Tertio millennio adveniente

Tertio millennio adveniente
Ilustracja
Autor

Jan Paweł II

Tematyka

historia chrześcijaństwa, teologia

Typ utworu

list apostolski

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

łacina

Data wydania

1994

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

poprzednia
Ordinatio sacerdotalis
następna
Orientale lumen

Tertio millennio advenientelist apostolski papieża Jana Pawła II z 1994, dotyczący przygotowań do Wielkiego Jubileuszu Roku 2000.

W liście papież zwrócił się do biskupów, kapłanów, diakonów, zakonników i zakonnic oraz wszystkich wiernych. Dokument składa się z pięciu rozdziałów[1]:

  1. Jezus Chrystus wczoraj i dziś (Hbr 13,8)
  2. Jubileusz Roku 2000
  3. Przygotowanie Wielkiego Jubileuszu
  4. Przygotowanie bezpośrednie
  5. Jezus Chrystus ten sam na wieki (Hbr 13,8)

Jeśli chodzi o przygotowanie bezpośrednie, Jan Paweł II wyszczególnił dwie fazy. W trakcie pierwszej fazy Jan Paweł II proponował namysł nad kierunkami przygotowań do jubileuszu oraz uświadamianie w Kościołach lokalnych jego wagi. Druga faza miała charakteryzować się refleksją wspólnoty eklezjalnej w kolejnych latach nad osobami: Jezusa Chrystusa, Ducha Świętego oraz Boga Ojca. Jeśli chodzi o perspektywę samych obchodów jubileuszowych, Jan Paweł II zapowiedział, iż będą one miały miejsce równocześnie w Rzymie, w Ziemi Świętej i kościołach lokalnych[1].

Zobacz też

  • List o pielgrzymowaniu do miejsc związanych z historią zbawienia

Przypisy

  1. a b Jan Paweł II: Tertio millennio adveniente. Watykan: Libreria Editrice Vaticana, 1994. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licencja: CC-BY-SA-3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Herb Jana Pawła II.
W błękitnym polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.
Dewiza wybrana przez Jana Pawła II brzmiała Totus Tuus (Cały twój). Zgodnie jednak z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana w herbie.