Thomas Voeckler

Thomas Voeckler
Ilustracja
Voeckler podczas Tour de France 2011
Data urodzenia

22 czerwca 1979

Obywatelstwo

Francja

Wzrost

174 cm

Kariera seniorska
LataDrużyna
2000–2017Bonjour

Thomas Voeckler (ur. 22 czerwca 1979 w Schiltigheim) – francuski kolarz szosowy, zawodnik profesjonalnej grupy Direct Énergie, w której rozpoczął karierę w 2001, gdy występowała pod nazwą Bonjour (kolejne nazwy drużyny to Brioches La Boulangère, Bouygues Télécom, Bbox Bouygues Télécom, Direct Énergie). W 2017 roku zakończył sportową karierę.

Specjalizował się w wyścigach jednodniowych oraz w ucieczkach. Jego zapał, wytrwałość i chęć walki do końca zjednały mu sympatię kibiców nie tylko we Francji, ale na całym świecie.

Do największych sukcesów Voecklera można zaliczyć jego występy w Tour de France. W czasie całej swojej dotychczasowej kariery nosił żółtą koszulkę lidera Tour de France przez 20 dni, co stawia go na drugim miejscu wśród wciąż jeżdżących zawodników (za Fabianem Cancellarą). Voeckler wygrał także cztery etapy: jeden w 2009, jeden w 2010 i dwa w 2012, a do widoku jego koszulki w ucieczkach przyzwyczaił się już cały peleton oraz fani kolarstwa.

Po raz pierwszy liderem Tour de France został niespodziewanie w 2004. Po ucieczce na 5. etapie (na mecie był drugi) zyskał przewagę i jechał jako lider aż do etapu 15., na którym ostatecznie oddał prowadzenie na rzecz Lance’a Armstronga. Fakt utrzymania żółtej koszulki przez tak długi okres, nawet podczas etapów, gdzie nie dawano mu szans na przetrwanie, zjednał mu sympatię tak kibiców jak i mediów.

Podczas Tour de France 2011 Voeckler odniósł swój życiowy sukces. Po udanej ucieczce na 9. etapie wyścigu założył maillot jaune i utrzymał ją aż do etapu 19., broniąc jej nawet podczas najcięższych górskich odcinków, gdzie teoretycznie nie miał najmniejszych szans. Utracił ją dopiero na przedostatnim etapie, wiodącym na L’Alpe d’Huez. Ostatecznie w Paryżu zajął 4. miejsce.

Najważniejsze osiągnięcia

Ciekawostki

  • Voeckler był kolarzem leworęcznym.
  • Ma dwa przydomki: „Ti-Blanc” oraz „Le Chouchou”. Pierwszy pochodzi z czasów, gdy mieszkał na Martynice. „Ti-blanc” jest skrótem od „Petit-Blanc” (pol. Mały-Blady), jak go tam nazywano, ze względu na niską posturę i bladą karnację. „Le Chouchou” (pol. pupilek) jest z kolei przydomkiem wywodzącym się od młodego wyglądu Voecklera oraz maniery wystawiania języka podczas wyścigu[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Cycling (road) pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Cycling (road). This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Jersey yellow.svg
Autor: Iivq - Tijmen Stam, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Differenty colored cycling jerseys as used in different cycling contests yellow jersey. Used by:

Jersey white.svg
Autor: Iivq - Tijmen Stam, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Differenty colored cycling jerseys as used in different cycling contests

white jersey. Used by:

Jersey polkadot.svg
Autor: Iivq - Tijmen Stam, Licencja: CC-BY-SA-3.0

Differenty colored cycling jerseys as used in different cycling contests

polka dot jersey. Used by:

  • King of the Mountains leader of the Tour de France
  • King of the Mountains leader of the Critérium du Dauphiné
  • King of the Mountains leader of the Tour of Britain
MaillotFra.PNG
Maillot de Francia
Thomas Voeckler KBK 2011.jpg
Autor: Thomas Ducroquet, Licencja: CC BY-SA 3.0
Kuurne-Bruxelles-Kuurne 2011, Thomas Voeckler