Tapinocefal

Tapinocefal
Tapinocephalus
Owen, 1876
Okres istnienia: 265 mln lat temu
265/265
265/265
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

synapsydy

Rząd

terapsydy

Podrząd

Dinocephalia

Rodzina

Tapinocephalidae

Rodzaj

Tapinocephalus

Gatunki
  • T. atherstonei

Tapinocephalus (lub "Taurops") jest nazwą rodzajową roślinożernego terapsyda, żyjącego pod koniec środkowego permu (wczesny kapitan, około 265 milionów lat temu). Jego szczątki odkryto na terenie Republiki Południowej Afryki w strefie Karoo, w pokładach Lower Beaufort, (tzw. "Tapinocephalus Zone", strefa nazwana tak z powodu dużej ilości odnajdywanych tam szczątków tego zwierzęcia) i w pokładach Beaufort West.

Rodzaj reprezentowany jest przez pojedynczy gatunek, Tapinocephalus atherstonei, który znany jest z licznych znalezisk czaszek i elementów szkieletu.

Do rodziny Tapinocephalidae, należał również znacznie bardziej znany moschops. Oba rodzaje były największymi przedstawicielami rodziny. Tapinocephalus mierzył ponad 3 metry długości, a jego masa przekraczać mogła 1500 kg. Czaszka zwierzęcia pod wieloma względami przypominała czaszkę Moschopsa. Miała około 45 cm i charakteryzowała się silnym pogrubieniem kości w okolicy czoła. Prawdopodobnie czaszki samców, używających zapewne głów jako oręża w walkach między sobą, oraz samic, różniły się między sobą (dymorfizm płciowy). Pysk zwierzęcia był skrócony.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Tapinocephalus DB.jpg
(c) DiBgd, CC-BY-SA-3.0
Tapinocephalus, my own work, dmitrchel@mail.ru