Teoria wielkiego podrywu

Teoria wielkiego podrywu
The Big Bang Theory
Ilustracja
Gatunek

sitcom

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Główne role

Johnny Galecki
Jim Parsons
Kaley Cuoco
Simon Helberg
Kunal Nayyar

Liczba odcinków

279

Liczba serii

12

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Chuck Lorre
Bill Prady
Firma:
Chuck Lorre Productions
Warner Bros. Television

Czas trwania odcinka

ok. 20 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

24 września 2007

Stacja telewizyjna

CBS

Lata emisji

2007–2019

Format obrazu

480i (SDTV)
1080i (HDTV)

Chronologia
Powiązane

Młody Sheldon

Teoria wielkiego podrywu (ang. The Big Bang Theory) – amerykański serial komediowy stworzony przez Chucka Lorre i Billa Prady’ego, którzy są także głównymi producentami razem ze Stevenem Molaro. Oprócz tego cała trójka jest głównymi scenarzystami. Serial miał premierę 24 września 2007 roku na kanale CBS. W Polsce emitowany jest przez kanał Comedy Central.

12 marca 2014 roku stacja CBS oficjalnie zamówiła trzy kolejne sezony (ósmy, dziewiąty i dziesiąty) „Teorii wielkiego podrywu”[1].

20 marca 2017 roku stacja CBS oficjalnie zamówiła dwa kolejne sezony (jedenasty i dwunasty) serialu[2].

22 sierpnia 2018 roku stacja CBS oficjalnie poinformowała, że sitcom zakończy się po dwunastym sezonie[3].

Fabuła

Akcja dzieje się w mieście Pasadena w stanie Kalifornia i skupia się na pięciu postaciach: dwóch współlokatorach geniuszach, pracujących w California Institute of Technology: fizyku eksperymentalnym Leonardzie Hofstadterze i fizyku teoretycznym Sheldonie Cooperze; ich sąsiadce Penny – kelnerce, która chce zostać aktorką. Leonard i Sheldon mają równie wykształconych i społecznie nieprzystosowanych współpracowników i przyjaciół: Howarda Wolowitza, inżyniera lotnictwa bez tytułu doktora z Massachusetts Institute of Technology (MIT), i Rajesha Koothrappaliego, astrofizyka, również pracującego w Caltech. Wykształcenie i poziom intelektu tych czterech postaci zostały zestawione z umiejętnościami społecznymi oraz zdrowym rozsądkiem Penny, co dało komiczny efekt. Głównymi hobby panów są komiksy, filmy science-fiction, gry komputerowe oraz internet.

Piosenka przewodnia

Kanadyjski zespół rockowy Barenaked Ladies napisał i nagrał piosenkę do serialu. Opisane jest w niej powstanie oraz historia wszechświata. Ed Robertson, wokalista i gitarzysta zespołu, został poproszony przez Chucka Lorre i Billa Prady o napisanie utworu tytułowego. Już wcześniej artysta był proszony o tworzenie piosenek dla innych filmów i seriali, jednak odrzucano jego propozycje i wybierano innych autorów. Robertson zgodził się napisać temat do tego serialu po potwierdzeniu, że jest jedynym autorem, którego Lorre i Prady o to poprosili. Jego inspiracją była książka Simona Singha pt. „Big Bang”, którą przypadkowo właśnie skończył czytać[4][5].

Pensje aktorów

Przez pierwsze trzy sezony Johnny Galecki, Jim Parsons i Kaley Cuoco – trzy główne gwiazdy serialu – otrzymywali co najwyżej 60 tys. dolarów za odcinek. Ich wynagrodzenia wzrosły do 200 tys. dolarów w czwartym sezonie. Zgodnie z umowami, ich pensje wzrastały o dodatkowe 50 tys. dolarów w każdym z trzech kolejnych sezonów, co dało 350 tys. dolarów za odcinek w sezonie siódmym[6][7]. Od sezonu ósmego Galecki, Parsons i Cuoco otrzymywali 1 mln dolarów za każdy odcinek.

Obsada

  • Johnny GaleckiLeonard Leakey Hofstadter, fizyk doświadczalny ze stopniem doktora, który otrzymał w wieku 24 lat. Jego IQ wynosi 173. Jego organizm nie toleruje laktozy. Mieszka z przyjacielem Sheldonem Cooperem. Jest zakochany w sąsiadce z piętra – Penny, którą w nieco dziwnych okolicznościach pojął za żonę. (główny:1-12)
  • Jim ParsonsSheldon Lee Cooper, fizyk teoretyk z dwoma doktoratami, skupiający się na teorii strun. Jego IQ wynosi 187. Pochodzi ze wschodniego Teksasu. W wieku 11 lat rozpoczął studia, które ukończył w wieku 14 lat. Pierwszy doktorat otrzymał w wieku 16 lat. Jest osobą z cechami zespołu Aspergera, z licznymi kompulsjami i obsesjami oraz niskim poziomem inteligencji emocjonalnej. Mieszka z przyjacielem, Leonardem Hofstadterem. Raczej nie interesują go kobiety, aczkolwiek pod koniec trzeciego sezonu poznaje doktor neurobiologii Amy Farrah Fowler, z którą z początku łączy jedynie platoniczna przyjaźń, która z czasem przeradza się w związek. Jest przesadnie szczery w swoich opiniach. Jego ulubionym filmem jest Star Trek, zaś ulubioną postacią – Spock. Jest również miłośnikiem Zielonej Latarni, ma wiele t-shirtów z jego logiem oraz pierścień i latarnię Zielonej Latarni, nie przypadła mu jednak do gustu ekranizacja z udziałem Ryana Reynoldsa. Gra w różnego rodzaju gry, m.in. World of Warcraft. Jest wielkim fanem kolei i pociągów. Kupuje w dużych ilościach komiksy (podobnie jak pozostali serialowi męscy przyjaciele). Ma specyficzne poczucie humoru, większość dowcipów kończy słowem Bazinga! (główny:1-12)
  • Kaley CuocoPenny, kelnerka w kawiarni, sąsiadka Sheldona i Leonarda. Urodziła się i wychowywała w Omaha, w stanie Nebraska. Po długich zalotach Leonarda zakochała się w nim, uwiodła ją jego inteligencja. Nie ukończyła Community college. Przyjechała do Kalifornii, aby zostać aktorką, jednak nigdy nie odniosła sukcesów na tym polu. Dostała, dzięki Bernadette, pracę jako przedstawiciel handlowy firmy farmaceutycznej, by „wciskać” leki dla mężczyzn. Od czasu otrzymania tej pracy widać jej dojrzałość (koniec z imprezami, aby lepiej przygotować się do pracy). (główna:1-12)
  • Simon HelbergHoward Joel Wolowitz, inżynier, kolega Sheldona i Leonarda. Jako jedyny z przyjaciół-naukowców nie ma doktoratu. Ukończył studia na MIT. Zawsze ma na sobie golf i spodnie rurki. Bardzo interesuje się płcią przeciwną. Jest Żydem. Jako jedyny mieszka z matką. Ojciec opuścił rodzinę, gdy miał 11 lat. Howard nigdy nie dowiedział się, z jakiego powodu. Jego najlepszym przyjacielem jest Rajesh Koothrappali. Jego największe osiągnięcie to lot w kosmos – choć scenarzyści nieco ten fakt poniżyli. Mąż Bernadette Maryann Rostenkowski – Wolowitz oraz ojciec ich dzieci – córeczki Halley (imię dziecka nawiązuje do komety Halleya) oraz synka Neila Michaela (drugie imię po dziadku – ojcu Bernadette). Rodziny Howarda i Bernadette mają polskie korzenie – w jednym z odcinków Bernadette wspomina, że ich rodziny jeszcze w Polsce były sąsiadami. Howard uwielbia magiczne sztuczki i budowanie samolotów. W 12. sezonie rywalizuje z żoną, kto ma opiekować się dziećmi. (główny:1-12)
  • Kunal NayyarRajesh Ramayan „Raj” Koothrappali, doktor astrofizyki, kolega Sheldona i Leonarda, pochodzi z Indii. Nieśmiały i – na początku serialu – całkowicie milczący w obecności atrakcyjnych kobiet (właściwie wszystkich kobiet). Potrafił wypowiedzieć się przy kobiecie tylko pod wpływem alkoholu lub leków. Jednak często ma więcej szczęścia z kobietami niż jego najlepszy przyjaciel Howard. Ma bardzo kobiecy gust, często zachowuje się jak kobieta, ale twierdzi, że nie jest gejem. W czwartym sezonie pojawia się jego siostra Priya (Aarti Mann), która na pewien czas staje się dziewczyną Leonarda. Ma własnego pieska (wabiącego się „Cynamonka”), z którym łączy go nieco dziwna relacja, niemal jak damsko-męska, co jest powodem drwin przyjaciół. (główny:1-12)
  • Melissa RauchBernadette Maryann Rostenkowski-Wolowitz, doktor mikrobiologii, początkowo kelnerka i koleżanka Penny z pracy. W trzecim sezonie spotyka się z Howardem, ale zrywają pod koniec tego sezonu. W czwartym znowu zbliżają się do siebie, aby na koniec sezonu piątego wziąć ślub. Natomiast w końcówce sezonu dziewiątego zachodzi w ciążę ze swym mężem. Mimo swojego wyglądu ma twardy charakter o czym przekonuje się jej mąż Howard, jak i współpracownicy w firmie farmaceutycznej.(cykl:sezon 3-4;główna:sezon 5-12)
  • Mayim BialikAmy Farrah Fowler, doktor neurobiologii (sama Mayim Bialik posiada doktorat w dziedzinie neurobiologii), dziewczyna Sheldona. W serialu pojawiła się w ostatnim odcinku trzeciego sezonu, kiedy Raj i Howard po kryjomu zakładają Sheldonowi konto na randkowym portalu internetowym. Od tej pory spotyka się z Sheldonem. Staje się także przyjaciółką Penny. Po pewnym czasie zamieszkują wspólnie z Sheldonem w domu Penny, gdy ta zamieszkuje z Leonardem. W finale 10. sezonu Sheldon się jej oświadcza, gdy pewna kobieta się w nim zakochała. W finale 11. sezonu biorą ślub. Zaś w 12. rywalizują z oszustami o nagrodę Nobla, zaś w finale serii ją odbierają. (cykl:sezon 3-4;główna:sezon 5-12)
  • Kevin SussmanStuart Bloom, prowadzi sklep z komiksami w Pasadenie. Pomieszkiwał przez dłuższy czas w domu Wolowitza, gdzie najpierw opiekował się matką Howarda, a później jego córką. Ma opinię nieudacznika i ofiary. (cykl:sezon 2-5,7;główny sezon 6,8-12)
  • John Ross BowieBarry Kripke, fizyk, kolega z pracy głównych bohaterów, początkowo wróg Sheldona. Później nienawiść maleje do zwykłej niechęci – panowie często rywalizują ze sobą, m.in. o granty czy sprzęt potrzebny do przeprowadzania doświadczeń. Barry jest samotny, jednak bardzo otwarty na kobiety – podrywa nawet matkę Leonarda na urodzinach Sheldona. Często sprośnie żartuje na ich temat, w czym jest podobny do Wolowitza.

Goście serialu (postacie autentyczne)

  • Stephen Hawking – wybitny fizyk teoretyczny, kosmolog, astrofizyk, idol bohaterów serialu, niedościgniony wzór dla Sheldona.
  • Ira Flatow – dziennikarz i autor programów radiowych i telewizyjnych, który prowadzi popularny program Public Radio International pt. Science Friday. W telewizji był gospodarzem nagradzanej Emmy serii PBS Newton’s Apple, telewizyjnego programu naukowego dla dzieci i ich rodzin. Później prowadził program Big Ideas (także serię PBS) i opublikował kilka książek, z których najnowsza nosi tytuł Present at the Future: From Evolution to Nanotechnology, Candid and Contoversial Conversations on Science and Nature.
  • Steve Wozniak – inżynier, konstruktor komputerów Apple 1 i Apple 2. Współtwórca marki Apple.
  • George Smoot – amerykański astrofizyk, profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley. Uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki za „odkrycie zgodności mikrofalowego promieniowania tła z modelem ciała doskonale czarnego i obserwację anizotropii tegoż promieniowania”. Do prac swojego zespołu wykorzystywał dane zebrane przez satelitę COBE, dzięki któremu udało się potwierdzić teorię Wielkiego Wybuchu.
  • Neil deGrasse Tyson – amerykański astrofizyk i popularyzator nauki, autor wielu książek i publikacji o tematyce związanej z astrofizyką. Tyson jest twórcą serialu popularnonaukowego Cosmos: A Spacetime Odyssey. Występuje w 7 odcinku 4 sezonu (Niedobór przeprosin), Raj przedstawia go Sheldonowi na korytarzu, oraz w 1 odcinku 12 sezonu (Małżeńskie konfiguracje), Raj obraża go w programie telewizyjnym, a potem piszą do siebie na Twitterze.
  • Stan Lee – amerykański scenarzysta, producent komiksowy, prezes i członek zarządu Marvel Comics. Był żywą ikoną świata komiksów.
  • Buzz Aldrin – amerykański astronauta, brał udział w pierwszym lądowaniu na Księżycu.
  • Bill Gates – informatyk, przedsiębiorca i filantrop. Współzałożyciel, główny architekt oprogramowania i były prezes zarządu korporacji Microsoft.
  • Elon Musk - przedsiębiorca i filantrop, założyciel lub współzałożyciel przedsiębiorstw PayPal, SpaceX, Tesla, Neuralink i Boring Company pochodzący z Afryki Południowej, zamieszkały i pracujący w Stanach Zjednoczonych.
  • Bill Nye – amerykański komunikator naukowy, prezenter telewizyjny i inżynier mechanik. Jest najbardziej znany jako prowadzący PBS i syndykat naukowy dla dzieci Bill Nye the Science Guy (1993–1998), program Netflix Bill Nye „Ratuje świat” (od 2017 roku do chwili obecnej), a także za liczne występy w popularnych mediach jako nauczyciel nauki. Występuje w 1 odcinku sezonu 12. Neil de Grasse Tyson rozpoczyna z nim spór zainspirowany sporem z Rajem.
  • Adam Nimoy – amerykański reżyser telewizyjny, syn Leonarda Nimoya – odtwórcy roli Spocka w serialu science fiction Star Trek (1966–1969). W BBT wystąpił w odcinku „Rezonans Spocka” (190) sezon 9 odcinek 7) gdzie Sheldon udziela jemu wywiadu do filmu dokumentalnego.
  • Neil Gaiman – znany pisarz fantasy i twórca komiksów, wielokrotny laureat nagród.
  • Rick Fox i Kareem Abdul-Jabbar – byli wybitni koszykarze NBA.
  • George Takei, William Shatner, Leonard Nimoy, LeVar Burton i Brent Spiner – amerykańscy aktorzy, występowali w głównych rolach jako oficerowie statków USS Enterprise w dwóch serialach Star Trek: Star Trek: Seria oryginalna i Star Trek: Następne pokolenie oraz filmach kinowych.
  • Wil Wheaton – aktor mieszkający w Pasadenie. Dla bohaterów serialu to jednak głównie Wesley Crusher ze Star Trek: Następne pokolenie. Występuje w wielu odcinkach (pojawia się w 3. sezonie), w 1995 roku trafia na listę wrogów Sheldona, jest z niej wykreślony, a potem wraca ponownie.
  • James Earl Jones – amerykański aktor, użyczał głosu postaci Darth Vader w Gwiezdnych Wojnach. Wystąpił w 2012 roku.
  • Nathan Fillion – kanadyjski aktor, użyczył głosu Halowi Jordanowi, superbohaterowi znanemu jako Zielona Latarnia. Zagrał postać kapitana Malcolma Reynoldsa w lubianym przez głównych bohaterów serialu Firefly i jego filmowej kontynuacji pt. Serenity.
  • Katee Sackhoff – amerykańska aktorka.
  • Summer Glau – amerykańska aktorka, znana z roli River Tam w serialu Firefly i filmowej kontynuacji Serenity oraz z roli Cameron w serialu Terminator: Kroniki Sary Connor. W BBT zagrała w 2009 roku w odcinku: The Terminator Decoupling.
  • Charlie Sheen – amerykański aktor, reżyser i scenarzysta. Gwiazda filmowa. W TBBT wystąpił w 2008 r.
  • Carrie Fisher i Mark Hamill – gwiazdy serii Gwiezdne wojny.

W epizodach wystąpili m.in.: Kevin Smith, Ellen DeGeneres, Jodi Lyn O’Keefe, Eliza Dushku, Danica McKellar, Billy Bob Thornton, James Earl Jones, Christopher Lloyd, Sarah Michelle Gellar, Adam West[8].

Dodatki

Karty próżności (vanity card)

Podobnie jak większość programów stworzonych przez Chucka Lorre’a, Teoria Wielkiego Podrywu kończy się pokazaniem przez sekundę krótkiego eseju napisanego przez Lorre, a następnie logo zamknięcia Warner Bros. Television. Karty te są archiwizowane na stronie internetowej Lorre[9].

Nagrody

Budynki Caltechu (California Institute of Technology) – miejsce pracy części bohaterów serialu
Mieszkanie Leonarda i Sheldona
Mieszkanie Leonarda i Sheldona

Emmy

RokRezultatKategoriaOdbiorca
2009nominacjaNajlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu komediowymJim Parsons
nominacjaNajlepszy występ gościnny w serialu komediowymChristine Baranski
nominacjaNajlepsza scenografia w serialu kręconym wieloma kamerami
2010nagrodaNajlepszy aktor pierwszoplanowy w serialu komediowymJim Parsons
nominacjaNajlepsza scenografia w serialu kręconym wieloma kamerami
nominacjaNajlepszy makijaż w serialu kręconym wieloma kamerami
nominacjaNajlepszy występ gościnny w serialu komediowymChristine Baranski
nominacjaNajlepsza reżyseria techniczna, praca kamery i kontrola wideo w serialu

People’s Choice Award

RokRezultatKategoriaOdbiorca
2010nagrodaUlubiony serial komediowy
nominacjaUlubiony aktor w serialu komediowymJim Parsons

Złoty Glob

RokRezultatKategoriaOdbiorca
2010nagrodaNajlepszy aktor w serialu komediowym lub musicaluJim Parsons
nominacjaNajlepszy serial komediowy lub musical

TCA Awards

RokRezultatKategoriaOdbiorca
2009nagrodaNajlepszy serial komediowy
nagrodaNajlepszy aktor w serialu komediowymJim Parsons
2010nominacjaNajlepszy serial komediowy
nominacjaNajlepszy aktor w serialu komediowymJim Parsons

Nagroda Satelita

RokRezultatKategoriaOdbiorca
2009nominacjaNajlepszy serial komediowy lub musical
nominacjaNajlepszy aktor w serialu komediowym lub musicaluJim Parsons

Teen Choice Awards

RokRezultatKategoriaOdbiorca
2010nominacjaNajlepszy serial komediowy
nominacjaNajlepszy aktor w serialu komediowymJim Parsons
nominacjaNajlepsza aktorka w serialu komediowymKaley Cuoco
nominacjaNajlepszy „Scene Stealer”Johnny Galecki
nominacjaNajlepszy „Scene Stealer”Simon Helberg

American Film Institute

RokRezultatKategoriaOdbiorca
2009nagroda10 Najlepszych produkcji telewizyjnych roku

Ewwy Award

RokRezultatKategoriaOdbiorca
2008nominacjaNajlepszy aktor w serialu komediowymJim Parsons
nominacjaNajlepsza aktorka w serialu komediowymKaley Cuoco
nominacjaNajlepszy serial komediowy
2009nagrodaNajlepsza aktorka pierwszoplanowa w serialu komediowymKaley Cuoco
nominacjaNajlepszy serial komediowy
2010nagrodaNajlepszy serial komediowy
nominacjaNajlepszy aktor drugoplanowy w serialu komediowymKunal Nayyar

Zobacz też

  • Lista odcinków serialu Teoria wielkiego podrywu

Przypisy

  1. Stacja CBS zamawia trzy kolejne sezony „Teorii wielkiego podrywu”. [w:] hatak.pl [on-line]. [dostęp 2014-03-12].
  2. CBS przedłuża „Teorię wielkiego podrywu” o 11 i 12 sezon. [w:] spoilertv.pl [on-line]. [dostęp 2017-03-20]. (pol.).
  3. „The Big Bang Theory” zakończy się wraz z 12. sezonem, „Serialomaniak.pl” [dostęp 2018-11-10] (pol.).
  4. „Barenaked Ladies’ Ed Robertson talks „Big Bang Theory” theme song”. November 2, 2010. Retrieved April 11, 2011.
  5. „Barenaked Ladies Talk about Big Bang Theme Song”. April 2, 2010. Retrieved April 11, 2011.
  6. Rice, Lynette (November 23, 2010). „'The Big Bang Theory’ salary renegotiations: Do they all deserve the same pay?”. Entertainment Weekly.
  7. Andreeva, Nellie (September 15, 2010). „EXCLUSIVE: ‘Big Bang Theory’ Stars Score Huge Paydays After Hardball Bargaining; Jim Parsons Told 'Take It Or Leave It’ Today”. Deadline.com. Retrieved October 1, 2011. „That effectively adds another $50,000 to their per-episode paycheck over the life of the deal.”.
  8. Teoria wielkiego podrywu (2007–2019) Full cast and crew. IMDb.com. [dostęp 2022-05-10].
  9. Chuck Lorre, Chuck Lorre Productions, The Official Vanity Card Archives [dostęp 2019-10-13].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Caltech BridgeLaboratory.jpg
Autor: Steve Ryan from Groveland, CA, USA, Licencja: CC BY-SA 2.0
Caltech from California Boulevard. The foreground building is Bridge Laboratory, a physics building. The only tall building on the campus is Millikan Library, in the background.
Big Bang Theory set.JPG
Autor: NASAblueshift / NASA Blueshift, Licencja: CC BY 2.0
The Big Bang Theory set visit.
Big Bang Theory set.jpg
Autor: NASAblueshift / NASA Blueshift, Licencja: CC BY 2.0
The Big Bang Theory set visit.
San Gabriel Mountains from eastern Pasadena.jpg
Autor: Downtowngal, Licencja: CC BY-SA 4.0
San Gabriel Mountains from Colorado Boulevard in east Pasadena, California in December. The clouds dropped snow on the mountains.