Tommy Robredo

Tommy Robredo
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Data i miejsce urodzenia

1 maja 1982
Hostalric

Wzrost

180 cm

Gra

praworęczny, jednoręczny bekhend

Status profesjonalny

1998

Zakończenie kariery

2022

Trener

Jose Luis Aparisi

Gra pojedyncza
Wygrane turnieje

12

Najwyżej w rankingu

5 (28 sierpnia 2006)

Australian Open

QF (2007)

Roland Garros

QF (2003, 2005, 2007, 2009, 2013)

Wimbledon

4R (2014)

US Open

QF (2013)

Gra podwójna
Wygrane turnieje

5

Najwyżej w rankingu

16 (20 kwietnia 2009)

Australian Open

QF (2003)

Roland Garros

QF (2009)

Wimbledon

QF (2010)

US Open

SF (2004, 2008, 2010)

Strona internetowa

Tommy Robredo Garces (ur. 1 maja 1982 w Hostalric) – hiszpański tenisista, zdobywca Pucharu Davisa oraz Pucharu Hopmana, olimpijczyk.

Kariera tenisowa

Treningi tenisowe rozpoczął jako pięciolatek pod kierunkiem ojca. W 1998 roku wygrał nieoficjalne mistrzostwa świata juniorów Orange Bowl na Florydzie (w kategorii do lat 16), a w 2000 roku był najlepszym juniorem w Hiszpanii oraz finalistą gry pojedynczej juniorów French Open (przegrał z Paulem-Henrim Mathieu). Również jako junior odniósł w 2000 dwa zwycięstwa wielkoszlemowe w deblu, najpierw w Australian Open (w parze z Nicolasem Mahutem) oraz French Open (z Marcem Lópezem).

Oficjalnie jako zawodowiec Robredo debiutował w 1998, rok później zaliczając pierwszy występ w turnieju rangi ATP World Tour – doszedł do III rundy imprezy w Barcelonie, eliminując dwóch znanych rywali, Włocha Sanguinettiego i Rosjanina Safina. W 2000 roku rywalizował głównie w rozgrywkach ATP Challenger Tour.

W 2001 roku był w IV rundzie Rolanda Garrosa, gdzie przegrał z Kafielnikowem i US Open, pokonując wcześniej Juana Carlosa Ferrero; odpadł z Roddickiem. W kwietniu po raz pierwszy w karierze doszedł do finału zawodów ATP World Tour, podczas rywalizacji w Casablance, ale finałowe spotkanie przegrał z Guillermo Cañasem, natomiast w lipcu zwyciężył w Sopocie, zdobywając tym samym swój pierwszy tytuł ATP World Tour. W finale pokonał swojego rodaka Alberta Portasa 1:6, 7:5, 7:6. Tegoż samego sezonu awansował jeszcze do finału debla w Barcelonie, jednak wspólnie z Fernando Vicente nie sprostał Amerykanom Johnsonowi i Palmerowi. Sezon 2001 zakończył w czołowej trzydziestce rankingu światowego.

Rok 2002 Robredo rozpoczął w zwycięstwa w Pucharze Hopmana grając razem z Arantxą Sánchez Vicario. W finale hiszpańska para pokonała 2:1 zespół USA, a Robredo zdobył najpierw singlowy punkt pokonując Jana-Michaela Gambilla oraz z Vicario wygrywając z parą Monica Seles-Gambill. Trzeci singlowy finał Robredo rozegrał w połowie lipca 2003 w Stuttgarcie. Mecz o tytuł przegrał z Guillermo Corią. Tegoż samego roku osiągnął ćwierćfinał wielkoszlemowego Rolanda Garrosa, eliminując po drodze lidera światowego rankingu Lleytona Hewitta oraz trzykrotnego triumfatora tych zawodów Gustavo Kuertena. Pojedynek o dalszą fazę zakończył się porażką Robredo z Albertem Costą.

Na początku roku 2004 Hiszpan odniósł zwycięstwo w deblowych zmaganiach w Ćennaju, partnerując Rafaelowi Nadalowi. W finale wygrał z duetem Jonatan Erlich-Andy Ram. Drugi singlowy tytuł Robredo wywalczył w Barcelonie po wygranej w pięciosetowym meczu w fazie finałowej nad Gastónem Gaudio. Sezon 2004 zakończył na 13. miejscu w rankingu światowym.

W 2005 Robredo na początku maja awansował do finału singla i debla w portugalskim Estoril. W finale gry pojedynczej tym razem przegrał z Gastónem Gaudio, a w deblu wraz z Juanem Ignacio Chelą uległ parze František Čermák-Leoš Friedl. Kolejny finał deblowy z udziałem Robredo odbył się w Stuttgarcie, gdzie ponownie decydujący pojedynek zakończył się przegraną Hiszpana, tym razem z duetem José Acasuso-Sebastián Prieto. Partnerem Robredo był wówczas Mariano Hood. Ponadto w tym roku Robredo po raz drugi uzyskał ćwierćfinał Rolanda Garrosa, eliminując m.in. Marata Safina (wówczas nr 3. w rankingu). Spotkanie o półfinał imprezy przegrał z Nikołajem Dawydienką.

W sezonie 2006 Robredo swój pierwszy finał zagrał na początku maja w Barcelonie. Mecz finałowy przegrał z Rafaelem Nadalem. W tym samym miesiącu wygrał turniej rangi ATP Masters Series w Hamburgu. Po drodze pokonał m.in. Davida Ferrera, Mario Ančicia, a w finale wynikiem 6:1, 6:3, 6:3 Radka Štěpánka. Dwa miesiące później Hiszpan odniósł kolejne zwycięstwo, w szwedzkim Båstad, po wygranej w decydującym meczu z Nikołajem Dawydienką. Dnia 28 sierpnia Robredo osiągnął 5. pozycję w rankingu – najwyższą w karierze, natomiast sezon ukończył na 7. miejscu dzięki czemu zakwalifikował się do turnieju Tennis Masters Cup. W fazie grupowej Hiszpan przegrał dwa spotkania, z Dawydienką i Nadalem, a na koniec pokonał Jamesa Blake’a, jednak to nie wystarczyło, aby awansował do dalszej rundy rozgrywek.

Sezon 2007 Robredo zainaugurował od finału w Auckland, lecz w finale nie sprostał Ferrerowi. Następnie osiągnął ćwierćfinał Australian Open, w którym przegrał z Rogerem Federerem. W maju już po raz trzeci doszedł do ćwierćfinału Rolanda Garrosa (porażka ponownie z Federerem), a w sierpniu zwyciężył w Sopocie, po wygranej w finale nad José Acasuso. Jesienią Hiszpan dotarł jeszcze do dwóch finałów, w Pekinie (porażka z Fernando Gonzálezem), a potem w Metzu, gdzie wygrał cały turniej. Sezon Robredo zakończył na 10. miejscu w światowym rankingu ATP.

Rok 2008 ukończył mając na koncie jeden singlowy tytuł, w Båstad, po zwycięstwie w finale nad Tomášem Berdychem oraz finałem w Warszawie, gdzie przegrał z Dawydienką. Ponadto Hiszpan odniósł deblowy triumf w Monte Carlo, turnieju rangi ATP Masters Series. Spotkanie finałowe (w parze z Nadalem) wygrał z Maheshem Bhupathim i Markiem Knowlesem.

Na początku 2009 roku Robredo wystartował w południowoamerykańskim tournée, najpierw w Costa do Sauipe, a potem w Buenos Aires. W Costa do Sauipe rozgrywki zakończyły się podwójnym triumfem Hiszpana; w singlu zdobył tytuł po zwycięstwie w finale nad Thomazem Belluccim, a w deblu razem z Marcelem Granollersem pokonał w decydującym meczu Lucasa Arnolda Kera i Juana Mónaco. W Buenos Aires Robredo zdobył mistrzostwo w singlu po wygranej w finale nad Mónaco. W maju Hiszpan dotarł po raz czwarty w karierze do ćwierćfinału Rolanda Garrosa. Do końca sezonu osiągnął jeszcze dwa finały deblowe (grając w parze z Granollersem), zwyciężając wpierw w Walencji, a następnie przegrywając w finale imprezy ATP World Tour Masters 1000 w Paryżu.

Sezon 2010 rozpoczął od wygranej w po raz drugi w karierze w Pucharze Hopmana, partnerując tym razem Maríi José Martínez Sánchez. Robredo nie przegrał w zawodach meczu, zarówno w singlu oraz deblu. W finale Hiszpanie pokonali Wielką Brytanię, a Robredo pokonał w tej rundzie Andy’ego Murraya.

W połowie stycznia 2011 roku Hiszpan zatriumfował w zmaganiach deblowych w Auckland razem z Marcelem Granollersem. Hiszpańska para, grająca z nr 2. pokonała w finale duet Johan Brunström-Stephen Huss. Dziesiąty zawodowy turniej w singlu Robredo wywalczył w lutym podczas rywalizacji w Santiago. Mecz finałowy zakończył się wygraną Hiszpana nad Santiago Giraldo.

W 2012 roku Hiszpan zmagał się głównie z kontuzjami. W sezonie 2013, na początku stycznia, Robredo wywalczył piąty tytuł w grze podwójnej, a dokonał tego w Brisbane. Będąc w parze z Marcelo Melo odniósł finałowe zwycięstwo z Erikiem Butorakiem i Paulem Hanleyem. W połowie kwietnia, po ponad dwóch latach, Hiszpan ponownie wygrał singlowy turniej ATP World Tour, w Casablance. Robredo wyeliminował m.in. Stanislasa Wawrinkę, a w finale rezultatem 7:6(6), 4:6, 6:3 Kevina Andersona. Pod koniec lipca hiszpański tenisista zatriumfował w Umagu, gdzie w finale pokonał Fabio Fogniniego.

Pierwszy finał do jakiego Robredo awansował w sezonie 2014 miał miejsce pod koniec lipca w Umagu, gdzie poniósł porażkę z Pablo Cuevasem. Był to zarazem dwudziesty finał singlowy w karierze Hiszpana. Pod koniec września zawodnik z Hiszpanii dotarł do finału w Shenzhen, w którym przegrał z Andym Murrayem 7:5, 6:7(9), 1:6, nie wykorzystując w drugim secie pięciu piłek meczowych. Miesiąc później Robredo i Murray zmierzyli się w finale w Walencji. Mecz ponownie wygrał Murray, który po raz kolejny wybronił pięć meczboli, triumfując ostatecznie 3:6, 7:6(7), 7:6(8).

Ostatni singlowy finał Robredo zanotował w lipcu 2015 roku w Båstad. Przegrał w nim z Benoîtem Pairem 6:7(7), 3:6. Po kilku latach słabszych występów, na krótko przed ukończeniem 40 lat, zakończył karierę zawodniczą w kwietniu 2022 na turnieju w Barcelonie – tym samym, w którym odnotował pierwszy wygrany pojedynek w ATP Tour oraz w którym sam triumfował w 2004[1].

W Pucharze Davisa debiutował w 2002 roku, w ćwierćfinale z USA ulegając Roddickowi (mecz z Jamesem Blakiem nie został dokończony). W 2004 roku miał udział w zdobyciu Pucharu Davisa przez Hiszpanię, zdobywając m.in. punkt singlowy w I rundzie z Czechami (pokonał Štěpánka). W finale Pucharu Davisa 2004 został wystawiony do debla z Juanem Carlosem Ferrero; Hiszpanie przegrali ten mecz z Bobem i Mikiem Bryanami, ale trofeum i tak przypadło ekipie europejskiej, dla której punkty zdobywali Rafael Nadal i Carlos Moyá. W 2008 i 2009 roku również był w reprezentacji (pomimo braku występów w finałach) która zdobyła trofeum. Ostatni raz w reprezentacji pucharowej grał w 2015, zdobywając jeden punkt w przegranym spotkaniu z Rosjanami. Bilans Hiszpana w tych rozgrywkach wyniósł sześć zwycięstw i osiem porażek w singlu oraz trzy wygrane i cztery przegrane w deblu.

W 2004 i 2008 roku Robredo uczestniczył w igrzyskach olimpijskich. W Atenach doszedł do III rundy gry pojedynczej, natomiast w deblu poniósł porażkę w I rundzie w parze z Feliciano Lópezem. W Pekinie z kolei doznał porażki w singlu w I rundzie, a w deblu awansował do II rundy, wspólnie z Rafaelem Nadalem.

Finały w turniejach ATP World Tour

Gra pojedyncza (12–11)

Legenda
Wielki Szlem (0–0)
Igrzyska olimpijskie (0–0)
Tennis Masters Cup /
ATP World Tour Finals (0–0)
ATP Masters Series /
ATP World Tour Masters 1000 (1–0)
ATP International Series Gold /
ATP World Tour 500 (1–3)
ATP International Series /
ATP World Tour 250 (10–8)
Wygrane według nawierzchni
Twarda (1–4)
Ceglana (11–7)
Trawiasta (0–0)
Dywanowa (0–0)
Końcowy wynikNrDataTurniejNawierzchniaPrzeciwnikWynik finału
Finalista1.15 kwietnia 2001CasablancaCeglanaArgentyna Guillermo Cañas5:7, 2:6
Zwycięzca1.29 lipca 2001SopotCeglanaHiszpania Albert Portas1:6, 7:5, 7:6(2)
Finalista2.20 lipca 2003StuttgartCeglanaArgentyna Guillermo Coria2:6, 2:6, 1:6
Zwycięzca2.2 maja 2004BarcelonaCeglanaArgentyna Gastón Gaudio6:3, 4:6, 6:2, 3:6, 6:3
Finalista3.1 maja 2005EstorilCeglanaArgentyna Gastón Gaudio1:6, 6:2, 1:6
Finalista4.30 kwietnia 2006BarcelonaCeglanaHiszpania Rafael Nadal4:6, 4:6, 0:6
Zwycięzca3.21 maja 2006HamburgCeglanaCzechy Radek Štěpánek6:1, 6:3, 6:3
Zwycięzca4.16 lipca 2006BåstadCeglanaRosja Nikołaj Dawydienko6:2, 6:1
Finalista5.13 stycznia 2007AucklandTwardaHiszpania David Ferrer4:6, 2:6
Zwycięzca5.5 sierpnia 2007SopotCeglanaArgentyna José Acasuso7:5, 6:0
Finalista6.16 września 2007PekinTwardaChile Fernando González1:6, 6:3, 1:6
Zwycięzca6.7 października 2007MetzTwarda (hala)Wielka Brytania Andy Murray0:6, 6:2, 6:3
Finalista7.15 czerwca 2008WarszawaCeglanaRosja Nikołaj Dawydienko3:6, 3:6
Zwycięzca7.13 lipca 2008BåstadCeglanaCzechy Tomáš Berdych6:4, 6:1
Zwycięzca8.15 lutego 2009Costa do SauipeCeglanaBrazylia Thomaz Bellucci6:3, 3:6, 6:4
Zwycięzca9.22 lutego 2009Buenos AiresCeglanaArgentyna Juan Mónaco7:5, 2:6, 7:6(5)
Zwycięzca10.6 lutego 2011SantiagoCeglanaKolumbia Santiago Giraldo6:2, 2:6, 7:6(5)
Zwycięzca11.14 kwietnia 2013CasablancaCeglanaPołudniowa Afryka Kevin Anderson7:6(6), 4:6, 6:3
Zwycięzca12.28 lipca 2013UmagCeglanaWłochy Fabio Fognini6:0, 6:3
Finalista8.27 lipca 2014UmagCeglanaUrugwaj Pablo Cuevas3:6, 4:6
Finalista9.28 września 2014ShenzhenTwardaWielka Brytania Andy Murray7:5, 6:7(9), 1:6
Finalista10.26 października 2014WalencjaTwarda (hala)Wielka Brytania Andy Murray6:3, 6:7(7), 6:7(8)
Finalista11.26 lipca 2015BåstadCeglanaFrancja Benoît Paire6:7(7), 3:6

Gra podwójna (5–6)

Legenda
Wielki Szlem (0–0)
Igrzyska olimpijskie (0–0)
Tennis Masters Cup /
ATP World Tour Finals (0–0)
ATP Masters Series /
ATP World Tour Masters 1000 (1–1)
ATP International Series Gold /
ATP World Tour 500 (0–3)
ATP International Series /
ATP World Tour 250 (4–2)
Wygrane według nawierzchni
Twarda (3–2)
Ceglana (2–4)
Trawiasta (0–0)
Dywanowa (0–0)
Końcowy wynikNrDataTurniejNawierzchniaPartnerPrzeciwnicy w finaleWynik finału
Finalista1.29 kwietnia 2001BarcelonaCeglanaHiszpania Fernando VicenteStany Zjednoczone Donald Johnson
Stany Zjednoczone Jared Palmer
6:7(2), 4:6
Zwycięzca1.11 stycznia 2004ĆennajTwardaHiszpania Rafael NadalIzrael Jonatan Erlich
Izrael Andy Ram
7:6(3), 4:6, 6:3
Finalista2.1 maja 2005EstorilCeglanaArgentyna Juan Ignacio ChelaCzechy František Čermák
Czechy Leoš Friedl
3:6, 4:6
Finalista3.24 lipca 2005StuttgartCeglanaArgentyna Mariano HoodArgentyna Sebastián Prieto
Argentyna José Acasuso
6:7(4), 3:6
Zwycięzca2.27 kwietnia 2008Monte CarloCeglanaHiszpania Rafael NadalIndie Mahesh Bhupathi
Bahamy Mark Knowles
6:3, 6:3
Zwycięzca3.15 lutego 2009Costa do SauipeCeglanaHiszpania Marcel GranollersArgentyna Lucas Arnold Ker
Argentyna Juan Mónaco
6:4, 7:5
Finalista4.8 listopada 2009WalencjaTwarda (hala)Hiszpania Marcel GranollersCzechy František Čermák
Słowacja Michal Mertiňák
4:6, 3:6
Finalista5.15 listopada 2009ParyżTwarda (hala)Hiszpania Marcel GranollersKanada Daniel Nestor
Serbia Nenad Zimonjić
3:6, 4:6
Zwycięzca4.15 stycznia 2011AucklandTwardaHiszpania Marcel GranollersSzwecja Johan Brunström
Australia Stephen Huss
6:4, 7:6(6)
Zwycięzca5.6 stycznia 2013BrisbaneTwardaBrazylia Marcelo MeloStany Zjednoczone Eric Butorac
Australia Paul Hanley
4:6, 6:1, 10–5
Finalista6.7 maja 2017EstorilCeglanaHiszpania David MarreroStany Zjednoczone Ryan Harrison
Nowa Zelandia Michael Venus
5:7, 2:6

Osiągnięcia w turniejach Wielkiego Szlema i ATP Tour Masters 1000 (gra pojedyncza)

Turniej200120022003200420052006200720082009201020112012201320142015201620172018201920202021Wygrane turniejeBilans w turnieju
Wielki Szlem
Australian Open1R2R1R1R3R4RQF2R4R1R4R1R4R1R2R0 / 1521–15
French Open4R3RQF4RQF4RQF3RQF1RQF3R2R2R0 / 1437–14
Wimbledon2R1R3R2R1R2R2R2R3R1R1R3R4R1RNH0 / 1414–14
US Open4R3R1R4R4R4R3R4R4R4R2RQF4R3R1R0 / 1535–15
Wygrane turnieje0 / 40 / 40 / 40 / 40 / 40 / 40 / 40 / 40 / 40 / 40 / 20 / 10 / 40 / 40 / 40 / 10 / 10 / 10 / 00 / 00 / 00 / 58N/A
Bilans spotkań7–45–46–47–49–410–411–47–412–43–43–21–110–411–43–41–11–10–10–00–00–0N/A106–57
ATP Finals
ATP FinalsRR0 / 11–2
ATP Tour Masters 1000
Indian Wells1R3R2R4R3R2R3R4RQFQF1R3R4R1RNH0 / 1417–13
Miami2R2R4R3R2RQF2R3R3R4R2R2RNH0 / 1212–11
Monte Carlo1R3R1RQF3R3R2R3R3R3R3R1RNH0 / 1217–12
Madryt2R2RQF3R3R2R2R3R2R1R1RNH0 / 119–11
RzymQF3R2R1R1RQFQF3R2R0 / 914–9
Montreal/Toronto2R3R2R3R2R2R2R2R2R3R2RNH0 / 1113–11
Cincinnati3R1RSF2RSF2R2R1R1R3RQF3R0 / 1219–12
SzanghajNie ATP Tour Masters 10003R2R2R2R2R1R1RNH0 / 76–7
Paryż1R2R3R2RQFSFQF2R3R2R0 / 1012–10
HamburgSF2R3R3RW2R2RNie ATP Tour Masters 10001 / 716–6
Wygrane turnieje0 / 10 / 90 / 90 / 90 / 81 / 90 / 90 / 90 / 90 / 60 / 30 / 10 / 40 / 90 / 60 / 00 / 40 / 00 / 00 / 00 / 01 / 105N/A
Bilans spotkań0–113–910–912–911–719–88–911–912–98–66–21–14–412–97–60–01–40–00–00–00–0N/A135–103
Ranking na koniec sezonu
303021131971021165051114181742358164201205224N/A

Legenda

     W, wygrał turniej

     F, przegrał w finale

     SF, przegrał w półfinale

     QF, przegrał w ćwierćfinale

     4R, 3R, 2R, 1R przegrał w IV, III, II, I rundzie

     RR, odpadł w fazie grupowej

     –, nie startował w turnieju głównym

     NH, turniej nie odbył się

Przypisy

  1. Javier Mendez, Tommy Robredo's Unforgettable Career, atptour.com, 18 kwietnia 2022 (ang.; dostęp: 19 kwietnia 2022).

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Tennis pictogram.svg
Pictograms of Olympic sports - Tennis. This is unofficial sample picture. Images of official Olympic pictograms for 1948 Summer Olympics and all Summer Olympics since 1964 can be found in corresponding Official Reports.
Flag of Chile.svg
Łatwo można dodać ramkę naokoło tej grafiki
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Israel.svg
Flag of Israel. Shows a Magen David (“Shield of David”) between two stripes. The Shield of David is a traditional Jewish symbol. The stripes symbolize a Jewish prayer shawl (tallit).
Flag of India.svg
The Flag of India. The colours are saffron, white and green. The navy blue wheel in the center of the flag has a diameter approximately the width of the white band and is called Ashoka's Dharma Chakra, with 24 spokes (after Ashoka, the Great). Each spoke depicts one hour of the day, portraying the prevalence of righteousness all 24 hours of it.
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Tommy Robredo, Stoke Park 2011.jpg
Autor: Kate, Licencja: CC BY-SA 2.0
The Boodles, Stoke Park, 2011.