Tkanina dwuosnowowa

Gotowa tkanina dwuosnowowa

Tkanina dwuosnowowa – rodzaj ozdobnej tkaniny wykononywanej metodą tradycyjną na Podlasiu, w szczególności na terenie Gminy Janów. Obecnie jest to sztuka niemal zapomniana, a w województwie podlaskim jest zaledwie 12 aktywnych twórczyń ludowych zajmujących się tym rodzajem tkactwa[1].

Do Polski tkaniny dwuosnowowe trafiły w połowie XVIII w. za pośrednictwem zawodowych tkaczy-rzemieślników, wyrabiających je na potrzeby dworów i kościołów.[2]

W Janowie corocznie odbywa się festiwal „Janowskie Święto Tkactwa i Tradycji”.[3]

Surowce i wytwarzanie

Tkanina dwuosnowowa tworzona jest na krosnach tkackich w wiejskich pracowniach[4]. Polska tkanina dwuosnowowa składa się z dwóch pojedynczych warstw o przeciwstawnych kolorach, które w połączeniu tworzą ornament, w wyniku czego na obu stronach tkaniny uzyskiwany jest jednakowy wzór w różnych kolorach.[5] W Podlaskiem najbardziej znanym ośrodkiem tkactwa dwuosnowowego jest gmina Janów. Wykonywana jest z naturalnej przędzy wełnianej, barwionej na odpowiednie kolory[6].

Zobacz też

Przypisy

  1. Kraina wątku i osnowy. dwuosnowowa.pl. [dostęp 2017-09-22]. (pol.).
  2. Anna Grochal, Tkanina dwuosnowowa [dostęp 2022-08-28].
  3. Uczestniczki warsztatów poznały tajniki tkactwa dwuosnowowego [FOTO], iSokolka.eu. Internetowa gazeta powiatu sokólskiego, 9 sierpnia 2022.
  4. Janowskie tkaniny dwuosnowowe - LTPL. ltpl.eu. [dostęp 2017-09-22]. (pol.).
  5. rof/ joz/, Wystawa tkanin dwuosnowowych w podbiałostockim skansenie, 31 lipca 2022.
  6. Tkanina dwuosnowowa. zielonewrota.pl. [dostęp 2017-09-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-09-22)]. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie