Theodor Hänsch

Theodor Wolfgang Hänsch
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

30 października 1941
Heidelberg

podpis

Theodor Wolfgang Hänsch (ur. 30 października 1941 w Heidelbergu) – niemiecki fizyk, noblista. Dyrektor Instytutu Optyki Kwantowej im. Maxa Plancka (Max-Planck-Institut für Quantenoptik) w Garching bei München.

Życiorys

Urodził się w Heidelbergu, ale jego rodzice przenieśli się tam z Wrocławia[1]. W 1969 roku uzyskał stopień doktora fizyki na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w Heidelbergu, po czym wyjechał na finansowany przez NATO staż na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Pracował w kierowanym przez Arthura Schawlowa, zespole prowadzącym badania nad spektroskopią laserową. Po stażu pozostał na Uniwersytecie Stanforda jako profesor. Jego uczniem w tym czasie był Carl Wieman, który w 2001 roku otrzymał Nagrodę Nobla z fizyki. W 1978 Hänsch zdecydował się na powrót do Europy. Został jednym z dyrektorów Instytutu Optyki Kwantowej im. Maxa Plancka, wykładał też fizykę na Uniwersytecie Ludwika i Maksymiliana w Monachium[2].

W 2005 roku otrzymał, wraz z Johnem Hallem, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za wkład w rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej (obaj dostali wspólnie połowę nagrody, drugą połowę otrzymał Roy Glauber[2]).

Przypisy

  1. Theodor W. Hänsch – Biographical, https://www.nobelprize.org/nobel_prizes/physics/laureates/2005/hansch-bio.html, dostęp 12 grudnia 2017.
  2. a b Theodor W. Hänsch – Facts. [w:] The Nobel Prize in Physics 2005 > Roy J. Glauber, John L. Hall, Theodor W. Hänsch [on-line]. www.nobelprize.org. [dostęp 2014-01-20]. (ang.).

Media użyte na tej stronie

Add more text icon.svg
Icon of articles which need more text
Theodor W. Hänsch.jpg
Autor: Hindustanilanguage, Licencja: CC BY-SA 3.0
Theodor W. Hänsch Autograph
Theodor W Haensch.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Blinking Spirit (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0

Own photo of Nobel-prize winner Theodor W. Hänsch (version jpeg)

Photo prise lors de la conférence "Passion for Precision", remake de celle donnée à Stockholm pour sa réception du prix Nobel de physique 2005, donnée le 20 octobre 2006 à l'Ecole Polytechnique.
NobelP2.png
Alfred Nobel from public domain photo, in circle. (Photo taken 1896 or earlier).