Tenis ziemny na letnich igrzyskach olimpijskich

Tenis jest jedną z dyscyplin olimpijskich, która na stałe została włączona do programu igrzysk od 1988, kiedy to odbyły się XXIV igrzyska zorganizowane w Seulu. Wcześniej tenis był elementem programu igrzysk pomiędzy I igrzyskami w Atenach a VIII igrzyskami w Paryżu. Dwukrotnie tenis gościł na arenach igrzysk olimpijskich jako dyscyplina pokazowa. Miało to miejsce w 1968 roku w Meksyku oraz w 1984 roku w Los Angeles. Pierwszymi mistrzami olimpijskimi ery nowożytnej w grze pojedynczej zostali Brytyjczycy John Pius Boland (Ateny, 1896) oraz Charlotte Cooper (Paryż, 1900). Obecnymi mistrzami olimpijskimi z 2020 roku z Tokio są Szwajcarka Belinda Bencic i Niemiec Alexander Zverev w grze pojedynczej, Czeszki Barbora Krejčíková i Kateřina Siniaková oraz Chorwaci Nikola Mektić i Mate Pavić w grze podwójnej, a także przedstawiciele Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Anastasija Pawluczenkowa i Andriej Rublow w grze mieszanej[1][2][3].

Obecnie w skład konkurencji olimpijskich wchodzi pięć dyscyplin: gra pojedyncza mężczyzn i kobiet oraz gra podwójna mężczyzn i kobiet, a także gra mieszana. Przed rokiem 1924 wyróżniano także halowe konkurencje gry pojedynczej kobiet i mężczyzn, halowy turniej gry podwójnej mężczyzn[1][2][3].

Kilkakrotnie podczas konkurencji tenisowych w ramach letnich igrzyskach olimpijskich nie rozgrywano meczu o trzecie miejsce. Wówczas zawodnicy wyeliminowani na etapie półfinałów otrzymywali ex aequo brązowe medale. Zdarzyło się tak podczas igrzysk olimpijskich w Atenach (1896), Paryżu (1900), Saint Louis (1904), Seulu (1988) i Barcelonie (1992)[1][2][3].

Medaliści olimpijscy

W klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich prowadzi reprezentacja Stanów Zjednoczonych z liczbą 21 złotych, 6 srebrnych i 12 brązowych medali. W sumie Amerykanie zdobyli 39 medali. Drugie miejsce zajmują Brytyjczycy, ustępując Amerykanom o 4 złote medale, ale w łącznej liczbie medali wyprzedzając ich również o 4[1][2][3].

W klasyfikacji medalowej znajdują się także państwa, które już nie istnieją (Czechosłowacja, Bohemia) oraz związki państw, które tworzone były jedynie na potrzeby igrzysk olimpijskich. Wówczas zawodnicy kilku państw sąsiednich startowali w barwach tej samej flagi (Australazja, wspólna reprezentacja, skupiająca kraje byłego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, oraz drużyna mieszana, czyli zbiór zawodników startujących wspólnie z reprezentantami innych państw)[1][2][3].

Przypisy

  1. a b c d e Tennis (ang.). olympedia.org. [dostęp 2021-08-01].
  2. a b c d e Tennis (ang.). sports-reference.com. [dostęp 2021-08-01]. [zarchiwizowane z tego adresu].
  3. a b c d e Olympic Tennis (ang. • fr.). olympic.org. [dostęp 2021-08-01].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Tennis pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Tennis. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Olympic rings.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.
Olympic rings without rims.svg
Olympic Rings without "rims" (gaps between the rings), As used, eg. in the logos of the 2008 and 2016 Olympics. The colour scheme applied here pertains to the 2016 Olympics in Rio de Janeiro.