Tadeusz Cholewicki

Tadeusz Cholewicki
Data i miejsce urodzenia

23 października 1907
Warszawa

Data i miejsce śmierci

27 kwietnia 1988
Warszawa

profesor zwyczajny nauk technicznych
Specjalność: elektrotechnika teoretyczna
Profesura

1962 (nadzwyczajny), 1971 (zwyczajny)

Aktywność zawodowa: 1935-1988
Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel PRL”
Grób Tadeusza Cholewickiego na cmentarzu Powązkowskim

Tadeusz Jan Cholewicki (ur. 23 października 1907 w Warszawie, zm. 27 kwietnia 1988 tamże) – polski inżynier elektrotechniki teoretycznej.

Życiorys

Po ukończeniu w 1925 gimnazjum humanistycznego rozpoczął studia na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Warszawskiego, w 1925 uzyskał stopień magistra filozofii w zakresie matematyki. Następnie odbył służbę wojskową, a po przejściu do rezerwy rozpoczął studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. W 1935 przedstawił pracę dyplomową dotyczącą prądów silnych i uzyskał dyplom inżyniera elektryka, a następnie rozpoczął pracę na stanowisku inżyniera budowy sieci trakcyjnej w Towarzystwie Elektryfikacji Kolei. W 1938 został zastępcą naczelnika wydziału elektrowni miejskiej i pełnił tę funkcję również podczas II wojny światowej, od 1942 do 1944 pracował jako starszy asystent w Szkole Technicznej II stopnia. Po zakończeniu działań wojennych w styczniu 1945 został członkiem Grupy Operacyjnej Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów. W 1949 objął stanowisko starszego asystenta na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej, następnie awansował na stanowisko adiunkta, a później zastępcy profesora, Równocześnie od 1952 pracował w Zakładzie Elektrotechniki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. W 1954 został kierownikiem Katedry Elektrotechniki Teoretycznej, a także na dwuletnią kadencję objął funkcję dziekana Wydziału Elektrycznego i sekretarza Senatu Politechniki Warszawskiej. W 1955 został docentem, trzy lata później odbył trzymiesięczny staż we Francji. Od 1959 należał do Société française des électriciens w Paryżu. W 1962 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a trzy lata później został wybrany na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk (PAN). Od 1966 przez dwa lata zasiadał w działającej przy Prezydium PAN Radzie Towarzystw Naukowych i Upowszechniania Nauki oraz pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Elektrotechniki. W 1967 został redaktorem naczelnym serii wydawniczej "Monografie Elektrotechniki Teoretycznej" Wydziału IV PAN oraz zasiadał w Radzie Redakcyjnej kwartalnika "Rozprawy Elektrotechniczne". Od 1969 przez dwa lata pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Elektrotechniki PW, w 1971 został profesorem zwyczajnym, a w 1980 członkiem rzeczywistym PAN.

Tadeusz Cholewicki był pionierem zastosowania teorii macierzy w elektrotechnice oraz algebry macierzy do analizy obwodów liniowych, prowadził także badania nad zastosowaniem teorii układów nieliniowych. Jego dorobek naukowy obejmuje 85 pozycji, w tym 67 prac naukowych i 11 monografii i podręczników. Opublikował cykl prac dotyczących drganiom i periodyczności rozwiązań obwodów nieliniowych, w tym takich, które są opisane równaniem Duffinga. Należał do grona założycieli Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej.

Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 28, rząd 3, grób 17)[1].

Odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Zasłużony Nauczyciel PRL
  • Zasłużony dla Politechniki Warszawskiej.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: NINA STOBIŃSKA, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2019-11-01].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

POL Odznaka tytułu honorowego Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej BAR.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY-SA 3.0
Baretka odznaki tytułu honorowego Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej
POL Odznaka tytułu honorowego Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej BAR.png
Autor: Jakubkaja, Licencja: CC BY-SA 3.0
Baretka odznaki tytułu honorowego Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej
Tadeusz Cholewicki - grób.jpg
Autor: Krzem Anonim, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grób Tadeusza Cholewickiego na Cmentarzu Powązkowskim (kwatera 28, rząd 3, grób 17)