Śnieciowce

Śnieciowce
Ilustracja
Cykl rozwojowy rodzaju Tilletia
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

płaskosze

Rząd

śnieciowce

Nazwa systematyczna
Tilletiales Haeckel
Systemat. Phylogen. Protist. Pflanzen, Entwurf natürl. Syst. Organism. Grund ihrer Stammesg.: 1 (1894)[1]

Śnieciowce (Tilletiales Haeckel) – rząd grzybów z klasy płaskoszy (Exobasidiomycetes)[2]. Grzyby mikroskopijne, obligatoryjne pasożyty roślin[3].

Charakterystyka

endofitami, pasożytami traw i zbóż. Ich strzępki rozwijają się między komórkami zaatakowanych roślin i mają poprzeczne dolipory bez osłaniających je kapturków, ale z poprzecznymi, błoniastymi płytkami. Wytwarzają zarodniki zwane ustilosporami zwykle w zalążniach roślin. Powstają one jako zgrubienia komórek konidiotwórczych na ich końcach, lub śródstrzępkowo. Są diplobiontami. Po kariogamii jąder powstają dikariotyczne ustilospory, które następnie ulegają mejozie i kolejnym mitozom, wskutek czego podczas kiełkowania zarodnika znajduje się w nim kilka haploidalnych jąder. Przemieszczają się one ku końcowi krótkiej, jednokomórkowej strzępki przedgrzybni kiełkującej z ustilospory. Na jej szczycie powstaje w wyniku podziałów mitotycznych 8–16 haploidalnych sporydiów. Są one zróżnicowane płciowo (heterotalizm). Jeszcze w obrębie przedgrzybni, lub tuż po jej odpadnięciu, łączą się z sobą i po plazmogamii tworzą dikariotyczną grzybnię. Kiełkuje ona tworząc mechanicznie wyrzucane, kuliste zarodniki typu balistospora. Powstają w kilku generacjach i to one dokonują infekcji roślin[3].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum
Exobasidiomycetidae, Exobasidiomycetes, Ustilaginomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Takson ten utworzył Inophyta Haeckel w 1847 r.[1] Według aktualizowanej klasyfikacji Index Fungorum bazującej na Dictionary of the Fungi należą do niego dwie rodziny:

  • Erratomycetaceae Denchev & T. Denchev 2013
  • Tilletiaceae J. Schröt. 1887[2]śnieciowate

Przypisy

  1. a b c Index Fungorum [dostęp 2022-06-27].
  2. a b CABI databases [dostęp 2022-06-27].
  3. a b Joanna Marcinkowska, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii, Warszawa: PWRiL, 2012, ISBN 978-83-09-01048-7.

Media użyte na tej stronie

Life Cycle snapshot.jpg
Autor: Alex Chartier, Licencja: CC BY-SA 4.0
Life cycle of Tilletia sp.