Tamaulipas

Tamaulipas
stan
HerbFlaga
Herbflaga stanu Tamaulipas
Państwo

 Meksyk

Siedziba

Ciudad Victoria

Kod ISO 3166-2

MX-TAM

Gubernator

Francisco García Cabeza de Vaca (PAN)

Powierzchnia

80 175 km²

Populacja (2020)
• liczba ludności


3 527 735[1]

• gęstość

44 os./km²

Położenie na mapie Meksyku
Położenie na mapie
Strona internetowa

Tamaulipasstan w północno-wschodnim Meksyku. Graniczy ze stanami: San Luis Potosí i Veracruz (na południu), Nuevo León (na zachodzie). Na północy sąsiaduje z amerykańskim stanem Teksas, a od wschodu z Zatoką Meksykańską.

Podział administracyjny

Tamaulipas dzieli się na 43 gminy (hiszp. municipios).

Historia

Pozostałości archeologiczne z jaskiń Cueva del Diablo świadczą o tym, że człowiek był tutaj obecny już ok. 6000 p.n.e. Pierwsze stałe osiedla pojawiają się mniej więcej ok. 4000 p.n.e. Obszar ten kolejno zamieszkiwali po sobie: Olmekowie, Cziczimekowie a później Huastekowie. W latach 1445–1466 Aztekowie pod wodzą Montezumy I podporządkowują sobie region i pobierają z niego daninę. Jednakże grupy Komanczów i Apaczów z północy nigdy nie poddały się najeźdźcom.

W 1517 przybywa tutaj ze swoją ekspedycją Francisco Hernández de Córdoba. Hiszpanie ponoszą jednak klęską i zostają rozbici przez Huasteków. Kolejna wyprawa hiszpańska (Francisco de Garay), która wyrusza w następnym roku również zostaje pokonana. Dopiero w 1522 Hernánowi Cortésowi udaje się ujarzmić Indian i zająć ich miasto Chila. Brak złóż kruszców i wrogość Indian zniechęcają konkwistadorów do podbijania północnej części regionu. Podejmowane w XVI w. próby nawracania tubylców również nie przynoszą rezultatów.

Na początku XVII w. powstają misje franciszkańskie, z których podejmowane są akcje ewangelizacji Indian, prowadzących osiadły tryb życia. Z biegiem czasu rozwija się tu pasterstwo i hodowla bydła na rozległych pastwiskach. Zagarnianie ziemi przez osadników powoduje wypieranie Indian w bardziej niedostępne rejony. Co pewien czas ich niezadowolenie przyjmuje formę otwartych zrywów przeciwko Hiszpanom. Obecność Francuzów w Luizjanie wymogła na wicekrólu Nowej Hiszpanii podjęcie akcji zasiedlania północnej części Tamaulipas w celu zapobieżenia ewentualnemu zajęciu tych terenów przez Francję. Jednakże przez cały czas region pozostaje rzadko zaludniony mimo zachęty rządu centralnego, co przyczynia się w dużym stopniu do spowolnienia rozwoju gospodarczego.

Pierwsze przejawy ruchu niepodległościowego w Tamaulipas (1810) zostają szybko opanowane przez rojalistów. W 1821 r. Tamaulipas staje się częścią niepodległego Meksyku, a w 1824 uzyskuje status stanu. W roku 1836 miejscowe oddziały wzięły udział w walce z amerykańskimi kolonistami z Teksasu, którzy dążyli do oderwania się od Meksyku. Po wojnie amerykańsko-meksykańskiej (1846–1848) stan utracił całe swoje terytorium położone na północ od Rio Grande. Cały ten okres charakteryzował się dużą niestabilnością polityczną, co było wynikiem ciągłych walk o władzę. Dopiero za rządów Porfiria Diaza doszło do pewnego uspokojenia sytuacji. Oprócz tego Diaz wspierał rozwój gospodarczy, głównie poprzez rozbudowę infrastruktury kolejowej i przyciąganie inwestorów zagranicznych.

Rozpoczęta w 1910 rewolucja meksykańska nie ominęła również Tamaulipas. Walki zakończyły się dopiero na początku lat 20. Stan szybko podporządkował się nowej władzy po uchwaleniu nowej konstytucji w 1917. Emilio Portes Gil – gubernator Tamaulipas w latach 20. pełnił urząd prezydenta kraju w latach 1928–1930. W następnym okresie stan rozwijał się dosyć szybko, dzięki handlowi ze Stanami Zjednoczonymi. Obroty handlowe znacznie wzrosły po podpisaniu w 1994 Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu.

Warunki geograficzne i klimatyczne

W zachodniej i południowo-zachodniej części stanu znajdują się duże pasma górskie (sierry). Są to m.in.: Sierra Madre Oriental, San Carlos, Maratines, Pamoranes i San José de las Rucia. W pozostałych rejonach stanu teren jest równinny, bądź występują jedynie nieduże wzniesienia.

Największymi rzekami są: Rio Bravo (nazywana też Rio Grande), Conchos, Soto la Marina, Guayalejo i Pánuco. Wszystkie te rzeki wypływają z gór na zachodzie i południu, a następnie wpadają do Zatoki Meksykańskiej. Znajdują się tu też duże laguny, oddzielone od Zatoki jedynie wąskimi mierzejami. Największą z nich jest Laguna Madre.

Ze względu na bliskość ciepłych wód Zatoki klimat jest gorący i wilgotny. Średnie temperatury wynoszą od 24 do 28 °C. Najwyższe opady występują w sierpniu i we wrześniu. Średnia roczna temperatura w stolicy – Ciudad Victoria wynosi 24 °C, a średnia roczna opadów 70 cm.

Spotyka się lasy sosnowe i dębowe (głównie w górach), oprócz tego pospolite są storczykowate, drzewa z rodzaju Prosopis. Z fauny zwierzęcej występują: jelenie, jaguary, zające, pancerniki i niedźwiedzie. Z ptaków można wymienić: pelikany, i indyki. Został tu utworzony Rezerwat Biosfery El Cielo, w którym występują lasy deszczowe. Kolejnym rezerwatem jest Playa Tortuguera Rancho Nuevo, gdzie znajdują się cenne przyrodniczo obszary bagienne.

Gospodarka

Poszczególne sektory gospodarki stanu wg ich udziału w PKB, kształtują się następująco: przemysł (21%), usługi (17%), handel (19%), transport (14%), finanse (13%), rolnictwo (9%), budownictwo (6%) i górnictwo (1%). Głównymi gałęziami gospodarki pozostają: rolnictwo, rybołówstwo i turystyka.

Wzdłuż granicy z USA działa ok. 350 tzw. maquiladoras (montowni), są to zakłady budowane najczęściej przez zagranicznych inwestorów, które są nastawione na eksport. Zatrudnionych jest w nich 150 tys. pracowników. Oprócz tego w południowej części stanu działa szereg przedsiębiorstw, z branży chemicznej i naftowej.

Żyzne niziny znajdują się w regionie La Huasteca. Uprawia się na nich m.in. sorgo, kukurydzę, bawełnę i pszenicę. Ponad połowa powierzchni stanu jest używana w celach hodowlanych. Hoduje się głównie bydło, kozy a także mniejsze ilości świń i owiec.

Dobrze rozwinięte jest rybołówstwo. Poławia się m.in.: krewetki, ostrygi i langusty. Oprócz tego dużą rolę odgrywa wydobycie ropy naftowej.

Turystyka

Miasto Matamoros, leżące przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi przyciąga wielu turystów. Oprócz tego w stanie znajduje się wiele plaż oraz ośrodków, w których można uprawiać wędkarstwo.

Galeria

Przypisy

  1. Sala de prensa. Noticias, www.inegi.org.mx [dostęp 2021-02-12] (hiszp.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Matamoros008.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Dand8282 (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5

The Rio Grande river as seen from Matamoros, Tamaulipas.

Texas is visible in background.
Flag of Tamaulipas.svg
Flag of Tamaulipas
Coat of arms of Tamaulipas.svg
Coat of arms of Tamaulipas
Matamorosmarket01.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Dand8282 (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
El Mercado Juárez, H. Matamoros, Tamaulipas, México.
Tamaulipas en México.svg
Ubicación del estado de Tamaulipas en la República Mexicana
Altamira Tam may06 005.JPG
Autor: Mnts, Licencja: CC BY-SA 2.5
beach at Altamira, Tamaulipas
Altamira Tam may06 001.JPG
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Mnts (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5
Plaza central de Altamira Tamaulipas
Plaza2005.jpg
Fotografía de la plaza principal de Cd. Tula, Tamaulipas.