Tasak (broń)

Tasak średniowieczny

Tasak – rodzaj siecznej broni białej o szerokiej głowni, często rozszerzającej się dodatkowo ku sztychowi.

W terminologi polskojęzycznej, mianem tasaka określa się następujące typy broni:

  • Tasak średniowieczny (pot. falchion[a]) o szerokiej jednosiecznej głowni (niekiedy ściętej przy sztychu) rozszerzającej się ku sztychowi i osadzonej najczęściej w oprawie mieczowej. Tasaki pojawiły się w Europie w XIII wieku, osiągając apogeum popularności w XIV wieku i stopniowo zanikając w wieku XV.
Tasak piechoty (pot. półszabla)
  • Krótka szabla (pot. półszabla) piechoty z XVIII-XIX wieku o jednosiecznej (węższej niż w wersji średniowiecznej) wygiętej głowni, często osadzonej w odlewanej mosiężnej rękojeści (choć nie było to regułą). W Polsce, pierwsze tasaki tego typu pojawiły się jako broń janczarów polskich w czasach saskich.
Tasak pionierów
  • Broń boczna pionierów oraz artylerzystów z XVIII-XX wieku o prostej lub wygiętej głowni, służąca równocześnie jako narzędzie do cięcia faszyny.

Zobacz też

Uwagi

  1. Niepoprawne określenie stanowiące kalkę z języka angielskiego.

Bibliografia

  • Michał Gradowski, Zdzisław Żygulski, Słownik uzbrojenia historycznego, Warszawa: PWN, 2010, s. 39-40, ISBN 978-83-01-16260-3, OCLC 751388493.
  • Głosek M., Kajzer I., Miecz św. Piotra z katedry poznańskiej, "Kwartalnik Historii Kultury Materialnej", 1974, R. XXII.
  • Uzbrojenie w Polsce średniowiecznej 1350-1450, red. A. Nadolski, Łódź 1990.

Media użyte na tej stronie

Unidentified European Briquet Short Sword.jpg
European style briquet short sword with brass hilt and steel blade. Typical of the style carried by much of Europe's infantry and artillery from 1800 to the 1850s.
Title: Unidentified European Briquet Short Sword
Faschinenmesser 1832.jpg
Autor: Markus Schopf, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Faschinenmesser Frankreich 1832