Tajemnica Brokeback Mountain (film)

Tajemnica Brokeback Mountain
Brokeback Mountain
Gatunek

dramat, romans, western

Data premiery

2 września 2005
24 lutego 2006 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone
Kanada

Język

angielski

Czas trwania

134 min

Reżyseria

Ang Lee

Scenariusz

Diana Ossana, Larry McMutry

Główne role

Heath Ledger
Jake Gyllenhaal

Muzyka

Gustavo Santaolalla

Zdjęcia

Rodrigo Prieto

Scenografia

Judy Becker

Kostiumy

Marit Allen

Montaż

Gustavo Santaolalla, Geraldine Peroni,
Dylan Tichenor

Produkcja

Diana Ossana, James Schamus, Murray Ord

Wytwórnia

Alberta Film Entertainment
Focus Features
Good Machine
Paramount Pictures
River Road Entertainment

Dystrybucja

Focus Features

Budżet

14 mln USD

Nagrody
Złoty Lew, 3 Oscary, 2 BAFTA, 4 Złote Globy

Tajemnica Brokeback Mountain (ang. Brokeback Mountain) – amerykańsko-kanadyjski dramat filmowy nakręcony w 2005 przez Anga Lee.

Twórcy otrzymali za film szereg nagród, m.in. trzy Oscary, dwie nagrody BAFTA i cztery Złote Globy; łącznie 80 branżowych nagród i 64 nominacje[1].

Fabuła

Akcja rozgrywa się w Wyoming i Teksasie. Jack Twist i Ennis Del Mar spotykają się w 1963, mając po 19 lat. Obaj wynajęli się do sezonowej pracy w górach u stóp Brokeback Mountain, gdzie mają pilnować owiec na letnim wypasie. Początkowa nieufność zmienia się w sympatię, a ta w namiętność i głębokie uczucie, przed którym obaj się bronią. Po opuszczeniu gór rozpoczynają nowe życie, wymazując z pamięci namiętny epizod. Ennis poślubia Almę, z którą zakłada rodzinę i ma dwie córki. Jack początkowo dorabia, uprawiając rodeo. Żeni się z Lureen, bogatą córką handlarza maszyn rolniczych, z którą doczekał się syna. Pracuje w firmie teścia, z trudem znosząc jego apodyktyczność i drwiny.

Alma przynosi Ennisowi pocztówkę od Jacka, który chce go odwiedzić w Wyoming. Spotkanie mężczyzn po kilku latach rozłąki uświadamia im, że nie mogą bez siebie żyć. Wybucha romans, który ożywać będzie kilka razy w roku podczas wypadów pod Brokeback Mountain. Trwać tak będą przez kolejne lata, przez zmiany w życiu obu bohaterów, dorastanie dzieci i małżeńskie kłopoty. Z biegiem czasu coraz więcej zaczyna ich dzielić. Wspólna tajemnica zaczyna rzucać się cieniem na codzienne życie oraz losy ich rodzin. Brak przyszłości tego związku oraz strach przed homofobicznym społeczeństwem powodują, że ich uczucie gorzknieje i doprowadza do rozstania. Wikłają się w końcu w sytuacje bez wyjścia, które doprowadzają do upadku i tragedii.

Oddźwięk filmu

Oceny

Wśród krytyków i recenzentów pojawiały się opinie o „porywającej historii miłosnej”[2], o „pięknym, mądrym i wzruszającym obrazie”[3], „przełomowości”, „wejściu filmu do klasyki kina”[4] oraz porównania do szekspirowskiej tragedii, mitycznych dramatów takich jak Tristan i Izolda czy Romeo i Julia lub filmowych „zakazanych miłości” – Lolita i Kochanek Lady Chatterlay[5].

W Polsce Brokeback Mountain został uznany za film roku 2006 przez krytyków czasopism „Film”, „Przekrój” i „Esensja” oraz portali Stopklatka.pl[6] oraz Innastrona.pl[3].

Sklasyfikowany jako jeden z dziesięciu najlepszych filmów o miłości przez serwis AZN Entertainment[7].

Kontrowersje i dyskusje

Film wzbudził oburzenie ze strony środowisk konserwatywnych. Ze względu na temat i oskarżenia o „zgniliznę moralną” próbowano zdyskredytować go przed jego obejrzeniem; m.in. zakazano dystrybucji filmu w amerykańskim stanie Utah, a także w Chinach[8] i w Malezji[9]. Ze względu na tematykę zrezygnowano z prób dystrybucji filmu w krajach muzułmańskich[10]. Przeciwko nominacji filmu do Oscara protestowali chrześcijańscy konserwatyści z USA, którzy pod listem do członków Amerykańskiej Akademii Filmowej zebrali 60 tys. podpisów[11].

Brokeback Mountain zasłynął jako pierwsza oscarowa produkcja, która otwarcie podjęła temat związków homoseksualnych i homofobii. Okazał się również najgłośniejszą i najczęściej dyskutowaną premierą filmową w 2005[8].

Filmowy pocałunek

O pewnym wyłomie obyczajowym w kinematografii, jakiego dokonał Brokeback Mountain, może świadczyć również to, że w 2006 podczas przyznawania MTV Movie Awards Jake Gyllenhaal i Heath Ledger otrzymali nagrodę w kategorii „najlepszy pocałunek”[1]. Do podobnej nagrody byli nominowani w tym samym roku do NRJ Ciné Awards[1]. W 2007 serwis LoveFilm.com uznał pocałunek głównych bohaterów za „najlepszy filmowy pocałunek wszech czasów” (w rankingu wyprzedził on heteroseksualne pocałunki ze Śniadania u Tiffany’ego oraz Pana i Pani Smith[11]). W ankiecie przeprowadzonej przez londyńską klinikę kosmetyki dentystycznej Glee pocałunek z Brokeback Mountain znalazł się na piątym miejscu „najbardziej pamiętnych pocałunków filmowych”[11].

W materiałach dystrybutora filmu można znaleźć informację, że podczas kręcenia tej sceny Heath Ledger omal nie złamał Jake’owi Gyllenhaalowi nosa[12].

Gra aktorska

Do dobrych stron filmu krytycy zaliczyli role Heatha Ledgera i Jake’a Gyllenhaala, znacznie wyrastające ponad ich wcześniejsze dokonania aktorskie[13].

Dostrzeżono również drugoplanowe postacie kobiece[3].

Scenografia, kostiumy i charakteryzacja

Twórcom filmu zależało na zachowaniu wierności realiów czasu, w którym rozgrywa się akcja, chcąc, aby widzowie uwierzyli w prawdziwość bohaterów. Dla oddania realizmu reżyser Ang Lee, wraz z autorem zdjęć Rodrigo Prietem i Maritem Allenem odpowiedzialnym za kostiumy studiowali m.in. Photographs of American West autorstwa Richarda Avedona ze zdjęciami z lat 60. XX w. Materiały i wiedza dotyczące czasu i miejsca osadzenia akcji były bardzo drobiazgowo studiowane; np. dla zrealizowania sceny w supermarkecie w 1967 roku, dowiadywali się, co było wtedy w sprzedaży, jak wyglądały etykiety, reklamy, jak wyglądał sam supermarket[14].

Annie Proulx, autorka literackiego pierwowzoru, z pewnymi obawami śledziła produkcję filmową. Z dużym uznaniem wypowiadała się o drobiazgowej i przemyślanej pracy charakteryzatorów i scenografów. Jej zdaniem film zawdzięcza swą autentyczność nagromadzeniu bardzo drobnych szczegółów – brudne paznokcie Ennisa podczas sceny miłosnej, autentyczny, stary znak drogowy, lekka wydatność brzucha starzejącego się Jacka, plamka lakieru do paznokci na palcu Lureen w scenie telefonicznej czy dzbanek do kawy z odpryśniętą emalią[15].

Zdjęcia filmowe

Rodrigo Prieto jest autorem zdjęć. Przyjęte przez niego dwa sposoby filmowania filmowania ujęć mają oddać dualizm świata bohaterów. To, co wypełnia przestrzeń między Jackiem a Ennisem kręcone jest głównie w plenerach. Przesycone kolorami pejzaże kręcone są szeroko, w długich perspektywach. Są wręcz idylliczne, spokojne, zawieszone ponad odległą codziennością. Zieleni się bujna przyroda, skrzą się odblaski na wodzie, migocze światłocień przy ognisku, zmienia się pogoda, pory dnia i roku. W takiej scenerii rozgrywa się to, co intymne, niedopowiedziane i subtelne. Ujęcia miasta kontrastują tu z górami. Plany są spłowiałe od słońca, pozbawione koloru i zaśmiecone. Jeżeli pojawia się kolor, to pstrokaty i plastikowy. Kamera operuje w ograniczonych przestrzeniach: sterylnie prostych domach, dusznych barach, podzielonych zawsze jakąś ścianą czy płotem. Zdjęcia podkreślają rzeczywistość amerykańskiego Zachodu – tradycyjną, pełną sztywnych zasad. To świat pozbawiony harmonii, ograniczający, powierzchowny i gdy bohaterowie wracają do niego z gór, zaczyna się wokół nich zacieśniać i przytłaczać.

Samego Rodrigo Prieto można w filmie spotkać w drobnej roli. To on jest prostytuującym się chłopakiem, którego poderwał Jack w Meksyku[11].

Ścieżka dźwiękowa

Napisania muzyki do filmu podjął się argentyński twórca Gustavo Santaolalla, znany z wcześniejszych kompozycji do takich filmów jak Dzienniki motocyklowe i 21 gramów.

Kompozycje Santaolalli oparte są o proste, wręcz minimalistyczne tematy muzyczne. Spokojne, akustyczne brzmienia gitary podające muzyczną frazę, omawiane są dźwiękami smyczków lub nikłych brzmień elektronicznych. W muzyce tej nie ma kompozycyjnych fajerwerków. Delikatna, przestrzenna, dobrze współgra z filmowanymi rozległymi pejzażami i podkreśla subtelny materiał scenariuszowy, otaczając dźwiękiem widza mającego patrzeć na filmowe sekwencje. W recenzjach podkreśla się wyjątkowość brzmień Santaolalli, którym bliżej jest tu do stylistyki Preisnera niż do typowej hollywoodzkiej muzyki filmowej[16].

Oryginalnym utworom filmowym towarzyszą standardy countrowe określające czas i miejsce, w których osadzona jest akcja. W filmie pojawiły się następujące utwory[17]:

  • The Cowboy's Lament, utwór tradycyjny
  • Water Walking Jesus, komp. James McMurtry, Stephen Bruton i Annie Proulx
  • Jukebox, komp. i wyk. Ken Strange, Randall Pugh i Ron Guffnett Courtesy of Sourcerer
  • Trust in Lies, komp. Rick Garcia i Craig Eastman, wyk. The Raven Shadows i gośc. Tim Ferguson
  • Battle Hymn of the Republic, utwór tradycyjny, wyk. Casey Smith, Darrell Croft, Lloyd Pollock, Peter Orr i Ken Hart
  • I Won't Let You Go, komp., prod. i wyk. Gustavo Santaolalla
  • An Angel Went Up in Flames, komp., prod. i wyk. Gustavo Santaolalla
  • No One's Gonna Love You Like Me, komp. i prod. Gustavo Santaolalla, wyk. Mary McBride
  • All Night Blues, komp. Rick Garcia i Craig Eastman, wyk. The Raven Shadows
  • I Love Doing Texas With You, komp. Tom Wesselmann, wyk. Kevin Trainor
  • King of the Road, komp. i wyk. Roger Miller
  • A Love That Will Never Grow Old, muz. Gustavo Santaolalla, tekst Bernie Taupin, wyk. Emmylou Harris
  • Quizas, Quizas, Quizas, komp. Osvaldo Farrés, prod. Gustavo Santaolalla, wyk. Rick Garcia
  • Capriccio Espagnol, op. 34, komp. Nikołaj Rimski-Korsakow, aranż. Jim Long, wyk. Philharmonica Slavonica
  • Mason Dixon Line, komp. i wyk. Jeff Wilson
  • Eyes of Green, komp. i wyk. Jeff Wilson
  • Devil's Right Hand, komp. i wyk. Steve Earle
  • It's So Easy, komp. Buddy Holly i Norman Petty, wyk. Linda Ronstadt
  • I Don't Want to Say Goodbye, komp. i prod. Gustavo Santaolalla, wyk. Teddy Thompson
  • D-I-V-O-R-C-E, komp. Bobby Braddock i Curly Putman, wyk. Tammy Wynette
  • Melissa, komp. Stephen Alaimo i Gregg Allman, wyk. The Allman Brothers Band Courtesy of Island Def Jam Music Group
  • I'll Be Gone, komp. i wyk. Terry Gadsden i Fred Kinck Petersen
  • I'm Always on a Mountain When I Fall, komp. Merle Haggard, wyk. Merle Haggard
  • He Was a Friend of Mine, komp. Bob Dylan, prod. Larry Campbell, wyk. Willie Nelson
  • Maker Makes, komp. i wyk. Rufus Wainwright

Gustavo Santaolalla otrzymał za muzykę do fimu kilka znaczących nagród, m.in. Oskara, Złoty Glob, Satellite Award i World Soundtrack Awards. Muzyka Santaolalli powstała jeszcze zanim nakręcono zdjęcia do Brokeback Mountain[18].

Dystrybucji filmu towarzyszyła publikacja albumu z instrumentalnymi tematami muzycznymi przeplatanymi piosenkami country. Zwraca uwagę niewielka, zaledwie kilkunastominutowa obecność muzyki ilustracyjnej ze ścieżki dźwiękowej.

Pierwowzór scenariusza

Film oparty jest na opowiadaniu Brokeback Mountain amerykańskiej pisarki E. Annie Proulx, laureatki Nagrody Pulitzera. Opowiadanie to ukazało się pierwotnie w czasopiśmie The New Yorker w październiku 1997 roku, zdobywając uznanie i przynosząc autorce liczne nagrody. Po raz kolejny autorka opublikowała je w zbiorze opowiadań zatytułowanym Close Range: Wyoming Stories w 1999 r.[14]. W Polsce pierwsze wydanie tłumaczenia książki ukazało się w lutym 2006 r. nakładem wydawnictwa Rebis (ISBN 83-7301-878-6) w związku z promocją filmu.

Realizacja filmu

Heath Ledger, odtwórca głównej roli
Jake Gyllenhaal, filmowy Jack Twist

Scenariusz został napisany przez Dianę Ossanę oraz zdobywcę Nagrody Pulitzera, Larry’ego McMurtry’ego. Diana Ossana w październiku 1997 dostała do ręki wydanie „The New Yorker” z nowelą Annie Proulx. Po przeczytaniu 2/3 zaczęłam szlochać, i nie przestałam aż do końca. Byłam kompletnie zdołowana. Emocjonalnie wyczerpana. Następnego dnia dałam Larry'emu do przeczytania. Obydwoje stworzyli scenariusz filmowy w niespełna trzy miesiące, jednak przez blisko siedem lat bezskutecznie walczyli o realizację filmu, przedstawiając go wielu reżyserom i aktorom. W Hollywood scenariusz pozostawał znany jako jeden z „wielkich nigdy niewyprodukowanych”[14].

Ang Lee podjął się reżyserowania filmu w 2003 wraz ze studiem Focus Films i producentem Jamesem Schamusem[14]. Wytwórnia Focus, występująca dawniej pod nazwą Good Machine, zrealizowała wcześniej filmową wersję The Laramie Project, fabularyzowanego dokumentu o skatowaniu na śmierć studenta Matthew Sheparda przez homofobicznych rówieśników[15], co nie pozostawało bez znaczenia dla odwagi producentów w podjęciu tematu, który wówczas wydawał się bardzo ryzykowny. Główne role Ang Lee zdecydował się powierzyć młodym aktorom. Ubiegali się o nie m.in. Colin Farrell, Josh Hartnett i Billy Crudup[11]. Zaangażowano ostatecznie Heatha Ledgera i Jake’a Gyllenhaala, przy czym hollywoodzka socjeta przestrzegała ich przed błędem, jaki popełniają, grając gejów[19].

Film był kręcony głównie w prowincji Alberta w Kanadzie. Ang Lee zdecydował, iż będzie to idealne miejsce do kręcenia Brokeback Mountain ze względu na podobne ukształtowanie terenu jak w Wyoming, niskie koszty produkcji w Kanadzie oraz wsparcie finansowe udzielone przez Alberta Film Development Corporation[11]. Zdjęcia kręcono w Albercie w Calgary, Cowley, Crossfield, Irricana, Kananaskis Country, Fort Macleod, Lacombe, Rockyford i Seebe. Ponadto część ujęć nakręcono w USA: w Parku Narodowym Grand Teton w stanie Wyoming oraz w La Mesilla w stanie Nowy Meksyk[20].

Na potrzeby filmu firma Canadian House Buzz Image Group wykonała 75 efektów wizualnych. Potrzebnych było m.in. 2500 owiec, a na planie było ich zaledwie 700. Montowano również niebo, grad podczas burzy, dodawano lub wymazywano elementy scenografii[11].

Zdjęcia zakończono w sierpniu 2004, Postprodukcję zamknięto wiosną 2005[14]. Premierowy pokaz odbył się 2 września 2005 podczas Festwalu Filmowego w Wenecji. Dzień później pokazano go po raz pierwszy w USA na Telluride Film Festival.

Sukces filmu zapewnił obu odtwórcom głównych ról wejście do pierwszej ligi aktorów hollywoodzkich[4]. Anga Lee umocnił na pozycji wybitnego reżysera, zaś producentowi Jamesowi Schamusowi zapewnił stanowisko szefa wytwórni Focus Features[21]. Budżet filmu wyniósł 14 mln USD. Koszty produkcji zwróciły się już podczas pierwszego tygodnia limitowanych pokazów[11], a w sumie film zarobił ponad 178 milionów dolarów[22].

Obsada

(Źródło: Filmweb.pl oraz IMDb)

(c) Chrisa Hickey, CC BY 3.0
Anne Hathaway, odtwórczyni roli żony Jacka Twista
Michelle Williams, odtwórczyni roli żony Ennisa
Ang Lee, reżyser filmu

Aktorzy

  • Heath Ledger jako Ennis Del Mar
  • Jake Gyllenhaal jako Jack Twist
  • Anne Hathaway jako Lureen Newsome-Twist, żona Jacka
  • Michelle Williams jako Alma Beers Del Mar, żona Ennisa
  • Randy Quaid jako Joe Aguirre, hodowca owiec
  • Anna Faris jako Lashawn Malone
  • Valerie Planche jako kelnerka
  • Graham Beckel jako L. D. Newsome, teść Jacka
  • David Harbour jako Randall Malone
  • Kade Phillips jako 9 l. Ennis
  • Steffen Cole Moser jako 11 l. K. E. Del Mar, brat Ennisa
  • Jake Church jako 10 l. Bobby, syn Jacka
  • Kate Mara jako 19 l. Alma, córka Ennisa
  • Cheyenne Hill jako 13 l. Alma, córka Ennisa
  • Sarah Hyslop jako 9-12 l. Alma, córka Ennisa
  • Keanna Dubé jako 5 l. Alma, córka Ennisa
  • Hannah Stewart jako 3 l. Alma, córka Ennisa
  • Cayla Wolever jako 11 l. Jenny, córka Ennisa
  • Jacey Kenny jako 7-8 l. Jenny, córka Ennisa
  • Brooklynn Proulx jako 4 l. Jenny, córka Ennisa
  • Roberta Maxwell jako matka Jacka
  • Peter McRobbie jako John Twist, ojciec Jacka
  • Linda Cardellini jako Cassie
  • Scott Michael Campbell jako Monroe, drugi mąż Almy
  • David Trimble jako Bask
  • Tom Carey jako Jimbo
  • Larry Reese jako Jolly Minister
  • Marty Antonini jako Timmy
  • Mary Liboiron jako Fayette Newsome, teściowa Jacka
  • Will Martin jako Carl

Ekipa

Nagrody i nominacje

Tajemnica Brokeback Mountain zdobył dla swoich twórców w sumie 80 branżowych nagród i 64 nominacje w różnych kategoriach[1]. Jest pierwszym filmem w historii kina, który, mimo że zdobył wszystkie trzy główne nagrody amerykańskich organizacji filmowych: Writers Guild of America (nagradzającej najlepsze scenariusze), Directors Guild of America (nagradzającej najlepszych reżyserów) i Producer's Guild of America (nagradzającej producentów najlepszych filmów) ostatecznie nie otrzymał Oscara w kategorii dla najlepszego filmu. Oscar przyznany Angowi Lee jest pierwszym Oscarem w kategorii reżyserskiej przyznanym twórcy azjatyckiemu (Ang Lee pochodzi z Tajwanu)[11].

W 2005

Nagrody Festiwalu Filmowego w Wenecji
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaZłoty LewAng Lee 
Nagrody Boston Society of Film Critics
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaBSFC AwardAng LeeNajlepszy reżyser
Brokeback MountainNajlepszy obraz filmowy
Nagrody Dallas-Fort Worth Film Critics Association
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaDFWFCA AwardRodrigo PrietoNajlepsze zdjęcia filmowe
Ang LeeNajlepszy reżyser
Brokeback MountainNajlepszy obraz filmowy
Larry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy scenariusz
Nagrody Florida Film Critics Circle
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaFFCC AwardRodrigo PrietoNajlepsze zdjęcia filmowe
Ang LeeNajlepszy reżyser
Brokeback MountainNajlepszy film
Larry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy scenariusz
Nagrody Gotham
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaGotham AwardHeath Ledger, Jake Gyllenhaal, Michelle Williams, Anne Hathaway, Linda Cardellini, Randy Quaid, Anna FarisNajlepszy zespół aktorski w obsadzie
Ang LeeNajlepszy film
Nagrody Las Vegas Film Critics Society
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaSierra AwardHeath LedgerNajlepszy aktor
Ang LeeNajlepszy reżyser
Brokeback MountainNajlepszy obraz filmowy
Gustavo SantaolallaNajlepsze osiągnięcia
Nagrody Los Angeles Film Critics Association
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaLAFCA AwardAng LeeNajlepszy reżyser
Brokeback MountainNajlepszy obraz filmowy
Nagrody National Board of Review, USA
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaNBR AwardAng LeeNajlepszy reżyser
Jake GyllenhaalNajlepszy aktor drugoplanowy
Nagrody New York Film Critics Circle
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaNBR AwardAng LeeNajlepszy reżyser
Heath LedgerNajlepszy aktor
Brokeback MountainNajlepszy film
Nagrody Phoenix Film Critics Society
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaPFCS AwardRodrigo PrietoNajlepsze zdjęcia filmowe
Heath LedgerNajlepsza kreacja dla aktora w głównej roli
Jake GyllenhaalNajlepsza kreacja dla aktora w roli drugoplanowej
Michelle WilliamsNajlepsza kreacja dla aktorki w roli drugoplanowej
Larry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy scenariusz adaptowany z innego medium
Nagrody San Diego Film Critics Society
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaNagroda specjalnaJake GyllenhaalZasadniczy wkład pracy w filmach Brokeback Mountain, Jarhead i Dowód
Nagrody San Francisco Film Critics Circle
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaSFFCC AwardHeath LedgerNajlepszy aktor
Ang LeeNajlepszy reżyser
Brokeback MountainNajlepszy obraz filmowy
Nagrody Międzynarodowej Akademii Prasy
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaSatellite AwardAng LeeWybitny reżyser
Geraldine Peroni i Dylan TichenorWybitny montaż filmowy
Brokeback MountainWybitny obraz filmowy, dramat
Gustavo Santaolalla i Bernie TaupinWybitny oryginalny utwór dla piosenki A Love That Will Never Grow Old
NominacjaHeath LedgerWybitny aktor w obrazie filmowym, dramat
Jake GyllenhaalWybitny aktor w roli drugoplanowej, dramat
Gustavo SantaolallaWybitne oryginalne osiągnięcia
Larry McMurtry i Diana OssanaWybitny scenariusz, adaptację
Nagrody Southeastern Film Critics Association
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaSEFCA AwardAng LeeNajlepszy reżyser
Brokeback MountainNajlepszy obraz filmowy
Larry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy scenariusz, Adapted
Europejska Nagroda Filmowa
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaScreen International AwardAng LeeFilmy pozaeuropejskie
Nagrody Washington DC Area Film Critics Association
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaWAFCA AwardHeath LedgerNajlepszy aktor
Ang LeeNajlepszy reżyser
Brokeback MountainNajlepszy obraz filmowy
Larry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy scenariusz – adaptację
Michelle WilliamsNajlepsza aktorka drugoplanowa

(Źródło: IMDb[1])

W 2006

Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaOscarAng LeeNajwiększe osiągnięcie w reżyserii
Gustavo SantaolallaNajwiększe osiągnięcie w oryginalnej muzyce skomponowanej do filmu
Larry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy scenariusz adaptowany
NominacjaRodrigo PrietoNajlepsze osiągnięcie w zdjęciach filmowych
Diana Ossana i James SchamusNajlepszy obraz filmowy roku
Heath LedgerNajlepsza kreacja dla aktora w głównej roli
Jake GyllenhaalNajlepsza kreacja dla aktora w roli drugoplanowej
Michelle WilliamsNajlepsza kreacja dla aktorki w roli drugoplanowej
Nagrody Norwegian Film Institute w Haugesund
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaAmanda AwardAng LeeNajlepszy fabularny film zagraniczny
Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Montażystów (ACE)
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaEddieGeraldine Peroni i Dylan TichenorNajlepszy montaż w fabularnym filmie dramatycznym
Nagrody Amerykańskiego Stowarzyszenia Operatorów Filmowych (ASC)
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaASC AwardRodrigo PrietoWybitne osiągnięcie w zdjęciach do filmu kinowego
Nagrody Australian Film Institute
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaInternational AwardHeath LedgerNajlepszy aktor
Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA)
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaBAFTA Film AwardDiana Ossana i James SchamusNajlepszy film
Jake GyllenhaalNajlepsza kreacja dla aktora w roli drugoplanowej
Larry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy scenariusz-adaptację
David Lean AwardAng Leeza reżyserię
NominacjaAnthony Asquith AwardGustavo Santaolallaza muzykę filmową
BAFTA Film AwardRodrigo PrietoNajlepsze zdjęcia filmowe
Geraldine Peroni i Dylan TichenorNajlepszy montaż
Heath LedgerNajlepsza kreacja dla aktora w głównej roli
Michelle WilliamsNajlepsza kreacja dla aktorki w roli drugoplanowej
Nagrody BMI Film & TV
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaBMI Film Music AwardGustavo Santaolalla 
Nagrody Bodil (Dania)
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaBodil AwardAng LeeNajlepszy film amerykański
Nagrody Broadcast Film Critics Association
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaCritics Choice AwardAng LeeNajlepszy reżyser
Brokeback MountainNajlepszy obraz filmowy
Michelle WilliamsNajlepsza aktorka drugoplanowa
(wspólnie z Amy Adams w Świetlik)
NominacjaHeath LedgerNajlepszy aktor
Gustavo SantaolallaNajlepszy kompozytor
Emmylou Harris w A Love That Will Never Grow OldNajlepsza piosenka
Jake GyllenhaalNajlepszy aktor drugoplanowy
Larry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy pisarz
Nagrody Casting Society of America, USA
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaArtiosAvy KaufmanNajlepszy casting w fabularnym filmie dramatycznym
Nagrody Central Ohio Film Critics Association
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaCOFCA AwardHeath LedgerAktor roku również za role w filmach Nieustraszeni bracia Grimm, Casanova i Królowie Dogtown
Heath LedgerBest Lead Performance
Larry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy scenariusz
Nagrody Chicago Film Critics Association
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaCFCA AwardRodrigo PrietoNajlepsze zdjęcia filmowe
Gustavo SantaolallaNajlepsze oryginalne osiągnięcia
NominacjaHeath LedgerNajlepszy aktor
Ang LeeNajlepszy reżyser
Brokeback MountainNajlepszy obraz filmowy
Larry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy scenariusz
Jake GyllenhaalNajlepszy aktor drugoplanowy
Michelle WilliamsNajlepsza aktorka drugoplanowa
Nagrody Chlotrudis
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaChlotrudis AwardLarry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy adaptowany scenariusz
Ang LeeNajlepszy reżyser
NominacjaHeath LedgerNajlepszy aktor
Brokeback MountainNajlepszy film
Nagrody David di Donatello
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaDavidAng LeeNajlepszy film zagraniczny
Nagrody Directors Guild of America, USA
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaDGA AwardAng Lee, Scott Ferguson, Tom Benz, Michael Hausman, Pierre Tremblay, Brad MoerkeWybitne osiągnięcie reżyserskie w filmie
Nagrody GLAAD Media
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaGLAAD Media AwardsBrokeback MountainWybitny film – szeroka promocja (wide release)
Nagrody Glitter
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaGlitter AwardBrokeback MountainNajlepszy obraz filmowy
Nagrody Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaZłoty GlobAng LeeNajlepszy reżyser – film
Brokeback MountainNajlepszy obraz filmowy – dramat
Gustavo Santaolalla (muzyka), Bernie Taupin (słowa) za piosenkę A Love That Will Never Grow OldNajlepszy oryginalna piosenka w obrazie filmowym
Larry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy scenariusz w obrazie filmowym
NominacjaGustavo SantaolallaNajlepsze oryginalne osiągnięcie w obrazie filmowym
Heath LedgerNajlepsza kreacja dla aktora w filmowym obrazie dramatycznym
Michelle WilliamsNajlepsza kreacja dla aktorki w roli drugoplanowej w filmowym obrazie dramatycznym
Nagrody Golden Trailer
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaGolden TrailerBrokeback MountainNajlepszy romams
Nagrody Independent Spirit
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaIndependent Spirit AwardAng LeeNajlepszy reżyser
James Schamus i Diana OssanaNajlepszy film fabularny
NominacjaHeath LedgerNajlepsza główna rola męska
Michelle WilliamsNajlepsza drugoplanowa rola kobieca
Nagrody London Critics Circle Film
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaALFS AwardAng LeeReżyser roku
Brokeback MountainFilm roku
NominacjaHeath LedgerAktor roku
James Schamus i Diana OssanaScenarzysta roku
Nagrody Filmowe MTV
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaMTV Movie AwardJake Gyllenhaal i Heath LedgerNajlepszy pocałunek
Jake GyllenhaalNajlepsza kreacja aktorska
Nagrody NRJ Ciné
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaNRJ Ciné AwardJake Gyllenhaal i Heath LedgerNajlepszy pocałunek
Nagrody Nikkan Sports Film
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaNikkan Sports Film AwardBrokeback MountainNajlepszy film zagraniczny
Nagrody Online Film Critics Society
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaOFCS AwardGustavo SantaolallaNajlepszy oryginalne osiągnięcie
James Schamus i Diana OssanaNajlepszy scenariusz, adaptację
NominacjaHeath LedgerNajlepszy aktor
Rodrigo PrietoNajlepsze zdjęcia filmowe
Ang LeeNajlepszy reżyser
Brokeback MountainNajlepszy obraz filmowy
Jake GyllenhaalNajlepszy aktor drugoplanowy
Michelle WilliamsNajlepsza aktorka drugoplanowa
Nagrody Producer's Guild of America
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaMotion Picture Producer of the Year AwardDiana Ossana i James SchamusFilm kinowy
Nagrody Santa Barbara International Film Festival
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaNajbardziej przełomowy występ rokuHeath Ledger 
Nagrody Amerykańskiej Gildii Aktorów Filmowych (SAG)
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaSAG Awards, aktorLinda Cardellini, Anna Faris, Jake Gyllenhaal, Anne Hathaway, Heath Ledger, Randy Quaid, Michelle WilliamsWybitne kreacje dla obsady w obrazie filmowym
Michelle WilliamsWybitna kreacja kobieca dla aktorki w roli drugoplanowej
Heath LedgerWybitna kreacja męska dla aktora w głównej roli
Jake GyllenhaalWybitna kreacja męska dla aktora w roli drugoplanowej
Nagrody USC Scripter
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaUSC Scripter AwardLarry McMurtry, Diana Ossana, Annie Proulx 
Nagrody Vancouver Film Critics Circle
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaVFCC AwardAng LeeNajlepszy reżyser
Nagrody World Soundtrack
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaPublic Choice AwardGustavo Santaolalla 
NominacjaWorld Soundtrack AwardGustavo Santaolalla (muzyka), Bernie Taupin (słowa), Emmylou Harris (wykonanie) za piosenkę A Love That Will Never Grow OldNajlepsza oryginalna piosenka napisana do filmu
Gustavo SantaolallaNajlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa roku
Nagrody Writers Guild of America, USA
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NagrodaWGA Award (Screen)Larry McMurtry i Diana OssanaNajlepszy zaadaptowany scenariusz

(Źródło: IMDb[1])

W 2007

Nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaCésarAng LeeNajlepszy film zagraniczny
Nagrody Narodowej Akademii Sztuki i Techniki Rejestracji (NARAS)
RezultatNagrodaUhonorowanyKategoria
NominacjaGrammyGustavo SantaolallaNajlepsza ścieżka dźwiękowa do filmu, telewizji lub innych wizualnych mediów w formie składanki „różni artyści"

(Źródło: IMDb[1])

Przypisy

  1. a b c d e f g Lista nagród dla filmu Brokeback Mountain w serwisie IMDb, dostęp 2008-03-06
  2. Joanna H.A. Sieg w „Filmmixer.pl – leksykon filmowy” za „Entertainment Weekly”, dostęp 2008-03-06
  3. a b c Krzysztof Tomasik Filmowe wydarzenie roku: Tajemnica Brokeback Mountain, InnaStrona.pl, dostęp 2008-03-06
  4. a b Tomasz Raczek Zapiski latarnika, serwis Latarnik.pl, 2006-01-28
  5. Tadeusz Sobolewski Gejowskie love story, „Gazeta Wyborcza”, 2005-09-05
  6. Tajemnica Brokeback Mountain najlepszym filmem 2006 roku według dziennikarzy Stopklatki i Esensji, Esensja.pl, 2007-01-19
  7. Nowicki, Albert: „Top 10: najlepsze filmy o miłości”. AZN.pl. MDK Management Sp. z o.o., 2021-10-26. [dostęp 2021-10-26].
  8. a b Marcin Kamiński Wielkie niespełnienie, Filmweb.pl, 2006-02-23
  9. Opis filmu w serwisie IMDb, dostęp 2008-03-06
  10. Krzysztof Berenda „Monachium” i „Brokeback” ofiarami „syjonistycznej propagandy”, Filmweb.pl 2006-01-13
  11. a b c d e f g h i Informacje o filmie (ciekawostki) w serwisie FilmWeb.pl, dostęp 2008-03-06. [dostęp 2008-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-01-18)].
  12. 'It's never too early' to kiss Jake Gyllenhaal (ang.). wetdarkandwild.com, 2008-03-29. [dostęp 2014-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-19)].
  13. Dariusz Żak Miś homofob, serwis ofilmie.pl, dostęp 2008-03-06
  14. a b c d e Wywiad z twórcami filmu w portalu Interia.pl, na podstawie materiałów dystrybutora filmu, dostęp 2008-03-06
  15. a b Annie Proulx O ekranizacji „Tajemnicy Brokeback Mountain” w polskim wydaniu opowiadania Tajemnica Brokeback Mountain, s. 74, Rebis, Poznań 2006, ISBN 83-7301-878-6
  16. Łukasz Wudarski Brokeback Mountain (Tajemnica Brokeback Mountain), recenzja w serwisie FilmMusic.pl, dostęp 2008-03-06
  17. Soundtracks for Brokeback Mountain, IMDb, dostęp 2008-03-06
  18. Monika Petryczko, wywiad z Gustavo Santaolalla dla serwisu Stopklatka.pl, 2006-07-03. [dostęp 2008-03-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-10)].
  19. Małgorzata Sadowska Gej jest ok?, „Przekrój” nr 11/2006. [dostęp 2008-03-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-27)].
  20. Filming locations for Brokeback Mountain, IMDb, dostęp 2008-03-06
  21. Krzysztof Berenda Twórca „Brokeback Mountain” na czele Focus Features, Filmweb.pl, 2006-05-18
  22. Tajemnica Brokeback Mountain. www.kinomaniak.pl. [dostęp 2008-03-06].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Golden Globe icon.svg
Autor: User:Bryan Derksen, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Stylized silhouette of the Golden Globe award, for use as an icon.
Heath Ledger.jpg
Autor: Howie, Licencja: CC BY-SA 2.0
Heath Ledger in 2006
Ang Lee, Octobre 2007.jpg
Autor: Mai Le, Licencja: CC BY 2.0
Ang Lee
AnneHathawayAAFeb09.jpg
(c) Chrisa Hickey, CC BY 3.0
Anne Hathaway at the 81st Academy Awards
Jake Gyllenhaal detail.jpg
Autor: Tony Shek, Licencja: CC BY 2.0
Jake Gyllenhaal on hand for the opening of Proof
Proof_003