Tenzin Delek Rinpocze

Tenzin Delek Rinpocze
Tulku Tenzin Delek Rinpocze
ilustracja
Kraj działania

Chiny

Data i miejsce urodzenia

1950
Litang

Data i miejsce śmierci

12 lipca 2015
w więzieniu Chuandong w Chengdu[1]

Mnich buddyjski
Okres sprawowania

1987

Wyznanie

buddyzm

Tulku Tenzin Delek Rinpocze (ur. 1950 w Litang, 12 lipca 2015) – mnich buddyjski i działacz społeczny w prowincji Syczuan.

Życiorys

W latach 1982-1987 studiował w klasztorze Drepung w Indiach. Dalajlama XIV rozpoznał w nim wówczas inkarnację nauczyciela buddyjskiego z klasztoru Lithang.

Po powrocie do Tybetu miał wiele problemów z lokalnymi władzami. Kiedy zabroniono mu wznoszenia klasztoru w rodzinnym Njagczu, pojechał do Pekinu i uzyskał zgodę X Panczenlamy.

Wielokrotnie narażał się władzom, otwarcie deklarując lojalność wobec Dalajlamy, odbudowując kolejne klasztory, zakładając szkoły, sierocińce i domy starców, protestując przeciwko karczowaniu tybetańskich lasów i pełniąc rolę mediatora w lokalnych konfliktach.

Władze Kardze próbowały go aresztować dwukrotnie - w 1998 i 2000 roku. Areszty zostały zawieszone po petycjach Tybetańczyków.

W kwietniu 2002 roku władze chińskie w Litangu aresztowały go oraz byłego mnicha Lobsanga Dhondupa. Obaj zostali oskarżeni o spowodowanie serii eksplozji bomb. Lobsang Dhondup został skazany na śmierć, Tenzin Delek Rinpocze na śmierć, z dwuletnim zawieszeniem wykonania wyroku.

Wobec masowych międzynarodowych protestów w tej sprawie, władze chińskie zapewniły, że Tenzin Delek Rinpocze oraz Lobsang Dhondup będą mogli złożyć apelację w Sądzie Najwyższym. Pomimo to 26 stycznia 2003 roku, bezpośrednio po utrzymywanym w tajemnicy procesie apelacyjnym w Sądzie Pośrednim stracony został Lobsang Dhondup.

26 stycznia 2005 sąd zmienił wyrok Tenzina z kary śmierci na dożywocie wraz z dożywotnim pozbawieniem praw obywatelskich.

Przypisy

  1. High-profile Tibetan monk dies in prison in China, reuters.com [dostęp 2015-07-15] (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie