The Mountain Goats

The Mountain Goats
Ilustracja
Koncert zespołu w 2014 roku
Rok założenia

1991

Pochodzenie

 Stany Zjednoczone Claremont (Kalifornia)

Gatunek

folk rock, indie rock, rock chrześcijański, lo-fi (początkowo)

Aktywność

od 1991

Wydawnictwo

Shrimper, Ajax, Emperor Jones, 4AD, Merge, 3 Beads of Sweat Records, Yoyo Records, Tomlab Records (Europa), Moorwork Records (Japonia), Remote Control (Australia)

Skład
John Darnielle
Peter Hughes
Jon Wurster
Byli członkowie
zobacz niżej
Współpracownicy
The Extra Lens, The Seneca Twins, The Bloody Hawaiians, The Congress, John Vanderslice, Kaki King, Owen Pallett
Strona internetowa

The Mountain Goats (zapis stylizowany: the Mountain Goats) – amerykański zespół indie rockowy, założony w 1991 roku przez gitarzystę i wokalistę Johna Darnielle'a (jedynego stałego członka i frontmana, także pisarza) w Claremont. Obecnie aktywny jest w Durham. Początkowo zespół tworzył półamatorsko w stylu lo-fi i wydawał nagrania na kasetach albo winylach, od 2002 roku nagrywa zaś płyty w profesjonalnych studiach[1].

Zespół po raz pierwszy i jak na razie jedyny wystąpił w Polsce w czerwcu 2012 na Songwriting Op!era Festival w Białymstoku[2].

Historia

Nazwa zespołu jest aluzją do piosenki „Big Yellow Coat” Screamin’ Jay Hawkinsa. Darnielle w młodości zafascynował się poezją, początkowo dadaizmem, ale później też polskimi autorami, takimi, jak Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Aleksander Wat, Jerzy Pilch, Magdalena Tulli[3]. Wkrótce sam zaczął tworzyć teksty. Pierwsze nagrania pod tą nazwą John Darnielle czynił głównie za pomocą boom boxów, w przerwach od swojej pracy jako pielęgniarz w szpitalu psychiatrycznym. Pierwszą kasetą była Taboo VI: The Homecoming, wydawana przez Shrimper Records, a zespół zaczął zdobywać popularność w podziemiu. Przy pierwszych występach na żywo towarzyszył mu składający się tylko z kobiet zespół reggae The Casual Girls, w tym Rachel Ware, towarzysząca zespołowi stale do 1995[4]. Od ok. 1996 roku Darnielle zaczął współpracę z innymi muzykami, m.in. Alastairem Galbraithem i Simon Joyner. Nagrania grupy w tym okresie pojawiały się na bardzo licznych kompilacjach, a kolejne płyty wydawały różne wytwórnie.

W 2002 roku - od płyty Tallahassee, poświęconej parze znajomych Darnielle'a, opisanych jako The Alpha Series - zespół zaczął wydawać płyty przez niezależną wytwórnię o dużym zasięgu 4AD; odtąd płyty grupy są profesjonalnie produkowane i zyskały szerszy rozgłos[1]. Po promującej album trasie koncertowej do zespołu dołączył uczestniczący jeszcze w nagraniu Tallahassee basista Peter Hughes. Kolejny album We Shall All Be Healed jako pierwszy zawierał wątki autobiograficzne z biografii Darnielle'a. Po wydaniu The Sunset Tree w 2005 (także zawierającej wątki autobiograficzne), pojawiła się płyta Get Lonely, która jako pierwsze wydawnictwo zespołu pojawiła się na liście Billboard 200[5]. W 2007 do zespołu dołączył Jon Wurster. Tematy powiązane z Biblią poruszała płyta Heretic Pride z 2008, a zwłaszcza wydana rok później The Life of the World to Come[6]. To drugie wydawnictwo składało się z utworów wprost odnoszących się do konkretnych wersów tej księgi, było także bardziej wyciszone w porównaniu do poprzednich wydawnictw.

W 2010 roku zespół przeszedł pod skrzydła wytwórni Merge Records (gdzie wydawał zespół Wurstera Superchunk) i rok później wydał w niej All Eternals Deck, płytę opartą na historii o kartach tarota. W 2012 pojawił się album Transcendental Youth. W czerwcu 2013 roku wydawnictwo All Hail West Texas, uważane przez Darnielle'a za kulminację jego nagrań lo-fi, wydano na CD.

Członkowie

Byli członkowie i współpracownicy

  • Rachel Ware – Bass, wokal
  • The Bright Mountain Choir
  • The North Mass Mountain Choir
  • Franklin Bruno – fortepian
  • Lalitree Darnielle – banjo
  • Alastair Galbraith – skrzypce
  • John Vanderslice
  • Erik Friedlander – wiolonczela
  • Scott Solter
  • Alex Decarville
  • Richard Colburn – perkusja
  • Christopher McGuire – perkusja
  • Nora Danielson – skrzypce
  • Maggie Doyle – keytar
  • Kaki King

Dyskografia

Albumy studyjne

Bibliografia

Przypisy

  1. a b Michał Zagroba: Mountain Goats - Tallahassee. Porcys, 23.02.2003. [dostęp 2015-01-02].
  2. Songwriting Op!era Festival – relacja z imprezy w Białymstoku. NowaMuzyka.pl. [dostęp 2015-01-02].
  3. Artur Mrozowski, Kaja Galińska: Wywiad z Johnem Darnielle (The Mountain Goats). Screenagers, 27.08.2012. [dostęp 2015-01-02].
  4. The Mountain Goats FAQ (ang.). [dostęp 2015-01-02].
  5. The Mountain Goats > Charts and Awards (ang.). AllMusic. [dostęp 2015-01-02].
  6. The Life Of The World To Come (CD). Empik. [dostęp 2015-01-02].

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
The Mountain Goats5.jpg
Autor: Brad (bradalmanac), Licencja: CC BY-SA 2.0
The Mountain Goats at the Cat's Cradle on the third night of the Merge25 anniversary fest. Friday, July 25th, 2014.