Thomas Gresham

Thomas Gresham
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia1512
Londyn
Data i miejsce śmierci21 listopada 1579
Londyn
Zawód, zajęcieekonomista
NarodowośćAnglik

Thomas Gresham (ur. ok. 1512[1] w Londynie, zm. 21 listopada 1579 tamże) – angielski kupiec i finansista który służył angielskiemu królowi Edwardowi VI i królowej Elżbiecie I.

Urodzony w rodzinie bankierów, był doradcą gospodarczym królowej Elżbiety I, która nadała mu tytuł "kupca królewskiego". Ukończył kolegium Gonville Hall na Uniwersytecie Cambridge[1].

Założył w Londynie giełdę królewską (Royal Exchange), a zgodnie z jego testamentem jego dom stał się szkołą nauk ścisłych, która nosi jego imię. Thomas Gresham za Kopernikiem (Monetae cudendae ratio, pol. Rozprawa o urządzeniu monety… z 1526) niezależnie powtarza prawo będące jednym z podstawowych w teorii monetarnej, tzw. prawo Kopernika-Greshama. Zawarł je w 1558 roku w rozprawie "Information touching the fall of exchange" (Informacja dotycząca upadku giełdy), wydrukowanej w 1560 roku w zbiorze listów do królowej pod nagłówkiem „Letter to Queen Elizabeth”[2].

W 1565 roku wybudował w Osterley (obecnie w obrębie Londynu) pierwszą angielską papiernię[1].

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Portretten van Sir Thomas Gresham en Anne Fernely Rijksmuseum SK-A-3118.jpeg
Portret van Sir Thomas Gresham. Koopman en financieel agent der Engelse kroon in de Nederlanden, stichter van de Londense beurs en van Gresham College te Londen. Zittend in een stoel, handschoenen in de rechterhand. Pendant van SK-A-3119.