Thank You Very Much
Singel Margaret z albumu All I Need i Add the Blonde | ||||
Wydany | 21 lutego 2013 | |||
---|---|---|---|---|
Gatunek | ||||
Długość | 3:10 | |||
Wydawnictwo | ||||
Producent | Ant Whiting | |||
Format | ||||
Kompozytor | Thomas Karlsson, Joakim Buddee | |||
Twórca tekstu | Thomas Karlsson, Joakim Buddee | |||
Singel po singlu | ||||
|
Thank You Very Much – singel Margaret, wydany 21 lutego 2013, promujący jej minialbum All I Need, umieszczony również na jej debiutanckiej płycie długogrającej zatytułowanej Add the Blonde. Utwór napisali i skomponowali Thomas Karlsson i Joakim Buddee, a za produkcję odpowiadał Ant Whiting.
Singel był trzecim najczęściej kupowanym singlem w formacie cyfrowym w Polsce w 2013 roku, dzięki czemu otrzymała od Związku Producentów Audio-Video wyróżnienie Cyfrowej Piosenki Roku.
Przebój był ponadto notowany na 41. miejscu na liście najlepiej sprzedających się singli w Niemczech, na 38. miejscu na oficjalnej liście sprzedaży w Austrii i na 22. pozycji najczęściej kupowanych utworów we Włoszech.
Kompozycja zajęła 2. miejsce, reprezentując Polskę na Bałtyckim Festiwalu Piosenki 2013 w Karlshamn. Natomiast podczas Eska Music Awards 2013, teledysk zrealizowany do piosenki został nagrodzony w kategorii Eska TV Award – Najlepsze video.
Autorstwo i historia wydania
Tworzenie tej piosenki zaczęło się od ułożenia melodii, którą skomponowaliśmy w Polsce. Później wysłaliśmy ją do zaprzyjaźnionych z nami muzyków w Szwecji i to tam podczas kolejnych spotkań powstał cały utwór. Nie pisaliśmy tej piosenki konkretnie z myślą o jakimś konkursie lub festiwalu. Chcieliśmy zrobić fajne, popowe nagranie które mogłoby być grane w radiu. Na początku nikt z nas nie chciał go nigdzie wysyłać. Historia powstania tego nagrania wiąże się z naszą wielką miłością do muzyki.
Piosenka została napisana i skomponowana przez Thomasa Karlssona i Joakima Buddee[2], a wyprodukował ją angielski producent Ant Whiting, współpracujący wcześniej m.in. z M.I.A.[3][4]
Nagranie zostało wydane jako singel w formacie digital download 21 lutego 2013 w Polsce[5]. Kompozycja promowała minialbum All I Need[6]. Piosenka została także umieszczona na debiutanckim albumie studyjnym Margaret – Add the Blonde[7].
4 listopada 2013 odbyło się międzynarodowe wydanie singla w formacie cyfrowym, obejmujące większość krajów Europy oraz Japonię, Australię i Nową Zelandię[8]. 18 grudnia kompozycja została natomiast wydana w formie CD, jedynie na terenie Włoch[9].
Utwór znalazł się na kilkunastu składankach polskich, jak i zagranicznych m.in. Fresh Hits Wiosna 2013 (wydana 26 marca 2013 w Polsce)[10], Best of 2013 – Sommerhits (wydana 28 czerwca 2013 w Austrii, Niemczech i Szwajcarii)[11], We Love Summer 2013 (wydana 5 lipca 2013 w Austrii, Niemczech i Szwajcarii)[12], The Dome – Summer 2013 (wydana 12 lipca 2013 w Austrii, Niemczech i Szwajcarii)[13], Bardzo to lubię! (wydana 16 lipca 2013 w Polsce)[14], Bravo Hits 82 (wydana 26 lipca 2013 w Austrii, Niemczech i Szwajcarii)[15], RMF Polskie Przeboje 2013 (wydana 30 lipca 2013 w Polsce)[16] czy Party Time 2014 (wydana 28 stycznia 2014 w Polsce)[17].
Wykonania na żywo
26 maja 2012 kompozycja po raz pierwszy została zaprezentowana przez Margaret przed szerszą publicznością podczas konkursu Trendy na festiwalu TOPtrendy 2012[18], dzięki nominacji Dariusza Maciborka[1]. Artystka wykonała „Thank You Very Much” na tym festiwalu jeszcze dwukrotnie: w 2013 w konkursie Największe Przeboje Roku[19] oraz w 2014 podczas koncertu Królowie sieci[20].
W lipcu 2013 utwór reprezentował Polskę na Bałtyckim Festiwalu Piosenki w szwedzkim mieście Karlshamn, gdzie zajął 2. miejsce[21].
Rok po moim występie na TOPtrendy w Sopocie, brytyjska wytwórnia, z którą współpracuję uznała, że pierwotna wersja „Thank You Very Much” jest za mało „brytyjska”. Zaproponowali więc Anta Whitinga jako producenta, który dostał zlecenie przearanżowana tego utworu na potrzeby rynku brytyjskiego. I moim zdaniem piosenka brzmi teraz o wiele lepiej.
Piosenka była ponadto wielokrotnie prezentowana przez Margaret podczas dużych imprez transmitowanych przez TV, zarówno w Polsce, jak i zagranicą m.in. 23 czerwca 2013 w popularnym niemieckim programie ZDF Fernsehgarten, emitowanym na kanale ZDF[23], 24 sierpnia 2013 na Sopot Top of the Top Festival 2013[24], 31 sierpnia 2013 w Berlinie podczas koncertu Stars for Free 2013[25], zorganizowanym przez stację radiową RTL Radio[26], 7 czerwca 2014 na 51. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu[27] czy też 29 sierpnia 2014 w Bejrucie podczas NRJ Music Tour, organizowanym corocznie przez libańską radiostację NRJ Lebanon[28][29].
Lista utworów
- Digital download[30]
- „Thank You Very Much” (UK Radio Version) – 3:10
- „Thank You Very Much” – 3:09
- CD singel[9]
- „Thank You Very Much” (Radio Edit) – 3:10
- „Thank You Very Much” (Single Edit) – 3:09
- „Thank You Very Much” (Extended Version) – 4:21
Teledysk
Do nagrania powstał kontrowersyjny teledysk, który przedstawia przyjęcie organizowane przez nudystów, a Margaret zagrała w nim jedyną ubraną osobę[31][32]. Wideo było realizowane w Los Angeles[33], a jego reżyserem i pomysłodawcą był Chris Marrs Piliero, współpracujący wcześniej z takimi artystami jak Britney Spears czy Ke$ha[34].
Margaret w jednym z wywiadów o klipie do „Thank You Very Much” powiedziała:
Nie chodziło nam o pokazanie nagości: nagich piersi czy pośladków, dla samego ich pokazania. Chodziło nam o pokazanie ludzkich niedoskonałości. Kiedy wychodzę na ulicę nie widzę idealnych ciał. Ktoś ma za dużo kilogramów, ktoś inny ma tzw. boczki lub jest pomarszczony. Tacy jesteśmy: niedoskonali. I to chcieliśmy pokazać. Nagość nie jest tu celem sprawy. Dlatego ten szum trochę mnie zaskoczył. Okazało się, że ludzie wolą patrzeć na to co piękne, choć nikt idealny nie jest. I takie oburzenie udowadnia naszą hipokryzję.
Teledysk miał premierę w lutym 2013, a już kilka godzin po niej został usunięty z YouTube. W krótkim czasie wideo powróciło jednak na stronę serwisu, ale dostęp do niego został zablokowany dla widzów poniżej 18 lat[36].
Odbiór
Krytyka
„Thank You Very Much” spotkał się z dobrym przyjęciem[37]. Paweł Gzyl, dziennikarz muzyczny, określił piosenkę jako „bezwstydny bubblegum pop w stylu lat 60. z melodyjką, która wręcz natychmiast wpada w ucho”[38]. Jedna z redaktorek serwisu All About Music napisała: „(...) jak na polskie standardy brzmi ciekawie i, co najważniejsze, świeżo. Bardzo podoba mi się gwizdany początek tej piosenki (...) Sam utwór Margaret jest bardzo dobry i niezwykle chwytliwy. Osiągnął zasłużony sukces”[39]. Natomiast Karol Stefańczyk na łamach Codziennej Gazety Muzycznej styl kompozycji porównał do twórczości Lenki[40].
Dariusz Maciborek – dziennikarz radiowy – w swojej argumentacji, odnośnie do nominacji Margaret do konkursu Trendy w ramach festiwalu TOPtrendy 2012, określił „Thank You Very Much” słowami: „Prosta kompozycja, ale niebanalna. Bez ozdobników, ale z dobrym emocjonalnym przekazem. To jest piosenka z melodią”[41].
Dziennikarz muzyczny, Krzysztof Szewczyk podczas audycji Leniwa niedziela w Pierwszym Programie Polskiego Radia powiedział o utworze: „Gdy usłyszałem tę piosenkę, pomyślałem, że ona musi tam zaśpiewać. To jest produkt międzynarodowy. Po raz pierwszy polski artysta zaśpiewa po angielsku i ma wielkie szanse wygrać [«Bałtycki Festiwal Piosenki»] (...) Bo to jest taka piosenka, która wpada w ucho, która ma wielkie walory przeboju”[42].
Elżbieta Zapendowska, krytyk muzyczny, określiła „Thank You Very Much” mianem „świetnej piosenki”[43], a dziennikarze brytyjskiego tabloidu „The Sun” ocenili nagranie jako „chwytliwa, letnia piosenka”[37]. Z kolei redaktorzy popularnego brytyjskiego portalu internetowego „Digital Spy” w swoim artykule napisali: „[«Thank You Very Much»] jest dużym, letnim popowym numerem z jednym z tych refrenów, który zaczynasz nucić po kilku godzinach po tym, jak go usłyszałeś”[44].
Sprzedaż
Utwór był 3. najlepiej sprzedającym się singlem w formacie cyfrowym w Polsce w 2013 roku, za co Związek Producentów Audio-Video przyznał mu wyróżnienie Cyfrowej Piosenki Roku[45]. Pamiątkowa statuetka za to osiągnięcie została wręczona Margaret podczas koncertu Królowie sieci, odbywającego się w ramach festiwalu TOPtrendy 2014[46].
Singel był ponadto notowany na oficjalnych listach sprzedaży: w Niemczech, w których znalazł się na 41. miejscu[47], w Austrii, plasując się na 38. miejscu listy siedemdziesięciu pięciu najlepiej sprzedających się singli[48] oraz we Włoszech, gdzie dotarł do 22. pozycji[49].
O piosence i towarzyszącemu jej teledyskowi pisały media nie tylko w Polsce, ale i za granicą m.in. brytyjski dziennik „The Sun”[50][51].
Teledysk do „Thank You Very Much” został nagrodzony podczas gali Eska Music Awards 2013 statuetką w kategorii Eska TV Award – Najlepsze video[52]. Kompozycja była również nominowana w kategorii Najlepszy hit[53].
W radiach
Utwór był grany przez rozgłośnie radiowe zarówno w Polsce, jak i innych krajach, zyskując popularność m.in. w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Chorwacji, Izraelu, Libanie, Rosji, Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii czy we Włoszech[54][22].
Kompozycja była notowana na wielu radiowych listach przebojów m.in. na 1. miejscu na listach w radiach: RMF[55], Eska[56] czy RMF Maxxx[57].
Singel znalazł się na 2. miejscu listy AirPlay – Nowości, najczęściej granych nowych piosenek w polskich rozgłośniach radiowych[58].
Wykorzystanie utworu
W 2013 roku utwór został wykorzystany jako motyw przewodni wiosennej ramówki telewizji Polsat[59]. W tym samym roku do promocji swojej jesiennej ramówki fragment kompozycji wykorzystała również niemiecka telewizja Pro7[60].
Przebój znalazł się na ścieżce dźwiękowej komedii Piotra Wereśniaka Wkręceni, której premiera odbyła się 10 stycznia 2014[61]. Miesiąc później część utworu została użyta w jednej z reklam sieci komórkowej Play, nagranej z udziałem Margaret[62].
Notowania
Pozycje na listach sprzedaży
Kraj | Lista (2013) | Najwyższa pozycja |
---|---|---|
Austria | Singles Top 75 | 38[48] |
Niemcy | Top 100 Singles | 41[47] |
Włochy | Top 50 Singles | 22[49] |
Pozycje na listach airplay
Kraj | Lista (2013) | Najwyższa pozycja |
---|---|---|
Polska | AirPlay – Nowości | 2[58] |
AirPlay – Największe skoki | 2[63] | |
Rosja | Top Hit Weekly General | 127[64] |
Pozycje na listach przebojów
Kraj | Lista (2013) | Najwyższa pozycja |
---|---|---|
Polska | Radio Eska (Gorąca 20) | 1[56] |
RMF FM (POPLista) | 1[55] | |
RMF Maxxx (Hop Bęc) | 1[57] |
Nagrody i nominacje
Rok | Konkurs | Kategoria | Rezultat |
---|---|---|---|
2013 | TOPtrendy 2013 | Największe przeboje roku | Nominacja[65] |
Bałtycki Festiwal Piosenki | Rywalizacja o Grand Prix festiwalu | 2. miejsce[21] | |
Eska Music Awards 2013 | Najlepszy hit | Nominacja[53] | |
Eska TV Award – Najlepsze video | Wygrana[52] | ||
Najlepsi 2013 – Plebiscyt Onet.pl | Teledysk roku – Polska | 2. miejsce[66] | |
Gorąca 100 | 100 największych hitów 2013 | 94. miejsce[67] | |
Przebój roku RMF FM 2013 | Przebój roku | 78. miejsce[68] | |
Podsumowanie notowań Listy Przebojów Radia Zet 2013 | Najpopularniejsze utwory na Liście Przebojów Radia Zet w 2013 | 26. miejsce[69] | |
2014 | TOPtrendy 2014 | Cyfrowa Piosenka Roku | 3. miejsce[46] |
Twórcy
Opracowano na podstawie materiału źródłowego[9].
|
|
Przypisy
- ↑ a b Naszym zdaniem ona jest „trendy” (pol.). rmfon.pl. [dostęp 2012-05-15].
- ↑ Thank You Very Much (utwór mp3) (pol.). empik.com. [dostęp 2014-07-25].
- ↑ Mocny debiut polskiej wokalistki! Margaret i jej „Thank You Very Much” (pol.). popheart.pl. [dostęp 2013-02-23].
- ↑ Margaret: Polska szafiarka zrobi światową karierę? (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-02-25].
- ↑ Margaret “Thank You Very Much” (Video Premiere) (ang.). josepvinaixa.com. [dostęp 2013-03-19].
- ↑ Margaret: Debiutancka EP-ka ukaże się lipcu 2013! (pol.). glamki.pl. [dostęp 2013-07-10].
- ↑ Margaret wydaje płytę „Add the Blonde” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-07-21].
- ↑ Margaret – Thank You Very Much (ang.). discogs.com. [dostęp 2015-01-04].
- ↑ a b c Margaret – Thank You Very Much (ang.). juno.co.uk. [dostęp 2015-01-04].
- ↑ Fresh Hits Wiosna 2013 (album mp3) (pol.). empik.com. [dostęp 2014-08-02].
- ↑ Best of 2013 – Sommerhits (Album) (niem.). austriancharts.at. [dostęp 2014-08-02].
- ↑ We Love Summer 2013 (Album) (niem.). austriancharts.at. [dostęp 2014-08-02].
- ↑ The Dome – Summer 2013 (Album) (niem.). austriancharts.at. [dostęp 2014-08-02].
- ↑ Bardzo To Lubię! (album mp3) (pol.). empik.com. [dostęp 2014-08-02].
- ↑ Bravo Hits 82 (Album) (niem.). austriancharts.at. [dostęp 2014-08-02].
- ↑ RMF Polskie Przeboje 2013 (pol.). rmf.fm. [dostęp 2014-08-02].
- ↑ Party Time 2014 (album mp3) (pol.). empik.com. [dostęp 2014-08-02].
- ↑ Margaret wystąpi na festiwalu „Sopot Top Trendy” 2012 (pol.). rmf24.pl. [dostęp 2012-05-15].
- ↑ Sopot TOPtrendy Festiwal 2013. Dzień II – relacja na żywo online (Video) (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-06-09].
- ↑ Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 – pierwszy dzień: zapis relacji. Podsiadło i Brzozowski wygranymi + Afraid Dawida Kwiatkowskiego (pol.). eska.pl. [dostęp 2014-05-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-31)].
- ↑ a b Margaret odniosła wielki sukces w Szwecji (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2013-07-21].
- ↑ a b Rozmowa z: Margaret (pol.). cantaramusic.pl. [dostęp 2013-08-06].
- ↑ ZDF-Fernsehgarten mit Jonas Myrin, Margaret und Daniele Negroni (niem.). borlife.de. [dostęp 2013-06-23].
- ↑ Sopot TOP of the TOP 2013: Margaret zaśpiewała Thank You Very Much (pol.). eska.pl. [dostęp 2014-08-25].
- ↑ Stars for Free 2013 In Berlin (niem.). redcarpetreports.de. [dostęp 2013-08-25].
- ↑ Margaret wystąpi na festiwalu w Niemczech! Wokalistka zaczyna zagraniczną karierę (pol.). glamki.pl. [dostęp 2013-08-24].
- ↑ Opole 2014 – SuperJedynki – Margaret – „Tell me how are ya” / „Wasted” / „Thank you very much” (pol.). youtube.com. [dostęp 2014-06-07].
- ↑ NRJ Music Tour 2014 (ang.). nrjlebanon.com. [dostęp 2014-08-30].
- ↑ NRJ Music tour, Waterfront 29 Aug (ang.). glamroz.com. [dostęp 2014-08-24].
- ↑ Margaret – Thank You Very Much (ang.). discogs.com. [dostęp 2016-07-09].
- ↑ Polka zakazana na YouTube (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-04-10].
- ↑ Kim jest Margaret, czyli Małgorzata Jamroży, autorka hitu Thank You Very Much? (pol.). mowimyjak.pl. [dostęp 2013-03-08].
- ↑ Margaret – Thank You Very Much. Polka, która ma szansę zdobyć Europę! Zobacz jej debiutancki singiel (Video, tylko 18+) (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-05-25].
- ↑ Margaret – „Thank You Very Much” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-08-02].
- ↑ Margaret i jej „Thank You Very Much” podbija Internet. A skąd się wzięły golasy w klipie? (pol.). mmszczecin.pl. [dostęp 2013-03-23].
- ↑ Margaret – Thank You Very Much. Kontrowersyjny teledysk już zdjęto z Youtube. Zobacz Video (Tylko 18 +) i zobacz tekst (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-02-25].
- ↑ a b Małgorzata „Margaret” Jamroży z hitem „Thank You Very Much” pełnym golasów podbija Polskę i świat (pol.). natemat.pl. [dostęp 2013-05-09].
- ↑ Margaret – „All I Need” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-08-21].
- ↑ Margaret – All I Need (EP 2013), recenzja Zuzanny Janickiej (pol.). allaboutmusic.pl. [dostęp 2013-08-24].
- ↑ Margaret – „Add The Blonde” (pol.). cgm.pl. [dostęp 2014-09-30].
- ↑ Konkurs trendy – cz. 2 (pol.). ipla.tv. [dostęp 2015-02-04].
- ↑ Krzysztof Szewczyk: „Margaret” może podbić Karlshamn (pol.). polskieradio.pl. [dostęp 2014-07-14].
- ↑ Elżbieta Zapendowska miażdży młode gwiazdki (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2014-04-23].
- ↑ Margaret confirms 'Thank You Very Much’ UK release (ang.). digitalspy.co.uk. [dostęp 2013-05-09].
- ↑ Cyfrowa Piosenka Roku (pol.). zpav.pl. [dostęp 2014-06-01].
- ↑ a b Dawid Podsiadło artystą TOP podczas Sopot TOPtrendy Festiwal 2014 (pol.). toptrendy.pl. [dostęp 2014-05-31].
- ↑ a b Margaret – Thank You Very Much (niem.). offiziellecharts.de. [dostęp 2013-07-23].
- ↑ a b Margaret – Thank You Very Much (Song) (niem.). austriancharts.at. [dostęp 2013-07-23].
- ↑ a b Classifica settimanale WK 43 (dal 2013-10-21 al 2013-10-27) (wł.). fimi.it. [dostęp 2015-04-12].
- ↑ Małgorzata Jamroży „Margaret” – Blogerka podbija świat swoją piosenką (pol.). gala.pl. [dostęp 2013-05-06].
- ↑ Wokalistka z Ińska w brytyjskim tabloidzie (pol.). radioszczecin.pl. [dostęp 2013-05-06].
- ↑ a b Eska Music Awards 2013: Margaret ma Eska TV Award – Najlepsze Video! (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-08-03].
- ↑ a b Znamy nominacje Eska Music Awards (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-06-18].
- ↑ Margaret. Wreszcie coś na eksport (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2013-03-11].
Przebój Margaret wciąż podbija świat. Usłyszała go nawet w radiu w... (pol.). afterparty.pl. [dostęp 2014-04-06].
Margaret Zrobię sobie nagą sesję (pol.). gala.pl. [dostęp 2013-08-29].
Margaret robi karierę we Włoszech (pol.). eska.pl. [dostęp 2014-01-20].
Margaret: Ziścił się piekny sen (pol.). rossmann.pl. [dostęp 2015-02-06]. - ↑ a b Margaret – Thank You Very Much (pol.). rmf.fm. [dostęp 2013-07-05].
- ↑ a b Gorąca 20 – Lista przebojów Radia ESKA (Notowanie 1798) (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-07-08].
- ↑ a b Archiwalne notowania Hop Bęc – Środa, 10 kwietnia 2013 : Notowanie 6556 (pol.). rmfmaxxx.pl. [dostęp 2013-07-07].
- ↑ a b AirPlay Nowości (02.03. – 08.03.2013) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2013-03-08].
- ↑ „Thank You Very Much” w reklamie Polsatu (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2013-06-28].
- ↑ Piosenka Margaret debiutuje w niemieckich mediach (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-07-09].
- ↑ Wkręceni (pol.). filmpolski.pl. [dostęp 2014-03-02].
- ↑ Margaret i Dawid Podsiadło w reklamie Play! Zobaczcie zdjęcia!!! (pol.). eska.pl. [dostęp 2014-02-19].
- ↑ AirPlay Największe skoki (09.03. – 15.03.2013) (pol.). bestsellery.zpav.pl. [dostęp 2014-11-08].
- ↑ Margaret – Thank You Very Much (UK Radio Version) (ros.). tophit.ru. [dostęp 2015-08-23].
- ↑ Sopot TOPtrendy Festival 2013 – kto wygrał Przebój Roku? Sprawdź na Eska.pl! (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-06-08].
- ↑ Najlepsi 2013: Artysta, Płyta, Piosenka i Teledysk Roku (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2013-12-30].
- ↑ Rockowa Setka Radia Eska Rock i Gorąca Setka Radia Eska 2013 (pol.). allaboutmusic.pl. [dostęp 2014-01-06].
- ↑ Słuchacze RMF FM wybrali Przebój Roku 2013 (pol.). allaboutmusic.pl. [dostęp 2014-01-02].
- ↑ Podsumowanie roku 2013 Listy Przebojów Radia ZET (pol.). allaboutmusic.pl. [dostęp 2014-01-02].
Media użyte na tej stronie
(c) http://politik.in2pic.com, CC BY-SA 3.0
Melodifestivalen 2019, part contest 2, Malmö, Sweden