The Hindu

The Hindu
Częstotliwośćdziennik
Państwo Indie
Adres859-860 Anna Salai Rd, Ćennaj, Tamilnadu 600002
WydawcaThe Hindu Group
Rodzaj czasopismaspołeczno-polityczny
Pierwszy numer20 września 1878
Redaktor naczelnySiddharth Varadarajan
Średni nakład1 466 304 (2009 r.)[1] egz.
Formatdziennik
Strona internetowa

The Hinduindyjski dziennik wydawany w języku angielskim o profilu lewicowym zajmujący trzecią pozycję w Indiach pod względem nakładu i sprzedaży wśród dzienników anglojęzycznych[2].

The Hindu jest drukowany głównie w południowych Indiach: w Coimbatore, w Bangalurze, w Hajdarabadzie, w Maduraj, w Delhi, w Vizag, w Thiruvanathapuram, w Koczin, w Widźajawada, w Mangaluru, w Tiruchirapalli i w Kalkucie[1].

Historia

The Hindu zostało założone w Madrasie (obecnie Ćennaj) 20 września 1878 jako tygodnik przez czterech studentów prawa (T. T. Rangachariara, P. V. Rangachariara, D. Kesava Rao Pantulu i N. Subba Rao Pantulu) pod przewodnictwem nauczyciela Subramania Iyera i wykładowcy M. Veeraraghavachariara. The Hindu powstało, aby wspomóc kampanię T. Muthuswamy Iyera o urząd sędziego w sądzie w Madrasie i zneutralizować propagandę przeciwko niemu prowadzoną przez anglo-indyjską prasę. The Hindu było jedną z wielu gazet w tych czasach założonych, aby zaprotestować przeciwko dyskryminacyjnej polityce Brytyjczyków w Indiach wymierzonej przeciwko miejscowej ludności. 80 kopii pierwszego numeru zostało wydrukowanych za pożyczone pieniądze. Subramania Iyer został pierwszym redaktorem, a Veeraraghavachariar pierwszym dyrektorem.

Początkowo gazeta popierała kontynuację rządów Imperium w Indiach. Najpierw The Hindu wydawano raz w tygodniu, później od 1883 r. trzy razy, natomiast od 1889 gazeta ukazuje się codziennie.

Współpraca pomiędzy Veeraraghavachariarem i Subramania Aiyerem rozwiązała się w październiku 1898. Aiyer odszedł i Veeraraghavachariar został jedynym właścicielem, a stanowisko redaktora objął C. Karunakara Menon. Na początku XX w. powodzenie i sprzedaż dziennika pogorszyły się. Gdy nakład spadł do 800 egzemplarzy, Veeraraghavachariarem sprzedał The Hindu ambitnemu prawnikowi S. Kasturi Ranga Iyengarowi, który pozostał właścicielem do swojej śmierci w 1923.

Stan obecny

The Hindu jest gazetą prowadzoną przez rodzinę Kasturi odkąd w 1904 r. jej właścicielem został S. Kasturi Ranga Iyengar Po śmierci S. Kasturi Ranga Iyengara gazeta przeszła w ręce jego najstarszego syna K. Srinivasana, który kierował nią przez 36 lat aż do śmierci. W 1959 kierownictwo przejął jego młodszy brat G. Narasimhan (właściciel przez 18 lat do 1977), a później jego syn Narasimhan Ram. Pozostali członkowie rodziny również pełnią funkcje kierownicze. The Hindu jest pierwszą gazetą w Indiach, która założyła (1995 r.) swoją stronę internetową. Najbardziej znaczącymi konkurentami na rynku dzienników anglojęzycznych w Indiach są The Times of India i The Hindustan Times.

Bibliografia

Przypisy

  1. a b Informacja na oficjalnej stronie dziennika (ang.). [dostęp 28 kwietnia 2012].
  2. Indian Readership Survey (ang.). [dostęp 28 kwietnia 2012].

Media użyte na tej stronie

Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.