Tadeusz Westfal

Tadeusz Westfal
Karaś, Miś, Ostroga
podporucznik pilot podporucznik pilot
Data i miejsce urodzenia

8 kwietnia 1915
Promnice

Data i miejsce śmierci

8 lipca 1944
Brzozowo-Korabie

Przebieg służby
Lata służby

19341944

Siły zbrojne

Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
Kotwica symbol.svg Związek Walki Zbrojnej
Kotwica symbol.svg Armia Krajowa

Formacja

Roundel of Poland (1921–1993).svg Lotnictwo Wojska Polskiego

Jednostki

55 Poznański pułk piechoty
3 pułk lotniczy
32 eskadra rozpoznawcza
Obwód ZWZ-AK Wysokie Mazowieckie

Stanowiska

p.o. komendanta obwodu Wysokie Mazowieckie AK
Referent Kedywu Inspektoratu Podlaskiego AK

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Walecznych (od 1941)
Państwowa Odznaka Sportowa Odznaka Strzelecka IIRP

Tadeusz Westfal, ps. Karaś, Miś, Ostroga (ur. 8 kwietnia 1915 w Promnicach, zm. 8 lipca 1944) – polski pilot wojskowy, żołnierz ZWZ-AK.

Dzieciństwo i młodość

Urodził się 8 kwietnia 1915 r. we wsi Promnice niedaleko Poznania. Po śmierci ojca, robotnika rolnego, który poległ walcząc w I wojnie światowej latem 1917 roku w Belgii i ponownym małżeństwie matki, rodzina przeniosła się do wsi Bolechowo. Ukończył siedem klas szkoły powszechnej. Nie mógł kontynuować nauki ze względu na trudną sytuację materialną rodziny, podjął więc pracę jako robotnik w folwarku Szlachęcin. Wykazywał zainteresowanie wojskiem. Zdobył Państwową Odznakę Strzelecką i Państwową Odznakę Sportową.

Służba wojskowa

W 1933 po ukończeniu 18 lat zgłosił się na ochotnika do czynnej służby wojskowej, a w kwietniu 1934 roku wcielono go do 55 Poznańskiego pułku piechoty stacjonującego w Lesznie, którym dowodził płk Stefan Rowecki. Po przeszkoleniu służył w plutonie łączności. Ukończył kurs kandydatów na podoficerów rezerwy i zdecydował się pozostać w wojsku jako podoficer nadterminowy.

Lotnictwo

Samolot PZL.23 Karaś. Tego typu samolot (w wersji PZL.23B) Tadeusz Westfal pilotował w czasie kampanii wrześniowej. Od jego nazwy wziął również swój konspiracyjny pseudonim.

W maju 1936 roku zgłosił się ochotniczo na kurs pilotażu. Po ukończeniu kursu szybowcowego został przydzielony do poznańskiego 3. pułku lotniczego. W 1938 roku był już podoficerem zawodowym, pilotem III klasy i instruktorem pilotażu w Eskadrze Treningowej pułku. W marcu 1939 roku eskadra została rozwiązana. Tadeusz Westfal został przydzielony do 32 eskadry liniowej, przemianowanej w czasie mobilizacji w sierpniu 1939 na 32 eskadrę rozpoznawczą.

II wojna światowa

Wojna obronna 1939 roku

W kampanii wrześniowej walczył w szeregach przydzielonej do Armii „Łódź” 32 Eskadry Rozpoznawczej. 5 września 1939 roku pilotowany przez niego samolot PZL.23B Karaś startujący z lotniska w folwarku Skotniki został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Westfal zdołał wylądować przymusowo płonącym samolotem, odnosząc jednak trwałe poparzenia twarzy i rąk. Pozostali członkowie załogi samolotu ponieśli śmierć – strzelec pokładowy, kpr. Józef Nitzke, zginął w walce a obserwator, por. Edward Maliszewski, zmarł w szpitalu na skutek odniesionych ran. Ranny Tadeusz Westfal trafił do szpitala w Łodzi, a następnie został ewakuowany do Pińska na Polesiu. Na wieść o agresji sowieckiej 17 września 1939 r. uciekł z Pińska w okolice Wysokiego Mazowieckiego, znajdującego się już wtedy pod okupacją Armii Czerwonej. Osiedlił się we wsi Brzóski-Markowizna.

Udział w konspiracji

23 grudnia 1939 roku został zaprzysiężony w szeregi lokalnej organizacji niepodległościowej, najprawdopodobniej Batalionów Śmierci Strzelców Kresowych[a], która później podporządkowała się Związkowi Walki Zbrojnej. W konspiracji Westfal początkowo pełnił funkcję komendanta placówki, a następnie komendanta rejonu obejmującego południową część powiatu (placówki w Łapach, Poświętnem, Piekutach, Szepietowie, Klukowie, Czyżewie i część gminy Wysokie Mazowieckie). Ślady po oparzeniach z kampanii wrześniowej, które ułatwiały zapamiętanie i ewentualną identyfikację, tłumaczył wypadkiem przy pędzeniu bimbru. Dokumenty śledcze NKWD ze stycznia 1941 roku wspominają o „komendancie organizacji powiatowej” o pseudonimie „Tadek”, byłym polskim lotniku. W grudniu 1940 roku Westfal został mianowany oficerem informacyjno-wywiadowczym Obwodu ZWZ-AK Wysokie Mazowieckie. Po agresji niemieckiej na ZSRR, od końca czerwca 1941 roku teren obwodu znajdował się już pod okupacją niemiecką. 1 marca 1943 roku dowództwo AK podporządkowało „Karasiowi” komórkę likwidacyjną, której zadania przejął wkrótce Kedyw. Akcje likwidacyjne w rejonie Wysokiego Mazowieckiego wymierzone były we współpracowników niemieckiej policji jak również współpracowników okupacyjnych władz sowieckich z lat 1939–1941 i funkcjonariuszy sowieckich oraz pospolitych bandytów. Żołnierze „Karasia” likwidowali również wyjątkowo szkodliwych funkcjonariuszy policji pomocniczej (Schutzmannschaft), rozbrajali posterunki i patrole żandarmerii oraz organizowali zasadzki na trasach komunikacyjnych. W kwietniu 1943 roku za „wyróżniającą się służbę żołnierską w szeregach wojska w konspiracji” Westfal został odznaczony Krzyżem Walecznych. Jesienią 1943 został zdekonspirowany i zaczął się ukrywać. Władze okupacyjne rozesłały za nim listy gończe i wyznaczyły nagrodę za pomoc w jego ujęciu (najprawdopodobniej 5 tysięcy reichsmarek). Pod koniec 1943 roku pełnił przez krótki czas funkcję referenta organizacyjno-personalnego Obwodu AK Wysokie Mazowieckie, a następnie p.o. I zastępcy komendanta obwodu i p.o. komendanta obwodu. W styczniu 1944 roku otrzymał awans na stopień podporucznika.

Małżeństwo

Najprawdopodobniej na początku 1943 roku wziął ślub z Marianną Brzóską, córką gospodarzy z Brzósek-Markowizny. Małżeństwo pobłogosławił potajemnie ksiądz z parafii w Kuleszach Kościelnych. Marianna została łączniczką męża. 4 września 1943 roku została aresztowana i po trzydniowym śledztwie rozstrzelana wraz z rodziną przez żandarmerię. Była wówczas w szóstym miesiącu ciąży. Odznaczono ją pośmiertnie Krzyżem Walecznych.

Śmierć

Nagrobek Tadeusza Westfala na cmentarzu parafialnym w Poświętnem.
Obecny nagrobek Tadeusza Westfala na cmentarzu parafialnym w Poświętnem.

8 lipca 1944 roku Westfal otrzymał informację, że w lesie w pobliżu wsi Brzozowo-Korabie biwakują podejrzane osoby. Wraz z częścią oddziału likwidacyjnego udał się na wskazane miejsce. Po przybyciu oddział został ostrzelany z erkaemu. Na miejscu poległ Jan Michałowski, ps. Zapałka. Tadeusz Westfal został ciężko ranny. Po wymianie ognia oddział wziął do niewoli jednego z napastników, który według relacji uczestników starcia miał nosić niemiecki mundur i broń ale posługiwać się językiem ukraińskim. Westfal zmarł w wyniku odniesionych ran i został pogrzebany w pobliżu miejsca potyczki.

Zwłoki Westfala zostały później przeniesione na cmentarzu parafii Przemienienia Pańskiego we wsi Poświętne. W roku 1976 roku, staraniem towarzyszy broni, wystawiono mu nagrobek.

W latach 60. XX w. Tadeusz Westfal został pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy przez byłego komendanta Okręgu AK Białystok, płk. Władysława Liniarskiego.

Kontrowersje wokół okoliczności śmierci

W sprawie śmierci Tadeusza Westfala toczyło się śledztwo prowadzone przez kolejnych szefów wywiadu Obwodu AK-AKO-WiN Wysokie Mazowieckie. Początkowo sprawcy śmierci określani byli jako własowcy, czyli żołnierze Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej kolaborującej z Niemcami. Po 1989 roku wskazywano również na sowieckich spadochroniarzy z grupy dywersyjno-rozpoznawczej. Środowisko kombatantów w latach 70. ustaliło, że starcie i śmierć Westfala były spowodowane „zdradą połączoną z zemstą” ze strony krewnych osób zlikwidowanych przez Kedyw. Tożsamość napastników nie została jednak do dziś ustalona.

Ordery i odznaczenia

Uwagi

  1. Bataliony Śmierci Strzelców Kresowych nazywane były także Legionem Podlaskim i Podlaskimi Batalionami Śmierci.

Bibliografia

  • Piotr Łapiński. Człowiek z blizną. „Biuletyn IPN Pamięć.pl”. 7–8 (28–29), s. 18–21, 2014. Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. ISSN 2084-7319. 

Linki zewnętrzne

Galeria

Media użyte na tej stronie

Orzełek II RP.svg
Autor: Poznaniak, Licencja: CC BY-SA 2.5
Orzełek Wojsk Lądowych II RP
Kotwica symbol.svg
Autor: Liftarn, Licencja: CC BY-SA 2.5
Kotwica symbol
Roundel of Poland (1921-1993).svg
Roundel of the Polish Air Force (1921–1993).
Roundel of Poland (1921–1993).svg
Roundel of the Polish Air Force (1921–1993).
POL Krzyż Walecznych (1941) BAR.svg
Baretka: Krzyż Walecznych (1941).
Państwowa Odznaka Sportowa.jpg
Autor: Pnapora, Licencja: CC BY-SA 4.0
Państwowa Odznaka Sportowa
Odznaka Strzelecka IIRP.png
Złota Odznaka Strzelecka IIRP
Grave of Tadeusz Westfal on Poswiętne cemetery.JPG
Autor: Daniel Paczkowski, Licencja: CC BY-SA 4.0
Nagrobek Tadeusza Westfala, ps. Karaś na cmentarzu w Poświętnem.
Dąbrówka Kościelna (województwo podlaskie) - Nagrobek Jana Michałowskiego ps. Zapałka.jpg
Autor: Adam-dalekie-pole, Licencja: CC BY-SA 4.0
Jan Michałowski ps. "Zapałka" zginał podczas zasadzki w miejscowość Brzozowo-Korabie wraz ze swoim ppor. Tadeuszem Westfalem ps. "Karaś" miał 24 lata. Nagrobek na cmentarzu w Dąbrówce Kościelnej.
Naramiennik ppor old lotn.svg
Naramiennik podporucznika polskiego lotnictwa wojskowego (do 1952).
Wysokie Mazowieckie - Grób rodziny Brzosko.jpg
Autor: Adam-dalekie-pole, Licencja: CC BY-SA 4.0
Na początku 1943 r. Tadeusz Westfal ps. "Karaś" wziął ślub z Marianną Brzoska córką gospodarza z Brzósk-Markowizny. 4 września 1943 r. Marianna została aresztowana wraz z rodziną była w 6 miesiącu ciąży - po trzydniowym śledztwie wszyscy zostali zamordowani przez Niemców w lesie koło wsi Gołasze-Puszcza. Obecnie pochowani na cmentarzu w Wysokiem Mazowieckiem.
Pzl.23 3.jpg
PZL-23A on the Warsaw Airport. Note lines of PZL-P.11 or PZL-P.7 fighters in the background.
Tadeusz Westfal - Nagrobek na cmentarzu parafialnym w Poświętnem.jpg
Autor: Adam-dalekie-pole, Licencja: CC BY-SA 4.0
Nagrobek znajduje się wchodząc główną bramą - prosto - po środku w prawo. Niedaleko znajduje się symboliczny nagrobek Kazimierza Kamieńskiego ps. Huzar