Teodor Skutariota

Teodor Skutariota albo Teodor Skutariotesmetropolita Kyzyku we Frygii za panowania cesarza bizantyńskiego Michała VIII Paleologa, kronikarz bizantyński.

Teodor Skutariota był metropolitą Kyzyku za panowania cesarza Michał VIII Paleologa. W 1277 r. jako zwolennik unii lyońskiej wziął udział wraz z Jerzym Metochitą i Konstantynem Meliteniotą w poselstwie do papieża Jana XXI[1].

Jest uważany za autora Przeglądu historii (Synopsis chronikè), kroniki dziejów ludzkości od stworzenia świata do przywrócenia Cesarstwa Bizantyńskiego w 1261 r. Kronika przedstawia okres do 1081 r. dość pobieżnie, szczegółowo opisując okres panowania cesarzy z dynastii Komnenów i dzieje Cesarstwa Łacińskiego[2]. Stanowi udaną kompilację bizantyńskich kronik: Jana Malalasa, Teofanesa, Kontynuacji Jerzego i Konstantyna Manassesa oraz dzieł Jana Skylitzesa, Jana Zonarasa, Niketasa Choniatesa i Jerzego Akropolity[1].

Część uczonych uważa również Skutariotę za autora ośmiu końcowych ksiąg Skarbca ortodoksji (Thesauròs orthodoksías) dzieła teologicznego Niketasa Choniatesa przedstawiającego herezje i błędne doktryny w Kościele. Przypisywane Skutariocie księgi od XVII do XXV mówią o błędach współczesnych: o sektach Armeńczyków, paulicjan, bogomiłów oraz o błędach doktrynalnych Łacinników i Saracenów[3].

Przypisy

  1. a b O. Jurewicz: Historia literatury bizantyńskiej. s. 280.
  2. O. Jurewicz: Historia literatury bizantyńskiej. s. 279.
  3. O. Jurewicz: Historia literatury bizantyńskiej. s. 283.

Bibliografia

  • O. Jurewicz: Historia literatury bizantyńskiej. Wrocław: Ossolineum, 1984. ISBN 83-04-01422-X.
  • G. Ostrogorski: Dzieje Bizancjum. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 2008. ISBN 978-83-01-15268-0.