Today (singel)

Today
Wykonawca singla
z albumu Siamese Dream
The Smashing Pumpkins
Wydany

30 września 1993

Nagrywany

1993

Gatunek

Rock alternatywny

Długość

3:21

Wydawnictwo

Virgin Records

Producent

Butch Vig, Billy Corgan

Format

CD, winyl, kaseta

Singel po singlu
Cherub Rock
(1993)
„Today”
(1993)
Disarm
(1993)

Today – piosenka alt rockowego zespołu The Smashing Pumpkins, napisana przez jego frontmana, Billy’ego Corgana. Lekka, spokojna warstwa muzyczna utworu kontrastuje z jego gorzkim, ponurym tekstem. Corgan napisał go o dniu, w którym miał myśli samobójcze, na co wskazuje odniesienie do samookaleczenia w refrenie. Mimo tego wyżej wymieniony kontrast z instrumentalizacją i użycie w tekście ironii sprawiło, że wielu słuchaczy nie było świadomych, że tematem piosenki jest depresja i desperacja. W tej rockowej[1] balladzie[2] naprzemiennie pojawiają się cichsze zwrotki i głośniejsze refreny, w których występuje nagromadzenie warstw przesterowanych partii gitarowych.

„Today” została wydana jako drugi singel z drugiego albumu grupy, Siamese Dream, we wrześniu 1993. Chociaż zgodnie z życzeniem Corgana album promował wcześniej otwierający płytę utwór „Cherub Rock”, to właśnie „Today” i następny singel, „Disarm” są uważane przez AllMusic za te, które były odpowiedzialne za popularność Siamese Dream i samego zespołu[3]. „Today” została również przychylnie przyjęta przez krytyków, między innymi magazyn Blender, gdzie w jednym z artykułów napisano[4]:

[„Today”] achieved a remarkable status as one of the defining songs of its generation, perfectly mirroring the fractured alienation of American youth in the 1990s.

[„Today”] osiągnęła status wybitnej, jednej z najważniejszych piosenek swojego pokolenia, idealnie odzwierciedlając alienację amerykańskiej młodzieży w latach dziewięćdziesiątych.

Historia piosenki

Billy Corgan w 1992

Po wydaniu pierwszej płyty zespołu, Gish, i odniesieniu przez nią pomniejszego sukcesu, The Smashing Pumpkins byli nazywani „nową Nirvaną[5]. Grupę nękało jednak wtedy wiele problemów: perkusista Jimmy Chamberlin popadał w coraz większe uzależnienie od heroiny; gitarzysta James Iha i basistka D’arcy Wretzky rozstali się po krótkim okresie narzeczeństwa; wokalista i gitarzysta Billy Corgan przechodził kryzys twórczy, a do tego zaczął mieć kłopoty z nadwagą i depresją, które doprowadziły go nawet do rozważań nad samobójstwem[4]. Jak wspominał[6]:

After the first album, I became completely suicidal. It was an eight-month depression, give or take a month, and I was pretty suicidal for about two or three months.

Po pierwszym albumie nachodziły mnie myśli samobójcze. Przez osiem miesięcy, plus minus miesiąc, miałem totalną depresję, a przez dwa czy trzy naprawdę rozważałem samobójstwo.

Pod presją i przy wymienionych komplikacjach członkowie zespołu przystąpili do pracy nad następcą Gish w Triclops Sound Studios w Atlancie[4].

„Today” to pierwszy utwór napisany przez Corgana na Siamese Dream[4]. Jak powiedział: „Dzień po tym, jak napisałem «Today», usłyszał ją mój menadżer i powiedział, że to hit i, jak sądzę, w pewnym sensie miał rację”[a]. Później frontman dał ją do odsłuchania producentowi Butchowi Vigowi i pozostałym członkom grupy – spotkała się z ich życzliwym przyjęciem[4]. Wówczas „Today” miała już progresję akordów i melodię, ale Corgan czuł, że piosence trzeba riffu otwierającego. W końcu, jak powiedział, „zupełnie znikąd przyszło mi do głowy intro, nuta po nucie. Gdy dodałem ten riff, postać piosenki uległa całkowitej zmianie. Nagle powstał utwór, który zaczynał się cicho, a potem stawał się bardzo głośny”[b]. Niedługo później członkowie zarządu kierowniczego Virgin Records przybyli do studia na wieść o kłopotach nękających zespół, ale również byli zadowoleni demem, co sprawiło, że odwołali następne wizyty[4]. Ich reakcja tylko wzmogła stres, jaki odczuwał Corgan[5], przez co sam nagrał większość partii gitary i basu zawartych na płycie, także tych, które znalazły się w ostatecznej wersji „Today”[4].

Prace nad Siamese Dream ostatecznie ukończono cztery miesiące po wyznaczonym przez wytwórnię terminie, przy przekroczeniu wynoszącego 250 tysięcy dolarów budżetu[4]. Zarząd Virgin Records widział w „Today” idealny pierwszy singel, ale Corgan chciał, aby stał się nim „Cherub Rock”, jeden z ostatnich utworów nagranych na album[5][4]. Ostatecznie uszanowano wolę frontmana grupy, ale mimo że utwór został nazwany przez krytykę „wspaniałym singlem”[9], odniósł on raczej umiarkowany sukces[4]. „Today” z kolei przysporzył The Smashing Pumpkins popularności dzięki częstej obecności w stacjach radiowych i MTV, także poprzez bardzo dobrze przyjęty teledysk[4].

Kompozycja i tekst

„Today” jest utworem napisanym w tonacji Es-dur i granym na gitarze strojonej strojem tradycyjnym. Corgan początkowo rozważał zagranie utworu na gitarze strojonej pół tonu niżej, ale w końcu zmienił zdanie[10]. „Today” to także jedna z piosenek na Siamese Dream, w których Corgan zagrał partie gitary i basu zamiast odpowiednio Ihy i Wretzky dla zachowania spójności i przyspieszenia prac nad albumem; jak później powiedziała basistka, „[Corgan] potrafi zrobić przy trzech podejściach coś, do czego dojście mi zajęłoby może dwadzieścia”[c].

Piosenka, trwająca 3 minuty i 21 sekund, rozpoczyna się gitarowym riffem, granym na wiolinowych strunach, opartym na pentatonice Es-dur[10]. Corgan używa go, razem z pomniejszymi mutacjami, aby podkreślić poszczególne części lub by zaznaczyć przejścia[b]. Po tym, jak zostaje on zagrany w intrze czterokrotnie, reszta zespołu wchodzi z podkładem akordowym[11]. Utwór składa się zasadniczo ze spokojnych, przywodzących na myśl The Cure zwrotek i głośniejszych refrenów, przypominających te w utworach My Bloody Valentine[11]. Te ostatnie, w których znajdują się nałożone na siebie gitarowe akordy barowe, stanowią typowy przykład charakterystycznego dla grupy napiętrzania warstw gitary rytmicznej[10]. Choć w skład utworu nie wchodzi standardowa solówka, podczas przejścia pojawia się krótka melodia grana na gitarze. Corgan opisywał ją: „Ten gitarowy mostek w C-dur to właściwie odwrócony akord. Potem jest ten dziwny efekt wokalny podczas ostatniej linijki, «I wanna turn you on», poruszający się po głośnikach, wygenerowany przez Roland Space Echo[d].

Ponury, ironiczny tekst do „Today” opisuje dzień, w którym Corgana dręczyła depresja i myśli samobójcze, co silnie kontrastuje z instrumentalizacją[11]. Michael Snyder z San Francisco Chronicle napisał, że piosenka jest „zwyczajnie piękna, jak to rockowa ballada”, a przy tym „Corganowi udaje się przekazać ekscytację i tragiczne wyzwolenie, których szuka”[e]. Sam Corgan powiedział z kolei w wywiadzie dla magazynu Rolling Stone[13]:

I was really suicidal […] I just thought it was funny to write a song that said today is the greatest day of your life because it can't get any worse.

Naprawdę rozważałem samobójstwo (…) Pomyślałem, że zabawnie byłoby napisać piosenkę o tym, że dziś jest najwspanialszy dzień w twoim życiu, bo zwyczajnie nie może już być gorzej.

Później porównał pisanie słów do „Today” i „Disarm” do „wyrywania sobie flaków”[f].

Teledysk

Teledysk do piosenki, w reżyserii Stéphane’a Sednaouiego, dzięki częstej emisji w stacji MTV, miał jeszcze większy wpływ na popularność grupy niż sama piosenka[4]. Wyprodukowany został kosztem 150 tysięcy dolarów[14], zadebiutował we wrześniu 1993. Został celowo nagrany za pomocą sprzętu niskiej jakości, podobnie jak kilka innych spośród pierwszych teledysków zespołu[15]. Corgan powiedział, że fabułę oparł na wspomnieniu z dzieciństwa, kiedy sprzedawca lodów tuż przed odejściem z pracy rozdał dzieciom pozostałą mu część towaru[16]. Później Sednaoui dodał do tego własne wizje, zainspirowane filmem Zabriskie Point[16]. Teledysk jest dostępny na płycie DVD The Smashing Pumpkins – Greatest Hits Video Collection (1991-2000), wydanej w roku 2001.

Akcja teledysku rozpoczyna się w momencie, gdy Corgan czyta komiks, ubrany w strój lodziarza. W tle grane są fragmenty intra, aż w końcu rozpoczyna się piosenka. Corgan wsiada do swojej ciężarówki z lodami i rusza nią przez pustynię. Podczas jazdy mija kilka całujących się par. Po pewnym czasie zatrzymuje się, a do samochodu wsiada ubrany w sukienkę Iha. Chwilę później obaj zatrzymują się na stacji benzynowej, gdzie pracownikami są Chamberlin i Wretzky. Iha przebiera się w strój kowboja, po czym wszyscy członkowie grupy w chaotyczny sposób malują ciężarówkę na różne kolory. Wszyscy wsiadają do niej i odjeżdżają, zaś na pobliskich wzgórzach pokazane są kolejne całujące się pary. Corgan zostaje jednak wyrzucony z ciężarówki i po założeniu kowbojskiego kapelusza schodzi z drogi.

Odbiór

„Today” otrzymała w większości pozytywne recenzje. Ned Raggett z AllMusic opisał piosenkę jako „chwytliwy, przełomowy singel”[g]. Johnny Black z magazynu Blender zauważył, że utwór „osiągnął nadzwyczajny status jednej z najważniejszych piosenek swojego pokolenia”[4]. Robert Christgau uznał „Today” za jedną z najważniejszych piosenek z Siamese Dream[17]. Z drugiej strony, Brett Hickman ze Stylus Magazine w roku 2003 stwierdził, że „nic już nie jest w stanie sprawić, żeby «Today» brzmiała świeżo. To typowy przykład wpływu, jaki radio i MTV mają na niszczenie wspaniałej piosenki”[h]. Pod koniec roku 1993 „Today” znalazła się na szczycie listy najlepszych singli roku opublikowanej przez magazyn Eye Weekly[19], zajmując również trzydzieste drugie miejsce w podobnym rankingu New Musical Express[20].

„Today” należy do najlepiej znanych piosenek The Smashing Pumpkins, dodatkowo będąc jedną z pierwszych, które przyniosły zespołowi popularność. W chwili wydania osiągnął najwyższe miejsca na listach przebojów spośród wszystkich już wydanych singli grupy, między innymi czwarte miejsce w notowaniu Modern Rock Tracks[21], a także dwudzieste ósme na liście Mainstream Rock Tracks[21] i czterdzieste czwarte w brytyjskim UK Singles Chart[22]. Wpływ „Today” na rozwój kariery zespołu docenił Dan Tallis z BBC, nazywając ją w recenzji kompilacji największych przebojów grupy, Rotten Apples, jednym z „hitów, które wprowadzają świetne zespoły alt-rockowe na terytorium rocka stadionowego[i]. Nick Sylvester z Pitchfork Media z kolei nazwał piosenkę „czerwonym dywanem, po którym The Smashing Pumpkins weszli do ekskluzywnego braterstwa radia alt-rockowego”[j].

Inne wydania

„Today” weszła w skład kilku oficjalnych wydawnictw The Smashing Pumpkins, w tym kompilacji największych przebojów Rotten Apples oraz box setu Siamese Singles. Wersja koncertowa utworu, zarejestrowana podczas występu grupy w rodzimym Chicago, zawarta została na płycie Earphoria oraz jej wersji video, Vieuphorii[25]. Poza tym różne wersje piosenki pojawiły się na licznych bootlegach, w tym wielu nieoficjalnych, a także w wersjach akustycznych[26].

Utwór znalazł się też na kilku składankach, między innymi osiemnastej części brytyjskiej serii Indie Top 20 wydawanej przez czasopismo Melody Maker, będącej zbiorem najważniejszych piosenek indie rocka[27]. Piosenka weszła również w skład kompilacji Rock Am Ring, przygotowanej dla holenderskiej MTV, zawierającej najważniejsze single pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych[28].

Covery

Covery piosenki znalazły się na tribute albumach poświęconych grupie. Płyta A Gothic-Industrial Tribute to The Smashing Pumpkins zawiera wersję utworu opartą na muzyce dance w wykonaniu zespołu Shining[29]. Solomon Burke Jr., syn muzyka soulowgo, Solomona Burke’a, nagrał „radykalnie zmodyfikowaną” wersję „Today” na rzecz albumu Midnight in the Patch: Tribute to the Smashing Pumpkins[30]. Pozostałe covery zagrały grupy Armor for Sleep (The Killer in You: A Tribute to Smashing Pumpkins) oraz Death Rawk Boy (Ghost Children/Friends and Enemies)[31][32]. Główny motyw gitarowy został także wykorzystany przez japoński zespół hip-hopowy Dragon Ash w utworze „Grateful Days”.

Pozycje na listach

NotowaniePozycja
Modern Rock Tracks[21]4
Mainstream Rock Tracks[21]28
UK Singles Chart[22]44

Lista utworów

 • CD
 1. „Today” – 3:22
 2. „Hello Kitty Kat” – 4:32
 3. „Obscured” – 5:20
 • Winyl 7"
 1. „Today” – 3:22
 2. „Apathy’s Last Kiss” – 2:42
 • Wydanie japońskie singla
 1. „Today” – 3:22
 2. „Hello Kitty Kat” – 4:32
 3. „Obscured” – 5:20
 4. „Apathy’s Last Kiss” – 2:42
 5. „French Movie Theme” – 3:49

Twórcy

Wyróżnienia

Informacje na podstawie AcclaimedMusic.net[33].

PublikacjaKrajWyróżnienieRokRank
Eye WeeklyKanadaSingles of the Year[19]19931
NMEWielka BrytaniaSingles of the Year[20]199332
BlenderStany ZjednoczoneThe Greatest Songs Ever![4]2001*
QWielka BrytaniaThe 1001 Best Songs Ever (2003)[34]2003462
97XStany ZjednoczoneThe 500 Best Modern Rock Songs of All Time[35]200663

(*) – brak kolejności na liście.

Uwagi

 1. oryg. The day after I wrote 'Today,' my manager heard it and said, 'It's a hit,' and I guess in a way, it was[7].
 2. a b oryg. Out of the blue, I heard the opening lick note for note in my head. When I added the opening riff, it completely changed the character of the song. Suddenly, I had a song that was starting out quiet and then got very loud.[8]
 3. oryg. [Corgan] can do something in three takes where it would maybe take me 20[4]
 4. oryg. The little guitar break over the C chord is actually a forwards sample that we laid in backwards. Then there's a weird vocal effect that moves across the speakers, (...) which was generated by using a Roland Space Echo to regenerate on the last word of the vocal line, 'I wanna turn you on'[10]
 5. oryg. It's downright pretty as rock ballads go. Still, Corgan manages to convey the exhilaration and tragic release he seeks[12]
 6. oryg. ripping [his] guts out[6]
 7. oryg. catchy smash single[11]
 8. oryg. nothing can make "Today" sound fresh again. This is a prime example of the power that radio and MTV have in ruining a great song[18]
 9. oryg. [one of the] hits that took the cool alternative band into stadium rock territory[23]
 10. oryg. red carpet to the glorified frat houses of alternative rock radio[24]

Przypisy

 1. Smashing Pumpkins* – Today. discogs.com. [dostęp 2014-09-04]. (ang.).
 2. Jon Matsumoto: Review: ‘Kiss; Smashing Pumpkins’. variety.com, 1998-11-02. [dostęp 2014-09-04]. (ang.).
 3. Stephen Thomas Erlewine, Greg Prato, The Smashing Pumpkins Biography”, AllMusic.
 4. a b c d e f g h i j k l m n o Johnny Black, The Greatest Songs Ever! Today, Blender.com [zarchiwizowane z adresu 2005-04-03].
 5. a b c Dave Thompson, "Local Geek Makes Good", Creem, styczeń/luty 1994.
 6. a b Julianne Shepherd, Billy Corgan: Pitchfork Interview, PitchForkMedia.com, 13 czerwca 2005 [zarchiwizowane 2006-11-11].
 7. Billy Corgan, "Guitar Geek USA" (rubryka), Guitar World, luty 1996.
 8. Billy Corgan, "Guitar Geek USA" (kolumna), Guitar World, sierpień 1995.
 9. Ned Raggett, Cherub Rock: Song Review, AllMusic [dostęp 2022-10-19].
 10. a b c d Andrew Aledort, Siamese Dream Songbook, Miami: Warner Bros. Publications, 1994.
 11. a b c d Ned Ragget, Today: Song Review, AllMusic [dostęp 2022-10-19].
 12. Michael Snyder, Pumpkins' Smashing Success, San Francisco Chronicle, 20 października 1993.
 13. Michael Azerrad,Smashing Pumpkins' Sudden Impact, Rolling Stone, październik 1993.
 14. Today by The Smashing Pumpkins, SongFacts.com [dostęp 2022-10-19].
 15. Colin Jacobson, The Smashing Pumpkins 1991-2000: Greatest Hits Video Collection (2000), DVD Movie Guide [dostęp 2022-10-19].
 16. a b Komentarz do teledysku "Today", The Smashing Pumpkins 1991–2000: Greatest Hits Video Collection, Virgin Records, 2001.
 17. Robert Christgau, CG: Smashing Pumpkins [dostęp 2022-10-19].
 18. Brett Hickman, Smashing Pumpkins - Earphoria, Stylus Magazine [zarchiwizowane 2007-12-08].
 19. a b Eye Weekly, rocklistmusic.co.uk [dostęp 2022-10-19].
 20. a b 1993 NME Lists, rocklistmusic.co.uk [dostęp 2022-10-19].
 21. a b c d The Smashing Pumpkins Artist Chart History, Billboard [zarchiwizowane 2007-09-29].
 22. a b polyhex.com UK Singles Chart runs, polyhex.com.
 23. Dan Tallis, The Smashing Pumpkins, Greatest Hits {Rotten Apples}, BBC [zarchiwizowane].
 24. Nick Sylvester, Pitchfork Feature: Top 100 Albums of the 1990s, Pitchfork Media [zarchiwizowane 2006-07-06].
 25. "Entertainment Briefs", Chicago Sun-Times, 17 kwietnia 2006.
 26. Greg Prato, Unplugged: 100% Pure Acoustic Performances, AllMusic [dostęp 2022-10-19].
 27. Andy Kellman, Indie Top 20, Vol. 18, AllMusic [zarchiwizowane 2008-03-05].
 28. Steve Huey, Rock Am Ring, AllMusic [zarchiwizowane 2008-03-05].
 29. A Gothic Industrial Tribute to the Smashing Pumpkins, AllMusic [dostęp 2022-10-18].
 30. Johnny Loftus, Midnight in the Patch: Tribute to Smashing Pumpkins, AllMusic [dostęp 2022-10-19].
 31. Greg Prato, Smashing Pumpkins Tribute: The Killer in You, AllMusic [dostęp 2022-10-19].
 32. Ghost Children 2: Friends And Enemies - A Tribute to SP, Act4.net [dostęp 2022-10-19].
 33. Acclaimed Music – Today [zarchiwizowane z adresu 2008-03-09].
 34. Q – 1001 best songs ever (2003), muzieklijstjes.nl (niderl.).
 35. The 2006 WOXY.com Modern Rock 500, wpxy.com [zarchiwizowane 2007-08-24].

Media użyte na tej stronie