Teszub

Teszub
bóg burzy, król bogów
Ilustracja
Teszub na płaskorzeźbie pochodzącej z Karkemiszu, 850-750 p.n.e.
WystępowanieBóstwa Urartu
Szczególne miejsce kultuKummi
Rodzina
OjciecKumarbi
ŻonaHebat

Teszub – główne bóstwo w panteonie hurycko-urartyjskim. Bóg burzy, który władał błyskawicami, wiatrem i deszczem. Król wszystkich bogów, syn Kumarbi, małżonek Hebat – Wielkiej Bogini.

U Hetytów czczony również pod imieniem Tarhun.

Miejsce jego kultu znajdowało się w mieście Kummi, a poświęconym mu zwierzęciem był byk.

Przedstawiany był[1] jako potężny, brodaty mężczyzna z włócznią, maczugą lub podwójnym toporem w jednej ręce i piorunem w drugiej. Najczęściej ubrany był w krótką tunikę i szpiczastą czapkę z rogami.

Mity o Teszubie przetrwały w hetyckich wersjach. Według jednego z nich Teszub pokonał "ojca bogów" - Kumarbiego i zajął jego miejsce. Pokonany Kumarbi zapłodnił skałę, z której narodził się Ullikummi - Kamienny Bóg, wobec którego Teszub był bezsilny i musiał zrzec się zwierzchnictwa. Na niebiański tron Teszub wrócił dzięki Ea, który pozbawił mocy diorytowego giganta, obcinając mu stopy piłą o nazwie kuruzzi, którą dawni bogowie niegdyś rozdzielili niebo i ziemię.

Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Mitologie świata - ludy starożytnej Anatolii. Warszawa: New Media Concept sp. z o.o., 2008, s. 44. ISBN 978-83-89840-24-0.

Zobacz też

Bibliografia

  • Maciej Popko, Mitologia hetyckiej Anatolii, Warszawa 1987, ​ISBN 83-221-0103-1

Media użyte na tej stronie

Museum of Anatolian Civilizations085.jpg

Relief of the goddess Kubaba

, holding a pomegranate in his right hand; orthostat relief from Herald's wall, Carchemish ; 850-750 BC; Late Hittite style under Aramaean influence. Museum of Anatolian Civilizations, Ankara, Turkey