Tomasz Palacz

Tomasz Palacz
Data i miejsce urodzenia

1934
Lubomierz

Data śmierci

15 lipca 2009

Dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Okres

od 1983
do 2004

Poprzednik

Janusz Przewoźny

Następca

Jacek Zapalski

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Odznaka „Za opiekę nad zabytkami” Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”

Tomasz Palacz (ur. 15 października 1934[1] w Lubomierzu, zm. 15 lipca 2009 w Orońsku) – historyk, polonista, kulturoznawca, regionalista i pedagog. W latach 1983-2004 dyrektor Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Życiorys

W 1957 r. zakończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Odbył praktykę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Długosza w Nowym Saczu. Miała ona być przygotowaniem do przyszłego zawodu nauczyciela[2]. Jego wzorcem zawodowym stał się nauczyciel prowadzący, Antoni Sitek, którego lekcje były zawsze inne, interesujące i dograne. Tomasz Palacz pragnął, aby poprzez naukę języka uczeń mógł rozwijać swoje wrażenia twórcze i artystyczne, poznawać świat kultury zarówno materialnej, jak i duchowej w ich wzajemnych korelacjach. Z racji swojego pochodzenia, na miejsce zamieszkania swojej rodziny założonej już w czasach studenckich, wybrał Kielecczyznę, skąd pochodzi żona Palacza. Jak sam wspomina trafił do Szydłowca przypadkiem. Początkowo planował zamieszkać w Kielcach, jednak brak etatów w tamtejszych szkołach zmusił go do wyboru mniejszego miasta. Po przyjęciu do pracy w miejscowym liceum, stanowisko nauczyciela w Szkole Podstawowej nr 1 im. Jana III Sobieskiego otrzymała żona Palacza, Anna, także polonistka. Początkowo Tomasz Palacz uczył języka polskiego. W swojej pierwszej pracy starał się rozwijać młodzieńcze marzenia. Dobrze wspomina pracę z młodzieżą, zwłaszcza w starszych klasach, gdzie oddziały liczyły do dwudziestu uczniów. Dzięki temu szybko można się było rozeznać w powodzi nazwisk, wkrótce także w predyspozycjach, możliwościach intelektualnych i zainteresowaniach ucznia[3].

W czasie pobytu w Szydłowcu rozpoczął samodzielne studia nad wkładem miasta w dzieje kultury regionu kielecko-radomskiego i Polski. Prowadził długie wycieczki, z których wynosił wiele obserwacji dotyczących architektury i urbanistyki. Zafascynował się dość licznymi, jak na tak małe miasto, zabytkami przeraziwszy się jednocześnie ich opłakanym stanem[4]. Po formalnym uzupełnieniu wykształcenia rozpoczął także nauczanie historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza. Na stanowisku nauczyciela pozostał do 1963 r. W tym też okresie zgromadził pokaźną bibliotekę prywatną, która zajmowała przede wszystkim białe kruki opisujące różne problemy literatury i kultury. Ciągle wspominał stratę części zbioru, która została zniszczona przez włamywaczy-uciekinierów z zakładu poprawczego[5].

Od 1 listopada 1962 r. przeszedł do pracy w administracji szkolnej. Nadzorował pracę wszystkich szkół średnich i oświaty dorosłych jako podinspektor w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta w Szydłowcu. Forsował obsadzanie nowych, do tej pory marginalizowanych przedmiotów artystycznych, nauczycielami-specjalistami, zwłaszcza także prywatnie twórcami. Miało to, według niego wpłynąć znacznie na charakter i jakość pracy w szkołach oraz rozwinąć wrażliwość artystyczną uczniów. dzięki jego działaniom w szydłowieckich placówkach oświatowych rozwinął się dogodny klimat do aktywizacji artystycznej młodzieży, którą prowadzili m.in. Alina Mączyńska, Irena Przybyłowska-Hanusz i Tadeusz Gogacz.

Tomasz Palacz był także aktywnym działaczem społecznym. To on właśnie rozbudził w środowisku lokalnym zamiłowanie do pogłębiania wiedzy i promocji turystycznej regionu. W 1966 r. założył wraz z grupą znajomych mu badaczy Towarzystwo Miłośników Ziemi Szydłowieckiej.

W rok później, został przeniesiony do Urzędu Powiatowego, gdzie także administrował lokalnymi placówkami kulturalnymi. Na nowym stanowisku rozpoczął od nowa organizowanie administracji kulturalnej powiatu. Z jego inicjatywy rozpoczęto interesować się kulturą ludową Przedgórza Iłżeckiego i sąsiedniej Równiny Radomskiej. Zainicjował także budowę domów kultury wraz z klubami Ruchu i Rolnika. Rozpoczęto budowę Domu Kultury w Pawłowie i renowację zamku w Szydłowcu, gdzie znalazł swoją siedzibę szereg instytucji oświatowych i kulturalnych (m.in. Powiatowy Dom Kultury, Powiatowa Biblioteka Publiczna, Okręgowa Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki i Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych). Z jego inicjatywy także doprowadzono do stanu użytkowania dwór w Orońsku, gdzie działała pracownia rzeźbiarska. Także do zasług Tomasza Palacza należy otworzenie Domu Turysty Pod Dębem w Szydłowcu oraz powołanie miejscowego oddziału PTTK.

Przez dwa lata, od 1970 r. był przewodniczącym Powiatowego Komitetu Kultury i Sztuki. Jesienią 1972 r. objął stanowisko kierownika Wydziału Kultury PMRN w Radomiu. Następnie (1975-1983) był dyrektorem Muzeum Okręgowego w Radomiu. W latach 1983-2004 był dyrektorem Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, którym to instytucjom poświęcił całą swoją twórczą energię i pasję. Prezes Fundacji im. Józefa Brandta.

Zmarł 15 lipca 2009 r. w Orońsku, gdzie został pochowany.

Odznaczenia

  • Odznaka Zasłużony Działacz Kultury
  • Złota Odznaka za Opiekę nad Zabytkami

Publikacje

Był wydawcą i redaktorem pism m.in. Rocznika Muzeum Radomskiego, rocznika Rzeźba Polska, Kwartalnika Rzeźby Orońsko. Rozbudowane zainteresowania regionalistyczne Tomasza Palacza narastały wychodzącymi z drukarń opracowaniami:

  • Ziemia szydłowiecka w historii i kulturze Kielecczyzny
  • Czarnolas Jana Kochanowskiego
  • Orońsko – miejsce i ludzie
  • Człek – Boże igrzysko. Jan Kochanowski w Radomskiem
  • Skarbczyk Pamięci. Poeci okolic Orońska
  • Odkrywanie Orońska
  • Z pogranicza Orońska

Przypisy

  1. Palacz Tomasz [w:] J. Sekulski, Encyklopedia Radomia, Radom 2012, s. 207
  2. Mieliśmy tylko obronić pracę magisterską, a później wkraczać w dorosłe, samodzielne życie... cyt z: Tomasz Palacz: Moje szydłowieckie lata w: Marek Marcinkowski (red.) 60 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu, Szydłowiec 2005, s. 82.
  3. Cyt. za: Tomasz Palacz: Moje szydłowieckie lata w: Marek Marcinkowski (red.) 60 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu, Szydłowiec 2005, s. 84.
  4. Miasto na przyjezdnym robiło przygnębiające wrażenie, choć monumentalne stare budowle – kościół, ratusz i zamek poprawiały jego wizerunek. (...) Zafascynował mnie zamek na wyspie, wielki, pusty... cyt. za: Tomasz Palacz: Moje szydłowieckie lata w: Marek Marcinkowski (red.) 60 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu, Szydłowiec 2005, s. 84.
  5. Poza kradzieżą wartościowych rzeczy, zniszczyli wiele cennych książek, drąc je na strzępy i wyściełając z nich legowiska. (...) tamtej bezsensownej straty nie mogę zapomnieć cyt za: Tomasz Palacz: Moje szydłowieckie lata w: Marek Marcinkowski (red.) 60 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu, Szydłowiec 2005, s. 85.

Bibliografia

  • Tomasz Palacz: Moje szydłowieckie lata [w:] Marek Marcinkowski (red.) 60 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu, Szydłowiec 2005

Media użyte na tej stronie

Zasłużony Działacz Kultury.jpg
Autor: Ὄνειροι, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zasłużony Działacz Kultury – odznaka
Złota Odznaka Za opiekę nad zabytkami.jpg
Złota Odznaka Za opiekę nad zabytkami