The Gift of Game

The Gift of Game
Wykonawca albumu studyjnego
Crazy Town
Wydany

9 listopada 1999

Nagrywany

1999 w studiu Westlake Audio w Los Angeles

Gatunek

rapcore, nu metal, rock alternatywny

Długość

45:17

Wydawnictwo

Columbia Records

Producent

Josh Abraham, Seth Binzer[1]

Oceny
Album po albumie
The Gift of Game
(1999)
Darkhorse
(2002)

The Gift of Game – debiutancki album zespołu Crazy Town wydany 9 listopada 1999 za pośrednictwem wytwórni Columbia Records, dystrybuowany przez Sony BMG. Album, przedstawiony publiczności sześć miesięcy po rozpoczęciu nagrań, zawiera największy hit zespołu – Butterfly, który uplasował się na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100 24 marca 2001[6]. Utwór był na pierwszym miejscu na listach przebojów w 15 państwach[7].

The Gift of Game łączy nurty numetalowe z rapowanym tekstem. Przez krytyków styl ten jest nazywany niekiedy rapcorem. Strona instrumentalna nie jest rozbudowana, skupia się na ostrych, najczęściej prostych riffach gitarowych i wspólnym wokalu Epica Mazura i Setha Binzera.

Album ma status platynowej płyty[8] – sprzedano ponad 1,5 mln egzemplarzy płyt[9]. Ponadto uplasował się na dziewiątym miejscu na liście Billboard 200[10]. Stał się początkiem tragedii życiowej Rust Epique, który od momentu sukcesu albumu zaczął intensywnie zażywać narkotyki[11].

Kontekst

Binzer i Mazur poznali się w 1992 roku, kiedy założyli swój pierwszy zespół, Brimstone Sluggers[8]. Zespół nagrywał covery i parodie popularnych utworów (m.in. "Rock Box" Run-D.M.C. i "Bring Tha Noize" nagrana wspólnie przez Public Enemy i Anthrax). W 1995 Mazur został wysłany na studia do Nowego Jorku, jednak je przerwał po roku[12]. W 1997 Binzer i Mazur spędzili kilka miesięcy w oddzielnych klinikach odwykowych z powodu uzależnienia od narkotyków[9]. Tak Mazur wspominał okres uzależnienia:

Wokół mnie było wiele uzależnień. Nie widziałem nic tajemniczego, nieosiągalnego i przyjemnego w zażywaniu narkotyków[9].

O powstaniu albumu i stworzeniu zespołu Binzer wypowiedział się następująco w jednym z wywiadów:

Dorastałem słuchając hip-hopu i muzyki rockowej. Crazy Town jest jak spotęgowany Dennis The Menace. Chcieliśmy nakreślić obecną sytuację dzieci w świecie. Chciałem połączyć rap i rock w taki sposób, w jaki nikt tego wcześniej nie zrobił. Nieważne jakiej muzyki słuchałeś w przeszłości, chciałem, żeby moja muzyka ci się podobała[12].

Pod koniec 1997 Binzer i Mazur udali się na spotkania anonimowych alkoholików[9]. Niemal cały 1998 rok obaj muzycy spędzili na nagrywaniu utworów demo[9]. Pod koniec roku z Binzerem skontaktował się późniejszy sponsor i promotor zespołu No Doubt, Danny Ostrow i zaproponował nagranie albumu[9]. Z pomocą Ostrowa Mazur i Binzer sformowali zespół, w którego skład weszli: James "JBJ" Bradley, sesyjny perkusista zespołu Beastie Boys[8], gitarzysta basowy Faydoe Deelay, gitarzyści Anthony Valli i Rust Epique oraz DJ AM.

Nagrywanie albumu

W trakcie nagrywania albumu wykorzystano zalążki utworów nagrane zarówno przez Brimstone Sluggers, jak i samodzielnie przez Mazura i Binzera[9]. Zespół zaczął nagrywać materiał na album w lutym 1999 roku w studiu Westlake Audio w Los Angeles, rodzinnym mieście Binzera. Pisaniem nowych utworów zajęli się Binzer i Mazur, wszystkie piosenki prócz "Only When I'm Drunk" (która jest coverem piosenki zespołu Tha Alkaholiks o tym samym tytule) są ich autorstwa[1].

Tuż po wydaniu albumu Mazur tak określił skomponowaną przez zespół muzykę:

Nie wiem, jak można sklasyfikować naszą muzykę. Czasem można pomyśleć, ze to ostry rock, czasem jedynie hip-hop. Jednak słuchając całego albumu odnosi się wrażenie, że poprzez pryzmat hip-hopu pokazujemy niemal każdy rodzaj muzyki. Zdefiniowałbym zespół bardziej jako dzieci hip-hopu, które grają rock, niż dzieci rocka, grające hip-hop[12].

Zespół nagrał piosenkę "Darkside" jako ostatnią[12]. Crazy Town zawdzięcza swoje dwa hity zespołowi Red Hot Chili Peppers – sampel muzyczny do "Butterfly" został zaczerpnięty z instrumentalnego utworu RHCP pt. "Pretty Little Ditty" nagranego w roku 1987 przez Hillela Slovaka[13]. Z kolei wstępne riffy gitarowe do piosenki "Revolving Door" zostały zapożyczone z utworu "Under the Bridge"[12].

Wydanie

Data wydania[14]Wytwórnia[14]Format[14]Numer katalogowy[14]Dystrybucja[14]
9 listopada 1999Columbia RecordsCD63654Sony BMG
1999Columbia RecordsKaseta63654
2002Sony MusicCD4952972
2008Sbme Special MKTSCD724753

Album został wydany na całym świecie za pośrednictwem Columbia Records 9 listopada 1999[14]. Płyta została wydana wraz z czarno-białą rozkładaną poligrafią (jedynym kolorowym elementem jest okładka). Po jednej stronie umieszczone są sylwetki członków zespołu, zaś na odwrocie teksty piosenek i podziękowania[1].

Postać umieszczona na okładce, kobieta liżąca lizaka, jest nazywana "Little Lolita", zaś autorem wizerunku jest Bob Lee Hickson (wygląd był konsultowany z zespołem[1]). Zarówno wygląd postaci z okładki, jak i tytuł albumu jest związany z tekstem piosenki "Lollipop Porn". Nazwa albumu może być myląca, bowiem "Game" według amerykańskiej odmiany języka angielskiego oznacza dużą, przełamującą wszystko siłę[15].

Pierwszy singel, "Toxic", został wydany tuż po ukazaniu się albumu, w okresie bardzo niskiej sprzedaży płyty. Binzer tak zdefiniował utwór:

"Toxic" doskonale opisuje Crazy Town, gdyż nasze brzmienie jest tak samo toksyczne, jak piosenka. Wchodzi w słuchacza i jest radioaktywna. Jest głośna i odpychająca[12].

Drugi singel, "Darkside", został wydany na początku 2000 roku – zespół potraktował utwór jako ostatnią szansę na utrzymanie się na rynku[9]. Ponadto był to pierwszy singel Crazy Town, na którym gościnnie zagrał zespół Orgy.

Mazur w jednym z wywiadów powiedział:

Rytm jest przerywany, mocny i w momencie nadejścia refrenu nie dostrzega się wyraźniej różnicy w stosunku do zwrotek. Całe napięcie w twojej głowie niespodziewanie rozbija się o ścianę. Każdy ma swoją ciemną stronę[12].

Przyjęcie albumu. Sukces utworu "Butterfly"

Zespół zaczął intensywnie koncertować, by zdobyć pieniądze na wydanie kolejnej płyty (m.in. grał jako support przed takimi zespołami jak Buckcherry, Red Hot Chili Peppers i Methods Of Mayhem). Album bardzo słabo się sprzedawał, Binzer popadł w nałóg alkoholowy, zaś Mazur zaczął zażywać narkotyki[9]. W 2000 roku formacja została zaproszona na festiwal Ozzfest, jednak została wydalona z imprezy po dwóch tygodniach. Binzer powiedział w jednym z wywiadów, co było powodem usunięcia zespołu z trasy :

Byłem pod wpływem alkoholu, niemal w totalnym amoku. Wyrzuciłem krzesło przez okno. Zostałem aresztowany. Mój manager powiedział do mnie: musisz wrócić do domu i odpocząć, wyluzować się. Dlatego graliśmy tam jedynie dwa tygodnie[9].

Mazur i Binzer ponownie udali się na kurację odwykową po tym, jak uciekli przed rodziną i znajomymi i zostali znalezieni niemal martwi po długotrwałej libacji[9]. Jak powiedział Mazur gazecie "People", pisali do siebie listy[9].

Na początku 2001 roku zespół zaczął planować wydanie kolejnego singla (w tym czasie powoli przygotowywano już materiał na następną płytę). Z powodu słabego rozreklamowania "Butterfly" nie stała się hitem od razu po wydaniu albumu. Mazur w wywiadzie z 2006 roku powiedział:

Wiedzieliśmy, że ta piosenka może stać się dla nas przełomem. W zakątkach umysłu wiedzieliśmy, że jeśli stawimy czoła naszym problemom i obrócimy postać rzeczy do góry nogami, ten utwór być może zrobi to dla nas[9].

Piosenka była w serwisach muzycznych cytowana jako nie pasująca do stylu Crazy Town, popowa, podchodząca pod crossover[13]. Utwór był odtwarzany w stacjach radiowych nadających niemal wszystkie rodzaje muzyki – rock, pop a nawet metal[13]. Traktuje o związku Binzera ze swoją byłą dziewczyną, która pojawia się w teledysku[13]. Singel pozwolił Crazy Town zdobyć sławę i wyjechać na międzynarodową trasę koncertową[13].

W 2001 roku zespół wydał jeszcze jeden singel, który przypieczętował sukces albumu, "Revolving Door". Tekst opowiada o korzystaniu z życia z umiarem, by nie zepsuć swojej przyszłości. Mazur tak skomentował kontekst piosenki:

Rób to, co chcesz. Umów się z tą dziewczyną, zażywaj narkotyki, idź do tego miejsca. Licz się jednak z konsekwencjami. Crazy Town znany był z tego, że przeżuwał ludzi, a potem ich wypluwał. Jeśli nie wiesz, jak prowadzić swoje życie, umrzesz[12].

Latem 2002 roku zespół zaczął nagrania do kolejnego albumu, Darkhorse, który został wydany 12 listopada 2002[16]. Album nie powtórzył sukcesu debiutanckiej płyty zespołu, nie zdobył żadnego wyróżnienia, nie doczekał się hitów[16].

Oceny krytyków

Album The Gift of Game był poddawany szerokiej krytyce, zebrał oceny dwojakie: negatywne wystawiane przeważnie w latach 1999–2001 i pozytywne, już po sukcesie "Butterfly".

Steve Huey z serwisu AllMusic, który ocenił album na trzy gwiazdki w pięciogwiazdkowej skali, napisał:

The Gift of Game jest podobny do innych albumów alternatywnych inspirowanych rapem. Miejscami dźwięk kreowany przez Crazy Town jest trudny do zniesienia, zwłaszcza ze względu na to, że ta muzyka nie skupia się twardo na melodii i efektownych riffach[17].

April Long z gazety NME oceniła album zdecydowanie negatywnie:

Crazy Town są tak daleko od Rage Against the Machine (dziadków swojego gatunku) jak My Vitriol od Nirvany. The Gift of Game jest tak typowy, tak poukładany i schematyczny, że jest podobny do rysowania diagramów. Schematyczny podwójny rap Shifty Shellshocka i Epica Mazura jest klasycznie połączony z łamiącymi kości riffami gitarowymi[18].

Lista utworów

Każdy utwór z przedziału 15–31 to czterosekundowa cisza.

#[19]Tytuł[19]Długość[19]Autorzy[1]Gość[1]Uwagi[1]
1."Intro"0:25Seth BinzerUtwór bez tekstu.
2."Toxic"2:48Binzer, Mazur, Miller
3."Think Fast"3:52Binzer, Mazur, Miller, Epique, Washington, RolandDirty Unit
4."Darkside"3:52Binzer, MazurOrgy
5."Black Cloud"5:02Binzer, Mazur, Miller, EpiqueJay Gordon
6."Butterfly"3:36Binzer, MazurSampel muzyczny zaczerpnięty z piosenki Red Hot Chili Peppers pt. "Pretty Little Ditty"
7."Only When I'm Drunk"2:47Smith, Brooks, RobinsonCover piosenki zespołu Tha Alkaholiks
8."Hollywood Babylon"4:23Binzer, MazurMad Lion
9."Face the Music"3:24Binzer, Mazur
10."Lollipop Porn"3:54Binzer, Mazur, Lorenzo
11."Revolving Door"3:40Binzer, Mazur
12."Players (Only Love You When They're Playing)"4:13Binzer, Mazur, Valli, WilliamsJenny Sipprelle
13."B-Boy 2000"4:27Binzer, Mazur, Miller, Epique, WilliamsKRS-One
14."Outro (www.crazytown.com)"1:19Utwór bez tekstu.
32."The Gift of Game Hidden Track"0:55Utwór niewymieniony w spisie utworów podanym w poligrafii dołączonej do albumu[1].

Single

Data wydaniaTytułNr katalogowyWytwórnia
1999"Toxic"[20]668964 2[20]Columbia Records[21]
2000"Darkside"6694012
20 lutego 2001"Butterfly"[22]670756 2[22]
2001"Revolving Door"1362

Skład

Pozycje na listach przebojów

PaństwoMiejsce
USA9[23]
Australia27[24]
Nowa Zelandia24[25]
Francja133[26]
Holandia40[27]
Szwecja20[28]
Belgia40[29]
Austria4[30]
Szwajcaria11[31]
Finlandia2[32]
Norwegia3[33]
Dania15[34]

Przypisy

 1. a b c d e f g h i j Poligrafia dołączona do albumu The Gift of Game (wyd. Columbia Records; nr kat. 495297 2)
 2. The Gift of Game w serwisie AllMusic.
 3. Crazy Town : The Gift Of Game - Album Reviews - NME.COM
 4. Panorama.no - Crazy Town: The Gift Of Game - Limp Bizkit: Se opp!
 5. Bartek Koziczyński: Recenzja płyty „The Gift of Game”. terazrock.pl. [dostęp 2014-03-26].
 6. MTV; All Music Guide: Crazy Town Biography. [dostęp 2009-02-13]. (ang.).
 7. MTV: Where Ya Been?: City High Drop Out, Crazy Town Stop The Insanity. [dostęp 2009-02-13]. (ang.).
 8. a b c answers.com: Crazy Town. [dostęp 2009-02-13]. (ang.).
 9. a b c d e f g h i j k l m Ben Zackheim: Crazy Town Biography. [dostęp 2009-02-13]. (ang.).
 10. music.toptenreviews.com: The Gift of Game Awards And Billboard Charts. [dostęp 2009-02-13]. (ang.).
 11. answers.com: Rust Epique. [dostęp 2009-02-13]. (ang.).
 12. a b c d e f g h Crazy Town Biography. [dostęp 2009-02-13]. (ang.).
 13. a b c d e Butterfly - Songfacts. [dostęp 2009-02-13]. (ang.).
 14. a b c d e f Billboard: The Gift of Game review. [dostęp 2009-02-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-09-02)]. (ang.).
 15. Lisa Oliver: Crazy Town – 'The Gift Of Game'. [dostęp 2009-02-11]. (ang.).
 16. a b Nikki Tranter: Darkhorse review. [dostęp 2009-02-13]. (ang.).
 17. Steve Huey: The Gift of Game review. [dostęp 2009-02-13]. (ang.).
 18. April Long: The Gift of Game review. [dostęp 2009-02-13]. (ang.).
 19. a b c Discogs: The Gift of Game. [dostęp 2009-02-12]. (ang.).
 20. a b Discogs: Toxic. [dostęp 2009-02-12]. (ang.).
 21. Discogs: Crazy Town. [dostęp 2009-02-12]. (ang.).
 22. a b Discogs: Butterfly. [dostęp 2009-02-12]. (ang.).
 23. Crazy Town → Charts and Awards → Billboard Albums. AllMusic. [dostęp 2010-04-05]. (ang.).
 24. CRAZY TOWN - THE GIFT OF GAME (ALBUM). Australian Charts. [dostęp 2009-02-18].
 25. charts.org.nz - CRAZY TOWN - THE GIFT OF GAME (ALBUM). New Zealand Charts. [dostęp 2009-02-18].
 26. Crazy Town - The Gift of Game. LesCharts. [dostęp 2009-02-18].
 27. Crazy Town - The Gift of Game. Dutch Charts. [dostęp 2009-02-18].
 28. Crazy Town - The Gift of Game. Swedich Charts. [dostęp 2009-02-18].
 29. Crazy Town - The Gift of Game. Belgian Charts (Ultratop Charts). [dostęp 2009-02-18].
 30. Crazy Town - The Gift of Game. Austrian Charts. [dostęp 2009-02-18].
 31. Crazy Town - The Gift of Game. hitparade.ch. [dostęp 2009-02-18].
 32. Crazy Town - The Gift of Game. Finnish Charts. [dostęp 2009-02-18].
 33. Crazy Town - The Gift of Game. Norwegian Charts. [dostęp 2009-02-18].
 34. Crazy Town - The Gift of Game. Danish Charts. [dostęp 2009-02-18].

Media użyte na tej stronie

3 stars.svg
Autor: User:Estoy, Licencja: CC BY 2.5
3/5 stars used for ratings on en.wikipedia
Stars10030.svg
Autor: User:Huntster, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rating stars, 10.0 scale.
Stars640.svg
Autor: User:Huntster, Licencja: CC BY-SA 2.5
Rating stars, 6.0 scale.