Tadeusz Bukowski (fotograf)
Data urodzenia | |
---|---|
Data śmierci | |
Dziedzina sztuki |
Tadeusz Bukowski, ps. „Bończa” (ur. 22 kwietnia 1909 w Warszawie, zm. 21 listopada 1980 w Warszawie) – polski fotografik, fotoreporter Referatu Fotograficznego Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej.
Życiorys
Podczas powstania warszawskiego fotografował oddziały powstańcze i ludność cywilną w rejonie Powiśla i północnego Śródmieścia. Jako długoletni harcerz wiele zdjęć poświęcił też działalności Harcerskiej Poczty Polowej. Blisko współpracował z reżyserem Antonim Bohdziewiczem, któremu przekazywał zdjęcia, zostawiając sobie negatywy. W oczekiwaniu na zdobycie Powiśla przez Niemców schował około 200 negatywów w piwnicy na ulicy Drewnianej 12 a resztę w mieszkaniu na ulicy Smolnej 14 oraz zakopane na dziedzińcu Liceum im. Zamoyskiego. 12 września dostał się do niewoli niemieckiej. Po powrocie do Warszawy w 1945 roku odnalazł tylko zdjęcia z ulicy Drewnianej. Jego fotografie były zamieszczane w wielu wydawnictwach i na wystawach dotyczących powstania warszawskiego.
Po wojnie, od 1948 roku, był fotografem w Instytucie Wydawniczym Nasza Księgarnia. Wielokrotny komisarz wystaw fotograficznych w warszawskiej „Zachęcie” m.in. wystaw aktów kobiecych. Został uhonorowany tytułem artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej - Artiste FIAP (AFIAP). Jest autorem albumu fotograficznego „Warszawa w dniach powstania 1944" wyd. Krajową Agencję Wydawniczą, w 1980 roku.
Galeria zdjęć Tadeusza Bukowskiego z powstania warszawskiego
Bibliografia
- Lesław M. Bartelski, Tadeusz Bukowski: Warszawa w Dniach Powstania 1944. Warszawa: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980.
- Biografia na www.fotopolis.pl. fotopolis.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-04-13)].
Media użyte na tej stronie
Powstanie Warszawskie: Tadeusz Jarosz "Topaz" i Andrzej Heppen "Stasiek", harcerze Powstańczej Poczty Polowej opróżniają skrzynkę pocztową przy budynku PKO na ulicy Świętokrzyskiej. W tle widoczny fragment elewacji kamienicy braci Bachrachów - ul. Świętokrzyska 36/38/40.
Powstanie Warszawskie: Posterunek z CKMem (chyba polski Browning 1930) na ulicy Elektrycznej, w okolicach Elektrowni na Powislu. Podobna fotografia: https://s27.postimg.org/4q2a8q5tf/wz30_1944_1.jpg
Powstanie Warszawskie: Por. Przemysław Górecki "Kuropatwa" (po prawej) - komendant Powstańczej Poczty, w rozdzielni Harcerskiej Poczty Polowej na ulicy Świętokrzyskiej 28.
Powstanie Warszawskie: Kapral Tadeusz Mikulski "Wit" z 3. kompani "Narocz" baonu "Zośka" odpoczywa przy barykadzie na ul. Świętokrzyskiej.
Powstanie Warszawskie: Posterunek przed kwaterą. Jeden z żołnierzy trzyma pistolet maszynowy "błyskawica". Po prawej plakat „Każdy Pocisk – Jeden Niemiec”. Informacje na temat plakatu:
- Author: Witold Chmielewski
- Format: 100x70 cm litografia barwna
- Stworzony: w pracowni przy ulicy Górskiego w połowie sierpnia 1944
- Zlecenie: IV Wydziału Prasowo-Wydawniczego Biura Informacji i Propagandy AK
- Druk: Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze przy ulicy Chmielnej
Powstanie Warszawskie: Skrzynka Harcerskiej Poczty Polowej na ulicy Tamka w okolicach Zamku Ostrogskich
Powstanie Warszawskie: Barykada u wlotu ulicy Szpitalnej na plac Napoleona z wbudowanym "Chwatem" Niemieckim czołgiem Jagdpanzer 38(t) "Hetzer", który został zdobyty podczas walk o Pocztę Główną.
Grób żołnierzy z Batalionu Chrobry I poległych 31.08.1944 w skrzydle Pasażu Simonsa przy ul. Wyjazd
Powstanie Warszawskie: Reperacja "Szarego Wilka", niemieckiego transportera opancerzonego SdKfz 251 zdobytego przez powstańców z VIII zgrupowania "Krybar" przy Alei Na Skarpie dnia 14.VIII.1944 od 5-tej dywizji SS 'Viking'.
Powstanie Warszawskie: Pogrzeb Zbyszka Banasika "Banana", 16-letniego listonosza Harcerskiej Poczty Polowej, w ogrodach na Okólniku. Nekrolog z "Biuletynu Informacyjnego":
Śmierć pierwszego listonosza Powstania.
W dniu 17 bm. zginął śmiercią żołnierza druh "Banan" w wieku lat 16. Zmarły był pierwszym harcerzem, który rozpoczął roznoszenie listów Poczty Polowej, dostarczając je na najbardziej wysunięte punkty frontu. Padł od kuli wroga, przenosząc pod obstrzałem listy na teren szpitala Czerwonego Krzyża. Pochowany został na Powiślu, przy Konserwatorium, koło Stanicy Harcerskiej. W dniu śmierci druha "Banana" przypada swego rodzaju jubileusz Poczty Polowej: ilość listów, które od początku Powstania przeszły przez nią, przekroczyła 50 000.Powstanie Warszawskie: Barykada u wlotu ulicy Szpitalnej na plac Napoleona z wbudowanym "Chwatem" Niemieckim czołgiem Jagdpanzer 38(t) "Hetzer", który został zdobyty podczas walk o Pocztę Główną.
Powstanie Warszawskie: Reperacja gąsienic "Szarego Wilka", niemieckiego transportera opancerzonego SdKfz 251 zdobytego przez powstańców z VIII zgrupowania "Krybar" przy Alei Na Skarpie dnia 14.VIII.1944 od 5-tej dywizji SS 'Viking'. Fotografia zrobiona na placówce "Żak" na ulicy Foxal.
Powstanie Warszawskie: Barykada u wlotu ulicy Szpitalnej na plac Napoleona z wbudowanym "Chwatem" Niemieckim czołgiem Jagdpanzer 38(t) "Hetzer", który został zdobyty podczas walk o Pocztę Główną.
Powstanie Warszawskie: Odprawa listonoszy Harcerskiej Poczty Polowej .
Powstanie Warszawskie: Skrzynka Harcerskiej Poczty Polowej na barykadzie "Pod skrzynką" przy budynku PKO na ulicy Świętokrzyskiej. W tle widoczny fragment elewacji kamienicy braci Bachrachów - ul. Świętokrzyska 36/38/40.
Powstanie Warszawskie: Listonosz Powstańczej Poczty Polowej doręcza list na ulicy Jasnej.
Powstanie Warszawskie: Reperacja "Szarego Wilka", niemieckiego transportera opancerzonego SdKfz 251 zdobytego przez powstańców z VIII zgrupowania "Krybar" przy Alei Na Skarpie dnia 14.VIII.1944 od 5-tej dywizji SS 'Viking'. Widoczne oznaczenie taktyczne batalionu łączności.
Powstanie Warszawskie: Pluton 163 z 1. kompanii "Wigry" batalionu "Kiliński" w czasie pogrzebu na ulicy Zgoda 5 w Warszawie. Z pistoletem maszynowym "Błyskawica" stoi plut. Henryk Borecki "Smutniak". Opaska na ramieniu drugiego w kolejności powstańca, ma nieprawidłowy numer plutonu: "613".
Powstanie Warszawskie: Posterunek przed kwaterą. Jeden z żołnierzy trzyma pistolet maszynowy "błyskawica".
Żołnierz Armii Krajowej broniący barykady na Powiślu, podczas Powstania Warszawskiego, używając pistolet maszynowy Błyskawica.