Tarpany

Tarpany
Ilustracja
Zespół "Tarpany"
Rok założenia

1965

Rok rozwiązania

1968

Pochodzenie

 Polska (Poznań[1])

Gatunek

bigbit[1]

Aktywność

1965–1968

Wydawnictwo

Pronit

Byli członkowie
Bogusław Łowiński, Klaudiusz Maga, Mirosław Polarek, Bogdan Szelugowski, Andrzej Wlekliński, Edward Hulewicz, Tomasz Dziubiński, Janusz Wasio, Zbigniew Ziętara, Michał Muzolf, Halina Frąckowiak, Andrzej Mikołajczak, Hubert Szymczyński, Czesław Garbarek, Piotr Milewski, Wiesława Drojecka, Halina Żytkowiak[1]

Tarpany – polski zespół wokalno-instrumentalny, powstały w styczniu 1965 roku. Zakończył swoją działalność w grudniu 1968 roku.

Grupa wykonywała m.in. Siała baba mak, Gdy juz odeszłaś, Cammon baby, Bajki, Nie mogę zostać tutaj dłużej, Jak ty.

Skład

Historia zespołu

W 1964 Edward Hulewicz wyjechał z założonym w Gdańsku z Bogdanem Szelugowskim zespołem Golderousi na koncerty do Czechosłowacji, gdzie z przerwami trasa ta przedłużyła się do około roku. Po powrocie do kraju na początku 1965 zespół został zauważony przez redaktora Radia i Telewizji Poznań Janusz Hojana. Na bazie Golderousów powstał nowy zespół bitowy. PRiTV Poznań zagwarantował mu systematyczne nagrania, lansowanie, reklamę i koncerty. Po kilkumiesięcznym okresie prób zostały nagrane pierwsze utwory, a jedna z najpopularniejszych w tym czasie młodzieżowych audycji "Grająca Szafa" ogłosiła konkurs na nazwę zespołu, w którym zwyciężyła nazwa Tarpany.

Pierwszy skład zespołu tworzyli: Bogdan Szelugowski – klawisze, voc., Klaudiusz Maga – git.sol.voc., Michał Muzolf – git.bas.voc., Mirosław Polarek – sax, Czesław Garbarek, potem Piotr Milewski – dr, Edward Hulewicz – voc. Kompozytorami piosenek zespołu (oprócz utworów zagranicznych) byli Klaudiusz Maga i Edward Hulewicz, zaś autorami tekstów Stanisław Kamiński, Maria Misiurewicz i Edward Hulewicz. W trakcie pierwszych nagrań powstały utwory: Gdy już odeszłaś, Caman baby, Bajki, Nie mogę zostać tutaj dłużej, Jak ty.

Powstała radiowa audycja "Klub Zwolenników Tarpanów", promująca zespół i informująca o jego działalności, koncertach, nagraniach, a także utrzymująca kontakt z fanami. Pierwszym kierownikiem fanklubu i prezenterem na antenie był Andrzej Kosmala.

W styczniu 1966 do zespołu dołączyły dwie wokalistki, licealistka Halina Żytkowiak oraz Halina Frąckowiak, dotychczasowa solistka gdańskich Tonów. Na Wiosennym Festiwalu Muzyki Nastolatków Tarpany dotarły do półfinałów. W finałach miały zmierzyć się z krakowskimi Skaldami i wrocławskimi Nastolatkami. Wyjazd na tournée do NRD zniweczył plany występu w finałach.

25 czerwca 1966 utwór Siała baba mak zajmował pierwsze miejsce w popularnej telewizyjnej audycji "Telewizyjna Giełda Piosenki" w Warszawie. Pod koniec czerwca zespół uczestniczył w Międzynarodowym Meczu Big-Bitowym Polska-Francja na stadionach większych miast. "Popołudnie z Młodością", popularna audycja muzyki młodzieżowej, codziennie nadawała utwory Tarpanów.

W lipcu 1966 zespół odbył tournée po Niemieckiej Republice Demokratycznej.

W styczniu 1968 Tarpany przestały istnieć. Jego członkowie nawiązali współpracę z innymi polskimi zespołami bitowymi: Halina Żytkowiak z Amazonkami, Halina Frąckowiak jako Sonia Sulin, Andrzej Mikołajczak i Piotr Milewski z Drumlersami, Michał Muzolf z zespołem Breakout, Mirosław Polarek z Niebiesko-Czarnymi, Edward Hulewicz wpierw z Estradą Olsztyńską, następnie z Heliosami.

Na dyskografię Tarpanów składa się jeden album Coctail Młodości (Pronit XL0417), na którym znalazł się utwór Siała baba mak i tzw. płyty pocztówkowe oraz singlowe, wyprodukowane dla potrzeb szaf grających.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. a b c musiq.pl – katalog polskiej muzyki. [dostęp 2010-05-17]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Tarpany.jpg
Fotografia przedstawia zespół Tarpany, zdjęcie wykonane przeze mnie, jest moja własnością i mam do niej wszelkie prawa. Fakt potwierdzony przez Edwarda Hulewicza.