Tlstá (Wielka Fatra)
![]() Widok od zachodu | |
Państwo | |
---|---|
Położenie | |
Pasmo | |
Wysokość | 1373 m n.p.m. |
![]() |
Tlstá (1373 m) – jeden z wyższych i najbardziej charakterystycznych szczytów w grupie górskiej Wielkiej Fatry w Karpatach Zachodnich na Słowacji[1].
Na niektórych mapach nazwą jako Tlstá oznaczany jest wyższy, północno-zachodni i porośnięty wierzchołek o wysokości 1414 m[2]. Na innych mapach nosi on nazwę Lubená (1414 m)[1][3].
Położenie
Tlstá wznosi się w południowo-zachodniej, „turczańskiej” części Wielkiej Fatry. Jej masyw stanowi zakończenie potężnego ramienia górskiego, oddzielającego się w kierunku północno-zachodnim od głównego grzbietu tych gór w Smrekowicy (Smrekovica, 1415 m), tuż na zachód od Kráľovej studni. Masyw Tlstej oddziela Gaderską dolinę od jej odgałęzienia – doliny Konský dol. Wcinają się w niego jeszcze dwa inne odgałęzienia Gaderskiej doliny – Vápenná dolina i Sokolovo[3].
Tlstá leży w granicach Parku Narodowego Wielka Fatra. Cały rozległy masyw tej góry jest dodatkowo chroniony w rezerwacie przyrody Tlstá, w którym obowiązuje 5. (w pięciostopniowej skali) stopień ochrony[4].
Charakterystyka
Cały rozległy masyw Tlstej zbudowany jest z grubych, w przybliżeniu poziomo ułożonych warstw triasowych wapieni i dolomitów. Na skutek tego zbocze góry, zwłaszcza w górnej części, tworzy szereg coraz to wyżej położonych tarasów i skalnych półek, utworzonych na stropach kolejnych warstw skalnych, porozdzielanych stromymi ściankami i uskokami skalnymi, w których widoczne są czoła tych warstw. Występujące w wielu miejscach większe i mniejsze turniczki wypreparowane są w większości w bardziej odpornych wapieniach[4].
W zboczach Tlstej znajduje się szereg jaskiń. Obok szeroko znanej i często odwiedzanej Jaskini Mažarnej są to m.in. jaskinie: Biela, Havranova, Stlpová, Textorisová i V lome[4]. W masywie Tlstej znajduje się również przepaść Nezábudka głęboka na 14 m, należąca do rzadko spotykanej w Wielkiej Fatrze kategorii jaskiń o rozwinięciu pionowym typu awen[5].
Nazwę Tlstá (słow. tłusta, gruba) uzyskała góra dzięki swej szerokiej, rozłożystej sylwetce o płaskiej wierzchowinie (będącej pozostałością dawnej powierzchni zrównania), wyraźnie kontrastującej ze skalistą sylwetką sąsiadującej z nią od południa Ostrej.
Cały masyw Tlstej charakteryzuje się niezmiernie bogatą roślinnością. Oprócz zespołów leśnych i łąkowych znajdziemy tu zwłaszcza doskonale wykształcone zespoły roślinności naskalnej[4].
Turystyka
Szczyt Tlstej, z uwagi na jego znaczną atrakcyjność krajoznawczą i korzystne położenie na okraju grupy Wielkiej Fatry, jest często odwiedzany przez turystów[4]. Na szczyt wiodą znakowane szlaki turystyczne.
Na szczyt Tlstej wiodą szlaki z Doliny Gaderskiej, obydwa strome, dość trudne i męczące:
rozdroże w Gaderskiej dolinie (dolne) – Konský dol – Muráň – Tlstá. Odległość 5,2 km, suma podejść 863 m, suma zejść 5 m, czas przejścia 3:20 h, z powrotem 2:25 h[1]
rozdroże w Gaderskiej dolinie (górne) – Vapenná dolina – Jaskinia Mažarná – Tlstá. Odległość 4 km, suma podejść 846 m, czas przejścia 2:55 h, z powrotem 2 h[1]
Tlstá – Lubená – Bágľov kopec – Zadná Ostrá – sedlo Ostrej – Ostrá. Odległość 3,4 km, suma podejść 125 m, suma zejść 263 m, czas przejścia 1 h, z powrotem 1:10 h[1].
Przejście pętli będącej sumą tych dwóch szlaków, obejmowanych wspólnie tradycyjną, słowacką nazwą chodník Janka Bojmíra, stanowi jedną z najatrakcyjniejszych wycieczek w grupie Wielkiej Fatry[4]
Rozległy, płaski i trawiasty szczyt Tlstej jest dobrym punktem widokowym. Widoki rozciągają się również z niektórych miejsc jego trawiastych zboczy będących pozostałościami dawnej hali pasterskiej. Panorama widokowa obejmuje całą Kotlinę Turczańską, Małą Fatrę, Ptacznik i znaczną część Wielkiej Fatry[4].
Przypisy
- ↑ a b c d e Turystyczna mapa Słowacji. [dostęp 2020-08-30].
- ↑ Veľká Fatra. Turistická mapa 1:50 000, Harmanec: Edícia turistických máp č. 121, wyd. VKÚ, 1994, ISBN 80-85510-41-3.
- ↑ a b Veľká Fatra. Turistická mapa 1:50 000, Banská Bystrica: Tatraplan, 2017, ISBN 978-80-89134-33-5.
- ↑ a b c d e f g Hochmuth Zdenko a kolektív, Veľká Fatra. Turistický sprievodca ČSSR č. 3, Bratislava: wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, 1980.
- ↑ Bella Pavel, Holúbek Peter: Kras a jaskyne, w: „Krásy Slovenska” R. LXXXIX, nr 11-12/2012, s. 14–17.
Media użyte na tej stronie
Autor: derivative work Виктор_В, Licencja: CC BY-SA 3.0
Relief map of Slovakia
Black up-pointing triangle ▲, U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - blue.
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Konský dol. widok z jedego z grzbietów Tlstej w Wielkiej Fatrze
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tlstá w Wielkiej Fatrze. Dawna hala pasterska
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - green.
Autor: David Paloch (Caroig), Licencja: CC BY-SA 2.5
View at Tlstá Mountain from the opposite Ostrá mountain, Greater Fatra range, Slovakia
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tlstá w Wielkiej Fatrze. Widok na szczyt od zachodu
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tlstá w Wielkiej Fatrze. Dawna hala pasterska
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tlstá w Wielkiej Fatrze. Skalny grzbiet w północno-zachodnich zboczach
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tlstá w Wielkiej Fatrze. Skałkiw grani szczyowej