku otrzymał również aż 12 nominacji na gali Popkillerów 2019, zdobywając nagrodę za Grupa roku, Wydanie roku oraz Kooperacja roku[194]. W październiku 2019 z Dawidem Podsiadło pojawił się na 10. miejscu na liście Najbardziej wpływowych Polaków 2019 według tygodnika „Wprost[17]. W 2020 po raz kolejny wygrał Fryderyka za album Pocztówka z WWA, lato ’19 w kategorii Album roku hip-hop, jako jedyny artysta który wygra Fryderyka trzy razy z rzędu[195]. Tego samego roku album Trójkąt Warszawski został nominowany do Popkillerów 2020 w kategorii Album dekady[196]. W 2021 uzyskał nominacje do nagrody Fryderyki 2021 w kategorii Utwór roku za singiel „Polskie tango”, tym samym stając się pierwszym raperem nominowanym w tej kategorii[12]. W kwietniu 2021 został pierwszym polskim artystą, którego utwory zostały odtworzone ponad miliard raz na platformie streamingowej Spotify[18].

Dyskografia

Trasy koncertowe

Przypisy

  1. a b c d e f Wojciech Bielawski, Wywiad: Taco Hemingway, kinkyowl.pl [dostęp 2015-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2015-10-03] (pol.).
  2. a b Jacek Świąder: Taco Hemingway: Self made rapper. wyborcza.pl. [dostęp 2015-08-27]. (pol.).
  3. Taco Hemingway, hiphopedia.info [dostęp 2016-03-14] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-14] (pol.).
  4. Taconafide, Discogs [dostęp 2018-04-17] (ang.).
  5. a b 2020 w końcu zacznie się lepiej kojarzyć. Taco Hemingway i PRO8L3M będą wydawać muzykę pod szyldem „2020”. spidersweb.pl, 2020-07-08. [dostęp 2020-07-10]. (pol.).
  6. a b fvkilledjfk, YouTube [dostęp 2017-07-05] (pol.).
  7. a b „Young Hems” by Taco Hemingway. tacohemingway.bandcamp.com. [dostęp 2015-09-02]. (ang.).
  8. a b Taco Hemingway – „Trójkąt Warszawski”. hiphopedia.info. [dostęp 2015-09-02]. (pol.).
  9. a b Taco Hemingway – „Umowa o dzieło” – EP-ka już do odsłuchu, cgm.pl [dostęp 2015-09-02] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-23] (pol.).
  10. a b Quebonafide i Taco Hemingway nagrali płytę – CGM.pl, „CGM”, 12 marca 2018 [dostęp 2018-03-12] (pol.).
  11. a b c d OLiS – sprzedaż w okresie 14.08.2015 – 20.08.2015. olis.onyx.pl. [dostęp 2015-08-27]. (pol.).
    OLiS – sprzedaż w okresie 02.12.2016 – 08.12.2016. olis.onyx.pl. [dostęp 2016-12-15]. (pol.).
    OLiS – sprzedaż w okresie 25.08.2017 – 31.08.2017. olis.onyx.pl. [dostęp 2017-09-07]. (pol.).
  12. a b c Fryderyki:
  13. Zagłosuj i przyznaj Nagrodę Publiczności!. Związek Producentów Audio-Video, 2019-02-24. [dostęp 2019-03-29]. (pol.).
  14. a b c INTERIA.PL, MTV EMA 2018: Camila Cabello faworytką. Kto powalczy z Polski? [dostęp 2018-10-05] (pol.).
  15. ZPAV: Nominacje do plebiscytu Bestsellery Empiku 2018. bestsellery.zpav.pl, 11 stycznia 2019. [dostęp 2019-01-15].
  16. a b Fryderyki 2018: znamy zwycięzców [Wyniki], kultura.onet.pl, 24 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-24] (pol.).
  17. a b c Dawid Podsiadło i Taco Hemingway w czołówce zestawienia najbardziej wpływowych Polaków 2019 – CGM.pl, CGM, 31 października 2019 [dostęp 2019-11-09] (pol.).
  18. a b Pierwszy polski artysta z ponad miliardem odtworzeń w Spotify, TVN24.
  19. a b c Foodvillain. Barbara Kaczmarczyk 2015-03-19. [dostęp 2017-07-05].
  20. Taco Hemingway: „Trójkąt warszawski” jest o pijanych, zakochanych ludziach w mieście [WYWIAD], „gazetapl” [dostęp 2017-07-05] (pol.).
  21. a b c d Karolina Stankiewicz, Taco Hemingway opowiedział o rodzinie. „Dręczą mnie wyrzuty sumienia”, gwiazdy.wp.pl, 26 września 2019 [dostęp 2019-11-09] (pol.).
  22. Taco Hemingway „Następna stacja”. polskieradio.pl. [dostęp 2015-08-27]. (pol.).
  23. Nie wiem co robić... W końcu mam ten papier magistra... / Boje się, że branża reklamowa dla mnie za śliska, Genius [dostęp 2017-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-21] (ang.).
  24. Ściągam jakieś mp3, kroję sample, Genius [dostęp 2018-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-21] (ang.).
  25. Ja nie zastanawiam się czy się wydane hajsy spłacą / Bity MF DOOMa, w tej piwnicy mało fajne lato, Genius [dostęp 2017-07-05] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-01] (ang.).
  26. FV – Bonfire (Remix). [dostęp 2017-07-05].
  27. FV – Not Like Hov. [dostęp 2017-07-05].
  28. FV – „Larry David Flow”. fvkilledjfk 2011-08-30. [dostęp 2017-07-05].
  29. Jacek Świąder: Taco Hemingway. culture.pl. [dostęp 2016-09-20]. (pol.).
  30. Taco Hemingway – „Young Hems”. discogs.com. [dostęp 2015-09-02]. (ang.).
  31. a b Tylko u nas: fragment wywiadu z Taco Hemingwayem z książki To nie jest hip-hop. Rozmowy II!, newonce.net, 17 sierpnia 2019 [dostęp 2019-11-09] (pol.).
  32. Zostaję tłumaczem, tłumaczę tysiące CV..., Genius [dostęp 2018-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-01] (ang.).
  33. a b Puszczamy temat w eter, ze stresu ja nadal siny / Bo nazajutrz koncert... W kawiarni w PKiNie / Wchodzę na scenę mając nadzieję, że trema minie, Genius [dostęp 2018-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-21] (ang.).
  34. a b c Taco Hemingway w Trójce (Audycja „Tony z Betonu”) 27.06.2015. MacieXMusic 2015-06-28. [dostęp 2018-01-31].
  35. Taco Hemingway – „Tunarzywo”. Taco Hemingway 2015-01-16. [dostęp 2018-09-19].
  36. Potem na Chłodnej przekrzykuje ten przester, Genius [dostęp 2018-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-21] (ang.).
  37. a b 28.04.2015 Taco Hemingway, Rapnejszyn, Arkadiusz Wilman. Audycja Rapnejszyn 2015-04-29. [dostęp 2018-01-31].
  38. Karolina Dobkowska: Taco Hemingway „6 zer” – nowy teledysk. popkiller.pl. [dostęp 2015-08-27]. (pol.).
  39. a b c d l, Recenzja Taco Hemingway „Umowa o dzieło”: Rzemieślnik na śmieciówce [dostęp 2017-11-11] (pol.).
  40. „Umowa o dzieło” Taco Hemingwaya także na płycie CD, cgm.pl [dostęp 2015-09-02] [zarchiwizowane z adresu 2015-09-23] (pol.).
  41. Zeszło EPek ponad dziesięć patoli / Między nami spoko, weszło drugie miejsce na OLiS, Genius [dostęp 2017-07-26] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-07] (ang.).
  42. Taco Hemingway – „Trójkąt warszawski”. olis.onyx.pl. [dostęp 2015-09-02]. (pol.).
  43. Taco Hemingway – „Umowa o dzieło”. olis.onyx.pl. [dostęp 2015-09-02]. (pol.).
  44. a b Taco Hemingway – „Umowa o dzieło”, muzyka.onet.pl, 26 sierpnia 2015 [dostęp 2017-11-11] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-04] (pol.).
  45. a b ZPAV: złote płyty 2017. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-02-08]. (pol.).
  46. a b c d Taco Hemingway – „6 Zer”. lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2016-08-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-17)]. (pol.).
    Taco Hemingway – „Następna stacja”. lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2015-08-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-17)]. (pol.).
    Taco Hemingway – „Deszcz na betonie”. lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2016-07-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-01)]. (pol.).
    Taco Hemingway – „Świecące prostokąty”. lp3.polskieradio.pl. [dostęp 2016-12-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-20)]. (pol.).
  47. Post użytkownika @tacohemingway na Instagramie • 17 Wrz, 2015 o 10:26 UTC, Instagram [dostęp 2017-11-11] (pol.).
  48. a b c d e f Fryderyki:
  49. Wieści o wygranej, a ja napierdalam w „Dziki Gon”, Genius [dostęp 2018-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-21] (ang.).
  50. Taco Hemingway „Deszcz na betonie” – pierwszy klip z nowego albumu!, popkiller.pl [dostęp 2017-08-01] (pol.).
  51. Notowania Parady przebojów – RDC, RDC [dostęp 2018-04-28] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-12] (pol.).
  52. Lista przebojów UWUEMKA Notowanie nr 293 z dnia 26.08.2016. uwmfm.pl. [dostęp 2016-08-29]. (pol.).
  53. Podsumowanie roku 2016 na Liście Przebojów, „radiopoznan.fm” [dostęp 2018-04-28] (pol.).
  54. W lutym zaczynam pisać a Kanye wypuszcza Pablo, Genius [dostęp 2018-01-31] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-12] (ang.).
  55. Taco Hemingway: Premier League to trudna do zdefiniowania magia Piłka nożna – Sport.pl, „Sport.pl” [dostęp 2018-03-12] (pol.).
  56. Mateusz Natali: Taco Hemingway „Wosk” – darmowe EP bez zapowiedzi!. popkiller.pl. [dostęp 2016-07-27]. (pol.).
  57. Recenzja płyty: Taco Hemingway „Wosk” [dostęp 2018-03-21] (pol.).
  58. Taco Hemingway – „Wosk”, „Onet Kultura”, 31 lipca 2016 [dostęp 2018-03-21] (pol.).
  59. Taco Hemingway – „Wiatr” (prod. Borucci). Taco Hemingway 2016-07-26. [dostęp 2018-10-31].
  60. Taco Hemingway opublikował nową płytę, cgm.pl [dostęp 2016-11-03] [zarchiwizowane z adresu 2016-11-04] (pol.).
  61. a b c l, Recenzja Taco Hemingway „Marmur”: Na co ci to, Taco? [dostęp 2017-11-11] (pol.).
  62. Taco Hemingway – koncerty. Szczegóły trasy Marmur Tour [dostęp 2017-11-11] (pol.).
  63. Sokół: „To co robią Taco Hemingway i Quebonafide jest potrzebne”, glamrap.pl [dostęp 2018-03-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-16] (pol.).
  64. Taco Hemingway z zalanym sprzętem. Zobacz, jak tłum pomógł mu dokończyć koncert [WIDEO], „Noizz”, 2 lipca 2017 [dostęp 2017-08-08] (pol.).
  65. Taco Hemingway: „W tym miesiącu nowa EPka”, popkiller.pl [dostęp 2017-07-26] (pol.).
  66. Taco Hemingway – „Nostalgia” (prod. Rumak). Taco Hemingway 2017-07-30. [dostęp 2017-07-31].
  67. a b Taco Hemingway „Szprycer” – premiera i odsłuch darmowej EP-ki + teledysk, glamrap.pl [dostęp 2017-08-01] [zarchiwizowane z adresu 2017-07-31] (pol.).
  68. Słaba płyta Taco Hemingwaya. Tylko 4/10, „Onet Muzyka”, 2 sierpnia 2017 [dostęp 2017-11-11] [zarchiwizowane z adresu 2017-11-23] (pol.).
  69. a b c d e l, Recenzja Taco Hemingway „Szprycer”: To strata czasu [dostęp 2017-11-11] (pol.).
  70. Notowania Parady przebojów – RDC, RDC [dostęp 2017-08-29] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-12] (pol.).
    Notowania Parady przebojów – 7/11 – RDC, RDC [dostęp 2017-08-30] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-13] (pol.).
    Notowania Parady przebojów – 9/11 – RDC, RDC [dostęp 2017-08-30] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-13] (pol.).
    Notowanie nr 68 – RDC, „RDC” [dostęp 2017-09-19] [zarchiwizowane z adresu 2017-09-14] (pol.).
    Notowanie nr 73 – RDC, „RDC” [dostęp 2017-11-07] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-21] (pol.).
  71. Going., Taco Hemingway @ Torwar – wielki finał trasy, Going. [dostęp 2017-11-11] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-21].
  72. Historyczny wieczór Taco Hemingwaya i wyprzedany Torwar! – relacja, popkiller.pl [dostęp 2018-01-31] (pol.).
  73. a b Otsochodzi – Nowy Kolor feat. Taco Hemingway. AsfaltRecords 2017-08-09. [dostęp 2017-08-09].
  74. l, Najlepszy hiphopowy teledysk i numer 2017 roku: Sarius i Otsochodzi triumfują [dostęp 2018-02-14] (pol.).
  75. TOP 5 singli – podsumowanie polskiej sceny w 2017, glamrap.pl [dostęp 2018-02-14] [zarchiwizowane z adresu 2018-02-05] (pol.).
  76. 10 najlepszych polskich singli 2017 roku, „newonce.net”, 20 grudnia 2017 [dostęp 2018-02-14] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-02] (pol.).
  77. Lista przebojów Notowanie 1457 z dnia 2 marca 2018, „radiopoznan.fm” [dostęp 2018-03-07] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-05] (pol.).
  78. Diamentowe płyty CD przyznane w 2021. ZPAV. [dostęp 2021-02-10]. (pol.).
  79. Taco Hemingway znowu uderza! Tym razem to nie nowa epka, a kolekcja ubrań, „Noizz”, 24 października 2017 [dostęp 2017-11-07] (pol.).
  80. Taco Hemingway – Gdybyś Nie Istniała (SzUsty Blend). SzUsty 2017-05-09. [dostęp 2018-02-21].
  81. Gierszał jako Taco Hemingway. Dawno nie widzieliśmy tak dobrze zrobionej parodii, „Noizz”, 17 grudnia 2017 [dostęp 2018-03-15] (pol.).
  82. a b c d e ZPAV: platynowe płyty 2018. bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2017-02-08]. (pol.).
  83. FENT, Quebonafide i Taco Hemingway ze wspólną płytą!, Rap News – Polski Portal Rap & Hip Hop [dostęp 2018-03-01] (pol.).
  84. a b Taconafide – „Art-B”. QueQuality 2018-03-16. [dostęp 2018-03-16].
  85. Taconafide wyrusza w trasę – łapcie bilety na pierwszy koncert, „newonce.net”, 17 marca 2018 [dostęp 2018-03-17] (pol.).
  86. a b Taconafide wyprzedali Torwar w dwa tygodnie, „newonce.net”, 30 marca 2018 [dostęp 2018-03-31] (pol.).
  87. Taconafide – „Tamagotchi”. Taco Hemingway 2018-03-22. [dostęp 2018-03-23].
  88. Taconafide – „Tamagotchi” (AirPlay Top: 02.06. – 08.06.2018). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2018-06-11]. (pol.).
  89. Rekord Taconafide w Spotify!, hip-hop.pl [dostęp 2018-03-27] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-28] (pol.).
  90. a b „Taconafide” – edycja limitowana. Czy warto ją kupić? Goście, materiały dodatkowe, premiera [dostęp 2018-03-27] (pol.).
  91. Szczecińska Lista Przebojów – Radio Szczecin, radioszczecin.pl [dostęp 2018-04-28] (pol.).
  92. Notowanie 7505 – Hop Bęc | RMF MAXXX, rmfmaxxx.pl [dostęp 2018-04-07] (pol.).
  93. 2 x Gorąca 20 [dostęp 2018-04-09] (pol.).
  94. Lista przebojów | Radio Egida, egida.us.edu.pl [dostęp 2018-04-03] (pol.).
  95. „Girø” – Taconafide [dostęp 2018-03-24] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-24].
  96. Supremé – Home (Polska), „Supremé”, 10 listopada 2017 [dostęp 2018-03-24] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-25] (pol.).
  97. a b @taconafide na Instagramie: „Soma 0,5 mg” + „0,25 mg” = 26 utworów na dwóch płytach (tylko w preorderze, potem bonusowego CD nie będzie w sprzedaży)., Instagram [dostęp 2018-04-01] (pol.).
  98. Taconafide – kolejny record na Spotify!, hip-hop.pl [dostęp 2018-04-04] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-04] (pol.).
  99. Taconafide – „Metallica 808”. Taco Hemingway 2018-04-04. [dostęp 2018-04-04].
  100. Taconafide – „Kryptowaluty”. QueQuality 2018-04-09. [dostęp 2018-04-10].
  101. Paczki od Taconafide dotarły do pierwszych fanów. Co znajdziemy w środku?, „Noizz”, 12 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-14] (pol.).
  102. Taconafide – Intro. QueQuality 2018-04-12. [dostęp 2018-04-14].
  103. Taconafide – SOMA 0,5 mg, Discogs [dostęp 2018-04-17] (ang.).
  104. 0,25 mg. 2018-04-23. [dostęp 2018-04-28].
  105. Taconafide deklasują konkurencję. Każdy numer z płyty jest na szczycie listy przebojów, „Noizz”, 22 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-25] (pol.).
  106. Debiut gwiazdorskiego projektu Taconafide. Co przynosi płyta skazana na sukces?, „wyborcza.pl” [dostęp 2018-07-15] (pol.).
  107. a b c INTERIA.PL, Recenzja Taconafide „Soma 0,5 mg”: Nie tędy droga [dostęp 2018-07-15] (pol.).
  108. OLiS – sprzedaż w okresie 13.04.2018 – 19.04.2018. olis.onyx.pl. [dostęp 2018-04-26]. (pol.).
  109. OLiS – sprzedaż miesięczna w kwietniu. olis.onyx.pl. [dostęp 2018-06-03]. (pol.).OLiS – sprzedaż miesięczna w maju. olis.onyx.pl. [dostęp 2018-07-05]. (pol.).
  110. Aktualności. Duety: Taconafide oraz Lanberry i Feel – najpopularniejsi w pierwszym półroczu, bestsellery.zpav.pl [dostęp 2018-07-22].
  111. a b Taconafide na Open’er Festival 2018: Niczym światowe gwiazdy. Interia.pl, 2018-07-07. [dostęp 2018-08-25]. (pol.).
  112. Maciej Koprowicz: Taconafide zagra na Open’er Festival 2018. Antyradio, 2018-04-30. [dostęp 2018-08-25]. (pol.).
  113. Halina Jasonek: Opener 2018: jeszcze nigdy polska gwiazda nie grała przed takim tłumem [ZDJĘCIA, RELACJA]. Onet.pl, 2018-07-07. [dostęp 2018-08-25]. (pol.).
  114. Young Thug, Gorillaz, PRO8L3M, Taconafide – nasza relacja z 3. dnia Open’er Festivalu. Newonce. [dostęp 2018-08-25]. (pol.).
  115. Taco Hemingway zdradza dalsze plany na 2018 rok!, popkiller.pl [dostęp 2018-07-07] (pol.).
  116. a b Taco Hemingway – Café Belga, Discogs [dostęp 2018-07-15] (ang.).
  117. Oficjalna lista sprzedaży – sprzedaż w okresie 13.07.2018 – 19.07.2018. OLiS, 2018-07-26. [dostęp 2018-07-26]. (pol.).
  118. Asfalt Records, facebook.com [dostęp 2018-07-27] (pol.).
  119. Dawid Bartkowski: Taco Hemingway – „Café Belga”. CGM, 2018-07-12. [dostęp 2018-07-13]. (pol.).
  120. a b Jarek Szubrycht: „Zrobili ze mnie boga, potem ich zmęczył bożek” – Taco Hemingway na płycie „Café Belga” udowadnia, że wie, co o nim myślicie. [w:] Gazeta Wyborcza [on-line]. 2018-07-12. [dostęp 2018-07-13]. (pol.).
  121. a b Bartłomiej Ciepłota: Taco Hemingway – „Café Belga”. Glam Rap, 2018-07-28. [dostęp 2018-07-29]. (pol.).
  122. Airplay – Top – Archiwum: 20.10. – 26.10.2018. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2018-10-29]. (pol.).
  123. Maciek Kancerek: Taco Hemingway szykuje się do trasy?. CGM, 2018-08-23. [dostęp 2018-08-25]. (pol.).
  124. Taco Hemingway pokazał swój merch. Ruszył preorder, „Noizz”, 22 października 2018 [dostęp 2018-10-25] (pol.).
  125. O tym jak Taconafide wykorzystali lukę w prawie, by zarobić więcej; i że nie ma w tym nic złego | All About Music, „All About Music”, 16 kwietnia 2018 [dostęp 2018-10-25] (pol.).
  126. Wydawca płyty Taconafide chciał zarobić na kreatywnym ustaleniu ceny. Teraz przeprasza i dopłaca fiskusowi, „INNPoland.pl” [dostęp 2018-10-25] (pol.).
  127. Diamentowe płyty CD przyznane w 2019 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-10-02]. (pol.).
  128. Taco Hemingway nagrywa „tajne projekty” – CGM.pl. CGM, 2019-02-07. [dostęp 2019-04-19]. (pol.).
  129. Fragment nowego utworu Taco Hemingwaya wyciekł do sieci – CGM.pl. CGM, 2019-02-09. [dostęp 2019-04-19]. (pol.).
  130. 5 kawałków, które przesunęły granice tego, co wolno, a czego nie w polskim rapie, newonce.net, 2 listopada 2019 [dostęp 2019-11-09] (pol.).
  131. Nowa płyta Taco Hemingwaya? „Będzie kozacka” – CGM.pl. CGM, 2019-04-18. [dostęp 2019-04-19]. (pol.).
  132. Wszystkie bilety na Stadionie Narodowym sprzedane! Podsiadło i Taco pobili rekordy. niezalezna.pl, 2019-05-23. [dostęp 2019-05-25].
  133. a b Taco Hemingway wydaje nową płytę „Pocztówka z WWA, lato '19”! Znamy datę premiery, glamour.pl [dostęp 2019-07-16] (pol.).
  134. a b Taco Hemingway z nową płytą. „Pocztówka z WWA, lato '19" już w sieci, Onet Kultura, 24 lipca 2019 [dostęp 2019-07-24] (pol.).
  135. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS – Official Retail Sales Chart. ZPAV. [dostęp 2019-08-29]. (pol. • ang.).
  136. Złote płyty CD przyznane w 2019 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-08-21]. (pol.).
  137. Jak wygląda edycja deluxe nowej płyty Taco Hemingwaya? – CGM.pl, CGM, 9 sierpnia 2019 [dostęp 2019-08-11] (pol.).
  138. Jarek Szubrycht: Taco Hemingway niespodziewanie przyspiesza premierę płyty. „Pocztówka z WWA, lato '19" to jeden z najlepszych materiałów w jego karierze. Gazeta Wyborcza. [dostęp 2019-07-28]. (pol.).
  139. Rafał Samborski: Taco Hemingway „Pocztówka z WWA, LATO '19": Letnia składanka [RECENZJA]. Interia.pl. [dostęp 2019-07-28]. (pol.).
  140. a b c Marcin Flint: Taco Hemingway – “Pocztówka Z WWA, lato 2019” (recenzja). CGM. [dostęp 2019-07-28]. (pol.).
  141. Notowanie 1542. Radio Poznań. [dostęp 2019-10-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-10-15)]. (pol.).
  142. Taco Hemingway w nowym singlu Kizo. CGM, 2019-08-26. [dostęp 2019-09-15]. (ang.).
  143. Pezet – Muzyka Współczesna. Discogs. [dostęp 2019-10-04]. (ang.).
  144. Platynowe płyty CD przyznane w 2019 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2019-01-19]. (pol.).
  145. Schafter i Taco Hemingway w singlu „Bigos”. GlamRap.pl, 2019-11-06. [dostęp 2019-11-09]. (pol.).
  146. Jeremi Sikorski jako Ronnie Ferrari pokonany przez Taco i schaftera! O co chodzi?, Eska [dostęp 2019-11-09].
  147. Bedoes ujawnił wszystkich gości i tracklistę nowej płyty. GlamRap.pl, 2019-11-06. [dostęp 2019-11-09]. (pol.).
  148. Podsiadło, Sokół, PRO8L3M – lista koncertów, które pewnie się nie odbędą. Co dalej z festiwalami?, Noizz, 10 marca 2020 [dostęp 2020-05-03] (pol.).
  149. „Teksty, rymy, rapy” – nowa płyta Taco Hemingwaya w lipcu?. CGM, 2020-06-19. [dostęp 2020-07-02]. (pol.).
  150. Artur Rojek i Taco Hemingway nagrali wspólny utwór. Dziś premiera teledysku!. Wprost, 2020-07-03. [dostęp 2020-07-03]. (pol.).
  151. Taco Hemingway z nowym singlem! Jeszcze nigdy nie rapował tak ostro o Polsce. newonce.net, 2020-07-10. [dostęp 2020-07-10]. (pol.).
  152. Marcin Borciuch, „Polskie tango” Taco Hemingwaya bije wszelkie rekordy popularności, gwiazdy.wp.pl, 11 lipca 2020 [dostęp 2020-07-11] (pol.).
  153. a b Taco Hemingway zapowiedział dwa nowe albumy. Wyda je na przełomie sierpnia i września. Noizz, 2020-07-29. [dostęp 2020-07-29]. (pol.).
  154. a b WPROST.pl: Taco Hemingway udostępnił za darmo nową płytę. Wyśmiewa celebrytów, narzeka na Polskę i pozdrawia Golec uOrkiestrę. Wprost, 2020-08-28. [dostęp 2020-08-28]. (pol.).
  155. a b Złote płyty CD przyznane w 2020 roku. Związek Producentów Audio-Video. [dostęp 2020-08-14]. (pol.).
  156. Taco Hemingway przejmuje OLiS! Żaden raper nie dokonał jeszcze tego, co on w nowym zestawieniu. newonce.net, 2020-09-17. [dostęp 2020-09-17]. (pol.).
  157. a b c d Taco Hemingway „Jarmark”: Dozwolone do lat 18 [RECENZJA]. muzyka.interia.pl. [dostęp 2020-10-09]. (pol.).
  158. a b Bartek Chaciński: Recenzja płyty: Taco Hemingway, „Jarmark, Europa”. polityka.pl, 20200915T145410+0200. [dostęp 2020-10-09]. (pol.).
  159. Taco Hemingway „Europa”: Podróż donikąd [RECENZJA]. muzyka.interia.pl. [dostęp 2020-10-09]. (pol.).
  160. Pasja, nie cyfry. Rozmawiamy z założycielami labelu 2020. newonce.net, 2020-07-27. [dostęp 2020-10-09]. (pol.).
  161. a b c Taco Hemingway z nowym krążkiem „Marmur” wita w Hotelu Marmur [dostęp 2018-03-07].
  162. a b Taco Hemingway – Muzyka, muzyka.onet.pl [dostęp 2018-03-07] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-07] (pol.).
  163. Cześka Miłosza, Genius [dostęp 2018-03-07] [zarchiwizowane z adresu 2018-06-12] (ang.).
  164. Taco Hemingway – „Pocztówka z WWA, Lato '19" [recenzja], SO!MUSIC, 24 lipca 2019 [dostęp 2019-08-11] [zarchiwizowane z adresu 2019-08-11] (pol.).
  165. Taco Hemingway – polska nadzieja rapu odkleja od siebie łatkę przedstawiciela prekariuszy, „naTemat.pl” [dostęp 2018-03-07] (pol.).
  166. Reklamowe briefy, znowu dziś ich nie przeczytam, Genius [dostęp 2018-03-07] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-13] (ang.).
  167. @tacohemingway • Zdjęcia i filmy Instagramie, instagram.com [dostęp 2018-03-07] (pol.).
  168. Taco Hemingway, facebook.com [dostęp 2018-03-07] (pol.).
  169. a b Fifi to nie celebryta, Genius [dostęp 2018-03-07] [zarchiwizowane z adresu 2020-11-18] (ang.).
  170. WPROST.pl, Taco Hemingway znów to zrobił. Nowa płyta już jest na YouTube, WPROST.pl, 24 lipca 2019 [dostęp 2019-08-17] (pol.).
  171. „Myślałem, że może Taco Hemingway ruszy do ludzi z jakimś przekazem” – CGM.pl, „CGM”, 29 marca 2018 [dostęp 2018-03-31] (pol.).
  172. Ktoś wywołał mnie bym pisał teksty polityczne? / Nie, dziękuję., Genius [dostęp 2018-07-15] [zarchiwizowane z adresu 2020-11-18] (ang.).
  173. Oprócz tego jakieś sto tysięcy książek na półce, Genius [dostęp 2018-09-19] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-20] (ang.).
  174. Taco Hemingway i jego... nowa dziewczyna! Najnowsze szczegóły i ZDJĘCIA! [dostęp 2018-09-19].
  175. Taco Hemingway ma nową dziewczynę! To bohaterka naszej okładki [dostęp 2018-09-19] (pol.).
  176. Arek Durka, Taco Hemingway i Iga Lis na romantycznym spacerze. Ich dłonie były ciągle splecione, „gwiazdy.wp.pl”, 23 lipca 2018 [dostęp 2018-09-19] (pol.).
  177. a b Taco Hemingway i Iga Lis to oficjalnie para. Wyznał jej miłość na nowej płycie Cafe Belga [dostęp 2018-09-19].
  178. Now this is the season for fox hunting / And they will not stop til they got something / This relationship got their heart jumping / I’ll say it now, make sure I’m not mumbling / I’m in love with her / There you go, put it in your article, Genius [dostęp 2018-09-19] [zarchiwizowane z adresu 2018-09-20] (ang.).
  179. „Festiwal chciwości”. Taco Hemingway bezlitosny dla artystów, którzy ubiegali się o dotacje. naTemat.pl. [dostęp 2021-02-08]. (pol.).
  180. Nie odbiera człowiek głupich nagród / Nie skaczę po gali, jakbym wypił soczek z gumijagód, Genius [dostęp 2018-09-19] [zarchiwizowane z adresu 2021-11-21] (ang.).
  181. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-03-27].
  182. l, Yach Film 2015: Znamy nominacje [dostęp 2018-03-27] (pol.).
  183. WuDoo, radioszczecin.pl [dostęp 2018-03-27] (pol.).
  184. Najlepsi 2016 – Polska i Świat: Artysta, Płyta i Piosenka Roku, 27 grudnia 2016 [dostęp 2018-03-27].
  185. Cover awArts 2017: TOP 10-1, „Decybele Dizajnu”, 15 stycznia 2018 [dostęp 2018-03-27] (pol.).
  186. l, Cover awArts: Najlepsze polskie okładki płytowe 2016 [dostęp 2018-03-27] (pol.).
  187. Cover awArts | Najlepsze polskie okładki płyt 2015, okladki.net [dostęp 2018-03-27] (pol.).
  188. Wyborcza.pl, warszawa.wyborcza.pl [dostęp 2018-03-27].
  189. Wyborcza.pl, wyborcza.pl [dostęp 2018-03-27].
  190. a b Taco zgarnia Fryderyka za rapowy album roku. Tytus upomina akademię za pominięcie Quebo, „Noizz”, 25 kwietnia 2018 [dostęp 2018-04-25] (pol.).
  191. a b Spotify podsumował 2018 rok. Sprawdź, czego się słuchało w Polsce i na świecie. Teraz Muzyka, 2018-12-05. [dostęp 2018-12-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-12-05)]. (pol.).
  192. Bartłomiej Ciepłota, GlamRapowe podsumowanie 2018 roku w polskim rapie, GlamRap.pl, 13 stycznia 2019 [dostęp 2019-01-13] (pol.).
  193. Fryderyki:
  194. Grupa/Duet Roku 2018 (Popkillery 2019), popkiller.pl [dostęp 2019-05-15].Wydanie Roku 2018 (Popkillery 2019), popkiller.pl [dostęp 2019-05-15].Kooperacja Roku 2018 (Popkillery 2019), popkiller.pl [dostęp 2019-05-15].Teledysk Roku 2018 (Popkillery 2019), popkiller.pl [dostęp 2019-05-15].Singiel Roku 2018 (Popkillery 2019), popkiller.pl [dostęp 2019-05-15].Raper Roku 2018 (Popkillery 2019), popkiller.pl [dostęp 2019-05-15].Album Roku 2018 (Popkillery 2019), popkiller.pl [dostęp 2019-05-15].
  195. Fryderyki:
  196. Popkillery 2020. zpav.pl. [dostęp 2020-09-08].
  197. Taco Hemingway wraca na scenę – CGM.pl, CGM, 19 stycznia 2022 [dostęp 2022-02-08] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

TacoWroclaw.png
Autor: Pawel Dymanski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Taco Hemingway podczas występu we Wrocławiu, 2017
Taconafide-2018-04-21-0026 (cropped).jpg
Autor: Itokyl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Taconafide podczas koncertu w Warszawie w ramach trasy Ekodiesel Tour promującej debiutancki album Soma 0,5 mg.
Warszawa280919.jpg
Autor: Pawel Dymanski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Koncert Taco Hemingway na Stadionie Narodwym, 2019
Tacokrakow.jpg
Autor: Pawel Dymanski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Taco Hemingway podczas występu w Krakowie, 2018
Taconafide-2018-04-21-0046.jpg
Autor: Itokyl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Taconafide podczas koncertu w Warszawie w ramach trasy Ekodiesel Tour promującej debiutancki album Soma 0,5 mg.