Talpijjot

Talpijjot
Osiedle Jerozolimy
Ilustracja
Widok na osiedle Talpijjot, 2006
Państwo Izrael
DystryktDystrykt Jerozolimy
MiastoJerozolima
DzielnicaZachodnia Jerozolima
Położenie na mapie Jerozolimy
Mapa konturowa Jerozolimy, na dole znajduje się punkt z opisem „Talpijjot”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, w centrum znajduje się punkt z opisem „Talpijjot”
Ziemia31°45′00″N 35°13′00″E/31,750000 35,216667
Portal Izrael

Talpijjot (hebr. תלפיות) – osiedle mieszkaniowe w Jerozolimie w Izraelu, znajdujące się na terenie Zachodniej Jerozolimy.

Położenie

Osiedle leży w południowej części miasta. Na południu znajduje się kibuc Ramat Rachel, na zachodzie osiedle Mekor Chajjim, na północy osiedle Ge’ulim, a na wschodzie osiedla Arnona i Wschodni Talpijjot.

Historia

Osiedle zostało założone w 1922 przez żydowskich imigrantów, będących członkami ruchu syjonistycznego. Podczas arabskich rozruchów w 1929 osiedle zostało ewakuowane, jednak po uspokojeniu się sytuacji, mieszkańcy powrócili do swoich domów.

Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny osiedle Talpijjot zostało całkowicie odcięte od pozostałej żydowskiej części miasta. Dostawy z zaopatrzeniem i żywnością miały duże trudności z dotarciem do tej całkowicie odizolowanej żydowskiej enklawy. O północy 14 maja 1948, brytyjskie władze mandatowe ogłosiły zakończenie sprawowania władzy wojskowej i administracyjnej w Jerozolimie. Rano Brytyjczycy zorganizowali dwa konwoje i ewakuowali swoich żołnierzy. Jeden konwój pojechał w stronę Hajfy, natomiast drugi skierował się do Betlejem. Brytyjczycy przedstawili Żydom harmonogram ewakuacji, co pozwoliło na wcześniejsze zaplanowanie operacji. Natychmiast po ich wyjechaniu z miasta, żydowskie organizacje paramilitarne Hagana, Irgun i Lechi rozpoczęły wspólną operację Kilszon. Bardzo szybko opanowano tereny na północ i zachód od osiedla Talpijjot, tworząc jednolitą linię frontu i zabezpieczając linie komunikacyjne w tej części miasta. Jednak największym osiągnięciem było zajęcie opuszczonej brytyjskiej bazy wojskowej w Talpijjot, nazywanej bazą Mahane Allenby. Było to jedno z najważniejszych strategicznie miejsc zajętych podczas całej operacji[1].

W wyniku wojny o niepodległość w 1948, osiedle znajdowało się na samej granicy z Transjordanią. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 całą okolicę opanowały wojska izraelskie. W następnych latach rozpoczęto rozbudowę osiedla, tworząc między innymi dużą strefę przemysłową.

Przypisy

  1. Encyclopedia of Zionism and Israel – War of Independence. New York: Herzl Press & McGraw Will, 1971, s. 1196.

Media użyte na tej stronie

Jerusalem map.png
Autor: Dr. Blofeld, Licencja: CC BY-SA 2.0
Map of Jerusalem

Geographic limits of the map:

  • N: 31.8299°
  • S: 31.7163°
  • W: 35.146°
  • E: 35.2723°
w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwana tych samych warunkach
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.
Israel location map.svg
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
English (en):
 
The 1949 armistice line, aka the "Green Line" or "pre-67 borders"
 
Borders of the Israeli-annexed East Jerusalem and Golan Heights
 
Non-Israeli borders
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Emblem of Jerusalem.svg
Emblem of Jerusalem designed by graphic designer/typographer Eliyahu Koren.
Talpiot2006.jpg
Talpiot en 2006