Tomaszowskie Towarzystwo Wioślarskie
Zdjęcie grupowe przed przystanią w strojach klubowych | |
Pełna nazwa | Tomaszowskie Towarzystwo Wioślarskie |
---|---|
Data założenia | 6 maja 1927 |
Państwo | |
Siedziba | Tomaszów Mazowiecki |
Adres | ul. Piliczna 3[1] |
Sekcje | |
Klubowe barwy wioseł[2] |
Tomaszowskie Towarzystwo Wioślarskie w Tomaszowie Mazowieckim (zwane również: TTW w Tomaszowie Maz.) – klub wioślarski założony w 1927 roku [3] w Tomaszowie Mazowieckim. Jeden z najstarszych klubów powiatu tomaszowskiego. Rozwiązany po wybuchu II wojny światowej.
Historia
Okres dwudziestolecia międzywojennego
Inicjatywa założenia towarzystwa wioślarskiego wyszła od Jana Nowierskiego, kierownika wychowania fizycznego w szkołach średnich w Tomaszowie Mazowieckim. W dniu 6 maja 1927 roku odbyło się zebranie założycielskie TTW, na którym przyjęto statut i zawiązano komitet założycielski. Pierwszym prezesem został J. Amroziewicz, a wiceprezesem F. Pruski. Już w pierwszym roku działalności liczba członków klubu osiągnęła 120[4].
Na wydzierżawionej od hrabiego J. Ostrowskiego nieruchomości nad Pilicą, TTW wybudowało przystań klubową. Jej uroczyste otwarcie miało miejsce w dniu 16 czerwca 1929 roku. Klub zakupił kilka łodzi klepkowych, co umożliwiało odbywanie wycieczek i szkolenie wioślarzy. Posiadał również sekcję kajakarsko-turystyczną.
Towarzystwo miało na celu uprawianie i krzewienie sportu wioślarskiego, żeglarskiego i pływackiego, a także organizowanie życia towarzyskiego. Oprócz tego, TTW organizowało też na przystani zabawy, tańce, a nawet koncerty muzyki poważnej. Było to organizacja elitarna, do którego kandydatów wprowadzali jego członkowie, a składki były kwotami relatywnie wysokimi. Szczególnie hucznie odbywały się na przystani obchody wianków oraz coroczne otwarcie sezonu wioślarskiego. Organizowano też imprezy sylwestrowe.
II wojna i okres powojenny
Druga wojna światowa przerwała działalność Tomaszowskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Niemcy przejęli nieruchomość TTW, podczas gdy Polakom zabronione było uprawianie jakichkolwiek sportów. Z przystani korzystali w czasie wojny m.in. członkowie Hitlerjugend, a na jej terenie Niemcy wybudowali pod koniec 1944 roku żelbetowy bunkier. Zabudowania TTW przetrwały walki w roku 1945, jednak po wojnie nie doszło do wznowienia działalności klubu. Do próby reaktywacji Towarzystwa doszło na początku XXI wieku. Pomimo ponownego jego zarejestrowania w rejestrze Starosty Tomaszowskiego[5] oraz uzyskania członkostwa Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich[6], realna działalność nie została podjęta. Od początku XXI wieku na Przystani obywa się Ogólnopolski Spływ Kajakowy „Pilica Zachwyca” im. Doroty Ambroziak, realizowany w ramach projektu Grand Prix Polskiego Związku Kajakowego[7].
Barwy klubu i wioseł
Barwami klubu była flaga w kolorze czerwonym z poprzecznym białym krzyżem oraz inicjałami T.T.W. i kotwicą. Barwy wioseł wyglądały podobnie, z tym, że ograniczały się do czerwonych piór z poprzecznym białym krzyżem.
Rywalizacja sportowa
Rywalizacja sportowa nie była w działalności Towarzystwa priorytetem - odbywano za to długie (nieraz wielodniowe) wycieczki wioślarskie.
Co prawda, członkowie TTW uczestniczyli w lokalnych zawodach, w rywalizacji krajowej jednak praktycznie nie brali udziału. Klub nieobecny jest w tabelach punktacyjnych Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich za lata 1925-1939[8].
Galeria zdjęć
Rewitalizacja Przystani
Od 2018 roku władze Tomaszowa przebudowywały Przystań znacznie poszerzając jej funkcje. Dobudowano między innymi kilka boisk do gier zespołowych, a w centralnym miejscu wybudowano amfiteatr. Na Przystani znajdują się jedyne stałe boiska do siatkówki plażowej w mieście. Otwarcie obiektu nastąpiło w lipcu 2020 roku[9].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ ’’Nowy Klub Wioślarski’’. Sport Wodny 1927 Nr 5, s. 78. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [dostęp: 2019-02-20]
- ↑ Na podstawie planszy: Barwy historycznych wioseł klubów wioślarskich, Biblioteka PZTW
- ↑ Kluby należące do PZTW. Sport Wodny, 1933 Nr 1, str. 2. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [dostęp: 2019-01-08]
- ↑ ’’Tomaszowskie Towarzystwo Wioślarskie’’. Sport Wodny 1927 Nr 5, s. 89. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [dostęp: 2018-02-20]
- ↑ Wykaz stowarzyszeń dla których organem nadzoru jest Starosta Tomaszowski. bip.powiat-tomaszowski.pl [dostęp: 2019-02-20]
- ↑ Wykaz klubów PZTW. pztw.pl [dostęp: 2019-02-20]
- ↑ Redakcja, Za nami XV Ogólnopolski Spływ Kajakowy Pilica Zachwyca im. Doroty Ambroziak w Tomaszowie [ZDJĘCIA], Tomaszów Mazowiecki Nasze Miasto, 12 września 2021 [dostęp 2021-09-12] (pol.).
- ↑ Tabele Punktacyjne PZTW w dwutygodniku Sport Wodny, roczniki 1925-1939. Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa [dostęp: 2019-02-20]
- ↑ Adrian Strzępek , Przystań jak z bajki, Nasz Tomaszów, 10 lipca 2020 [dostęp 2020-09-09] (pol.).
Bibliografia
- Andrzej Kobalczyk, Bractwo Wiosła, Siódma Prowincja Kwartalnik Kulturalny Piotrkowskiego, Sieradzkiego, Skierniewickiego, NUMER 4/33/98, str. 15-17, ISSN 0867-4469 docplayer.pl [dostęp: 2019-02-20]
Media użyte na tej stronie
Autor: AlbertDwa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tomaszowskie Towarzystwo Wioślarzy - bandera
Tomaszowskie Towarzystwo Wioślarskie - przystań klubowa przełom lat 20tych i 30tych XX wieku
Autor: Warszawska róg Szerokiej w Tomaszowie Mazowieckim, w województwie łódzkim, PL, EU., Licencja: CC0
„Przystań” miejska w Tomaszowie Mazowieckim
Otwarcie przystani Tomaszowskiego Towarzystwa Wioślarskiego w dniu 16 czerwca 1929 r. - zawody kajakowe.
Tomaszowskie Towarzystwo Wioślarskie - czwórka klepkowa na wodzie
Tomaszowskie Towarzystwo Wioślarskie - zdjęcie grupowe przed przystania przełom lat 20-tych i 30-tych XX wieku
Tomaszowskie Towarzystwo Wioślarskie - wioślarze z wiosłami w barwach klubowych
Autor: AlbertDwa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Barwy wioseł - Tomaszowskie Towarzystwo Wioślarskie
Tomaszowskie Towarzystwo Wioślarskie - przystań klubowa przełom lat 20tych i 30tych XX wieku