Tongeren

Tongeren
HerbFlaga
HerbFlaga
Państwo Belgia
Prowincja Limburgia
BurmistrzPatrick Dewael (od 1995)
Powierzchnia87,56 km²
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

29 687
339 os./km²
Nr kierunkowy012
Kod pocztowy3700
Położenie na mapie Limburgii
Mapa konturowa Limburgii, na dole znajduje się punkt z opisem „Tongeren”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Tongeren”
Ziemia50°46′N 5°27′E/50,766667 5,450000
Strona internetowa
Bazylika w Tongeren
Rzymskie mury obronne

Tongeren (fr. Tongres) – miasto w północno-wschodniej Belgii, w prowincji Limburgia, nad rzeką Jeker (dopływ Mozy). Tongeren jest najstarszym miastem Belgii. Istniało już w 15 r. p.n.e.

Historia

Atuatuca Tungrorum

Przed podbojem przez Rzymian, teren ten był zamieszkany przez belgijskie plemię Eburonów. W czasie kampanii Juliusza Cezara w I wieku p.n.e. Ambiorix, przywódca plemienia, był dowódcą powstania przeciwko Cezarowi i pokonał cały legion Rzymian w pobliżu miejsca zwanego Atuatuca. Zwycięstwo było krótkotrwałe i całe plemię zostało wymordowane, a inne plemię, Tungri, zachowujące się przyjaźnie wobec Cezara, zajęło jego miejsce. Obóz rzymski przekształcił się w osadę zwaną Atuatuca Tungrorum, która była stolicą dystryktu Tungri. Osada położona przy drodze łączącej Kolonię z Bavay i otoczona żyznymi ziemiami, szybko stała się jednym z największych rzymskich centrów administracyjnych i militarnych w I wieku. W roku 70 Atuatuca Tungrorum została spalona podczas oblężenia. W II wieku wzniesiono pierwsze, liczące 4,5 km mury obronne, których części przetrwały do dziś. W IV wieku miasto stało się centrum chrześcijańskiej diecezji – jednej z pierwszych w Niderlandach – której przewodził Święty Serwacy, biskup Tongeren, a potem Maastricht.

Średniowiecze

Okres merowiński (VVII wiek) nie jest dobrze udokumentowany. Budowa nowego kościoła i ufundowanie kapituły kanoników miało miejsce w czasach Karolingów – bazylika stoi w miejscu, w którym znajdował się dawny dom biskupi. Budowa istniejącej do dziś Bazyliki Naszej Pani rozpoczęła się na początku XIII wieku. W tym samym czasie wzniesiono też nowe mury obronne, ratusz, kilka kościołów i klasztorów, w tym także klasztor beginek. Miasto stało się najważniejszym miastem diecezji Liège. Od tego czasu miasto zaczęło się rozwijać i przyciągać kupców i rzemieślników.

Od XVII wieku do dnia dzisiejszego

Tongeren zostało praktycznie zrównane z ziemią w 1677 roku przez żołnierzy Ludwika XIV i zostało całkowicie odbudowane dopiero po 1830 roku.

Zabytki

Pomnik Ambiorixa
Brązowy hełm typu Coolus-Manheim z regionu Tongeren – Musée du Cinquantenaire, Bruksela
XVIII-wieczna mapa Tongeren
  • Bazylika Naszej Pani (Onze-Lieve-Vrouwe) z 64 metrową wieżą. Zgodnie z legendą Święty Serwacy zbudował w tym miejscu pierwszy kościół już w IV wieku – archeologowie odkryli, iż faktycznie z tym miejscu znajdowały się kamienne konstrukcje, a w IX wieku istniał w tym miejscu karoliński kościół. Najsławniejszym skarbem bazyliki jest figura Naszej Pani z Tongeren wykonana w 1475 roku. W kościele znajdują się różne relikwie religijne z różnych epok – od czasów Merowingów aż do XIX-wiecznych.
  • kościół św. Katarzyny, znany także jako kościół beginek, jest jednym z najstarszych kościołów w Tongeren. Zbudowany został w stylu gotyckim w 1294 roku, ale wiele razy był modernizowany.
  • pomnik Ambiorixa – belgijskiego bohatera narodowego, do złudzenia przypominającego komiksowego Asteriksa.
  • beginaż, który jest najstarszym tego typu zabytkiem w prowincji Limburgia. Zostały one ufundowane w 1257 roku. Miasto w mieście, jak nazywano ten obszar, aż do XIX wieku było odgrodzone od pozostałej części miasta murem. W XVII wieku zakon liczył nie mniej niż 300 kobiet. Kompleks ten znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
  • beffroi, która również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
  • romański mur obronny z II wieku.

Miasta partnerskie

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Tongeren Basilika.jpg
(c) I, ArtMechanic, CC-BY-SA-3.0

Beschreibung:

    • Basilika in Tongeren
  • Aufnahmedatum:
    • 29. August 2002
  • Fotograf:
Blason Tongeren.svg
Autor: Benzebuth198, Licencja: CC BY-SA 3.0
Blason de la commune de Tongres
Tongeren Romeinse wallen.jpg
Autor: Michel wal, Licencja: CC BY-SA 3.0
Tongeren, Limbourg province, Roman city wall
Tongeren vlag.svg
{{|1=gemeentevlag Tongeren}}
Musée Cinquantenaire Celtic helmet.jpg
Autor: Michel wal, Licencja: CC BY-SA 3.0
Casque gaulois en bronze de type Coolus-Manheim provenant de la région de tongres (Belgique). Musée du Cinquantenaire, Bruxelles (Belgique)
Flag of Limburg (Belgium).svg
Flag of the province Limburg, Belgium.
Tongeren Ferraris.png
Tongeren as depicted on the 18th century Ferraris maps
Belgium Limburg location map.svg
Autor: Milenioscuro, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Limburg province, Belgium
Ambiorix.jpg
(c) I, ArtMechanic, CC-BY-SA-3.0
Denkmal of Ambiorix