The Roaring Lion

The Roaring Lion

The Roaring Lion – portretowa fotografia premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, wykonana 30 grudnia 1941 roku przez ormiańsko-kanadyjskiego fotografa Yousufa Karsha w Centre Block na Wzgórzu Parlamentarnym w kanadyjskim mieście Ottawa w prowincji Ontario[1].

Zdjęcie zostało zrobione w sali przewodniczącego kanadyjskiej Izby Gmin w parlamencie w Ottawie po tym, jak Churchill wygłosił przemówienie na temat II wojny światowej do kanadyjskich członków parlamentu. Zaaranżował je kanadyjski premier William Lyon Mackenzie King[2].

Churchill na fotografii jest szczególnie znany ze swojej postawy i wyrazu twarzy, które porównuje się z uczuciami wojennymi, jakie panowały w Wielkiej Brytanii – wytrwałością w obliczu wszechogarniającego wroga. Sesja zdjęciowa była krótka i tuż przed jej rozpoczęciem Karsh poprosił premiera o odłożenie cygara, ponieważ dym zakłócałby obraz. Churchill odmówił, więc tuż przed zrobieniem zdjęcia Karsh wyjął cygaro z jego ust. Według fotografa Churchill „wyglądał tak wojowniczo, że mógł mnie pożreć”. Jego grymas został porównany do „ostrego spojrzenia, jakby konfrontował się z wrogiem”[3]. USC Fisher Museum of Art z siedzibą w Los Angeles określiło zdjęcie jako „wyzywający i ponury portret, który stał się natychmiast ikoną brytyjskiego sprzeciwu wobec faszyzmu[4].

The Roaring Lion pojawił się na okładce amerykańskiego czasopisma Life 21 maja 1945 roku[5], który kupił go za 100 dolarów. Fotografia wisi na ścianie sali przewodniczącego Izby Gmin Kanady, gdzie została wykonana[2].

Przypisy

  1. From Colonel Sanders to Grace Kelly: Iconic American Portraits by Yousuf Karsh. Smithsonian Magazine. [dostęp 2022-04-22]. (ang.).
  2. a b The Roaring Lion – Yousuf Karsh’s Portrait of Winston Churchill. Filmsnotdead. [dostęp 2022-04-22]. (ang.).
  3. The Day Winston Churchill Lost His Cigar. Smithsonian Magazine. [dostęp 2022-04-22]. (ang.).
  4. Yousuf Karsh: Regarding Heroes. USC Fisher Museum of Art. [dostęp 2022-04-22]. (ang.).
  5. Life. Google Książki. [dostęp 2022-04-22]. (ang.).

Media użyte na tej stronie