Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe

Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe
Ilustracja
Siarka wydobyta w kopalni w Machowie w Tarnobrzegu
Państwo

 Polska

Miejscowości

m.in. Tarnobrzeg, Piaseczno, Jeziórko, Grzybów, Osiek

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe”
Ziemia50°32′12″N 21°38′07″E/50,536667 21,635278

Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe – obszar występowania złóż siarki rodzimej, znajdujący się na pograniczu województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego, głównie w powiecie tarnobrzeskim i staszowskim. Złoża znajdują się w Kotlinie Sandomierskiej. Większość kopalni siarki na terenie zagłębia zaprzestała jej wydobycia.

Historia

Złoża siarki rodzimej znajdujące się na terenie Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego zostały odkryte w 1953 roku przez Stanisława Pawłowskiego[1]. Zawartość czystej siarki w rudzie na terenie Zagłębia wynosi powyżej 20%[2]. Centrum zagłębia było miasto Tarnobrzeg, na którego terenie znajdowały się zakłady zajmujące się przetwarzaniem wydobytej siarki oraz kopalnia Machów. Eksploatacja złóż odbywała się dwiema metodami: odkrywkową i otworową[3]. Pierwszy otwór poszukiwawczy, w którym natrafiono na siarkę, wykonano w zagłębiu 29 września 1953 roku w Mokrzyszowie. Złoża były duże – pod koniec lat 80. XX wieku Polska zajmowała trzecie miejsce na świecie w wydobyciu siarki, pozyskiwanie i przetwarzanie siarki stanowiło ważną, dochodową gałąź polskiego przemysłu[1].

Na terenie Zagłębia funkcjonowały: kopalnia odkrywkowa w Machowie (obecnie część Tarnobrzega; wydobycia zaprzestano w 1992 roku, wyrobisko pokopalniane zostało zapełnione wodą, znajduje się tam Jezioro Tarnobrzeskie), kopalnia otworowa w Jeziórku (wydobycia zaprzestano w 2001 roku), kopalnia otworowa w Grzybowie (wydobycia zaprzestano w 1996 roku) oraz kopalnia odkrywkowa w Piasecznie (wydobycia zaprzestano w 1971 roku, wyrobisko pokopalniane zalano wodą, utworzono sztuczny zbiornik wodny).

Na terenie Tarnobrzeskiego Zagłębia Siarkowego siarkę wydobywa wyłącznie kopalnia otworowa w Osieku. Oprócz tego zajmujące się przetwórstwem siarki zakłady Siarkopol działają w Grzybowie i w Tarnobrzegu.

Z terenów kopalni odkrywkowych w Machowie i Piasecznie wydobyto ok. 82 miliony ton rudy siarkowej, z czego uzyskano ok. 15 milionów ton siarki rafinowanej[4]. Wydobycia w kopalniach zaprzestano z powodu gwałtownego spadku cen siarki. Część siarki znajdującej się w zagłębiu nie została wydobyta (m.in. siarka znajdująca się w pobliżu Baranowa Sandomierskiego, nie wydobywano jej z powodu znajdującego się niedaleko zamku[5]).

Z ziemi wydobytej w kopalni w Machowie powstała tzw. Zwałka Dąbrowicka[6]. Na terenie Jeziórka zlikwidowano ponad pięć tysięcy otworów eksploatacyjnych; część terenu została zalesiona[2].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Siarka, Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego Państwowego Instytutu Badawczego [dostęp 2022-07-15] (pol.).
  2. a b Tarnobrzeski Okręg Siarkowy, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2022-07-14].
  3. Tarnobrzeskie Zagłębie Siarkowe, encyklopedia.interia.pl [dostęp 2022-07-14] (pol.).
  4. Historia - Kopalnia Siarki "Machów" S.A. w likwidacji Tarnobrzeg, ksmachow.pl [dostęp 2022-07-14].
  5. Andrzej Osiński, Baranów Sandomierski - miasto, zamek, gmina.
  6. Historia Zakładów, technologie wydobycia, ludzie » Turystyczna "Ścieżka Siarkowa", Turystyczna "Ścieżka Siarkowa" [dostęp 2022-07-14] (pol.).

Media użyte na tej stronie

Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
Siarka, Machów.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Kluka (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
minerał; siarka, pochodzenie Polska, Machów; autor zdjęcia Ewa Jastrzębska 15.06.2006r.