Tarczkownik młotnik

Tarczkownik młotnik
Podops inunctus
(Fabricius, 1775)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

pluskwiaki

Rodzina

tarczówkowate

Podrodzina

Podopinae

Plemię

Podopini

Rodzaj

Podops

Podrodzaj

Podops s.str.

Gatunek

tarczkownik młotnik

Synonimy
  • Cimex inuncta Fabricius, 1775

Tarczkownik młotnik[1] (Podops inunctus) – gatunek pluskwiaka z podrzędu różnoskrzydłych i rodziny tarczówkowatych.

Taksonomia

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1775 roku przez Johana Christiana Fabriciusa jako Cimex inuncta[2].

Morfologia

Pluskwiak o wydłużonym ciele długości od 5 do 7 mm. Podstawowe ubarwienie ma brązowożółte do szarobrązowego z licznym, ciemnym punktowaniem obu stron ciała oraz z wyraźnie przyciemnionymi: głową, przodem przedplecza, nasadą tarczki i wszystkimi pleurytami tułowia. Głowa ma niezakryty policzkami wierzchołek nadustka, kolcowate i wystające poza jej przedni brzeg nasady czułków oraz tęgie, zwykle rozjaśnione na końcu żebro biegnące wzdłuż jej środka. Przedplecze ma młotkowate wyrostki na przednio-bocznych krawędziach. Duża, języczkokształtna tarczka ma na przedzie zwężającą się ku tyłowi wyniosłość i niemal równoległe boki w części nasadowej. Odwłok ma ciemne listewki brzeżne z jasnymi krawędziami. Odnóża mają krótkie kolce na goleniach, pozwalające na zagrzebywanie się im w wierzchniej warstwie gleby[3].

Ekologia i występowanie

Owad ten zasiedla tereny od piaszczystych po bagniste[3], porośnięte roślinnością trawiastą i zielną[1]. Bytuje na nasadowych częściach roślin, głównie z rodziny wiechlinowatych i goździkowatych. Stadium zimującym są owady dorosłe, które dokonują tego pod mchem, w trawie czy pod odchodami[3]. Aktywne są od wiosny do jesieni[1].

Gatunek palearktyczny. W Europie znany jest z Portugalii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Luksemburgu, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Włoch, Niemiec, Danii, Szwecji, Łotwy, Litwy, Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Białorusi, Ukrainy, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Serbii, Macedonii Północnej, Mołdawii, Rumunii, Bułgarii, Rosji i Turcji[2]. W Polsce jest znany z wielu rozproszonych stanowisk na nizinach i pogórzach[3].

Przypisy

  1. a b c Podops inunctus – Tarczkownik młotnik. [w:] Insektarium.net [on-line]. [dostęp 2022-05-19].
  2. a b Podops (Podops) inunctus (Fabricius, 1775). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-07-10].
  3. a b c d Jerzy A. Lis: Klucze do oznaczania owadów Polski. T. XVIII: Pluskwiaki różnoskrzydłe - Heteroptera. Cz. zeszyt 14: Tarczówkowate - Pentatomidae. Toruń: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, 2000. ISBN 83-88518-05-4.

Media użyte na tej stronie

Podops inunctusDSC08896.jpg
Autor: Martin Andersson, Licencja: CC BY-SA 3.0
Podops inunctus. Picture taken in Skåne, Sweden.
Podops inunctus.jpg
Autor: Göran Liljeberg, Licencja: CC BY 3.0
Podops inunctus