Tichon (Szewkunow)

Tichon
Тихон
Gieorgij Szewkunow
Георгий Шевкунов
Metropolita pskowski i porchowski
Ilustracja
Kraj działaniaRosja
Data i miejsce urodzenia2 lipca 1958
Moskwa
Metropolita pskowski i porchowski
Okres sprawowaniaod 2018
Namiestnik Monasteru Pskowsko-Pieczerskiego
Okres sprawowaniaod 2018
Wyznanieprawosławne
KościółRosyjski Kościół Prawosławny
InkardynacjaEparchia pskowska
Śluby zakonne1991
Diakonat1991
Prezbiterat1991
Nominacja biskupia22 października 2015
Chirotonia biskupia24 października 2015
Sukcesja apostolska
Data konsekracji24 października 2015
MiejscowośćSzamordino
MiejsceMonaster Kazańskiej Ikony Matki Bożej i św. Ambrożego z Optiny
KonsekratorCyryl
WspółkonsekratorzyHilarion (Alfiejew), Klemens (Kapalin), Longin (Korczagin), Maksymilian (Łazarenko), Teognost (Guzikow), Sergiusz (Czaszyn), Nikita (Ananjew)

Tichon, imię świeckie Gieorgij Aleksandrowicz Szewkunow (ur. 2 lipca 1958 w Moskwie) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

Jest absolwentem wydziału scenarzystów Wszechzwiązkowego Państwowego Instytutu Kinematografii (1982)[1]. Natychmiast po ukończeniu studiów wstąpił jako posłusznik do Monasteru Pskowsko-Pieczerskiego[1], m.in. pod wpływem rozmów z uważanym za świętego starca duchownym, ks. Nikołajem Gurjanowem[2]. Od sierpnia 1986 pracował w Wydziale Wydawniczym Patriarchatu Moskiewskiego. W 1991 złożył wieczyste śluby mnisze w monastyrze Dońskim i tamże w tym samym roku przyjmował święcenia na hierodiakona i hieromnicha. Od 1993 był przełożonym placówki filialnej Monasteru Pskowsko-Pieczerskiego zlokalizowanej w dawnym monasterze Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej w Moskwie. W 1995 otrzymał godność igumena, zaś w 1997 – archimandryty. Był już wtedy przełożonym reaktywowanego monasteru Spotkania Włodzimierskiej Ikony Matki Bożej. Od 1999 kierował szkołą duchowną przy monasterze, przekształconą następnie w seminarium duchowne. Był również kierownikiem wydawnictwa monasterskiego i redaktorem naczelnym portalu pravoslavie.ru[1].

Autor filmu poświęconego monasterowi Pskowsko-Pieczerskiemu (2007) oraz filmu Gibiel' impierii. Wizantijskij urok, nagrodzonego przez Rosyjską Akademię Filmową Złotym Orłem w 2009[1].

5 marca 2010 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego powierzył mu zadania sekretarza odpowiedzialnego Patriarszej Rady ds. Kultury, zaś 16 marca tego samego roku duchowny wszedł w skład Rady ds. Kultury i Sztuki przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej. Po powstaniu w marcu 2011 Wyższej Rady Cerkiewnej został jej członkiem[1].

W rosyjskich mediach pojawiały się informacje przedstawiające archimandrytę Tichona jako osobistego spowiednika i opiekuna duchowego Władimira Putina[3][4].

Autor zbioru opowiadań pt. „Nieświęci święci”, w których przedstawił osobiste doświadczenia związane z życiem w monasterze Pskowsko-Pieczerskim. Jego praca w Rosji sprzedała się w ponad 1,5 mln egzemplarzy; została także przełożona na język polski[5].

22 października 2015 otrzymał nominację na biskupa jegorjewskiego, wikariusza eparchii moskiewskiej miejskiej[6]. Jego chirotonia biskupia odbyła się dwa dni później w monasterze Kazańskiej Ikony Matki Bożej i św. Ambrożego z Optiny w Szamordinie pod przewodnictwem patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla[7].

W 2018 r. Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego mianował go biskupem pskowskim i zwierzchnikiem metropolii pskowskiej[8], w związku z czym otrzymał godność metropolity[9]. W tym samym roku został przełożonym Monasteru Pskowsko-Pieczerskiego oraz monasteru Zwiastowania i św. Nikandra w Lubowcu[1].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Научно-практическая конференция «Всеправославный собор мнения и ожидания» 56.jpg
Autor: Александр Филиппов, Licencja: CC BY-SA 4.0
Научно-практическая конференция «Всеправославный собор мнения и ожидания»