The Beast (album)

The Beast
Album studyjny zespołu Vader
Wydany

8 września 2004 (JPN)[1]
20 września 2004 (POL)[2]
21 września 2004 (EU/USA)

Nagrywany

RG Studio, Gdańsk
10 maja-6 czerwca 2004[3]

Gatunek

thrash metal[4], death metal[4]

Długość

40:25

Wydawnictwo

Metal Blade Records, Metal Mind Productions, Avalon/Marquee Inc.

Producent

Piotr Wiwczarek[5]

Oceny
Album po albumie
Blood
(2003)
The Beast
(2004)
Night of the Apocalypse
(2005)
Single z albumu The Beast
  1. „Beware the Beast”
    Wydany: 25 sierpnia 2004[15]

The Beast – szósty album studyjny deathmetalowej grupy muzycznej Vader. Wydawnictwo ukazało się w 2004 roku nakładem wytwórni muzycznych Metal Blade Records, Metal Mind Productions i Avalon/Marquee Inc. Płytę poprzedził singel zatytułowany Beware the Beast zawierający m.in. utwory „Dark Transmisson” i „Stranger in the Mirror”[16].

Według informacji zespołu w sierpniu 2004 roku album został nielegalnie rozpowszechniony w internecie za sprawą dziennikarza muzycznego, któremu został udostępniony materiał promocyjny[17]. Był to pierwszy album studyjny grupy zrealizowany z perkusistą Dariuszem Brzozowskim. Basista – Marcin Nowak, wymieniony w książeczce płyty – nie brał udziału w nagraniach. The Beast uzyskał również nominację do Fryderyka w kategorii album roku rock/metal[18].

Realizacja

Piotr Wiwczarek podczas koncertu w ramach trasy koncertowej Blitzkrieg 2 w Polsce promującej The Beast, 11 września 2004 roku

W lutym 2004 roku w białostockim Hertz Studio grupa przystąpiła do prac nad albumem roboczo zatytułowanym Spiritual Decease[19][20]. Tuż przed rozpoczęciem nagrań śladów perkusji wypadkowi uległ wieloletni perkusista grupy Krzysztof Raczkowski[21]. Kontuzja ręki uniemożliwiła mu realizację nagrań. Po wypadku Raczkowskiego zespół opublikował następujące oświadczenie: „W 3 dniu sesji nagraniowej nowej płyty Doc uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, doznając poważnego urazu ręki oraz nogi. Tylko szybka interwencja w szpitalu spowodowała, że następstwa wypadku nie będą prawdopodobnie tak groźne, jak to wyglądało. Ręka Doca pozostanie w gipsie przez około 6 tygodni, a następnie zostanie poddana rehabilitacji”[22].

Raczkowski zrelacjonował zdarzenie następująco: „Studio Hertz mieści się w najniższej kondygnacji willi przy ul.Struga. Właściciele studia mieszkają piętro wyżej i owego feralnego dnia rano aby zacząć nagrania w dobrym stylu zamówiłem u nich filiżankę kawy. Schodząc z nią po schodach do studia nie zachowałem należytej ostrożności (obie ręce miałem zajęte filiżanką na spodku) i ześlizgnąłem się ze schodka, spadłem ze schodów na sam dół. Żeby nie złamać karku instynktownie wyciągnąłem przed siebie ręce i upadłem całym impetem na filiżankę z kawą, która zdążyła już się wcześniej roztrzaskać. Rezultatem było ogólne silne potłuczenie prawej łydki i najgorsze – przecięcie mięśnia zginacza głębokiego palca środkowego i nadcięcie ścięgna. Wizyta na pogotowiu i potem w szpitalu zakończyła się zabiegiem polegającym na zszyciu palca rozciętego w szczególnie niefortunnym miejscu i założeniu gipsu na całe prawe przedramię i dłoń[23].”

W udzielonym w 2010 roku wywiadzie Piotr Wiwczarek przyznał że Raczkowski w trakcie zdarzenia był pod wpływem alkoholu[24]. Uzależnienie było jedną z przyczyn usunięcia muzyka z zespołu w 2005 roku[24]. Po przeprowadzonych przesłuchaniach Raczkowskiego w trakcie sesji nagraniowej The Beast zastąpił znany z występów w grupie muzycznej Vesania Dariusz Brzozowski. 10 maja 2004 roku w RG Studio w Gdańsku grupa z Brzozowskim w składzie ponownie przystąpiła do prac nad albumem[25][26]. Brzozowski o okolicznościach dołączenia do zespołu Vader wypowiedział się następująco: „Na przesłuchanie, które odbywało się w sali prób w Warszawie, przyjechał Peter i Mariusz Kmiołek! Zacząłem się rozgrzewać. Miliard myśli w głowie... Oczywiście na początek zagrywki, które umiem najlepiej, żeby się „pokazać”. Jednak za chwilę trzeba było zagrać numery, które miałem przygotować... A były to „Silent Empire”, „Dark Age”, „When Darkness Calls”. Ręce zaczęły mi się pocić jak nigdy”[27].

Muzykę na płytę skomponował lider grupy Piotr Wiwczarek, który napisał również słowa do dwóch utworów („Out of the Deep”, „Firebringer”)[28]. Pozostałe teksty napisali Paweł Frelik (utwory „Dark Transmission”, „The Sea Came in at Last”, „I Shall Prevail”, „The Zone”, „Insomnia” i „Apopheniac”) oraz Łukasz Szurmiński (utwory „Stranger in the Mirror” i „Choices”)[28]. Sesja nagraniowa trwała do 6 czerwca 2004 roku[3][29]. W lipcu w warszawskim JG Lab Studio Jacek Gawłowski wykonał mastering gotowych utworów.

Promocja

Dariusz Brzozowski podczas koncertu w ramach trasy koncertowej Blitzkrieg 2 w Polsce promującej The Beast, 11 września 2004 roku

Wydawnictwo ukazało się 8 września 2004 roku w Japonii, 20 września w Polsce oraz dzień później w Europie i Stanach Zjednoczonych. Płytę poprzedził singel zatytułowany Beware the Beast, który został wydany w nakładzie limitowanym do 5000 egzemplarzy[30][31]. Singel ukazał się 25 sierpnia 2004 roku nakładem Empire Records wraz z 4 numerem magazynu „Thrash'em All[32].

W Polsce płyta ukazała się nakładem wytwórni muzycznej Metal Mind Productions w wersji jednopłytowej oraz z dołączoną płytą CD (anonsowaną początkowo jako płyta DVD), która zawierała reportaż z sesji nagraniowej albumu, teledyski do utworów „Dark Transmission” i „Choices” w reżyserii Jacka Głodka oraz fragmenty występu zespołu na festiwalu Metalmania 5 kwietnia 2003 roku[33][34]. W materiale dokumentującym pracę w studiu wziął udział Marcin Nowak, który jednakże nie zarejestrował żadnych śladów gitary basowej[35]. Film sugerujący udział Nowaka w pracach miał zdaniem lidera zespołu Vader – Piotra Wiwczarka służyć jako promocja i próba ukazania całego zespołu[35]. W Stanach Zjednoczonych i Europie płyta The Beast ukazała się nakładem Metal Blade Records, natomiast w Japonii nakładem Avalon/Marquee Inc. ukazała się w wersji wzbogaconej o utwór „Stranger in the Mirror”.

Jesienią grupa odbyła trasę koncertową po Polsce pod nazwą Blitzkrieg 2. Wraz z Vader wystąpiły grupy Crionics, Ceti i Lost Soul[36]. Trasa rozpoczęła się 3 września 2004 roku w Warszawie, a zakończyła 19 września w Olsztynie[37]. Ponadto Vader wystąpił w takich miastach jak: Białystok, Lublin, Rzeszów, Kielce, Kraków, Opole, Katowice, Toruń, Łódź, Wrocław, Poznań, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Bydgoszcz i Gdańsk[37]. Występy zespołu zgromadziły w sumie ponad 7000 fanów[38].

Odbiór

Pierwsze solo gitarowe z utworu „Choices” w wykonaniu Maurycego „Mausera” Stefanowicza

Płyta dotarła do 8. miejsca zestawienia najpopularniejszych płyt w Polsce (OLiS)[39]. Album wypadł z listy pięć tygodni później. Przez jeden tydzień wydawnictwo gościło na japońskiej liście sprzedaży Oricon, gdzie uplasowało się 207. na miejscu[40]. Album uzyskał szereg pozytywnych ocen ze strony krytyków muzycznych, które ukazały się m.in. w piśmie „Teraz Rock” i serwisach Chronicles of Chaos i Metal Crypt[6][8][9]. Podkreślono m.in. melodyjne partie solowe w wykonaniu gitarzysty Maurycego „Mausera” Stefanowicza i dobrą grę basisty Marcina „Novy'ego” Nowaka, który w rzeczywistości nie zagrał na albumie[6].

Dziennikarz pisma „Metal Hammer” Arkadiusz Lerch zaznaczył nawiązania do gatunków thrash i heavy metal[41]. Natomiast recenzent magazynu „Teraz Rock” Adam Brzezieński napisał o płycie następująco: „Riffy bardzo charakterystyczne, głos Petera bez zmian w porównaniu z ostatnimi wydawnictwami. Od razu przyciąga uwagę doskonała gra Daraya i pochody basowe. Istotne novum to inne, niż dotychczas, solówki gitarowe. Mauser i Peter zrezygnowali z „wajchy” na rzecz interesujących, często melodyjnych i zapadających w pamięć zagrywek[6]. Z niejednoznaczną oceną materiał spotkał się na łamach serwisu Nuta.pl, recenzent The Beast Łukasz Maciuba napisał: „Do mankamentów zaliczę nieco nazbyt akademicką poprawność nowego nabytku Vadera, perkusisty Daraya. Grając poprawnie, nie nadał żadnej cielesności swoim aranżacjom perkusyjnym. Mówiąc krótko: zabrakło większej swobody i plemienności w czuciu bębnów”[10].

Wśród fanów zespołu The Beast spotkał się z niejednoznacznym odbiorem. Nagrania otrzymały 3.84 punktów na podstawie 185. głosów w serwisie Interia.pl[42]. W 2004 roku album uzyskał nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii Album roku rock/metal[18]. Produkcja zajęła ponadto 6. miejsce w plebiscycie czytelników magazynu branżowego Teraz Rock w kategorii album roku[43]. Natomiast w plebiscycie polskiej edycji pisma Metal Hammer wydawnictwo zajęło 3. miejsce[44]. Wyróżniony został także utwór „Dark Transmission”, który uplasował się na 2. miejscu w kategorii Przebój roku[44].

Lista utworów

Marcin Nowak podczas koncertu w ramach trasy koncertowej Blitzkrieg 2 w Polsce promującej The Beast, 11 września 2004 roku

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[5][28][45][46][47].

NrTytuł utworuSłowaMuzykaDługość
1.„Intro”utwór instrumentalnyPiotr Wiwczarek00:59
2.„Out of the Deep”Piotr WiwczarekPiotr Wiwczarek04:51
3.„Dark Transmission”Paweł FrelikPiotr Wiwczarek04:09
4.„Firebringer”Piotr WiwczarekPiotr Wiwczarek03:33
5.„The Sea Came in at Last”Paweł FrelikPiotr Wiwczarek04:05
6.„I Shall Prevail”Paweł FrelikPiotr Wiwczarek03:49
7.„The Zone”Paweł FrelikPiotr Wiwczarek04:31
8.„Insomnia”Paweł FrelikPiotr Wiwczarek03:27
9.„Apopheniac”Paweł FrelikPiotr Wiwczarek04:12
10.„Choices”Łukasz SzurmińskiPiotr Wiwczarek04:08
37:44

Twórcy

Opracowano na podstawie materiału źródłowego[5][28][45][48].

Wydania

RokNr katalogowyFormatWytwórniaRegionŹródło
20043984-14485-0CD, Album, Dig + DVD-V, PALMetal Blade RecordsNiemcy/Europa
[46]
3984-14485-2CD, Album, Promo
3984-14485-2CD, AlbumStany Zjednoczone
[49][50]
3984-14485-1LP, Album
FO410CDCD, AlbumФоноRosja
[46]
MICP-10441CD, AlbumAvalon/Marquee Inc.Japonia
[51]
MMP CD 0278CD, AlbumMetal Mind RecordsPolska
[52][53]
MMP CDD 0279CD, Enh, Ltd + CD, Album
2010BOBV155LPLP, Album, RE, Ltd, GreBack On BlackWielka Brytania/Europa
[46]

Przypisy

  1. Avalon Marquee catalogue (jap.). marquee.co.jp. [dostęp 2014-03-07].
  2. Vader – The Beast (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2009-03-24].
  3. a b 10 maja: Poczęcie Bestii! (pol.). vader.pl, 10 maja 2004. [dostęp 2009-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-12)].
  4. a b Łukasz Dubaniowski: Vader – Beware the Beast (Singel) (pol.). muzyka.gery.pl. [dostęp 2009-11-05].
  5. a b c THE BEAST – CD 2004 (pol.). vader.pl. [dostęp 2009-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-09)].
  6. a b c d Brzeziński Adam. Vader – The Beast recenzja. „Teraz Rock”. 9/2004, 1 października 2004. Wiesław Weiss. ISSN 1730-394X. OCLC 69529356 (pol.). 
  7. Paweł Piotrowicz: Vader – The Beast recenzja (pol.). cgm.pl. [dostęp 2014-05-02].
  8. a b Jackie Smit: Vader – The Beast review (ang.). chroniclesofchaos.com. [dostęp 2009-10-20].
  9. a b Michel Renaud: Vader – The Beast review (ang.). metalcrypt.com. [dostęp 2009-10-20].
  10. a b Łukasz Maciuba: Vader – The Beast recenzja (pol.). nuta.pl. [dostęp 2009-11-05].
  11. Tim Piegon: Vader – The Beast review (ang.). metalreview.com. [dostęp 2009-11-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-10-22)].
  12. Dariusz Świtała: Vader – The Beast recenzja (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2014-03-20].
  13. Tim Pigeon: Vader – The Beast review (ang.). lastrit.es. [dostęp 2014-03-20].
  14. Greg Pratt: Vader – The Beast review (ang.). exclaim.ca. [dostęp 2014-03-20].
  15. Vader: Szczegóły Bestii! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
  16. Posłuchaj Vadera! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
  17. Vader spiratowany (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
  18. a b Nominowani i laureaci 2004, Album Roku Metal (pol.). zpav.pl. [dostęp 2009-01-07].
  19. Vader nagrywa (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2009-10-20].
  20. Vader: Choroba duchowa (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2009-10-20].
  21. Vader: Wypadek w studiu, wymiana perkusisty (pol.). onet.pl, 18 lutego 2004. [dostęp 2008-03-14].
  22. Vader: Wypadek Docenta (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2009-10-20].
  23. 15 lat w VADER! (pol.). vader.pl. [dostęp 2014-05-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  24. a b Roberto Martinelli: Vader interview (ang.). maelstromzine.com. [dostęp 2014-05-25].
  25. Vader w studiu! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-30].
  26. Vader: „Bestia” dobra na jesień (pol.). onet.pl, 29 czerwca 2004. [dostęp 2008-03-14].
  27. Marzenia się spełniają! (pol.). vader.pl. [dostęp 2009-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-28)].
  28. a b c d The Beast, Vader, Wydawnictwo: Metal Mind Productions, Katowice, 2004, Nr katalogowy MMP CDD 0219.
  29. Vader znów w studiu (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
  30. Beware The Beast coraz bliżej! (pol.). vader.pl, 12 lipca 2004. [dostęp 2009-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-12)].
  31. Obejrzyj okładkę Vadera (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-08-30].
  32. Wypadek Vader (pol.). rockmetal.pl. [dostęp 2009-10-20].
  33. Obejrzyj okładkę Vadera (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
  34. Vader w studiu! (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
  35. a b c Jacek Walewski: Piotr Peter Wiwczarek (Vader) (pol.). magazyngitarzysta.pl. [dostęp 2011-12-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-10-22)].
  36. Vader: Bogate plany (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
  37. a b Vader: Polska trasa w październiku (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-10-20].
  38. Podsumowanie Blitzkrieg 2! (pol.). vader.pl. [dostęp 2014-03-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-12-12)].
  39. Oficjalna Lista Sprzedaży Związku Producentów Audio Video (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2009-08-28].
  40. Vader Oricon Charts (jap.). oricon.co.jp. [dostęp 2011-07-18].
  41. Arkadiusz Lerch. Cover story – vader. „Metal Hammer”. Nr 159 – 9/2004, s. 8-11. Tomasz Dziubiński. Metal Mind Sp. z o.o.. ISSN 1231-9759 (pol.). 
  42. Vader, The Beast - recenzja fani (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2014-03-27].
  43. VADER bardzo wysoko w Teraz Rock! (pol.). vader.pl, 10.02.2005. [dostęp 2010-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-12)].
  44. a b Podsumowanie Metal Hammer 2004 (pol.). vader.pl, 08.02.2005. [dostęp 2010-10-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-12)].
  45. a b Vader – The Beast (ang.). discogs.com. [dostęp 2009-10-20].
  46. a b c d Vader – The Beast 2CD (ang.). discogs.com. [dostęp 2009-10-20].
  47. Vader – Beware the Beast (ang.). metal-archives.com. [dostęp 2009-06-18].
  48. Bestia coraz bliżej! (pol.). vader.pl, 28 czerwca 2004. [dostęp 2009-10-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-10-12)].
  49. The Beast Metal Blade (US) MTB 144852 (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-20].
  50. The Beast Metal Blade (US) MTB 144850 (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-20].
  51. The Beast Marquee / Avalon (JP) (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-20].
  52. The Beast Metal Mind Productions MMP CD 0278 (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-20].
  53. The Beast Metal Mind Productions MMP CD 0278 CCD (pol.). archiwumrocka.art.pl. [dostęp 2009-10-20].

Media użyte na tej stronie

4 stars.svg
Autor: User:Estoy Aquí, Licencja: CC BY 2.5
4/5 stars used for ratings on en.wikipedia
Stars10070.svg
Autor: User:Huntster, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rating stars, 10.0 scale.
4.5 stars.svg
Autor: User:Estoy Aquí, Licencja: CC BY 2.5
4.5/5 stars used for ratings on en.wikipedia
Stars10075.svg
Autor: User:Huntster, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rating stars, 10.0 scale.
VaderChoicesFirstSolo.png
Autor: Ebootgoo, Licencja: CC BY-SA 3.0
First solo form Vader song "Choices" by Maurycy Stefanowicz
Piotr Peter Wiwczarek.jpg
Piotr "Peter" Wiwczarek from polish death metal band Vader playing live on tour in Poland
Marcin Novy Nowak.jpg
Marcin "Novy" Nowak from polish death metal band Vader playing live on tour in Poland
Dariusz Daray Brzozowski.jpg
Dariusz "Daray" Brzozowski from polish death metal band Vader playing live on tour in Poland
Stars640.svg
Autor: User:Huntster, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rating stars, 6.0 scale.