Terapia promieniowaniem IR

Terapia promieniowaniem IR, infraterapia – dział fizykoterapii wykorzystujący działanie promieniowania podczerwonego na tkanki. Potocznie zabieg infraterapii określany bywa po prostu w skrócie jako promieniowanie IR.

Podstawowy efekt biologiczny promieniowania IR to wytworzenie ciepła w tkankach, dlatego też ten rodzaj zabiegów zaliczany jest do zabiegów termoterapii czy bardziej szczegółowo do ciepłolecznictwa. W medycynie do wywołania efektu biologicznego używa się promieniowania IR o długości fali 770 do 15000 nm. Im długość fali jest krótsza, tym wywołuje ona większy efekt cieplny. Penetrację tkankową tego rodzaju promieniowania szacuje się na 0,5–30 mm.

Promieniowanie IR emitowane jest przez lampy IR, choć źródłem mieszanego promieniowania IR jest też lampa sollux. Ostatnio coraz powszechniej stosuje się też ogólnoustrojowe działanie promieniowanie IR, z zastosowaniem kabin z oświetleniem emitującym promieniowanie podczerwone, przykładem czego może być sauna typu infrared.

Bibliografia

  • Reumatologia kliniczna pod red. Ireny Zimmermann-Górskiej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2008. ​ISBN 978-83-200-3155-3

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.