The Settlers: Dziedzictwo królów

The Settlers: Dziedzictwo królów
Ilustracja
Producent

Blue Byte Software

Wydawca

Ubisoft

Dystrybutor

CD Projekt

Seria gier

The Settlers

Data wydania

2005

Gatunek

Strategia czasu rzeczywistego

Tryby gry

Gra jednoosobowa, wieloosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Windows

Nośniki

CD-Rom

Wymagania

Pentium 1 GHz + 256 MB RAM + Windows 98SE/2000/ME/XP, Karta 3D 32 MB, Direct-X 9.0c

Kontrolery

mysz, klawiatura

The Settlers: Dziedzictwo królów (ang. The Settlers: Heritage of Kings) – piąta część serii gier komputerowych The Settlers, wydana w 2005 roku. Była to pierwsza część serii wykonana w pełnym trójwymiarze, na silniku RenderWare[1]. Zrezygnowano z okrągłych, komiksowych postaci, na ich miejsce pojawiły się bardziej realistyczne modele ludzi.

Historia

Gra jako pierwsza wprowadzała do serii bohaterów. Główny bohater, Dario, to potomek dawnych władców, dostał od umierającej matki amulet - jedno z insygniów władzy, które teraz musi zebrać[2], zanim zrobi to zły Mordred. Dario zdołał zebrać grupę bohaterów, w której znaleźli się tacy bohaterowie jak łuczniczka Ari, wcześniej pracująca dla rozbójników, rycerz Erek, czy też Pielgrzym, ekspert od prochu.

Rozgrywka

Gra jest strategią czasu rzeczywistego, w której ważną rolę odrywała gospodarka i budowanie kolejnych budynków zapewniających stały przypływ surowców. W stosunku do wcześniejszych części zmniejszono ilość surowców do 5 - drewno, glina, kamień, żelazo i siarka. Powrócono do idei centralnego budynku składującego surowce, znanego z pierwszej i drugiej części. W grze jest również złoto, zdobywane w formie podatków od pracujących mieszkańców. Można ustalać wysokość podatków, od niej zależne jest szczęście mieszkańców osady. Rozbudowano aspekt militarny i zwiększono ilość jednostek bojowych, są tutaj piechurzy, włócznicy, strzelcy, lekka i ciężka kawaleria, a także lekkie i ciężkie armaty - każdy rodzaj ma kilka podtypów, np. strzelcy mogą być wyposażeni w krótki lub długi łuk, kuszę czy arbalet (arbalistę według instrukcji). Do tego są jeszcze wspomniani bohaterowie, którzy dochodzą w trakcie kampanii - da się nimi kierować i są potężniejsi niż zwykłe jednostki żołnierzy.

Przypisy

  1. CD-Action, 03/2005 strona 65
  2. Gamestar, numer 2/2005, strona 41

Media użyte na tej stronie