Tas-Silġ

Tas-Silġ
Symbol zabytku nr rej. 00023 NICPMI (2011-12-16)
Ilustracja
Państwo

 Malta

Miejscowość

Marsaxlokk

Adres

Triq Xrobb l-Għaġin

Typ budynku

ruiny świątyń

Właściciel

Rząd Malty

Położenie na mapie Malty
Mapa konturowa Malty, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Tas-Silġ”
Położenie na mapie Morza Śródziemnego
Mapa konturowa Morza Śródziemnego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Tas-Silġ”
Ziemia35°50′42″N 14°33′07″E/35,845000 14,552000

Tas-Silġ (wym. [tasˈsɪlt͡ʃ]) – zaokrąglony szczyt wzgórza na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Malty, z widokiem na zatokę Marsaxlokk, w pobliżu miasta Żejtun[1]. Tas-Silġ to ważne wielookresowe sanktuarium z pozostałościami archeologicznymi obejmującymi cztery tysiące lat, od neolitu do IX wieku naszej ery[2]. Na stanowisku znajduje się kompleks świątyń megalitycznych, z których najstarsze datowane są na początek trzeciego tysiąclecia p.n.e. (okres Tarxien)[3][4], po fenickie i punickie sanktuarium poświęcone bogini Astarte[2][3]. Podczas epoki rzymskiej miejsce to stało się międzynarodowym kompleksem religijnym poświęconym bogini Juno, czemu sprzyjało położenie wzdłuż głównych morskich szlaków handlowych, o których wspomina w I wieku p.n.e. Cyceron[2].

Oryginalna nazwa wzgórza, na którym znajduje się to miejsce, to Ta’ Berikka[5], a nazwa Tas-Silġ wywodzi się od pobliskiego kościoła Matki Bożej Śnieżnej (malt. Knisja tal-Madonna tas-Silġ), zbudowanego w XIX wieku[6][7]. W latach 60. XX wieku, w ramach projektu archeologicznego na stanowisku podjęto pewne prace. Później zostało ono opuszczone na kilka dziesięcioleci. W roku 1996 Uniwersytet Maltański wznowił wykopaliska, odkrywając pozostałości z neolitu i późnej epoki brązu, oraz znaczne złoża związane z ofiarami rytualnymi w epoce punickiej[2].

Topografia i toponimia

Pobliski kościół Matki Boskiej Śnieżnej, od którego Tas-Silġ wzięło swoją mazwę.

Tas-Silġ znajduje się w południowo-wschodniej części Malty, w pobliżu portu Marsaxlokk. W rzeczywistości nazwa odnosi się do małego kościółka pod wezwaniem Matki Boskiej Śnieżnej, który znajduje się na skrzyżowaniu, gdzie wiejska droga z Żejtun rozwidla się w dwóch kierunkach, na półwysep Delimara i Xrobb il-Għaġin na południowy-wschód, i do miejscowości Marsaxlokk na południowym-zachodzie[5]. Fort Tas-Silġ, fort poligonalny z epoki brytyjskiej stoi w najwyższym punkcie wydłużonego wzgórza nieco dalej na południe. Niższe i mniejsze wzgórze, na którym prowadzono wykopaliska, nosi nazwę „Ta” Berikka”, chociaż tradycja nazywania go „Tas-Silġ” jest obecnie dobrze ugruntowana[5]. Z terenu roztacza się widok na port Marsaxlokk na południu i dwie zatoki, Marsaskala i St. Thomas’ Bay. Teren jest otoczony sztucznymi polami tarasowymi[5].

Pozostałości archeologiczne Tas-Silġ spoczywają na szczycie wzgórza z widokiem na zatokę Marsaxlokk i zatokę św. Tomasza w południowo-wschodniej Malcie[8]. Dowodzą one działalności człowieka od tysiącleci, przy czym znacząca aktywność miała miejsce w epoce fenickiej i rzymskiej. W ciągu ostatnich stuleci szczątki Tas-Silġ były przedmiotem dyskusji różnych uczonych, jednak badania archeologiczne przeprowadzone przez Missione Archeologica Italiana w latach 60. XX wieku połączyły szczątki ze słynną świątynią Junony, o której wspominali autorzy klasyczni[8]. Pozostałości były widoczne od czasów klasycznych i były opisywane przez badaczy starożytności i podróżników od wczesnego okresu nowożytnego. Pozostałości archeologiczne rozciągają się na dwóch dużych obszarach na północ i południe od drogi z Żejtun do Marsaxlokk (Triq Xrobb l-Għaġin). Pola na obu obszarach zostały wybrane do badań przez Missione Archeologica Italiana. Zostały one przekopane w latach 1963–1970. Wykopaliska archeologiczne wznowiono później w latach 90. XX wieku zarówno na północnych, jak i południowych obrzeżach stanowiska[8].

Historia

Świątynia megalityczna i osada z epoki brązu

Wykopaliska włoskiej misji archeologicznej w Tas-Silġ w latach 1963–1972 miały na celu zbadanie pozostałości punickich i późniejszych świątyń, zidentyfikowanych na tym miejscu. Jednak podczas wykopalisk archeolodzy nieoczekiwanie znaleźli prehistoryczne miejsce pod poziomem starożytnym[1].

Obszar ten został po raz pierwszy zasiedlony, gdy świątynia została zbudowana w okresie Tarxien prehistorii maltańskiej, około 3000 do 2500 lat p.n.e. Niewiele można zobaczyć z pozostałości pierwotnej świątyni, ale rozproszenie megalitów na wzgórzu sugeruje, że istniał tam duży kompleks z co najmniej trzema świątyniami i prawdopodobnie otaczającą go wioską. Układ dużych bloków w kształcie litery D, który był częścią świątyni z czterema apsydami[3][4], nadal istnieje, ponieważ został później włączony do innych budynków na tym terenie. W epoce brązu świątynia została prawdopodobnie przekształcona w osadę, podobnie jak w innych miejscach, takich jak Borġ in-Nadur[3].

W najgłębszej warstwie osadów archeolodzy znaleźli różne artefakty, w tym ceramikę i stojącą grubą damę (ang. Fat Lady)[1][4]. W warstwie z epoki brązu znaleziono fragmenty ceramiki i kamienne narzędzia. Inne dowody z epoki brązu to duża ilość wyrobów ręcznych[9].

Świątynie punicka, hellenistyczna i rzymska

Po tym, jak Fenicjanie przejęli Maltę około 700 roku p.n.e., zbudowali punicką świątynię Astarte, w którą włączyli stojące pozostałości wcześniejszej świątyni. Do zakrzywionej fasady dodano przedłużenie i zbudowano monumentalne wejście, flankowane dwoma pilastrami i zwieńczone ogromną kamienną płytą. Znaczenie sanktuarium ostatecznie wzrosło i około 300 roku p.n.e. dodano portyk. Niektóre części świątyni, w tym wieża, mogły zostać zaprojektowane jako fortyfikacje pomagające obronić ją przed potencjalnymi najeźdźcami[10].

Megalityczne pozostałości w Tas-Silġ.

Płyta progowa przebita trzema otworami libacyjnymi, dzieląc wschodnią część świątyni od zachodniej, a także szereg ciosowych ścian fundamentowych pod platformę zbudowaną na południe od głównego sanktuarium wciąż istnieją. Wokół tego obszaru znaleziono różne pozostałości, w tym ceramikę, popiół, kości zwierzęce, monety i skorupy. Niektóre z tych skorup mają inskrypcje wotywne. Uważa się, że cippi Melkarta mogły pierwotnie znajdować się w świątyni Tas-Silġ, ale ich pochodzenie jest kwestionowane[11].

Obecność znacznych pozostałości ceramiki znalezionych na stanowisku podczas wykopalisk sugeruje istnienie pobliskich warsztatów, które wytwarzały naczynia ceramiczne przeznaczone do użytku w miejscowej świątyni[12]. Jakkolwiek także obecność wyrobów importowanych została potwierdzona przez skład ceramiki[13]. Na miejscu znaleziono również liczne punickie monety z brązu[14].

W epoce rzymskiej świątynia punicka została przekształcona w sanktuarium Junony, rzymskiego odpowiednika Astarte[3][15]. W 70 roku p.n.e. Cyceron wspomniał o świątyni w swoch mowach Przeciw Werresowi (In Verrem)[16], mówiąc, że świątynia była czczona przez wszystkich, w tym piratów i książąt numidyjskich, ale rzymski namiestnik Sycylii ukradł część jej skarbów. Koordynaty świątyni podał Klaudiusz Ptolemeusz w kompendium Geografia[17]. W różnych osadach wokół studni na dolnym tarasie Tas-Silġ odkryto trochę rzymskiego materiału[7][9]. Czerwona rzymska posadzka opus signinam, wykonana z tłuczonej ceramiki, płytek wapiennych i białego marmuru, nadal istnieje na miejscu[18].

Opus signinum z kostkami z białego marmuru w Tas-Silġ.

Niedawno odkryto pod Tas-Silġ i zmapowano rozbudowany podziemny system zbiorników wodnych, które prawdopodobnie pochodzą z epoki punickiej lub rzymskiej[19].

Wpływy starożytnego Egiptu

Podczas wykopalisk w 1969 roku na miejscu znaleziono wiele kamiennych płaskorzeźb i obiektów z wpływami egipskimi, w tym rzeźby kwiatów lotosu reprezentujące egipską boginię Hathor i boga słońca[20]. Między pozostałościami sanktuarium odkryto również ornament z wolutami palmowymi o średnicy około 7,6 cm, datowany na VII – VI wiek p.n.e[20]. Inne fragmenty wapienia, które według teorii należą do jakiegoś projektu architektonicznego, również znaleziono na tym samym obszarze. Podobne elementy znaleziono w rzymskim domu w Rabacie i przypuszcza się, że stanowiły one część thymiaterionu(ang.), używanego w egipskich rytuałach pogrzebowy[20].

Kościół bizantyjski

Pozostałości bizantyjskiej bazyliki w Tas-Silġ.

W czasach bizantyjskich świątynia została przekształcona w chrześcijańską bazylikę[21]. Bazylika została zbudowana na portykowym dziedzińcu świątyni, który był zadaszony. Kwadratowy budynek miał trzy nawy z apsydą na wschodnim krańcu[21]. Prehistoryczna megalityczna świątynia została ponownie wykorzystana jako baptysterium z chrzcielnicą umieszczoną w środku starożytnej struktury. Kościół, a przynajmniej jego konstrukcja, funkcjonował do VIII–IX wieku. Wokół części stanowiska zbudowano mur obronny z co najmniej jedną wieżą, prawdopodobnie w odpowiedzi na zagrożenie ze strony Arabów[21]. W odpływie chrzcielnicy znaleziono ponad dwieście monet bizantyjskich, pochodziły one począwszy od połowy IV wieku, poprzez reformy Justyniana (538–539), oraz złotą monetę datowaną na rządy Konstantyna IV[21]. Bazylika w Tas-Silġ została rozbudowana, zmodyfikowana i ponownie wykorzystana, aby objąć swoim działaniem ufortyfikowaną osadę połączoną z niżej leżącym portem Marsaxlokk. Ceramiczne szczątki z Tas-Silġ pochodzą z okresu od VI do IX wieku, co świadczy o tym, że port i osada przez stulecia miały powiązania z różnymi częściami Morza Śródziemnego[22].

Znalezione zostały pozostałości rzeźb, w tym zniszczona marmurowa głowa kobiety i kapitel z kości słoniowej z wiszącą palmetą. Znaleziono również ceramikę z tego okresu, w tym amfory i lokalnie wykonane talerze oraz inne przedmioty[7]. Być może w okresie bizantyjskim „gruba dama” została celowo oszpecona i pochowana w dziurze[1]. W VIII wieku wokół kościoła w pośpiechu zbudowano mury obronne[23]. Kościół został opuszczony wkrótce po zajęciu Malty przez Arabów w 870 roku. Miejsce to zostało przekształcone w kamieniołom, a kamienie z pierwotnej budowli zostały usunięte. W okresie średniowiecza na tym terenie budowano gospodarstwa rolne, a mury z gruzu z tego okresu istnieją do dziś. Przed rozpoczęciem prac wykopaliskowych całe stanowisko było zakopane pod metrową warstwą ziemi[24].

Istnieją twierdzenia, że na tym miejscu stał w późniejszym okresie meczet, ale nie znaleziono wystarczających dowodów archeologicznych na poparcie tego. Udowodniono jednak, że chrześcijańska budowla spłonęła podczas okresu arabskiego[25].

Wczesna historia nowożytna

Tas-Silġ można zwiedzać tylko po wcześniejszym umówieniu się.

W XVII wieku pisarze zaczęli spekulować na temat lokalizacji świątyni Junony, o której wspominały starożytne teksty, jednak miejsce to zostało odkryte dopiero w XX wieku. Zostało wpisane na Antiquities List of 1925[26].

Pozostałości kolumny ze świątyni w Tas-Silġ, zbudowanej w okresie fenickim, znajdują się dziś w XVII-wiecznym Palazzo Marnisi w Marsaxlokk[27].

Nowe znaleziska odkryto, gdy Heritage Malta i Ministerstwo Kultury rozpoczęły nowy projekt renowacji i przekształcenia ruin XIX-wiecznej farmy, aby służyły jako małe centrum dla zwiedzających[28]. Usunięcie podłóg wiejskiego domu odsłoniło dalsze ważne pozostałości archeologiczne, w tym kolejne podłogi i ściany, które w większości były związane z rozbudowanymi budynkami w okres republiki rzymskiej. Nowe odkrycia pozwoliły również zidentyfikować szereg rowów łupieżczych. Zostały one wykopane w czasach nowożytnych w celu kradzieży do dalszego wykorzystania materiału budowlanego starożytnej świątyni[28].

Pozostałości archeologiczne

Pozostałości żłobionej kolumny w Tas-Silġ.

Misja włoska prowadziła pierwsze wykopaliska w latach 1963–1972 i zidentyfikowała sanktuarium[1]. W latach 1996–2005 Uniwersytet Maltański wraz z włoskim zespołem rozpoczęli kolejny projekt wykopaliskowy w celu oczyszczenia innych warstw osadów. Miejsce jest osłonięte pokrywą, która chroni ją przed dalszą erozją[9].

Heritage Malta prowadzi konserwację Tas-Silġ, i chociaż miejsce to jest zamknięte dla publiczności, mogą je zwiedzać grupy po wcześniejszym umówieniu się. Trwają wysiłki na rzecz zachowania tego miejsca[29], a kuratorzy mają nadzieję, że bieg drogi przecinającej dziś teren wykopalisk na pół zostanie pewnego dnia zmieniony[29].

Ochrona dziedzictwa kulturowego

Miejsce wykopalisk zostało 16 grudnia 2011 roku wpisne na listę National Inventory of the Cultural Property of the Maltese Islands (NICPMI) pod numerem 00023[30].

Przypisy

  1. a b c d e David H. Trump: Malta: Prehistory and Temples. Misdea Book Ltd, 2004, s. 138, 139. (ang.).
  2. a b c d Anthony Bonanno, Nicholas C. Vella: Tas-Silġ, Marsaxlokk (Malta): Archaeological Excavations Conducted by the University of Malta (1996-2005). Peeters, 2015. ISBN 978-9042930773. (ang.).
  3. a b c d e Rainer Gippert: Malta: Ur- und frühgeschichtliche Denkmäler. BookRix, 2014. ISBN 978-3-7309-9341-5. [dostęp 2015-09-05]. (niem.).
  4. a b c Tas-Silġ, Malta: From prehistoric temple to Byzantine church. „World Archeology”, 2013-06-04. 59. (ang.). 
  5. a b c d Anthony Bonanno. Excavations at Tas-Silg, Malta : a preliminary report on the 1996-1998 campaigns conducted by the Department of Classics and Archaeology of the University of Malta. „Mediterranean Archaeology”. 13, s. 67–114, 2000. [dostęp 2022-11-20]. [zarchiwizowane z adresu 2022-11-20]. (ang.). 
  6. Juliet Rix: Malta. Bradt Travel Guides, 2013, s. 88. ISBN 978-1-84162-452-5. [dostęp 2015-09-05]. (ang.).
  7. a b c Tas-Silg Sanctuary. oneweekholiday.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-06-06)]. (ang.).
  8. a b c Anton Bugeja: Land ownership at Tas-Silġ and environs. Peeters, 2015. ISBN 978-90-429-3076-6. (ang.).
  9. a b c Tas-Silġ Excavation Project (1996–2005). University of Malta. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-11-29)]. (ang.).
  10. Bonanno 2005 ↓, s. 284–285.
  11. Bonanno 2005 ↓, s. 150–153.
  12. Brunella Bruno: Roman and Byzantine Malta: Trade and Economy. Midsea Books, 2009, s. 121. ISBN 978-9993272458. (ang.).
  13. H. Mommsen. Characterization of Maltese pottery of the Late Neolithic, Bronze Age and Punic Period by neutron activation analysis. „Geomaterials in Cultural Heritage”. 257 (1), s. 81–89, 2006. London: The Geological Society. DOI: 10.1144/GSL.SP.2006.257.01.06. Bibcode2006GSLSP.257...81M. [dostęp 2022-11-20]. [zarchiwizowane z adresu 2022-04-02]. (ang.). 
  14. Nicholas C. Vella, Josephine Crawley Quinn (ed.): The Punic Mediterranean. Cambridge University Press, 2014, s. 92–98. ISBN 978-1107055278. (ang.).
  15. Horacio C. R. Vella: Juno and fertility at the sanctuary of Tas-Silġ, Malta. W: Archaeology and Fertility Cult in the Ancient Mediterranean: Papers Presented at the First International Conference on Archaeology of the Ancient Mediterranean, University of Malta, 2-5 September 1985. John Benjamins Publishing, 1986, s. 315. ISBN 978-90-6032-288-8. [dostęp 2015-09-05].
  16. Bonanno 2005 ↓, s. 189.
  17. University of Malta: Tas-Silg Excavation Project. [dostęp 2022-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-07-08)]. (ang.).
  18. Juliet Rix: Malta. Bradt Travel Guides, 2010, s. 84. ISBN 978-1841623122. (ang.).
  19. Exploring the deep. [w:] Times of Malta [on-line]. 2012-06-24. [dostęp 2022-11-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-11)]. (ang.).
  20. a b c Alicia I. Meza. Ancient Egyptian Art in Malta. „Mediterranean Archaeology”. 16, s. 99–105, 2003. Meditarch. JSTOR: 24668029. (ang.). 
  21. a b c d Cardona 2013 ↓, s. 18–24.
  22. Gambin 2004 ↓, s. 116–117.
  23. Stephen C. Spiteri. The 'Castellu di la Chitati' the medieval castle of the walled town of Mdina. „Arx – Online Journal of Military Architecture and Fortification”, s. 4, 2004–2007. [dostęp 2015-11-15]. (ang.). 
  24. Tas-Silg – A Living Memory Of Cultures which effected Maltese And European History. Malta Info Guide. [dostęp 2022-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-07-12)]. (ang.).
  25. Anthony Bonanno, L-Arkeoloġija li l-Identita Nazzjonali, University of Malta [dostęp 2022-11-21] [zarchiwizowane z adresu 2022-04-02] (malt.).
  26. Protection of Antiquities Regulations 21st November, 1932 Government Notice 402 of 1932, as Amended by Government Notices 127 of 1935 and 338 of 1939.. Malta Environment and Planning Authority. [dostęp 2016-04-19]. (ang.).
  27. Vincenzo Bonello: Missione archeologica italiana a Malta: Rapporto preliminare della campagna 1963. Centro di studi semitici, Istituto di studi del Vicino Oriente, Università, 1964, s. 42. (wł.).
  28. a b Fiona Vella: Excavation reveals complex story of ancient Tas-Silġ site. [w:] Times of Malta [on-line]. 2019-07-16. [dostęp 2022-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-04-02)]. (ang.).
  29. a b Sarah Carabott: Tas-Silġ... uncovered. [w:] Times of Malta [on-line]. 2013-09-24. [dostęp 2022-11-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-11)]. (ang.).
  30. Tas-Silġ. NICPMI, 2011-12-16. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-06-30)]. (ang.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Legenda ruiny.svg
Symbol ruin do legendy mapy
Malta - Tas-Silg - 024.jpg
Autor: Zugraga, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tas-Silġ Temples, Triq Xrobb l-Għaġin in Marsaxlokk, Malta
Malta - Marsaxlokk - Triq Xrobb l-Ghagin - Tas-Silg 08 ies.jpg
Autor: Frank Vincentz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tas-Silġ Temples, Triq Xrobb l-Għaġin in Marsaxlokk, Malta
Malta - Tas-Silg - 056.jpg
Autor: Zugraga, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tas-Silġ Temples, Triq Xrobb l-Għaġin in Marsaxlokk, Malta
Malta - Marsaxlokk - Triq Xrobb l-Ghagin - Tas-Silg 03 ies.jpg
Autor: Frank Vincentz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tas-Silġ Temples, Triq Xrobb l-Għaġin in Marsaxlokk, Malta
Malta - Tas-Silg - 073.jpg
Autor: Zugraga, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tas-Silġ Temples, Triq Xrobb l-Għaġin in Marsaxlokk, Malta
Roman Malta.jpg
Autor: Immaculate, Licencja: CC BY-SA 3.0
Roman Mosaic in Malta.
Malta - Tas-Silg - 067.jpg
Autor: Zugraga, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tas-Silġ Temples, Triq Xrobb l-Għaġin in Marsaxlokk, Malta
Malta - Marsaxlokk - Triq Delimara - Il-Kappella tal-Madonna tas-Silg 03 ies.jpg
Autor: Frank Vincentz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Il-Kappella tal-Madonna tas-Silġ, Triq Delimara in Marsaxlokk, Malta