Thorfinn Karlsefni

Pomnik Thorfinna Karlsefniego w Filadelfii

Thorfinn Karlsefni (staronord. Þorfinnr Karlsefni; isl. Þorfinnur Karlsefni) – islandzki żeglarz, który ok. 1010 roku podjął się próby kolonizacji Winlandii odkrytej przez Leifa Erikssona.

Życiorys

Karlsefni urodził się prawdopodobnie w drugiej połowie X wieku. Był synem zamożnego kupca Thorda Horseheada i Thorunn. Dzieciństwo spędził w posiadłości ojca zwanej Stad w Reyniness w pobliżu zatoki Skagafjord[1].

Według sag winlandzkich po śmierci Thorsteina Erikssona (brata Leifa) Karlsefni przybył na Grenlandię z Norwegii. Tam zakochał się w Gudridur, byłej żonie Thorsteina i wziął z nią ślub[2]. Dalej pojawiają się rozbieżności w jego historii, ponieważ Saga o Grenlandczykach wspomina, że Gudridur, jak i wiele innych osób namawiało go do poprowadzenia wyprawy do Winlandii. Karlsefni zgodził się i wraz z 60-osobową załogą wyruszył w podróż. Po dotarciu do celu osiadł w dawnym obozie Leifa Erikssona, gdzie pozostał do końca zimy. Saga o Eryku Rudym mówi z kolei, że Karlsefni wraz ze Snorrim Thorbrandssonem postanowili odszukać ziemię, na którą przypadkowo natknął się Leif, gdy jego statek zboczył z kursu. W opisie wyprawy przypisuje mu się również nadanie nazw nowo odkrytym terenom takim jak: Helluland, czy Markland choć są to zasługi Erikssona. Teksty wspominają także o wrogiej rdzennej ludności, którą wikingowie nazwali Skrælingami. Początkowo przyjazne stosunki handlowe z tubylcami przemieniły się w konflikt, po którym Karlsefni opuścił Winlandię.

W Winlandii Gudridur urodziła chłopca o imieniu Snorri Thorfinnsson[3], które jako pierwszym znane dziecko europejskiego pochodzenia urodziło się w Nowym Świecie. Dokładna lokalizacja kolonii Thorfinna jest nieznana. Być może znajdowała się w L’Anse aux Meadows, gdzie odnaleziono pozostałości osady wikingów.

Sagi kończą się po powrocie Karlsefniego z Winlandii, który wraz z rodziną osiada na Islandii. Niektórzy z ich potomków zostają później pierwszymi islandzkimi biskupami.

Rozbieżności w tekstach

Wyprawy Thorfinna zostały dość dobrze udokumentowane w Sadze o Grenlandczykach i Sadze o Eryku Rudym, jednakże obie relacje znacząco się od siebie różnią[4]. Według Sagi o Grenlandczykach Karlsefni za namową żony, wyruszył wraz z 60-osobową załogą w podróż do Winlandii trasą Leifa Erikssona. Z kolei Saga o Eryku Rudym mówi, że wyprawa liczyła trzy statki i 140 ludzi, a Karlsefni wyruszył, by odnaleźć ziemię, na którą przypadkowo natknął się Eriksson, kiedy zboczył z kursu podczas sztormu. Saga zawiera również wiele szczegółów, które zniekształcają fakty i bagatelizują znaczenie Erikssona, przedstawiając go jako przypadkowego odkrywcę Winlandii. Główne zasługi przypisuje natomiast Karlsefniemu. Niektórzy historycy uważają, że została ona nieco ubarwiona ze względów propagandowych. Saga została napisana bowiem w XIII wieku, kiedy to jeden z potomków Thorfinna był kanonizowany. Jego zwolennicy mogli więc wyolbrzymić rolę słynnego przodka w ważnych odkryciach[5].

W popkulturze

Postacią Karlsefniego silnie inspirowany był Thorfinn, główny bohater Sagi winlandzkiej.

Przypisy

  1. Magnus Magnusson, Hermann Pálsson: The Vinland Sagas. 1965, s. 91–93.
  2. Magnus Magnusson, Hermann Pálsson: The Vinland Sagas. 1965, s. 64–67.
  3. Alana Mitchell: Legend that begins in Newfoundland ends with a 'fantasy' discovery in field. vanderkrogt.net. [dostęp 2014-05-09]. (ang.).
  4. Gwyn Jones: A history of the Vikings. 1989 (1968), s. 300.
  5. K. Kris Hirst: Vinland Sagas. archaeology.about.com. [dostęp 2014-05-09]. (ang.).

Bibliografia

  • Saga o Grenlandczykach. Saga o Eryku Rudym. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2006. ISBN 83-7188-806-6.
  • Magnus Magnusson, Hermann Pálsson: The Vinland Sagas. Penguin, 1965. ISBN 0-14-044154-9.
  • Gwyn Jones: A history of the Vikings. Oxford University Press, 1989 (1968). ISBN 978-0-19285139-0.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Thorfinn Karlsefni 1918.jpg
Thorfinn Karlsefni, an Icelandic explorer who circa 1010 AD led an attempt to settle Vínland with three ships and 160 settlers. Thorfinn's wife gave birth to a boy in Vínland, the first child of European descent known to have been born in the New World. In 1918, Einar Jónsson, an Icelandic sculptor, created a statue of Thorfinn Karlsefni which was placed in Philadelphia, Pennsylvania, in Fairmount Park, along Kelly Drive, near the Boathouses. There is another casting of the statue in Reykjavik, Iceland.