Tarcza (uzbrojenie)

Tarcza (XV w.)

Tarcza (od starofranc. targe); staropol. szczyt[1] – obronna część uzbrojenia używana przez formacje konne i piesze.

Wyrabiana z drewna, kory, wikliny lub skóry, a z czasem głównie z drewna powlekanego skórą, często obijanego metalem lub skórą, później także w całości z metalu, współcześnie także z tworzyw sztucznych. Była używana co najmniej od okresu brązu, w starożytności i w średniowieczu, tracąc na znaczeniu po wprowadzeniu broni palnej przez piechotę i jazdę, stosowana w specjalnych sytuacjach także współcześnie.

W dziejach Europy

Tarcza rzymska (scutum)

Tarcza występowała w różnych kształtach i rozmiarach. W starożytnym Rzymie wojska stosowały następujące rodzaje tarcz: scutum, clipeus, parma.

W europejskiej historii występowały również tarcze[1]:

  • paradne lub ceremonialne – nieochronne, dekoracyjne, używane jedynie jako ozdoba w celach reprezentacyjnych;
  • normandzkie – bojowe, o charakterystycznym kształcie migdała;
  • szermiercze – wykorzystywane wyłącznie w szermierce;
  • węgierskie – huzarskie, w kształcie ptasiego skrzydła.

Wielkie tarcze germańskie, drewniane lub plecione z wikliny, były najczęściej czworokątne i pokryte skórą. Przypuszcza się, że kształt wczesnych tarcz miał związek z taktyką walki. Europejscy wojownicy piesi stosowali zazwyczaj tarcze okrągłe, wyposażone w umbo chroniące znajdującą się za nim dłoń[2], jeźdźcy używali raczej tarcz dłuższych, owalnych, później migdałowatych, lepiej chroniących sylwetkę konnego wojownika[3]. Znane z licznych i dość dobrze zachowanych wykopalisk tarcze skandynawskie z początków naszej ery i wczesnośredniowieczne tarcze wikińskie były zazwyczaj okrągłe, wykonane z kilku desek różnego rodzaju drewna, najczęściej wyposażone w umbo, wzmacniane drobnymi okuciami, niekiedy z okutym rantem. Niektóre egzemplarze były oklejane jednostronnie, obustronnie lub na krawędziach skórą, o średnicy od ok. 80 do 100 cm[4]. Tarcze wikińskie były z reguły malowane[5]. Tarcze słowiańskie z tego okresu, zwane szczytami, były często tarczami jeźdźców, wydłużonymi pionowo, do formy owalu. Zabytki ikonograficzne pokazują, że stosowanie tych typów tarcz nie było regułą, m.in. pruscy wojownicy piesi na Drzwiach Gnieźnieńskich przedstawieni są z tarczami owalnymi. W XII i XIII w Zachodniej Europie popularne stają się tarcze normandzkie, spiczaste u dołu (wysokości. od ok. 120 do 180 cm, szerokości ok. 80 do 90 cm), zdobione jaskrawymi malowidłami, często o motywach fantastycznych zwierząt, znane m.in. z tkaniny z Bayeux. Z czasem tarcze zaczęły się zmniejszać, przybierając kształt zbliżony do trójkąta.

W Polsce

Tarcza husarska tzw. węgierska (XVI w.)

Wytwórców tarcz nazywano w średniowiecznej Polsce „szczytnikami” od staropolskiej nazwy tarczy – „szczytu”[1][6]. Szczytnikami nazywano również w piastowskiej Polsce żołnierzy walczących pieszo, uzbrojonych we włócznie, miecze i topory chroniących się tarczami. W Polsce istnieje wiele miejscowości, których nazwy wywodzą się od wytwórców tarcz, m.in. dawna wieś służebna Szczytniki we Wrocławiu[7].

Od XVI wieku, wraz z rozwojem i zmianami w uzbrojeniu, tarcza traciła stopniowo na znaczeniu.

Współcześnie tarcza bywa używana przez siły porządkowe: policję i milicję.

Zobacz też

Przypisy

  1. a b c Włodzimierz Kwaśniewicz: 1000 słów o broni białej i uzbrojeniu ochronnym hasło szczyt, szczytnicy oraz tarcza. Warszawa: MON, 1981, s. 243–262. ISBN 83-11-07666-9.
  2. Muzeum Archeologiczne w Poznaniu: Świat Słowian i Wikingów.
  3. Gazeta Rycerska.
  4. Tarcza przeworska.
  5. Viking shields.
  6. Por. ros. щит (tarcza), защита (obrona) i защитник (obrońca).
  7. Konstanty Damrot: Die älteren Ortsnamen Schlesiens, ihre Entstehung und Bedeutung: mit einem Anhange über die schlesisch-polnischen Personennamen: Beiträge zur schlesischen Geschichte und Volkskunde. Beuthen: Verlag von Felix Kasprzyk, 1896, s. 116.

Bibliografia

  • Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1969.

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Hungarian-style shield 1.jpg
Autor: MapMaster, Licencja: CC BY-SA 3.0
an Hungarian-style shield, with helmet, from the collection of the Metropolitan Museum of Art, New York.
WMK Stefansdom - Funeralwaffen 2 Krain Wappen.jpg
Autor: Wolfgang Sauber, Licencja: CC BY-SA 4.0
Vienna ( Austria ). Wien Museum Karlspatz: Funeral shield of Carniola, dedicated to Saint Stephen's cathedral at the entombment of Albrecht VI, duke of Austria ( 1463 )
RMW - Legionärsschild.jpg
Autor: Wolfgang Sauber, Licencja: CC BY-SA 3.0
Weißenburg ( Bavaria ). Roman Museum: Reconstruction of an ancient Roman shield.