Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury
Nagroda za | |
---|---|
Przyznawana przez | Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie |
Lokalizacja | |
Pierwsze rozdanie | 16 maja 2007[1] |
Ostatnie rozdanie | 28 września 2020[2] |
Strona internetowa |
Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury (w skr. TNM) – nagrody przyznawane przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury. Laureatami Teatralnych Nagród Muzycznych są najwybitniejsi artyści z szeroko rozumianego teatru muzycznego.
O nagrodach
Teatralne Nagrody Muzyczne imienia Jana Kiepury przyznawane są od 2007 przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury. Początkowo nagrody były przyznawane w 10 kategoriach, aktualnie kategorii jest już 18. Przedmiotem Konkursu jest prezentowanie twórczości polskich publicznych teatrów muzycznych oraz polskich publicznych teatrów posiadających w repertuarze wydarzenia muzyczne i honorowanie najlepszych spośród zgłoszonych za wyróżniające je osiągnięcia. Zgłoszonym do konkursu może zostać każdy artysta, wykonawca, twórca zgłoszony przez dyrektora jednego z wyżej wymienionych teatrów.
Konkurs składa się z dwóch etapów:
- Pierwszy etap Konkursu polega na przesłuchaniu, obejrzeniu i ocenie nadesłanych materiałów pokazowych dotyczących zgłoszonych przez gremium Kapituły Konkursu oraz zakwalifikowaniu nominowanych do drugiego etapu Konkursu. O wyniku eliminacji uczestnicy zostają poinformowani drogą elektroniczną, oraz poprzez zamieszczenie informacji na stronie mteatr.pl.
- Drugi etap Konkursu polega na wyłonieniu laureatów spośród osób nominowanych.
Statuetka
Statuetka jest wzorowana na postaci Jana Kiepury.
Laureaci
2010[1]
- Najlepszy spektakl – „Napój miłosny” Donizettiego w inscenizacji Opera Nova w Bydgoszczy
- Najlepszy reżyser – Krzysztof Nazar
- Najlepsza śpiewaczka – Joanna Kściuczyk
- Najlepszy śpiewak – Mikołaj Zalasiński
- Najlepszy debiut (śpiewaczka) – Izabela Matuła
- Najlepszy debiut (śpiewak)
- Najlepszy dyrygent – Tadeusz Karolak
- Najlepszy choreograf – Henryk Konwiński
- Najlepsza tancerka – Franciszka Kierc
- Najlepszy scenograf – Jerzy Rudzki
2011[3]
- Najlepszy spektakl – „Lalka” w reż. Wojciecha Kościelniaka, inscenizacja: Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni
- Najlepszy reżyser – Wojciech Kościelniak
- Najlepsza śpiewaczka – Renata Dobosz
- Najlepszy śpiewak – Maciej Komandera
- Najlepszy debiut (śpiewaczka) – Joanna Jakubas
- Najlepszy debiut (śpiewak) – Wojciech Sokolnicki
- Najlepszy debiut (śpiewaczka)
- Najlepszy dyrygent – Wojciech Rodek
- Najlepszy choreograf – Zofia Rudnicka
- Najlepsza tancerka – Beata Giza
- Najlepszy tancerz – Dominik Muśko
- Najlepszy scenograf – Jan Polewka
2012[4]
- Najlepszy spektakl – „Don Carlos” w inscenizacji Opery Śląskiej w Bytomiu
- Najlepszy reżyser – Ewelina Pietrowiak
- Najlepsza śpiewaczka – Olga Pasiecznik ex aequo Katarzyna Oleś-Blacha,
- Katarzyna Hołysz
- Najlepszy śpiewak – Wojciech Gierlach
- Najlepszy debiut (śpiewaczka) Aleksandra Resztik
- Najlepszy debiut (śpiewak)
- Najlepszy dyrygent – Gabriel Chmura
- Najlepszy scenograf – Paweł Dobrzycki
- Najlepszy choreograf – Robert Bondara
- Najlepsza tancerka – Karolina Wiśniewska
2013[5]
- Najlepszy spektakl – „Skrzypce Rotszylda” i „Gracze” w inscenizacji Opery Bałtyckiej w Gdańsku ex aequo Korczak w inscenizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej ECS
- Najlepszy reżyser – Andrzej Chyra
- Najlepsza śpiewaczka – Iwona Socha ex aequo Anna Sroka-Hryń
- Najlepszy śpiewak – Mariusz Kwiecień ex aequo Jan Jakub Monowid
- Najlepszy debiut (śpiewaczka) – Justyna Dyla
- Najlepszy debiut (śpiewak) – Paweł Konik
- Najlepszy dyrygent – Jacek Boniecki
- Najlepszy scenograf – Barbara Ptak
- Najlepszy choreograf – Artur Żymełka
- Najlepsza tancerka – Angelika Gembiak
- Najlepszy tancerz – Mateusz Sierant
2014[6]
- Najlepszy spektakl – „Portret” w inscenizacji Teatru Wielkiego w Poznaniu
- Najlepszy reżyser – Janusz Wiśniewski
- Najlepsza śpiewaczka – Karolina Sikora ex aequo Anna Wiśniewska-Schoppa
- Najlepszy śpiewak – Mariusz Godlewski ex aequo Rafał Siwek
- Najlepszy debiut (śpiewaczka) – Marcelina Beucher
- Najlepszy debiut (śpiewak) – Hubert Walawski
- Najlepszy dyrygent – Tadeusz Kozłowski
- Najlepszy scenograf – Justin C. Arienti
- Najlepszy choreograf – Izadora Weiss ex aequo Robert Glumbek
- Najlepsza tancerka – Yuka Ebihara
- Najlepszy tancerz – Vladimir Yaroshenko
2015[7]
- Najlepszy spektakl – „Rodzina Adamsów” w inscenizacji Gliwickiego Teatru Muzycznego ex aequo „Kawaler srebrnej róży” w inscenizacji Opery Wrocławskiej
- Najlepszy reżyser – Zbigniew Macias ex aequo Ran Arthur Braun
- Najlepsza śpiewaczka – Anna Bernacka ex aequo Anna Lubańska
- Najlepszy śpiewak – Artur Ruciński ex aequo Rafał Siwek
- Najlepszy debiut (śpiewaczka) – Magdalena Wachowska
- Najlepszy debiut (śpiewak) – Andrzej Filończyk
- Najlepszy dyrygent – Ewa Michnik
- Najlepszy scenograf – Barbara Hanicka ex aequo Grzegorz Policiński
- Najlepszy choreograf – Izadora Weiss
- Najlepsza tancerka – Aleksandra Liashenko
- Najlepszy tancerz – Maksim Woitiul
2016[8]
1. Najlepszy spektakl – Spektakl „Cyrano” Teatr Muzyczny w Łodzi, w reż. Jakuba Szydłowskiego, libretto – Jacek Bończyk, muzyka – Krzysztof Herdzin
- Nominowany przez: Teatr Muzyczny w Łodzi
- za stworzenie wybitnego dzieła wpisującego się w nurt konfrontowania tradycji z nowoczesnością.
2. Najlepsza śpiewaczka – Joanna Moskowicz
- Nominowana przez: Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie
- za brawurowe wykonanie Arii Kunegundy podczas Koncertu Noworocznego.
3. Najlepszy śpiewak – Paweł Skałuba
- Nominowany przez: Operę Bałtycką w Gdańsku
- za wybitne zdolności wokalne, doskonale oddające emocje towarzyszące bohaterowi w śpiewanej przez niego roli Stefana.
- za rolę Stefana w operze „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki.
4. Najlepsza wokalistka musicalowa – Anna Lasota
- Nominowana przez: Teatr Muzyczny w Poznaniu
- za wykreowanie fenomenalnej tytułowej roli cieszącej się wysokim uznaniem krytyków i publiczności – w roli Evity Perón w spektaklu „Evita”.
5. Najlepszy wokalista musicalowy – Krzysztof Dzwoniarski
- Nominowany przez: Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie
- za niepowtarzalną i niezwykle sugestywną rolę Tyrona w musicalu „Fame”.
6. Najlepszy debiut (śpiewaczki) – Martyna Cymerman
- Nominowana przez: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu
- za czarowanie pięknym sopranem o wyraźnej średnicy i koloraturze, za niezwykłą muzykalność i talent aktorski.
- za partię Neddy w spektaklu Pajace R. Leoncavallo.
7. Najlepszy debiut (śpiewaka) – Emil Ławecki
- Nominowany przez: Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie
- za niezwykłą kreację, która porwała publiczność i telewidzów, dając zwycięstwo w 2 edycji Bitwy Tenorów na Róże.
- za zwycięski występ w 2 edycji „Bitwy Tenorów na Róże”.
8. Najlepszy reżyser – Maciej Prus
- Nominowany przez: Operę Novą w Bydgoszczy
- za stworzenie nietuzinkowego, nowoczesnego spektaklu legendy dramatycznej Hectora Berlioza „Potępienie Fausta”.
9. Najlepszy dyrygent – Jakub Chrenowicz
- Nominowany przez: Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie
- za dyrygenturę i stworzenie artystycznej koncepcji muzycznej widowiska baletowego „Casanova w Warszawie”.
10. Najlepsza tancerka – Mai Kageyama
- Nominowana przez: Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie
- za spektakularną kreację tytułowej Katarzyny w polskiej premierze słynnego baletu Johna Cranko „Poskromienie złośnicy”.
11. Najlepszy tancerz – Maksim Woitiul
- Nominowany przez: Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie
- za wybitną kreację artystyczną – główną rolę Petruchia w polskiej premierze słynnego baletu Johna Cranko „Poskromienie złośnicy”.
12. Najlepszy choreograf – Jacek Tyski
- Nominowany przez: Opera na Zamku w Szczecinie
- za ciekawie skomponowany nowoczesny balet z elementami tańca klasycznego, pantomimy i akrobacji do spektaklu „Alicja w Krainie Czarów”.
13. Najlepszy scenograf – Hanna Wójcikowska-Szymczak
- Nominowana przez: Operę Bałtycką w Gdańsku
- za scenografię do spektaklu „Burza” oraz „Fedra, a także do opery „Olimpia” z Gdańska.
- za ukazanie uczuć, pasji i emocji towarzyszących bohaterom.
14. Najlepszy plakat muzyczny – Wiesław Rosocha
- Nominowany przez: Opera Nova w Bydgoszczy
- za stworzenie artystycznego plakatu, który porusza wyobraźnię, do spektaklu „Potępienia Fausta” H. Berlioza.
15. Najlepszy kostium sceniczny – Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie
- Nominowany przez: Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie
- za przygotowanie spektakularnych kostiumów teatralnych na niezwykłe show podczas SemperOpernball 2016 w Dreźnie.
Głosami internautów przyznano
- Nagrodę specjalną za całokształt pracy artystycznej – Profesor Ryszard Karczykowski
- za budowanie wysokiej kultury, sztuki muzycznej w Polsce oraz na świecie. Jego wybitny talent i wielka pasja zasługują na wyróżnienie także w Polsce. Dzięki takim postaciom jak prof. Karczykowski polska kultura i sztuka mogą się rozwijać w piękny sposób.
- Nominowany przez: Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie
- Wyższa Szkoła Artystyczna w Warszawie została laureatem Nagrody Pro Masovia – najwyższego wyróżnienia Samorządu Województwa Mazowieckiego.
2017[9]
Najlepszy spektakl – „The Turn of the Screw/Dokręcanie Śruby” (Opera na Zamku w Szczecinie)
- Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały spektakle: „Stabat Mater/Harnasie” – zgłoszony przez Operę Novą w Bydgoszczy i „Borys Godunow” – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
Najlepsza śpiewaczka operowa – Jadwiga Postrożna (zgłoszona przez Operę Wrocławską)
- Wyróżnienia: Wioletta Chodowicz – zgłoszona przez Operę Krakowską i Anna Radziejewska – zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną.
Najlepszy śpiewak operowy – Andrzej Lampert (zgłoszony przez Operę Śląską w Bytomiu)
- Wyróżnienia: Tomasz Rak – zgłoszony przez Operę i Filharmonię Podlaską ECS w Białymstoku oraz Tomasz Szlenkier – zgłoszony przez Opera Nova w Bydgoszczy.
Najlepsza wokalistka musicalowa – Olga Szomańska (zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Poznaniu)
- Wyróżnienia: Edyta Krzemień – zgłoszona przez Operę i Filharmonię Podlaską ECS w Białymstoku oraz Zofia Nowakowska – zgłoszona przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie.
Najlepszy wokalista musicalowy – Janusz Kruciński (zgłoszony przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie)
- Wyróżnienia: Jakub Gąska – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Lublinie oraz Jakub Wocial – zgłoszony przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie.
Najlepszy debiut (śpiewaczki) – Joanna Kędzior (zgłoszona przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)
Najlepszy debiut (śpiewaka) – Sławomir Kowalewski (zgłoszony przez Operę Novą w Bydgoszczy)
Najlepszy reżyser – Natalia Babińska (zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie) Wyróżnienia: Iwan Wyrypajew – zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz Waldemar Zawodziński – zgłoszony przez Operę Śląską w Bytomiu.
Najlepszy dyrygent – Jerzy Dybał (zgłoszony przez Operę Śląską w Bytomiu)
- Wyróżnienia: Tomasz Tokarczyk – zgłoszony przez Operę Krakowską i Jerzy Wołosiuk – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie.
Najlepsza tancerka klasyczna – Yuka Ebihara (zgłoszona przez Operę Narodową w Warszawie)
- Wyróżnienia: Chisato Ishikawa – zgłoszona przez Teatr Muzyczny w Lublinie oraz Ksenia Naumets – zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie.
Najlepszy tancerz klasyczny – Vladimir Yaroshenko (zgłoszony przez Operę Narodową w Warszawie)
- Wyróżnienia: Pedro Rizii – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz Filip Krzyżelewski – zgłoszony przez Teatr Muzyczny w Lublinie.
Najlepsza tancerka współczesna – wyróżnienie – Karolina Cichy-Szromnik (zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie)
- Kapituła XI Teatralnych Nagród Muzycznych zdecydowała o nieprzyznawaniu głównej nagrody żadnej z nominowanych tancerek.
Najlepszy tancerz współczesny – wyróżnienie – Paweł Wdówka (zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie)
- Podobnie jak w przypadku kategorii „Najlepsza tancerka współczesna”, również w przypadku „Najlepszego tancerza współczesnego” Kapituła zdecydowała o przyznaniu jedynie wyróżnienia.
Najlepsza choreografia – Henryk Konwiński (zgłoszony przez Teatr Wielki w Łodzi)
- Wyróżnienia: Robert Bondara – zgłoszony przez Opera Nova w Bydgoszczy oraz Jacek Tyski – zgłoszony przez Operę Krakowską.
Najlepsza scenografia – Martyna Kander (zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie) i Julia Skrzynecka-Bogusławska (zgłoszona przez Operę Novą w Bydgoszczy)
- Wyróżnienia: Oliver Fredj, Massimo Trancanetti, Gaspard Pinta – zgłoszeni przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
Najlepszy plakat teatralno – muzyczny – Andrzej Pągowski (zgłoszony przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)
- Wyróżnienia: Lex Drewiński – zgłoszony przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz Adam Pękalski – zgłoszony przez Operę Novą w Bydgoszczy.
Najlepsze kostiumy – Maria Balcerek (zgłoszona przez Operę Krakowską i Operę Śląską w Bytomiu)
- Wyróżnienia: Martyna Kander – zgłoszona przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz Katarzyna Lewińska – zgłoszona przez Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.
Nagroda Specjalna za całokształt pracy artystycznej – Jitka Stokalska-Dzierżykrajova (zgłoszona przez Warszawską Operę Kameralną)
- Na prośbę Laureatki, która tego dnia nie mogła być obecna w Filharmonii Narodowej nagrodę odebrała Iwona Wujastyk – dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie oraz przewodnicząca Kapituły XI Teatralnych Nagród Muzycznych.
2018[10]
Najlepszy spektakl (ex aequo): „Falstaff” (Opera Nova w Bydgoszczy) i „Legenda Bałtyku” (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)
Najlepsza śpiewaczka operowa – Ewa Majcherczyk (Opera Śląska w Bytomiu)
Najlepszy śpiewak operowy – Łukasz Goliński (Opera Nova w Bydgoszczy)
Najlepsza wokalistka musicalowa – Agnieszka Przekupień (Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku)
Najlepszy wokalista musicalowy – Jakub Wocial (Teatr RAMPA na Targówku)
Najlepszy debiut (śpiewaczki) – Aleksandra Żakiewicz (Warszawska Opera Kameralna)
Najlepszy debiut (śpiewaka) – Sławomir Naborczyk (Opera Śląska w Bytomiu)
Najlepszy reżyser – Robert Bondara (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)
Najlepszy dyrygent – Bassem Akiki (Opera Śląska w Bytomiu)
Najlepsza tancerka (klasyka) – Daria Sukhorukova (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)
Najlepszy tancerz (klasyka) – Dawid Trzensimiech (Teatr Wielki Opera Narodowa)
Najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne) – Julia Korbańska (Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu)
Najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne) – Maciej Glaza (Opera na Zamku w Szczecinie)
Najlepsza choreografia – Robert Bondara (Teatr Wielki Opera Narodowa)
Najlepsza scenografia – Barbara Kędzierska (Opera Krakowska)
Najlepszy plakat teatralno-muzyczny – Tomasz Bogusławski (Opera Nova w Bydgoszczy)
Najlepsze kostiumy – Agata Uchman (Opera na Zamku w Szczecinie)
Nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej została przyznana Andrzejowi Straszyńskiemu z Warszawskiej Opery Kameralnej
2019[11]
- Kategoria „Najlepszy spektakl” – „Tramwaj zwany pożądaniem” – reż. Maciej Prus, Teatr Wielki w Łodzi
- Kategoria „Najlepsza śpiewaczka operowa” – Joanna Woś
- Kategoria „Najlepszy śpiewak operowy” – Stanisław Kuflyuk
- Kategoria „Najlepsza wokalistka musicalowa” – Alona Szostak
- Kategoria „Najlepszy wokalista musicalowy” – Przemysław Glapiński
- Kategoria „Najlepszy debiut (śpiewaczka)” – Bożena Bujnicka
- Kategoria „Najlepszy debiut (śpiewak)” – Rafał Pawnuk
- Kategoria „Najlepszy reżyser” – Maciej Prus
- Kategoria „Najlepszy dyrygent” – Tadeusz Kozłowski
- Kategoria „Najlepsza tancerka (klasyka)” – Michalina Drozdowska
- Kategoria „Najlepszy tancerz (klasyka)” – Patryk Walczak
- Kategoria „Najlepsza tancerka (pozostałe formy taneczne)” – Karolina Cichy-Szromnik
- Kategoria „Najlepszy tancerz (pozostałe formy taneczne)” – Santiago Bello
- Kategoria „Najlepsza choreografia” – Robert Glumbek
- Kategoria „Najlepsza scenografia” – Martyna Kander
- Kategoria „Najlepszy plakat teatralno-muzyczny” – Marcin Władyka
- Kategoria „Najlepsze kostiumy” – Dorota Sabak
- Nagrody Specjalne za całokształt pracy artystycznej otrzymali dyrygenci: Violetta Bielecka oraz Tadeusz Kozłowski.
2020[2]
Historia[12]
Data i miejsce, w którym odbyło się wręczenie nagród:
Data | Miejsce |
---|---|
15 maja 2010 | Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie |
16 maja 2011 | Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie |
16 maja 2012 | Sala koncertowo – widowiskowa Matecznik Mazowsze w Otrębusach |
16 maja 2013 | Sala koncertowo – widowiskowa Matecznik Mazowsze w Otrębusach |
22 maja 2014 | Sala koncertowo – widowiskowa Matecznik Mazowsze w Otrębusach |
16 maja 2015 | Sala koncertowo – widowiskowa Matecznik Mazowsze w Otrębusach |
20 czerwca 2016 | Filharmonia Narodowa |
24 czerwca 2017 | Filharmonia Narodowa |
17 września 2018 | Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie |
30 września 2019 | Sala Wielka Zamku Królewskiego w Warszawie |
Przypisy
- ↑ a b Teatralne Nagrody Muzyczne 2010 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-30] (pol.).
- ↑ a b https://www.mteatr.pl/pl/laureaci-gala-xiv-teatralnych-nagrod-muzycznych-im-jana-kiepury
- ↑ Teatralne Nagrody Muzyczne 2011 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-29] (pol.).
- ↑ Teatralne Nagrody Muzyczne 2012 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-29] (pol.).
- ↑ Teatralne Nagrody Muzyczne 2013 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-30] (pol.).
- ↑ Teatralne Nagrody Muzyczne 2014 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-29] (pol.).
- ↑ Teatralne Nagrody Muzyczne 2015 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-04-29] (pol.).
- ↑ Teatralne Nagrody Muzyczne 2016 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-30] (pol.).
- ↑ Teatralne Nagrody Muzyczne 2017 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-29] (pol.).
- ↑ Teatralne Nagrody Muzyczne 2018 ogłoszone!, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2020-06-14] (pol.).
- ↑ Teatralne Nagrody Muzyczne 2019 » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2020-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-07] (pol.).
- ↑ Teatralne Nagrody Muzyczne – Archiwum » MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, „MTeatr – Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie” [dostęp 2018-09-01] (pol.).